Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Spalatorie auto self service....

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Ma bate gandul sa deschid o spalatorie din asta self service....Nu va intreb de profit,vad,clienti si altele,ma intereseaza in schimb o firma serioasa care sa o construiasca si eventual un pret.
Daca scrii "spalatorie" pe olx sau pe Goagal iti apar zeci de anunturi cu asa zisi "meseriasi" sau firme, mai mult sau mai putin obscure, care construiesc asa ceva.
Aveti vreo recomandare/sfat legat de constructia ei?Eventual sa contina si niste preturi....
Ca idee am gasit automatizari de la 3500e-6000e/rampa si constructia rampei am vazut ca e cam la fel...
Multumesc anticipat!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vezi că e gata făcută-n China. Parcă era doojdemii toată angaraua.

Poți să faci un self service mai eftin  și cu un sistem cu lance și cu spumă draci laci.

Sau tu vrei din aia de spală singură ?

Self service e un fel de cu mâna ta, auto e din aia automată.

Tu vrei așa

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bivbrnTKJ4o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau automatizată ?

Ia vezi ce zice nenea ăsta

Am dat de el pe iutub


EXECUTAM SPALATORII AUTO
0749755160 MIHAI
Ferme Metalice
Ferme Metalice
6 months ago
EXECUTAM SPALATORII AUTO
SELF WASH 0749755160 MIHAI


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7jCcIyJ0UXY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Na că mi-am consumat din gugăl

https://spalatoriedr...service-craiova

https://www.washital...f-service-dolj/

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Te duci la o astfel de spalatorie si te uiti pe fer cine a produs-o. Daca nu scrie si cine a montat-o (de ce nu si-ar face reclama punand un sticker?) suni la producatori si ii rogi sa-ti zice distribuitorul in Romania, apoi il suni pe ala si il intrebi cine a montat spalatoria din orasul X, poate ai noroc si au firma lor.

#4
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Eu cerusem oferta de la o firma la un moment dat, daca vrei caut mailul.
Bussinessul era prin franciza , costul era de vreo 55k euro , fara teren , pentru 3 boxe. Restul e istorie.

Spalatorie self-wash. Echipamentul lor, tehnicienii lor , tu doar aruncai cu banu.

Edited by razvansd, 05 March 2020 - 15:51.


#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
Nu stiu cu cine o faci dar fa-o bine ca am fost acum 2 sapt la o spalatorie din asta self pe energeticienilor in Buc si a fost o porcarie. Mai mult apa chioara.

#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 razvansd, on 05 martie 2020 - 15:49, said:

Eu cerusem oferta de la o firma la un moment dat, daca vrei caut mailul.
Bussinessul era prin franciza , costul era de vreo 55k euro , fara teren , pentru 3 boxe. Restul e istorie.

Spalatorie self-wash. Echipamentul lor, tehnicienii lor , tu doar aruncai cu banu.

Am gasit si eu fomisti din astia cu 15000-17000e/rampa.Da stii cum se zice:"nu e prost cine cere,e prost cine da!".

 atupi, on 05 martie 2020 - 15:53, said:

Nu stiu cu cine o faci dar fa-o bine ca am fost acum 2 sapt la o spalatorie din asta self pe energeticienilor in Buc si a fost o porcarie. Mai mult apa chioara.

N-are legatura!Acolo tine de dozajul spumei!

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Îmi pare rău că nu e filmare pe net de la Craiova dar fac eu una cât de curând.

E o spălătorie cu vreo 6 posturi, la fosta benzinărie VGB de pe Severinului, la intrarea în Craiova dinspre Severin e pe partea dreaptă.

Au inclusiv aspirator cu injecție extracție - 2.5 lei fisa universală - ține 1,5 minute la aspiratorul ăsta.
5 minute aceeași fisă la aspirator normal, ultimele 30 de secunde dai cu dezinfectant parfumat.

2 minute la self wash - o fisă de 2.5 lei, au soluție de jante, au spumă activă, au ceară, au inclusiv clătire cu apă osmotică.

10 lei la self ajung s-o faci boboc pe dinafară, încă 5 și cureți și interiorul. E coadă permanent.

Edited by waterman, 05 March 2020 - 15:59.


#8
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 waterman, on 05 martie 2020 - 15:14, said:

Tu vrei așa

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bivbrnTKJ4o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

DA,ASA CEVA VREAU!




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7jCcIyJ0UXY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Esti constient ca asta e doar o afacere de fatada!Nu cred ca e nimeni atat de prost sa bage 200.000e pe o afacere in camp!


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi n-ai nevoie de mari automatizări.

Eu am crezut că vrei din aia de spală singură cum sunt la OMV cu perii automate.

Uită-te la ce am pus mai sus, sună și afli preț.

Nu te arunca la bani, spațiul dacă-l ai e ok, ferotăniile nu-s scumpe așa, pompele, nebunia aia unde bagi banii,  să fie ceva, dar nu douăzeci de mii de euro că nu e Enterprise ce dracu.

Ia uite-o pe aia de care zic eu

Attached File  spalatorie 1.png   2.46MB   209 downloads
Attached File  spalatorie 2.png   2.23MB   187 downloads

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,819
  • Înscris: 13.07.2011
printre cei mai tari in industria asta este compania Christ AG din Germania. Au orice doresti tu, trebuie sa ii contactezi si vezi ce zic.

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Am si eu,mucalit,o intrebare?-Da apele reziduale sant taxate separate?  Ca k-am ar trebui,ca detergent &shit!    Adica,da cumperi utilajele ai spatial in cel mai fericit caz. Dar sant ,,jigodeli costoase,,pe linga.   Sant costuri de apa/canalizare asa repede,fara sa gandesc mult(Ka Kosta)

#12
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 MikeSpike, on 05 martie 2020 - 17:24, said:

Am si eu,mucalit,o intrebare?-Da apele reziduale sant taxate separate?  Ca k-am ar trebui,ca detergent &shit! Adica,da cumperi utilajele ai spatial in cel mai fericit caz. Dar sant ,,jigodeli costoase,,pe linga.   Sant costuri de apa/canalizare asa repede,fara sa gandesc mult(Ka Kosta)

Nu chiar. Nu prea înțeleg bine ce întrebi, pentru că scrii ca un copil de 12 ani.


În primul rând, industria folosește niște detergenți destul de performani, să știi, mai performanți decât ce folosești tu la mașina de spălat din punctul ăsta de vedere.


În privința apelor reziduale, situația stă așa.

Nu poți avea o astfel de spălătorie fără să ai un sistem de decantare. Trebuie să unul, două bazine care îți adună grosul, noroiul de pe mașini, alte chestii, unul care să fie separator de grăsimi, care adună uleiul. Iar ce se strânge în astea, îți vidanjează firmele de profil. Ce se duce în canalizare, e, în mare, apa cu spumă, care spuma aia nu e așa dăunătoare.


Pe urmă, în baza autorizației de GA (dacă nu ești legat la canalizare), sau a contractului de furnizare a serviciilor de canalizare, tu ai niște obligații. Ți se impun niște limite de deversare. De exemplu, ți se spune că tu nu poți depăși 25 mg/l detergenți în apele pe care le deversezi în canalizare. Și ți se poate stabili un program de monitorizare, să faci o verificare pe an și să vezi dacă respecți acele valori. Dacă le depășești, ți se cere să plătești, eventual să-ți repari sistemul de canalizare.

#13
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Parerea mea este, ca ar trebui sa iei legatura cu o firma, care face proiecte de start up, cu fonduri nerambursabile, si sigur ei au firmele "agreeate" care au materialele necesare, sigur fac si constructiile!

#14
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Si eu sunt pe cale sa deschid asa ceva insa momentan nu am locatia. De 6 luni tot caut sa cumpar sau sa inchiriez teren, dar nu am gasit nimic care sa indeplineasca cerintele. Cea mai clara oferta primita de mine, pentru 3 rampe a fost asa: - 14 000 Euro +TVA tot ce tine de infrastructura (sapaturi, beton, decantoare, separator hidrocarburi, racordare la canalizare) sau 27 000 + TVA  infrastructura + structura metalica la gata. Nu mai tin minte daca in banii astia era inclus proiectul sau nu. Pretul l-am obtinut de la o firma recomandata de unii distribuitori si care au executat mai multe spalatorii pana in prezent. Mai departe, pe partea de automatizare, mi se pare putin cam mic pretul obtinut de tine. Ai grija sa nu fie oferta fara apa osmozata ca nu faci nimic la self daca nu ai osmoza. In general pretul pt echipamente noi si de calitate se cam invart in jur de 10 000 euro pe rampa. Trebuie cercetat mai bine ca am auzit zvonuri ca se pot obtine si preturi mai mici, fara a face rabat de la calitate.

      Vezi ca Mediul iti cer perimetru de 15 m de la unitate pana la prima fereastra. Din cate am auzit, dar nu e informatie oficiala, daca ai acordul vecinilor poti face si la mai putin (acordul oricum am inteles ca este necesar). De cand incepi proiectul pana ai toate autorizatiile sa te apuci de construit dureaza in medie 9-12 luni, depinde de oras.

    M-am interesat si de Fonduri Europene si sunt din ce in ce mai mici sansele. Pe servicii ai sansa sa nu indeplinesti nici macar punctajul de a putea fi luat in seama

#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 barladi, on 06 martie 2020 - 00:44, said:

Vezi ca Mediul iti cer perimetru de 15 m de la unitate pana la prima fereastra. Din cate am auzit, dar nu e informatie oficiala, daca ai acordul vecinilor poti face si la mai putin (acordul oricum am inteles ca este necesar). De cand incepi proiectul pana ai toate autorizatiile sa te apuci de construit dureaza in medie 9-12 luni, depinde de oras.

Nu există o astfel de prevedere la Mediu, ci la Sănătate, ai niște norme de igienă și sănătate publică, Ord 119/2014. În baza lui sunt acei 15m.

ART. 5
  (1) Unitățile cu capacitate mică de producție, comerciale și de prestări servicii, discoteci, cluburi de noapte, care prin natura activității acestora pot crea riscuri pentru sănătate sau disconfort pentru populație prin producerea de zgomot, vibrații, praf, fum, gaze toxice sau iritante etc., se amplasează numai în clădiri separate.
  (2) Unitățile menționate la alin. (1) se amplasează la o distanță de minimum 15 m de ferestrele locuințelor.
  (3) Distanța minimă specificată la alin. (2) se măsoară între fațada locuinței și perimetrul unității.
  (4) Pentru unitățile menționate la alin. (1) se asigură mijloacele adecvate de limitare a noxelor, astfel încât să se asigure încadrarea acestora în normele din standardele în vigoare, precum și în normele specificate la art. 16 alin. (4)-(6).
  (5) Se interzice schimbarea domeniului de activitate a unităților menționate la alin. (1) dacă prin aceasta se creează premisa apariției de riscuri pentru sănătatea populației din zona locuită sau dacă această schimbare conduce la nerespectarea valorilor-limită pentru poluanții emiși, respectiv compuși chimici, fizici și/sau biologici.
  (6) Se interzice schimbarea destinației funcționale a unor zone, dacă prin aceasta se creează premisa apariției de riscuri pentru sănătatea populației din zona locuită.

Atenție însă. O să găsiți pe net, forma veche a legii, care menționa expres "precum spălătorii auto". Acum, nu mai e menționat. Nu știu cât zgomot, gaze toxice, praf, vibrații, crează o astfel de spălătorie. La zgomot e singura problemă, furtunele alea, aspiratoarele pot face zgomot, dar nu prea văd de ce ai căuta să amenajezi o astfel de spălătorie în centrul orașului. În general sunt la periferie, în zonele industriale, unde n-ai probleme, n-ai nici locuințe apropiate, nici limite de zgomot cum ai în oraș.

#16
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Spalatoria va fi amplasata la iesirea din bucuresti pe o sosea foarte circulata...

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 george_eu25, on 06 martie 2020 - 12:55, said:

Spalatoria va fi amplasata la iesirea din bucuresti pe o sosea foarte circulata...

N-ai voie s-o faci chiar pe sosea

#18
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011

 SmurfK, on 06 martie 2020 - 11:27, said:


Nu există o astfel de prevedere la Mediu, ci la Sănătate, ai niște norme de igienă și sănătate publică, Ord 119/2014. În baza lui sunt acei 15m.



Atenție însă. O să găsiți pe net, forma veche a legii, care menționa expres "precum spălătorii auto". Acum, nu mai e menționat. Nu știu cât zgomot, gaze toxice, praf, vibrații, crează o astfel de spălătorie. La zgomot e singura problemă, furtunele alea, aspiratoarele pot face zgomot, dar nu prea văd de ce ai căuta să amenajezi o astfel de spălătorie în centrul orașului. În general sunt la periferie, în zonele industriale, unde n-ai probleme, n-ai nici locuințe apropiate, nici limite de zgomot cum ai în oraș.


Mie cei de la Mediu mi-au spus de cei 15 m si am presupus ca "e a lor legea". Ce ai expus tu mai sus e cazul ideal referitor la amplasare. In realitate o faci acolo unde gasesti teren si ti se permite de catre legislatie. La periferie de multe ori nu exista canalizare sau au aparut cartiere de vile, deci nu mai e zona industriala. Pe de alta parte, spalatorii clasice sunt in 5 din 100 de curti, majoritatea intre case sau in locuri unde clar nu ai zice ca isi are rostul o spalatorie. Nu stiu cum au obtinut aprobarile (poate e valabila informatia ca in caz ca obtii acordul vecinului o poti face la mai putin de 15 m) dar cred ca nici 10% nu sunt ca la carte. Plus de asta, sa ai perimetru de 15 m, ar insemna un teren cu deschidere de minim 36 m. Nu stiu cat de usor si cat de ieftin poti gasi asa ceva, mai ales daca e in oras

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate