Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

AVAST antivirus plată abonament fără acordul meu !

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Toate serviciile unde ti-se cere card ptr a-ti permite un trial, iti cer cardul ptr prelugirea automata.
Dar absolut TOATE.

La sfarsitul perioadei de proba trebuie sa renunti tu cu manuta ta la continuare, daca nu o faci automat inseamna acceptul dat - si ala l-ai dat cand ai dat datele.
Exista toate notificarile posibile - trebuei doar sa le citesti - si cam toti le ofera si in Romana atata vreme cat ofera servicii si aici.

Dar na... neatentia costa.

Cel ma isimplu - la tot ce cere card, renunti - gasesti si alte optiuni.
Avast are si versiune free.

#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005

 Viorelsolar, on 11 martie 2020 - 10:48, said:

Mă trezesc astăzi că îmi dispar din cont 300 lei sau 59.99€ pentru abonament Avast antivirus pentru că am folosit o versiune trial de probă al acestui antivirus de rahat ! Mi-au cerut acum vreo 4 luni pe la începutul lui decembrie 2019 să le dau datele de cont bancar, altfel n-aș fi putut testa versiunea gratuită de probă, nu am realizat că ăștia îți iau banii din cont fără acordul tău după expirarea trialului de probă gratuit !
eu nu tin minte in 20 de ani sa-mi fi cerut cineva datele pentru versiunea trial

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt care o fac. Si la streaming se foloseste - Netflix sau Prime...

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005

 Viorelsolar, on 11 martie 2020 - 11:04, said:

Băi fraților sunt român, nu englez să știu ce dracu scriu ăia pe-acolo, normal era să mă întrebe încă odată dacă vreau sau nu abonamentul rahatul ăsta de antivirus și normal că dădeam cancel ! Și antivirusul este valabil un an până pe 5 martie 2021, nu doi cum scrie unu pe-aici ! Eu sper să-mi primesc banii înapoi atâta timp cât n-am activat codul de activare !

pai trebuie sa ii contactezi si sa le spui ca nu le mai vrei licenta

https://www.avastantivirus.ro/contact/

Edited by MarianG, 11 March 2020 - 11:27.


#23
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 Viorelsolar, on 11 martie 2020 - 11:04, said:

Băi fraților sunt român, nu englez să știu ce dracu scriu ăia pe-acolo, normal era să mă întrebe încă odată dacă vreau sau nu abonamentul rahatul ăsta de antivirus și normal că dădeam cancel ! Și antivirusul este valabil un an până pe 5 martie 2021, nu doi cum scrie unu pe-aici ! Eu sper să-mi primesc banii înapoi atâta timp cât n-am activat codul de activare !
Data viitoare beleste ochii si citeste tot ce scrie in formularul ala.
Era datoria ta sa dezactivezi serviciul la finalul trial-ului. Sigur ti-au dat ceva mail-uri de atentionare.
Nu te-a furat nimeni, stai linistit. N-ai fost atent, ai platit.
Daca te interesa de banii astia stateai un pic atent la perioada aia de trial.
Daca nu stii engleza, nu prea ai ce cauta pe PC

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,258
  • Înscris: 01.12.2001

 MarianG, on 11 martie 2020 - 11:21, said:

eu nu tin minte in 20 de ani sa-mi fi cerut cineva datele pentru versiunea trial
Netflix.
Si daca nu ai cei 12 euro pe el (se verifica doar, nu se face debitarea), nu iti ofera o luna gratis.
Am incercat eucu un card cu 5 lei in cont. Nu au facut activarea contului. ;)

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Pai ti-ai dat acordul atunci cand ai citit Termenii si Conditiile si cand ai bifat ca vrei plata recurenta la sfarsitul trial-ului, si ca ai luat la cunostinta ca daca nu il doresti trebuie sa il anulezi inainte ca acesta sa expire.

#26
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 Lex404, on 11 martie 2020 - 11:32, said:

Pai ti-ai dat acordul atunci cand ai citit Termenii si Conditiile si cand ai bifat ca vrei plata recurenta la sfarsitul trial-ului, si ca ai luat la cunostinta ca daca nu il doresti trebuie sa il anulezi inainte ca acesta sa expire.
Nu stie engleza man.

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Pai si atunci de ce cumpara un produs de genul in limba engleza?

Bitdefender este facut de romani.


Si chiar si asa. Folosesti translator/ google ca sa stii ce semnezi.


Nici eu nu stiu poloneza, dar cand am de facut ceva online aici dau mereu cu google translate nu next next next prosze dobre bardzo.

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,258
  • Înscris: 01.12.2001

 mannyx92, on 11 martie 2020 - 11:33, said:

Nu stie engleza man.
Avast are localizare si in romana. ;)

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acum avem aproape toti carduri de la fintech-uri. Cand mai oferiti datele cardului, macar oferiti datele unui card pe care il puteti bloca din aplicatie. Asa nu risi sa te trezesti ca iti pleaca banii din cont. Bine, la tine banii nu au plecat aiurea. Scria in conditii ca dupa perioada trial, vei fi taxat in cazul in care nu renunti tu.

#30
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009

 Viorelsolar, on 11 martie 2020 - 11:12, said:

Mă duc acu” la bancă, dar mare minune să rezolv ceva ! Posted Image

Mergi degeaba la banca. Pana cand cealalta parte nu anuleaza plata (inainte de decontarea fizica) sau iti returneaza ei banii, banca nu are ce sa-ti faca. Ea de unde sa stie ca tu nu ai cumparat ceva fizic si acuma "te-ai sucit"?

Dar nu te-a invatat mama acasa sa nu spui DA la ceva ce nu intelegi? :-) Daca ai dat next-next-accept, plus ai pus cardul (de ce crezi ca iti cer cardul?!? Dah, nu e oarecum logic?!?)

Cum spunea cineva aici: iti setezi limita 0 la plati online si gata! Cand ai nevoie o setezi mai sus si apoi revi la 0. Ai scapat de astfel de situatii...

#31
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Are...variante de traducere sunt multe dar e mai usor sa blamezi pe Softpedia in loc sa-ti asumi situatia.

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,258
  • Înscris: 01.12.2001

 Xman_ghio, on 11 martie 2020 - 11:37, said:

Cum spunea cineva aici: iti setezi limita 0 la plati online si gata!
Chiar si pt varianta trial ai nevoie pe card in acea secunda de toata suma. Nu e debitata insa, e doar verificata.
De abia la finalul perioadei de proba se face debitarea (daca ai in cont suma respectiva)

#33
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu odata era s-o patesc, cineva a venit sa-i fac o plata pt un site de download, era tare grabit, nu m-a lasat sa fiu atent la tot. Noroc ca am platit prin paypal, m-a anuntat ca am activat o plata recurenta si am dezactivat-o imediat. patratelul cu bifa pusa era undeva in josul paginii, dupa o portiune imensa, goala.

#34
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Alt caz (tipic) de "n-am citit, nu ma intereseaza, am acceptat" => (mi) s-a intamplat ceva = > huoo, hotii, ma fura. Eh, indiferenta si next->next->yes costa. Si nu doar de ieri, de azi.

#35
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015

 Viorelsolar, on 11 martie 2020 - 11:12, said:

Mă duc acu” la bancă, dar mare minune să rezolv ceva ! Posted Image
Un prieten a rezolvat prin metoda asta cand cei de la scribd i-au tras banii.

#36
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Cei de la Avast sunt parșivi.  
Procedează în felul următor.   Instalezi varianta free.  Ok, totul e bine,  trece un timp și îți apare că trebuie să faci update,  așa cum ai mai făcut de câteva ori.
După aceea apare acel update cu ”oferta”  de a ”testa gratuit”  varianta full și îți spune că pentru asta e nevoie de introducerea datelor de pe card. Nu se specifică în mod clar și limpede că după trial ești abonat din oficiu.    Te lasă în ceață.  Cică să citești condițiile și să bifezi că ești de acord.   Dacă te prinzi și nu vrei,  poți să ”soliciți” înainte de expirarea perioadei de trial.  Dacă nu te prinzi,  dacă ai uitat,  ei nu te mai anunță explicit,  bang balang,  să fie siguri că ești pe bune interesat să le cumperi produsul.   Merg pe principiul  că nu au ei nicio treabă,  că trebuie să citești tu, clientul,  ei sunt zâne virgine și preocupate.

Atitudinea asta este tipică unor șmecherași în genul celor care vând mașini SH. Nu-ți spun tot,  te lasă să vadă dacă te prinzi,  iar dacă nu,  te ard și îți spun că tu trebuia să te informezi,  ei nu răspund pentru că nu ai fost atent. Este o practică la limita legalității.   Una incorectă față de client.

Edited by tomaso, 11 March 2020 - 12:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate