Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ajutor CASCO pentru Logan Stepway

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
coltezeu

coltezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.12.2010
Salut, dupa cum spune si titlul, urmeaza acum la sf de martie sa imi vina noul Logan Stepway 95 dCI si nu am nici cea mai mica idee cum sa procedez cu casco, pana acum am avut doar RCA.

Am urmatoarele nelamuriri si poate ma puteti ajuta cei care detineti astfel de polite sau va pricepeti in domeniu:

- Masina costa 10k noua, o iau pe persoana fizica cu banii jos, garantie la producator 5 ani, dar as vrea sa o asigur pentru 7-8k sau as rata la polita sa nu depaseasca maxim 150ron/luna
- Am incercat calculator de casco dar imi cer serie de sasiu si chestii si nu am reusit sa ii dau de cap, pe mine ma intereseaza estimativ un pret pentru casco, aveti idee de asa ceva? sau imi poate spune cineva esitmativ?
- Ce firme de casco sunt cele mai bune? As vrea sa o asigur pentru in tara cat si in UE, pentru daune din vina mea cat si dezastre naturale gen , cade un pom pe ea, etc.
- Ce sfaturi utile / experiente ajutatoare ati mai avea legat de casco?

Astept replies cu nerabdare !
Multumesc :)

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
cine îți face rca face și casco

#3
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Ce vârstă ai? La 10.000 euro, probabil casco va fi 3-400 euro, full, fără franșiză.

Edited by aris86, 05 March 2020 - 13:57.


#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Nu îți poate nimeni estima un cost fără multe detalii pe care nu le-ai oferit, respectiv:
- mașină (motor, capacitate, putere, masa maximă, locuri, utilizare personală/taxi/etc)
- proprietar (vârstă, vechime permis, adresă oraș/județ)
- ce riscuri acoperite dorești (fiecare firmă acoperă riscuri care pot diferi destul de mult, iar polițele sunt personalizabile într-o anumită măsură, iar fiecare clauză extra se plătește separat)
- poate conta și istoricul tău ca șofer, mai ales dacă ai mai avut istoric la firma respectivă

Fiecare firmă poate ține cont de detaliile astea, și de altele, în mai multă sau mai puțină măsură (sau deloc).

Cel mai simplu și mai sigur e să iei legătura cu un broker de asigurări și să-i ceri niște oferte.

Cu seria de șasiu, seria certificatului de înmatriculare și numărul de înmatriculare rezolvi simplu: le falsifici. Datele respective sunt necesare pentru a emite o poliță validă. Dar doar pentru simulări nu influențează cu absolut nimic prețul.

VIN: a1111111111111111
CIV: a111111
Nr înmatriculare: B-01-aaa (pui județul corect în funcție de domiciliu)

#5
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
nu stiu daca poti face casco la cat vrei tu, sansele sunt sa faci la valoarea masinii.
la 10k, probabil ca rata e pe la vreo 200 lei, eu dau in jur de 100 euro la 22k
eu am omniasig, mi s-a parut ca acopera cele mai multe situatii.
sfat, sa nu faci fransiza. Scade rata si e posibil sa te incante, dar o sa te sacaie la fiecare dosar de dauna deschis.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu mai demult am avut la Allianz Țiriac. Orice problemă am avut, gen grindină care-a lăsat urme pe plafon, o ușa zgâriată de un idiot, un prag pe care l-am atins eu cu cricul Posted Image(, au plătit fără să comenteze.

Nu am idee dacă se poate asigura pe o sumă mai mică, asta afli la asigurator. Fă un drum la o agenție și vezi ce zic acolo.

Eu zic că te încadrezi cu 150 / lună, eu plăteam trimestrial, 150 ai tăi înseamnă 1800 pe an, deci merge.

Ah, uitasem și eu. Fără franșiză, nu merită. Atunci când aveam eu, la orice chestie pe care o vroiai reparată, tu plăteai 100 sau 150 de euro. Ori fix atât e revopsirea unui element.

Edited by waterman, 05 March 2020 - 14:00.


#7
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Casco nu-i ca RCA, îl iei pentru tine, deci ar trebui să nu te orientezi către cea mai ieftină.

Eu, pentru un i20 Confort+ luat prin Rabla 2019 cu 9000 euro, am făcut Casco la Groupama, aproximativ 2200 lei, fără fransiză, la o valoare a vehiculului de 10400 euro, cu păstrarea valorii de nou timp de 3 ani dacă voi continua asigurarea cu ei.

Nu am avut probleme, dar am auzit numai de bine despre Groupama.

#8
PeRuZzI

PeRuZzI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 30.12.2005
Cere o oferta de casco la dealer, au preturi bune si s-ar putea sa te multumeasca.

#9
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Allianz sau Generali,posibil si Groupama,cu ei nu am avut contract.

#10
rusupaul90

rusupaul90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.04.2014
la asirom, full casco 280 euro aprox pe an.la masina de 12500 si se calculeaza in functie de pretul masinii de pe factura(  banuiesc ca e noua), pe langa altele, deci nu la cat vrei tu.

Edited by rusupaul90, 05 March 2020 - 14:19.


#11
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 coltezeu, on 05 martie 2020 - 13:47, said:

Salut, dupa cum spune si titlul, urmeaza acum la sf de martie sa imi vina noul Logan Stepway 95 dCI si nu am nici cea mai mica idee cum sa procedez cu casco, pana acum am avut doar RCA.

Am urmatoarele nelamuriri si poate ma puteti ajuta cei care detineti astfel de polite sau va pricepeti in domeniu:

- Masina costa 10k noua, o iau pe persoana fizica cu banii jos, garantie la producator 5 ani, dar as vrea sa o asigur pentru 7-8k sau as rata la polita sa nu depaseasca maxim 150ron/luna
- Am incercat calculator de casco dar imi cer serie de sasiu si chestii si nu am reusit sa ii dau de cap, pe mine ma intereseaza estimativ un pret pentru casco, aveti idee de asa ceva? sau imi poate spune cineva esitmativ?
- Ce firme de casco sunt cele mai bune? As vrea sa o asigur pentru in tara cat si in UE, pentru daune din vina mea cat si dezastre naturale gen , cade un pom pe ea, etc.
- Ce sfaturi utile / experiente ajutatoare ati mai avea legat de casco?

Astept replies cu nerabdare !
Multumesc Posted Image
eu pt un Duster (16.300 euro) cuparat in decembrie, platesc CASCO cca 550 lei/trimestru ... la tine cred ca e pana in 350-400 lei/trimestru

#12
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 coltezeu, on 05 martie 2020 - 13:47, said:

Salut, dupa cum spune si titlul, urmeaza acum la sf de martie sa imi vina noul Logan Stepway 95 dCI si nu am nici cea mai mica idee cum sa procedez cu casco, pana acum am avut doar RCA.

Am urmatoarele nelamuriri si poate ma puteti ajuta cei care detineti astfel de polite sau va pricepeti in domeniu:

- Masina costa 10k noua, o iau pe persoana fizica cu banii jos, garantie la producator 5 ani, dar as vrea sa o asigur pentru 7-8k sau as rata la polita sa nu depaseasca maxim 150ron/luna
- Am incercat calculator de casco dar imi cer serie de sasiu si chestii si nu am reusit sa ii dau de cap, pe mine ma intereseaza estimativ un pret pentru casco, aveti idee de asa ceva? sau imi poate spune cineva esitmativ?
- Ce firme de casco sunt cele mai bune? As vrea sa o asigur pentru in tara cat si in UE, pentru daune din vina mea cat si dezastre naturale gen , cade un pom pe ea, etc.
- Ce sfaturi utile / experiente ajutatoare ati mai avea legat de casco?

Astept replies cu nerabdare !
Multumesc Posted Image

CASCO in UE? Poate a aparut intre timp. Eu stiam ca faci o polita separata pe o perioada determinata.

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Casco e 3% pe an din valoarea pe factura a masinii, deci nu depasesti 150 lei pe luna.

#14
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 28.05.2008
Relativ recent, Allianz-Tiriac a lansat oferte combinate RCA + CASCO - in functie de ce aveti nevoie, exista variantele "Plus", "Extra" sau "Max".
Eu consider ca merita sa cereti o astfel de oferta; e mult mai avantajoasa decat doua polite separate.
Mult succes !

#15
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.09.2015
Eu am la Allianz si sunt foarte promti cu plata dosarelor. A zis cineva mai sus ca au un deal de rca si casco foarte bun. Ideea e ca daca faci casco cand a venit masina la dealer dar nu ai ridicat-o inca nu le trebuie poze nimic, daca pleci cu masina de la dealer si vrei sa faci a doua zi casco va trebui sa te duci sa iti faca poze la ea. La Allianz ai casco si in europa si mai ai inclusa si tractare daca apare ghinionul si se strica masina pe undeva. A si mai au o optine misto, in primul an daca se intampla sa ai dauna totala te despagubesc la valoare de pe factura a masinii. Si fara fransiza. Si ca idee la 19000 de euro a fost 1100 pentru mine, dar pretul depinde de o gramada de factori.

#16
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
hai sa te smecheresc eu,
in primul rand la Dacia casco este foarte ieftin, mult prea ieftin incat sa nu faci.

in al doilea rand loganurile generatia actuala se fac pachet chiar si la impact foarte mic.

in al treilea rand vbim de o suma de ~10.000euro pe care ai cheltuit-o pe masina. nu poti risca sa nu iti asiguri suma asta macar in primii 4-5-6 ani.

un casco cu fransiza 100eur la un Logan de valoare similara cu al tau, la una din firmele bune, costa ~1200 lei pe an. o nimica toata.

#17
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Sa-ti dau un exemplu la ce e bun CASCO.
Am avut masina in parcare,a fost lovita de alta,aruncata la randul sau din impactul cu un soferache care nu a dat prioritate celui lovit.
3 masini,una dauna totala,a mea si a autorului vreo 8000 lei fiecare.
Vinovatul avea RCA la BCR asigurare,a venit agentul de daune si timp de vreo saptamana o tot dadea de gard cu dosarul,desi era clar ca toata suma ei trebuia sa o dea.
Avand CASCO la Allianz,am sunat si s-au ocupat de toata treaba,si-au luat ei banii de la magarii astia,altfel trebuia sa stau pe bara cu masina firmei pana se indurau ei sa dea banii.
E greu sa ai masina intreaga in ziua de azi la cum se conduce la noi,cu CASCO ai o sansa.
Iar scorurile sunt foarte mari la tinichigerie/vopsitorie.

Edited by nino852, 05 March 2020 - 18:35.


#18
coltezeu

coltezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.12.2010

 bossake, on 05 martie 2020 - 18:11, said:

hai sa te smecheresc eu,
in primul rand la Dacia casco este foarte ieftin, mult prea ieftin incat sa nu faci.

in al doilea rand loganurile generatia actuala se fac pachet chiar si la impact foarte mic.

in al treilea rand vbim de o suma de ~10.000euro pe care ai cheltuit-o pe masina. nu poti risca sa nu iti asiguri suma asta macar in primii 4-5-6 ani.

un casco cu fransiza 100eur la un Logan de valoare similara cu al tau, la una din firmele bune, costa ~1200 lei pe an. o nimica toata.

Facui o simualre la allianz, pare ca e 1800 cel mai ieftin + RCA 900 lei. Imi poti si arata un link ceva? :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate