Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

PROGRAMUL RABLA 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#181
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018

View Post_R_A_D_U, on 06 iulie 2020 - 20:47, said:

Anul asta pare ca programul rabla nu a avut succesul de altadata... Lumea pare ca a inteles sa tina mai mult de pocneti. Sunt curios cum vor evolua lucrurile anul viitor.

Cum sa nu aiba succes cand s-au terminat deja fondurile

#182
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View PostSigmus, on 09 decembrie 2021 - 16:51, said:


Cum sa nu aiba succes cand s-au terminat deja fondurile
Amice, tu vezi data la care am postat acea ”veste”?? Este 1 an jumate de atunci...

#183
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018
Văd că te-ai înșelat 🙂
Eu nici în 2018 nu am prins, dar mereu sunt niște băieți gata să îți ofere un voucher pentru 2000-2500lei.
Unde e pomană e și coadă, vezi și rabla electrocasnice care s-a epuizat într-un minut azi.

#184
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View PostSigmus, on 10 decembrie 2021 - 21:59, said:

Eu nici în 2018 nu am prins, dar mereu sunt niște băieți gata să îți ofere un voucher pentru 2000-2500lei
Fals. Nu iti da nimeni nici un voucher. Iti da doar documentele unei rable, pe baza carora sa poti aplica la programul rabla, cand si daca sunt fonduri.

#185
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018
Ok documente pentru rabla același lucru, nimic fals, de fapt doar le semnezi și dai banii când faci contractul, în rest se ocupa ei, ideea e aceeași, programul funcționează.

#186
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View PostSigmus, on 12 decembrie 2021 - 18:31, said:

Ok documente pentru rabla același lucru, nimic fals, de fapt doar le semnezi și dai banii când faci contractul, în rest se ocupa ei, ideea e aceeași, programul funcționează.
Nu este deloc acelasi lucru. La lansarea programului, cand se dadeau tichete, se putea face ce zici tu. Acum, nu. Pentru ca voucherele se dau pentru o rabla anume si pentru o masina noua anume, in mod centraliat, direct de catre AFM. Asa ca nu se poate ca tu sa nu intri in program, ca s-au terminat banii, iar unul venit la cinci minute dupa tine sa intre, indiferent ca vine la acelasi dealer ori la altul si indiferent de marca masinii. Cand erau tichete fizice, da, acestea circulau ca niste titluri de valoare, cu valoare fixa.

Edited by dacis2, 13 December 2021 - 08:18.


#187
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018

View Postdacis2, on 13 decembrie 2021 - 08:17, said:


La lansarea programului, cand se dadeau tichete, se putea face ce zici tu. Acum, nu. Pentru ca voucherele

dacis2 said:

Fals. Nu iti da nimeni nici un voucher.

Ok

#188
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View PostSigmus, on 13 decembrie 2021 - 16:09, said:

Ok
Te încăpățânezi aiurea. Am casat doua masini prin rabla (2018 si 2021) si as mai avea doua pentru la anul, deci vorbesc in cunostinta de cauza. Tie, ca PF, nu iti da nimeni nici un voucher. Pentru ca in varianta actuala a programului rabla voucherele se dau pentru un client ANUME, care caseaza o rabla ANUME, ca sa cumperi o masina noua ANUME, de la un dealer ANUME. Asa ca a disparut transmisibilitatea banilor dati de AFM. Voucherele nu ajung la tine, cumparator, ci direct la dealer. Nu va putea un dealer sa iti ofere un voucher rabla dupa ce AFM zice ca s-au terminat banii. Eu anul acesta am comandat masina in iulie, dar cand am facut dosarul pentru rabla... nu mai erau bani, asa ca nu l-am putut depune. In septembrie, cand s-a suplimentat bugetul la AFM, am depus dosarul, mi s-a aprobat, iar DUPA acest moment am casat rabla si am radiat-o. Si sa fi vrut si nu aveam cum tranzactiona voucherul, pentru ca el era NOMINAL si, in plus, alocat unei ANUMITE masini, unui ANUMIT beneficiar, care cumpara masina de la un ANUMIT dealer.

#189
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Da, man, numai hotii fac dealerii astia. Plus unii cumparatori. Noroc ca mai sunt samsari cinstiti care vand masini de 17 ani si cu rodajul neterminat, ca n-au apucat sa faca decat 38.647 km reali. Si astia facuti cu greu, de acasa pana la biserica. Plus o data la cativa ani si la cate un parastas.

#190
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View PostBaXXXon, on 13 decembrie 2021 - 19:13, said:

Ba dacie numa prostii scrii, termina
Prostia fiind?

PS Ieri mi-a venit venit masina, azi dimineata am platit-o (suma totala MINUS banii de la rabla), fara sa vad EU nici un voucher, nimic. Odata ce AFM aproba finantarea prin Rabla, totul se regleaza direct cu dealerul. Beneficiarul nu mai are nici o implicare dupa predarea documentelor de distrugere si radiere a masinii vechi.

Edited by dacis2, 15 December 2021 - 13:02.


#191
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.12.2002
Si eu astept o masinuta prin februarie. Nota de inscriere e din septembrie, rabla am casat-o la inceputul lui octombrie. M-am dus doar la impozite locale ptr scoatere din evidenta, radierea am primit-o pe mail :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate