Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Majorare tarife Telekom Romania - Aprilie 2020

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,798
  • Înscris: 06.11.2018
Telekom își umilește abonații. Scumpește serviciile, pune taxă pentru emiterea facturii, iar până în martie 2021 nu vei mai putea rezilia contractul

Compania Telekom trimite zilele acestea notificări abonaților, anunțându-i că, începând cu data de 31 martie 2020 compania modifică unilateral contractul de servicii.

Telekom invocă faptul că din cauza creșterii costurilor legate de furnizarea serviciilor de comunicații, precum și pentru a asigura în continuare viabilitatea economică, este nevoit să modifice condițiile de furnizare a serviciilor de comunicații electronice prevăzute în contractele aflate în desfășurare.

Astfel, te informăm că începând cu 31 martie 2020, Telekom Romania Mobile Comunications SA va opera modificările descrise mai jos în contractul de furnizare”, se arată în notificare.

Astfel, toate abonamentele lunare se majorează. Pentru fiecare serviciu aflat în contract, valoarea abonamentului va fi majorată cu 1 euro (fără TVA). Spre exemplu, dacă beneficiezi de servicii de telefonie mobilă, trafic date, telefonie fixă și TV, abonamentul va fi majorat cu 4 euro + TVA lunar.

De asemenea, Telekom va introduce în toate contractele, inclusiv în cele aflate în desfășurare, o perioadă minimă / perioadă inițială de 12 luni.  „Prevederile contractuale se completează cu instituirea unei Perioade minime / Perioade inițiale pentru fiecare dintre Servicii pentru o perioadă de 12 luni. Prin derogare de la orice prevederi contractuale contrare, Perioada minimă / inițială începe să curgă de la data de 31 martie 2020”, se arată în notificare.

În plus, prevederile contractuale se completează cu următorul paragraf: „În cazul în care clientul dorește încetarea Contractului înainte de sfârșitul Perioadei minime / inițiale, acesta va fi obligat să plătească costurile de încetare înainte de expirarea Perioade inițiale, reprezentând suma tuturor abonamentelor lunare până la expirarea Perioadei inițiale”. În traduce, începând cu data de 31 martie 2020, nu veți mai putea renunța la serviciile Telekom timp de 12 luni, în caz contrar veți plăti despăgubiri (valoarea abonamentului x nr de luni rămase din cele 12 luni).

Dacă aveți și telefon sau alt produs cumpărat prin abonament de la Telekom (cumpărat la valoarea subvenționată, nu la preț întreg), veți fi obligați să rambursați valoarea integrală a telefonului sau a produsului, chiar dacă prin abonamentele lunare ați achitat de mult valoarea acestuia.

Și ca să fie toată treaba bună, Telekom va introduce începând cu data de 31 martie 2020 o taxă lunară de 0,75 euro (fără TVA) pentru emiterea facturii pe format de hârtie.

Foarte important, dacă nu sunteți de acord cu aceste modificări contractuale ale Telekom, aveți la dispoziție 30 de zile de la primirea notificării să denunțați unilateral contractul fără să plătiți despăgubiri sau alte taxe. Dacă nu o veți face, va însemna că sunteți de acord cu modificările contractuale și veți fi taxați ca atare.

Sursa: https://www.constant...iAgQMDy89dpwEls

#2
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
*este vorba de Telekom România Mobile, nu fix.

#3
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Taxa de emitere a facturii pe hartie exista si pana acum. Nu am primit nicio instiintare pe mail de la Telekom, nu stiu cat de credibila e sursa, cresterile de preturi si introducerea perioadei de 12 luni la abonamentele fara perioada contractuala mi se par exagerate.

#4
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Chir nu întelegeți? TREBUIE să scape de toți clienții pentru a putea vinde firma.
Vor scumpi până pleacă toți. Telekom nu are nici o valoare comercială, are doar valoare imobiliară. Singurul lucru în afară de clădiri este rețeaua de fibră.

#5
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,796
  • Înscris: 25.07.2004
Alt articol aberant 😂 serviciile fixe s-au majorat cu 2 lei/serviciu, nu stiu cum s-a ajuns la 4 euro in articol 😂.
Taxa de factura exista de ani buni, iar taxa de reziliere au avut tot timpul 😂

Iar partea cu perioada contractuala, care-i prob? Nu mai ofera acel ab fara perioada contractuala, asa si?

Alta intrebare 😂😂

#6
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,798
  • Înscris: 06.11.2018

View Postmicutu82, on 04 martie 2020 - 17:30, said:

Alt articol aberant �� serviciile fixe s-au majorat cu 2 lei/serviciu, nu stiu cum s-a ajuns la 4 euro in articol ��.
Taxa de factura exista de ani buni, iar taxa de reziliere au avut tot timpul ��
Astfel, TOATE abonamentele lunare se majorează. Pentru fiecare serviciu aflat în contract, valoarea abonamentului va fi majorată cu 1 euro (fără TVA). Spre exemplu, dacă beneficiezi de servicii de telefonie mobilă, trafic date, telefonie fixă și TV, abonamentul va fi majorat cu 4 euro + TVA lunar.
TV 1 euro+ tel fix 1 euro + trafic date 1 Euro + tel mobil 1 euro = 4 euro

#7
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Trebuie sa-l credem pe cuvant pe autorul articolului? Nu citeaza nicio sursa, nu prezinta nicio dovada.

#8
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,796
  • Înscris: 25.07.2004

View Post_-GEORGE-_, on 04 martie 2020 - 17:32, said:


Astfel, TOATE abonamentele lunare se majorează. Pentru fiecare serviciu aflat Ă®n contract, valoarea abonamentului va fi majorată cu 1 euro (fără TVA). Spre exemplu, dacă beneficiezi de servicii de telefonie mobilă, trafic date, telefonie fixă și TV, abonamentul va fi majorat cu 4 euro + TVA lunar.
TV 1 euro+ tel fix 1 euro + trafic date 1 Euro + tel mobil 1 euro = 4 euro

Notificarea primita acu o luna a fost cu 2 lei/serviciu fix (tva inclus). De la 2 lei la 1 euro...e ceva distanta dubla 😁

#9
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009

View Postl_dan, on 04 martie 2020 - 17:36, said:

Trebuie sa-l credem pe cuvant pe autorul articolului? Nu citeaza nicio sursa, nu prezinta nicio dovada.

NU, sursa lui nu citeaza nici o sursa..

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Ce treabă are Telekom Mobile cu abonamentele de TV sau telefonie fixă?

#11
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu incetez sa ma minunez de sadomasochismul clientilor ramasi in panarama asta de companie de doi pfeningi .

Bine ca am scapat naibii de ei ca mi-au mancat zilele .

#12
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

View Post_-GEORGE-_, on 04 martie 2020 - 17:32, said:

Astfel, TOATE abonamentele lunare se majorează. Pentru fiecare serviciu aflat în contract, valoarea abonamentului va fi majorată cu 1 euro (fără TVA). Spre exemplu, dacă beneficiezi de servicii de telefonie mobilă, trafic date, telefonie fixă și TV, abonamentul va fi majorat cu 4 euro + TVA lunar.
TV 1 euro+ tel fix 1 euro + trafic date 1 Euro + tel mobil 1 euro = 4 euro
Pai ce treaba are Telekom Romania Mobile cu telefonia fixa si netul fix??? Astazi suntem in 04.03 ar fi trebuit sa trimita instiintari mai de mult...Plus ca tocmai au operat o scumpire, nu cred sa faca alta la doar 1luna...

#13
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,796
  • Înscris: 25.07.2004
Articolul asta este ca zvonul acela aflat la o tigare cum ca telekom mobile s-a vandut la digi 😂

#14
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

View Postmicutu82, on 04 martie 2020 - 17:31, said:



Iar partea cu perioada contractuala, care-i prob? Nu mai ofera acel ab fara perioada contractuala, asa si?

Ba tocmai ce mi l-au oferit mie ieri...Mobil 6 fara perioada contractuala...Adica 29 de lei pe luna cu totul nelimitat si 100 min internationale...Mai ieftin de atat nu exista, si pot renunta oricand, nu am semnat nimic, doar am primit o notificare prin SMS iar in myaccount  operarea a fost deja facuta...

#15
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Fake news.

#16
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,796
  • Înscris: 25.07.2004

View Postmarius664, on 04 martie 2020 - 18:00, said:


Ba tocmai ce mi l-au oferit mie ieri...Mobil 6 fara perioada contractuala...Adica 29 de lei pe luna cu totul nelimitat si 100 min internationale...Mai ieftin de atat nu exista, si pot renunta oricand, nu am semnat nimic, doar am primit o notificare prin SMS iar in myaccount  operarea a fost deja facuta...

Eu te cred pe cuvant, initiatorul topicului nu crede 😁

#17
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008
E ilegal sa platesti lunile pana la finalul contractului daca reziliezi inainte de incetarea lui.
FAke as ass

#18
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017
Am uitat sa zic imi expira contractul pe 21.03, aveam Mobil 10...Am facut cerere sa trec pe cartela, si mi-au oferit asta.Practic platesc cu 20 de lei mai putin, am aceleasi beneficii si nici nu mai sunt legat de ei...Doar daca vreau sa-mi iau telefon in rate...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate