Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Consulat care refuză prestarea unui servicii: ce soluții există?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017
Bună tuturor,

Treaba pe scurt: trebuie să-mi însoțesc un membru al familiei ce urmează să călătorească în Portugalia pt. un tratament de fizioterapie și chiropractică.
Cartea de identitate și pașaportul îmi sunt expirate.

Am aplicat la consulat (sunt stabilită în Elveția) cerere pt. pașaportul temporar. N-am fost la curent cu schimbarea legii și că acesta se eliberează acum numai cu documente justificative.
În fine, n-a fost neapărat o problemă. Am fost la medicul de familie și mi-a făcut un certificat medical care atestă necesitatea ca eu să fiu însoțitor. Apoi am fost să traduc documentul și să-l apostilez. Am aplicat din nou cererea pt. pașaportul temporar, cu toate justificativele necesare, și iată răspunsul primit:

Attached File  Screenshot (233).png   28.38K   214 downloads


Nesimțire și reavoință uluitoare. În mintea ăstuia, din 24 februarie până azi, face o lună. Asta pe lângă faptul că pe site-ul consulatului, durata eliberării pașaportului normal e între 60 și 90 de zile. Halal o lună.

Am primit telefon în februarie, de la ei la consulat, foarte vexați că "la documente ce atestă urgența n-ați uploadat decât biletele de avion, deși pretindeți că e călătorie pe motiv medical."
Bun, fac toate eforturile necesare să aduc o dovadă concretă, cu semnătura și parafa unui medic elvețian, și nesimțiții decid totuși să mă trimită la plimbare.
Pur și simplu refuză să-și facă datoria.

Ce pot să fac în acest caz? Am la cine să depun plângere? Există vreo autoritate care supreveghează paraziții ăștia?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Ambasada.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nimic. Sa va fi ingrijit din timp sa aveti actele la zi. Nu cei de la consulat sunt de vina ca v-ati culcat pe-o ureche si-acuma v-ati trezit ca nu ati procedat corect.

#4
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Persoanei care declară că nu dorește să i se elibereze un paşaport simplu electronic, i se eliberează, la cerere, pașaport simplu temporar, în termen de 15 de zile lucrătoare.
Cererile se soluţionează de autorităţile competente, în termene care curg de la data depunerii acestora şi care nu pot depăşi 3 zile lucrătoare, în următoarele situaţii:


• în cazul în care titularul declară în scris că urmează să călătorească în state între care există stare de beligeranţă ori conflict diplomatic şi are aplicată în paşaportul simplu sau în paşaportul simplu electronic o ştampilă ori o viză eliberată de statul cu care ţara în care călătoreşte se află în conflict;

• când titularul deţine paşaport simplu sau paşaport simplu electronic care conţine vize valabile, dar ca urmare a epuizării filelor destinate aplicării acestora călătoria în acel stat sau în alte state decât cele care au emis vizele nu mai este posibilă;

• când titularul a depus paşaportul simplu sau paşaportul simplu electronic pentru obţinerea unor vize şi declară că trebuie să călătorească de urgenţă în străinătate;

• când minorul urmează să se deplaseze în străinătate pentru studii ori pentru a participa la concursuri oficiale sau pentru a urma un tratament medical fără de care viaţa ori sănătatea îi este pusă în pericol şi nu există timpul necesar pentru obţinerea acordului celuilalt părinte;

• pentru persoanele lipsite temporar de capacitate de exerciţiu, precum şi pentru persoanele care, din motive medicale, se află în imposibilitate de a-şi exprima voinţa sau de a se prezenta la autoritatea competent;

• în situaţii obiective în care, din motive de sănătate, familiale sau profesionale, este necesară şi urgentă prezenţa persoanei pe teritoriul altui stat şi nu există timpul necesar pentru emiterea paşaportului simplu electronic.


Sa inteleg ca v-ati fi incadrat la ultimul punct. Dar ofiterul de la ambasada spune ca nu le-ati trimis actele medicale doveditoare ci doar biletele de avion. Ii asa sau nu-i asa?

Edited by Bucifon, 05 March 2020 - 21:07.


#5
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

View PostBucifon, on 05 martie 2020 - 21:07, said:

Sa inteleg ca v-ati fi incadrat la ultimul punct. Dar ofiterul de la ambasada spune ca nu le-ati trimis actele medicale doveditoare ci doar biletele de avion. Ii asa sau nu-i asa?
Asta trebuie să fie, dar fără îndoială că răspunsul oficial, dacă chiar ăla e, este un pic neelegant și de-a dreptul "politically incorrect" (sau cum se zice).

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Sa inteleg ca toate alea de sus sunt valabile si se refera la situatia in care te afli in Romania. Si te adresezi organelor locale. Nu cand te prezinti la un consulat roman din alta tara

Edited by myshyk, 05 March 2020 - 21:12.


#7
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

View Postmyshyk, on 05 martie 2020 - 21:02, said:

Nimic. Sa va fi ingrijit din timp sa aveti actele la zi. Nu cei de la consulat sunt de vina ca v-ati culcat pe-o ureche si-acuma v-ati trezit ca nu ati procedat corect.
Waw. Se pare că rea-credinţa e endemică la poporul ăsta.

Domnule, sau doamnă, consulatul are menţionat pe lista serviciilor şi paşaportul eliberat în regim de urgenţă, pt. acei oameni care din diverse motive, n-au avut timp să se ocupe de reînnoirea paşaportului. Că eu am făcut o greşeală personală e una, că ei refuză să acorde un serviciu care face parte din meseria lor, e alta.

#8
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

View PostMi_Rebelle, on 05 martie 2020 - 21:13, said:

Domnule, sau doamnă, consulatul are menţionat pe lista serviciilor şi paşaportul eliberat în regim de urgenţă, pt. acei oameni care din diverse motive, n-au avut timp să se ocupe de reînnoirea paşaportului. Că eu am făcut o greşeală personală e una, că ei refuză să acorde un serviciu care face parte din meseria lor, e alta.
Păi să înțelegem că, deși, ulterior cererii inițiale incomplete, ați justificat urgența, consulatul continuă să se agațe de problema inițială - lipsa dovezii urgenței?

Edited by afh, 05 March 2020 - 21:17.


#9
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

View PostBucifon, on 05 martie 2020 - 21:07, said:

• în situaţii obiective în care, din motive de sănătate, familiale sau profesionale, este necesară şi urgentă prezenţa persoanei pe teritoriul altui stat şi nu există timpul necesar pentru emiterea paşaportului simplu electronic.

Sa inteleg ca v-ati fi incadrat la ultimul punct. Dar ofiterul de la ambasada spune ca nu le-ati trimis actele medicale doveditoare ci doar biletele de avion. Ii asa sau nu-i asa?
Ori trollezi, ori n-ai citit postul meu cu atenţie:

View PostMi_Rebelle, on 05 martie 2020 - 20:54, said:

În fine, n-a fost neapărat o problemă. Am fost la medicul de familie şi mi-a făcut un certificat medical care atestă necesitatea ca eu să fiu însoţitor. Apoi am fost să traduc documentul şi să-l apostilez. Am aplicat din nou cererea pt. paşaportul temporar, cu toate justificativele necesare,

View Postafh, on 05 martie 2020 - 21:17, said:

Păi să înțelegem că, deși, ulterior cererii inițiale incomplete, ați justificat urgența, consulatul continuă să se agațe de problema inițială - lipsa dovezii urgenței?
Păi vedeţi răspunsul lor de azi, nici nu se mai agaţă de nimic concret... nu va incadrati la noi pentru temporar deoarece din data de 24.02 cand ati depus cererea pana acum, daca depuneati pentru pasaport simplu electronic, va ajungea pasaportul la timp pentru calatoria dvs.

Deci noul pretext, personal mi se face scârbă, e că de fapt nu trebuia să fac cerere pt. paşaport temporar, ci pt. unul normal că cică ar fi ajuns la timp.
Şi asta în ciuda faptului că am fost sunată pe mobil de cineva de la consulat după ce depusem iniţial cererea, ŞI EI MI-AU CERUT certificatul medical.........
Iar acum că le-am furnizat documentul cerut, mă trimit la plimbare cu cel mai penibil pretext.

E de o nesimţire inimaginabilă.

Trebuia să-mi spună la telefon prima dată "lăsaţi cererea pt. paşaport de urgenţă, cereţi unul normal, poate vă ajunge la timp".
Incredibil.

Edited by Mi_Rebelle, 05 March 2020 - 21:28.


#10
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
Legi imbecile = servicii imbecile... n-ai carte de identitate romaneasca sau elvetiana?

#11
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

View PostLOLkekLOL, on 05 martie 2020 - 21:28, said:

Legi imbecile = servicii imbecile... n-ai carte de identitate romaneasca sau elvetiana?
Am avut de-a face cu ei în trecut, ştiam că-s imbecili, dar nu-mi imaginam totuşi c-ar ajunge la apogeul cretinismului şi să refuze categoric să-şi facă meseria pt. care sunt plătiţi.
Din banii VOŞTRI, ţin să adaug.
Deci chiar dacă să zic vă doare în fund de problema lui X din diaspora, faptul că consularii freacă menta, ar trebui să vă scandalizeze.

În fine. Am un permis de reşedinţă, dar nu-s sigură ce pitici pe creier au şi ăia pe la aeroporturi, de obice se pretinde un paşaport, chit că nu ies din spaţiul Schengen.

Ce mă exasperează mai tare e c-am cheltuit bani şi am pierdut timp inutil din cauza ăstora.

Edited by Mi_Rebelle, 05 March 2020 - 21:33.


#12
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Adevarul este ca a durat 3 zile de cand am depus actele pana cand mi-a fost trimis pasaportul simplu electronic. Probabil in Elvetia ar fi ajuns intr-o saptamana. Sa ai toate actele expirate si sa ceri altora sa se comporte responsabil... ok....

#13
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
e ciudat. nu mă pricep, dar în mod normal cererea trebuia fie respinsă direct, fie să vi se ceară documente care să justifice urgența. în momentul de față cererea pare a fi respinsă, dar nu e clar de ce nu vi s-au luat în calcul noile dovezi... zic și eu..

Cum nu e clar, cel mai bine e să înregistrați din nou cererea completă ca fiind una nouă.

#14
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

View Postafh, on 05 martie 2020 - 21:34, said:

Cum nu e clar, cel mai bine e să înregistrați din nou cererea completă ca fiind una nouă.
Am să încerc şi ce-a spus Eiffel, să apelez la ambasadă.
Mai depun o cerere nouă, s-ar putea ca de data asta să mi-o respingă direct fără nicio altă scuză. Posted Image

#15
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View PostMi_Rebelle, on 05 martie 2020 - 21:33, said:

În fine. Am un permis de reşedinţă,
Nu permis de resedinta, ci carte de identiate.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Dai o fuga pana in românia și faci actele.

Acolo cum stai fara acte?

BTW. In schengen poti călători fara pasaport/ ID. Atâta timp cat ai permis auto sau frequent flyer card ca sa ai cu ce face check in.

Conform regulilor UE, nu e nevoie de document in schengen dar te poate întreba pentru confirmare compania aeriană. Pe mine lufthansa nu m-a intrebat niciodată, am călători mereu in schengen doar cu Frequent Flyer card.

Quote

If you are an EU national, you do not need to show your national ID card or passport when you are travelling from one border-free Schengen EU country to another.

https://europa.eu/yo...en/index_en.htm


Dar sa ai ce arata companiei aeriene la check in. Orice ID cu foto, work ID, frequent flyer fara foto, permis auto, ID de resedinta străin, etc

#17
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

View Postmannick, on 05 martie 2020 - 21:33, said:

Probabil in Elvetia ar fi ajuns intr-o saptamana.
Pe site-ul oficial scrie între 60 - 90 zile.
Ei mi-au spus "aduceţi document justificativ de la un medic elveţian". Nu m-au sfătuit de la bun început "lăsaţi paşaportul de urgenţă, aplicaţi pt. cel normal".

View Postmannick, on 05 martie 2020 - 21:33, said:

Sa ai toate actele expirate si sa ceri altora sa se comporte responsabil... ok....
Nu le-am cerut vreo favoare specială, nu le-am cerut luna de pe cer, însă după logica dumitale, dacă eu am făcut o greşeală personală, înseamnă că nişte funcţionari publici au dreptul să nu-şi onoreze datoria.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu e vorba de nici o nesimtire, regulile sunt clare si pentru ei si pentru dumneavoastra. Am avut si eu de-a face cu consulatele romane din Germania si din Italia, dar in afara de o oarecare incetineala si  o birocratie devenita deja clasica in reactii, n-am avut de ce sa-i porcai doar fiindca eu am fost neglijent si prea indolent ca sa-mi indeplinesc partea mea din aceste reguli. Asa incat, n-are rost sa ne porcaiti si pe noi, cei ramasi in tara doar pentru ca ati fost dumneavoastra neglijenta. E urat.Oamenii aceia isi fac meseria asa cum stiu si asa cum li se cere.Si nu inteleg de ce va scandalizati legat de bani, pentru ca oamenii aceia sunt platiti din impozitele si taxele platite de noi, cei din tara, nu din banii dumneavoastra, care se duc in alte parti, nu in  salariile lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate