Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

AVAST antivirus plată abonament fără acordul meu !

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010

 Viorelsolar, on 11 martie 2020 - 10:48, said:

... și sper să-mi returneze banii înapoi americanii ăștia hoți ! Careva din voi ați mai pățit așa ceva ??? Posted Image

1. Sunt est-europeni de-ai nostri...

https://en.wikipedia.org/wiki/Avast

2. Apa, aerul si fraierul nu se termina niciodata.

Trece banii la pierderi si sper ca ti-ai invatat lectia pentru viitor. Banca nu are cu ce sa te ajute, tu ai semnat/autorizat sa iti ia banii din cont.

#38
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

Quote

De ce ti-ai instalat pe engleza si nu pe limba romana? Asa intelegeai ce scrie.
TU ai dat yes, next, ok.

Pentru că limba română nu există la Avast antivirus, nici măcar aia italiană pe care o înțeleg foarte bine nu o poți alege, în schimb ai birmaneză, vietnameză, congoleză și toate limbile astea ciudate ! Posted Image

#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,251
  • Înscris: 01.12.2001

 Viorelsolar, on 11 martie 2020 - 12:20, said:

Pentru că limba română nu există la Avast antivirus,
Exista, insa trebuie doar sa o alegi. La inceput la instalare sau dupa instalare. Nu conteaza cand. Insa doar sa intelegi un text scris.
Posted Image
Attached File  av1.png   44.77K   37 downloads

Folosesc Avast pe toate PC-urile mele de peste 10-15 ani.
Si acum doar versiunea free. In trecut nu era free dar tot o foloseam.

#40
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Degeaba dati cu pietre in OP ca afacerea cu plati recurente exact pe asta se bazeaza, pe nestiinta si neatentia utilizatorilor. De multe ori ti se spune ca activezi un serviciu gratuit conform TOS si drq apasa sa citeasca ditamai TOS`ul. Nu este vina utilizatorului care si`o fura cel putin odata pana intelege cum sta treaba.

Daca va duceti pe google app store o sa vedeti ca sunt mii de aplicatii care iti ofera free trial 3-7 zile dupa care te taxeaza X euro/luna. Da` ce sa vezi, nu trebuie sa bagi cardul, ti se iau banii automat prin compania de telefonie unde ai abonamentul. De asta cum va mai aparati?
Hotii daca sunt lasati, te fura, legal. Ca doar au scris acolo undeva, cu litere mici, ca vei plati. E vina ta ca nu le`ai citit tot site`ul in secolul click`ului.

#41
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Sunt niste hoți ordinari cei de la Avast, degeaba îi spălați pe aici.
O practică comercială corecta ar prevede intrebarea clientului dacă dorește sau nu să treacă la versiunea cu plată in clar, nu pitit printre 10 pagini de contract.
Sper să fie sancționați atat ei cat si ceilalți care practică acest gen de escrocherii.

#42
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 mannyx92, on 11 martie 2020 - 11:29, said:

Data viitoare beleste ochii si citeste tot ce scrie in formularul ala.
Era datoria ta sa dezactivezi serviciul la finalul trial-ului. Sigur ti-au dat ceva mail-uri de atentionare.
Nu te-a furat nimeni, stai linistit. N-ai fost atent, ai platit.
Daca te interesa de banii astia stateai un pic atent la perioada aia de trial.
Daca nu stii engleza, nu prea ai ce cauta pe PC

Tu gândești ceea ce scrii, sau ești frustrat pe viață ??? Unde naiba scrie că dacă stau pe un PC să citesc presa și alte informații din domenii practice care mă interesează la cei 53 de ani, trebuie musai să știu engleza ??? Dacă tu știi atât de bine engleza, deși mă îndoiesc, nu vii cu astfel de tâmpenii și păreri personale de rahat și îmi spui mie că n-am ce căuta pe computer !!!

Majoritatea utilizatorilor de computere din toată lumea nu știu o boabă de engleză, în afară de cei nativi și unii care au studiat și au tangență cu această limbă, de aceea sfatul tău este bun mă șterg cu el în dos !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 11 March 2020 - 12:47.


#43
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

 rid, on 11 martie 2020 - 12:37, said:

drq apasa sa citeasca ditamai TOS`ul.


Sa stii ca dupa citesti vreo 2-3 T&C de la diverse companii, pentru software, observi un pattern. Si sunt foarte usor de citit. Mai ales ca sunt pe capitole, stii unde sa te uiti.

Ma rog, trebuie sa stii sa citesti...

#44
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007

 rid, on 11 martie 2020 - 12:37, said:


Daca va duceti pe google app store o sa vedeti ca sunt mii de aplicatii care iti ofera free trial 3-7 zile dupa care te taxeaza X euro/luna. Da` ce sa vezi, nu trebuie sa bagi cardul, ti se iau banii automat prin compania de telefonie unde ai abonamentul. De asta cum va mai aparati?
E vina ta ca nu le`ai citit tot site`ul in secolul click`ului.
Nu mai da direct click, mai citește informația, și astfel ai evita sa postezi tâmpenii precum cea de mai sus.

#45
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 rid, on 11 martie 2020 - 12:37, said:

drq apasa sa citeasca ditamai TOS`ul. Nu este vina utilizatorului care si`o fura cel putin odata pana intelege cum sta treaba.
Ei, atunci platesti.

 rid, on 11 martie 2020 - 12:37, said:

Hotii daca sunt lasati, te fura, legal.
Te bate logica... ori sunt hoti (si atunci sunt in ilegalitate), ori nu. Altfel, flotari logice.

#46
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 slai, on 11 martie 2020 - 12:52, said:

Nu mai da direct click, mai citește informația, și astfel ai evita sa postezi tâmpenii precum cea de mai sus.

N`ai  priceput ce zic. Ei tocmai pe asta se bazeaza, pe utilizatorii care sunt obisnuiti sa dea cu clickul fara sa citeasca. Mare parte generatia instagram, care au facturile telefonice platite de parinti.

#47
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
E posibil totusi sa primeasca refund daca le scrie, in engleza.

Eu am platit o luna premium la NordVPN si spuneau ca dau banii inapoi daca nu esti multumit. Am testat varianta premium, nu a fost ce-mi trebuia mie, le-am scris pe chat si in 2 minute au facut refund.

#48
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 MarianG, on 11 martie 2020 - 11:21, said:

eu nu tin minte in 20 de ani sa-mi fi cerut cineva datele pentru versiunea trial

#metoo

:)



 tomaso, on 11 martie 2020 - 12:18, said:

Cei de la Avast sunt parșivi.  
Procedează în felul următor.   Instalezi varianta free.  Ok, totul e bine,  trece un timp și îți apare că trebuie să faci update,  așa cum ai mai făcut de câteva ori.
După aceea apare acel update cu ”oferta”  de a ”testa gratuit”  varianta full și îți spune că pentru asta e nevoie de introducerea datelor de pe card. Nu se specifică în mod clar și limpede că după trial ești abonat din oficiu.    Te lasă în ceață.  Cică să citești condițiile și să bifezi că ești de acord.   Dacă te prinzi și nu vrei,  poți să ”soliciți” înainte de expirarea perioadei de trial.  Dacă nu te prinzi,  dacă ai uitat,  ei nu te mai anunță explicit,  bang balang,  să fie siguri că ești pe bune interesat să le cumperi produsul.   Merg pe principiul  că nu au ei nicio treabă,  că trebuie să citești tu, clientul,  ei sunt zâne virgine și preocupate.

Atitudinea asta este tipică unor șmecherași în genul celor care vând mașini SH. Nu-ți spun tot,  te lasă să vadă dacă te prinzi,  iar dacă nu,  te ard și îți spun că tu trebuia să te informezi,  ei nu răspund pentru că nu ai fost atent. Este o practică la limita legalității.   Una incorectă față de client.

Ai dracu bulangii s-au săturat de dat soluții antivirus pe gratis și mai ard pe câte un gușter care pune botu la reclamele ălea și nu citește condițiile.

Mari nesimțiți să te pună să plătești pentru un produs eficient. Samsari dă-i dreacu.

De curios, ai văzut pe vreo priză să scrie "nu băga aici doo cuie că e pericol să mori" ?
Nici eu.

#49
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,251
  • Înscris: 01.12.2001

 rid, on 11 martie 2020 - 12:37, said:

Daca va duceti pe google app store o sa vedeti ca sunt mii de aplicatii care iti ofera free trial 3-7 zile dupa care te taxeaza X euro/luna. Da` ce sa vezi, nu trebuie sa bagi cardul, ti se iau banii automat prin compania de telefonie unde ai abonamentul.
Așa ai auzit tu in piața? Daca nu înțelegi un text scris ia-ți prepay și nu mai plânge.

#50
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Primeste 100% refund, sa aiba rabdare. Avast nu este vreun app uploadat de gigel pe google store.
Eu am incercat sa explic cum sta treaba si cum se fac banii pe carca utilizatorilor neexperimentati, nu stiu de ce`mi raspundeti :)

#51
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Măi băieți, eu nu am citit nimic din ”lăbăreala” de pe Avast recunosc, mi s-a părut ok. că pot folosi trialul gratuit, pentru că dacă mă interesa abonamentul antivirus, mă foloseam de google translate, deci este doar vina mea de aceea am scris aici dacă mai pot face ceva să-mi recuperez banii, dacă nu asta e accept situația că am căzut de fazan ca prostu” și voi schimba cardul bancar, pentru că la cât navighez eu pe computer este o tâmpenie să-mi instalez abonament de antivirus, când am destule variante free !

#52
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 CovertTwo, on 11 martie 2020 - 12:45, said:

...
O practică comercială corecta ar prevede intrebarea clientului dacă dorește sau nu să treacă la versiunea cu plată in clar, nu pitit printre 10 pagini de contract.
Sper să fie sancționați atat ei cat si ceilalți care practică acest gen de escrocherii.

Tocmai asta e că te întreabă. Bine, unii vreți să vină un nene la ușă să vă deseneze tot.

Deh viața e greu chiar dacă e frumos.

#53
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 dorin_2k, on 11 martie 2020 - 13:00, said:

Așa ai auzit tu in piața? Daca nu înțelegi un text scris ia-ți prepay și nu mai plânge.

Nu doar din auzite. Am avut de`a face cu indivizi care cu asta se ocupa si care castiga lunar cat nu v`om castiga noi o viata intreaga.
Ce`i cu atacurile astea nu pricep.

#54
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,251
  • Înscris: 01.12.2001

 rid, on 11 martie 2020 - 13:03, said:



Nu doar din auzite. Am avut de`a face cu indivizi care cu asta se ocupa si care castiga lunar cat nu v`om castiga noi o viata intreaga.
Ce`i cu atacurile astea nu pricep.
Zvoneri și răspândaci.
Nu îți bagă nimeni mana in buzunar. Doar TU îți dai acceptul prin introducerea datelor de pe card.
Deschide un topic nou cu exemplu clar de aplicație care îți incarca factura de telefon, fara sa ii dai tu accept. Aaaaa.... nu mai știi care e?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate