Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Stapanirile si dregatoriile lumesti.

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
762 replies to this topic

#55
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdulgherul, on 04 martie 2020 - 19:04, said:

Desigur.

Inseamna ca toti musulmanii au cetatenie evreiasca?

#56
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postpenticostalul, on 04 martie 2020 - 16:54, said:

Pfoai dă mine! :facepalm:

N-ai înțeles penticostale, ei nu fac prozelitism, adică nu-și vând religia pe bani cum fac creștinii... afacerile sunt afaceri, iar religia e religie, ce n-ai înțeles?! :)

View PostDorel666, on 04 martie 2020 - 18:26, said:

Daca-mi tai preputul, mi se da cetatenie evreiasca?

Circumcizia se face într-un cadru ceremonial iudaic, că să devii evreu, adică copil înfiat de Avraam și Sara!
Nu înseamnă că dacă-ți tai tu prepuțul de capul tău, gata, ești evreu... :lol:

View PostDorel666, on 04 martie 2020 - 19:42, said:

Inseamna ca toti musulmanii au cetatenie evreiasca?

Măi Dorele, eu am impresia că faci pe prostul, este! :)

#57
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 04 martie 2020 - 18:26, said:

Daca-mi tai preputul, mi se da cetatenie evreiasca?
Da, dar dureaza :habarnam:
Cam doi-trei ani.

Daca tai tot, primesti cetatenia pe loc!

#58
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postheart_of_ice, on 04 martie 2020 - 00:12, said:

1. 7. Măi Silika, dacă-mi aduc bine aminte tu i-ai adus în discuție pe martori, întrebându-mă că ce, eu înainte nu îmi votam pastorul, iar eu ți-am răspuns că la martori nu se proceda așa! Pe de altă parte, să compari o alegere a unor bătrâni de congregație cu votul administrativ politico-militar, este ca și cum ai compara merele cu perele... știu, tu ai făcut-o să creezi diversiune, să zică omu', ia uite-te frate la ăștia ce ipocriți sunt, ei nu merg la vot dar între ei se votează... deci Silika, lasă vrăjeala cu martorii și hai să discutăm pe subiect, OK?!
Și chiar dacă s-ar vota bătrânii între ei, ăsta nu-i un argument pentru votul cezarului...

2. 4. Ai zis ceva de un dregător care primește un talant de la Dumnezeu și că Dumnezeu îl trage la răspundere pentru hotărârile lui... și din ce-ai mai scris tu p'acolo am rămas cu impresia că tu ai zis ceva cum că i-ai dat un talant dregătorului și că să se descurce... tu nu mai răspunzi pentru ce face el cu talantul tău... în fine!

5. Nu 'ata ete' Silika, noi vorbim aici de chestiuni de viață și moarte, nu merge cu 'ata ete'! Dacă legea omenească îi protejează pe infractori, noi trebuie să ne opunem și să ne conformăm legii lui Dumnezeu, nu legilor satanice!

6. Dacă studiezi legea cu atenție o să vezi că protejați nu sunt oamenii onești, sinceri, drepți și buni, ci pedofilii, trădătorii, hoții, violatorii, criminalii etc.!
Pedepsele alea sunt frecție la un picior de lemn, față de ce-ar trebui să pățească astfel de rebuturi umane... 'ata ete' Silika! Posted Image

1.7. Votul pentru pastor/batranul din conducere/administrator de bloc/parlamentari/presedinte au scopuri diferite, dar pe fond sunt aceleasi lucruri: o alegere.
Unele prezinta interes si te duci si votezi, altele nu prezinta interes, si nu te duci si votezi. Dar in orice circumstanta, nu poti lega votul dat in propria ta tara de vrun act pacatos inaintea lui Dumnezeu. Poti cel mult sa consideri ca o incredintare personala ca votul nu e OK.

Asta se poate accepta. Mai departe de atat nu.

2.4. Nu, nu asta am spus/insinuat.

5. Eu nu cred ca legea omeneasca ii protejeaza pe infractori, dar as putea spune ca cel mult este cam blanda. Posted Image

Bine, daca-l intrebi pe Dude, el ar desfiinta si puscariile, ca judecatorii/dregatorii calca legea lui Dumnezeu cand iau masuri impotriva nelegiuitilor pacatosi. Posted Image

6. Pei mergi tu in fata sa te voteze lumea dregator, ca sa poti schimba legile astea lumesti in ceva mai... aproape de standardul lui Dumnezeu, cu pedepse adevarate, nu gluma. Posted Image

#59
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 04 martie 2020 - 20:25, said:


Măi Dorele, eu am impresia că faci pe prostul, este! Posted Image

As face-o pe prostul daca as simula ca te cred ca, prin taierea preputului, poti sa devii ”evreu”.

#60
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020

View Postheart_of_ice, on 04 martie 2020 - 11:57, said:

Scrierile vetero-testamentare!
Ai putea jura pe ele înainte de a da mărturie
la curtea de justiţie ?

#61
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostClub27, on 05 martie 2020 - 04:24, said:

Ai putea jura pe ele Ăźnainte de a da mărturie
la curtea de justiție ?

Nu înțeleg întrebarea?! Ce legătură are o credință/trăire personală și subiectivă cu juratul pe VT la tribunal?! :habarnam:

#62
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020

View Postheart_of_ice, on 05 martie 2020 - 10:11, said:

Nu înțeleg întrebarea?! Ce legătură are o credință/trăire personală și subiectivă cu juratul pe VT la tribunal?! Posted Image
Dar juratul pe biblie se practică în tribunalele din SUA.
Din ce mi-ai răspuns anterior, am înţeles că le dai mare încredere acestor "scrieri veterotestamentare".

#63
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostClub27, on 05 martie 2020 - 10:16, said:

Dar juratul pe biblie se practică Ăźn tribunalele din SUA.
Din ce mi-ai răspuns anterior, am Ăźnțeles că le dai mare Ăźncredere acestor "scrieri veterotestamentare".

Eu n-am înțeles întrebarea ta! Chestia nu este că ai jura sau n-ai jura pe ele... acolo se prezintă niște adevăruri istorice, vezi că a postat Xlander două documentare despre ce s-a întâmplat cu adevărat în Egipt, nu varianta oficială... :)

#64
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Azi am inteles ca ”imparatul” din tara aceasta este Cetateanul. Adica eu si toti cei care votam. Adica stapanirea cea mai inalta sunt eu, cetateanul! Adica nu eu trebuie sa ascult de presedintele Iohannis, ci presedintele Iohannis este cel care trebuie sa asculte de mine. Adica nu eu trebuie sa ascult de Guvern si Parlament, ci Guvernul si Parlamentul trebuie sa asculte de  mine. Adica Presedintele, Guvernul si Parlamentul sunt servitorii mei si nu eu sunt servitorul  lor. Iar pe servitorul care nu ma respecta si imi lezeaza interesele, pot sa-l concediez oricand!
Acum, adevarat este ca Presedintele, Guvernul si Parlamentul poarta in maini sabia pe care eu i-am pus-o in maini si cu aceasta sabie incearca sa ma taie pe mine. Dar, daca face astfel, sunt in tot dreptul sa ma apar de servitorul care s-a ridicat impotriva mea si sa-l dau jos si sa-mi pun in loc un servitor credincios mie!

Dar, chiar daca sunt stapan si imparat, Imparatul meu este Hristos si Imparatul lui Hristos este Dumnezeu. Doar ca Hristos este in ceruri, la dreapta lui Dumnezeu Tatal si pe pamant ne-a lasat Biserica si pe mai marii Bisericii, de care trebuie sa ascultam. De aceea, de mai marii Bisericii voi asculta ca de Hristos si mai marii Bisericii sunt, pentru mine, ”stapanirile cele mai inalte” de care Hristos mi-a spus sa ascult. Amin.

Edited by Dorel666, 09 March 2020 - 10:31.


#65
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Dorele de cine vrei sa asculti , de astia care spun ca Duminica este prima zi a saptaminii si trebuie s-a lucrezi si sambata sa te odihnesti?
https://ro.wikipedia.../wiki/Duminică

#66
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,060
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 09 martie 2020 - 10:28, said:

Azi am inteles ca ”imparatul” din tara aceasta este Cetateanul. Adica eu si toti cei care votam. Adica stapanirea cea mai inalta sunt eu, cetateanul! Adica nu eu trebuie sa ascult de presedintele Iohannis, ci presedintele Iohannis este cel care trebuie sa asculte de mine. Adica nu eu trebuie sa ascult de Guvern si Parlament, ci Guvernul si Parlamentul trebuie sa asculte de  mine. Adica Presedintele, Guvernul si Parlamentul sunt servitorii mei si nu eu sunt servitorul  lor. Iar pe servitorul care nu ma respecta si imi lezeaza interesele, pot sa-l concediez oricand!
Acum, adevarat este ca Presedintele, Guvernul si Parlamentul poarta in maini sabia pe care eu i-am pus-o in maini si cu aceasta sabie incearca sa ma taie pe mine. Dar, daca face astfel, sunt in tot dreptul sa ma apar de servitorul care s-a ridicat impotriva mea si sa-l dau jos si sa-mi pun in loc un servitor credincios mie!

Dar, chiar daca sunt stapan si imparat, Imparatul meu este Hristos si Imparatul lui Hristos este Dumnezeu. Doar ca Hristos este in ceruri, la dreapta lui Dumnezeu Tatal si pe pamant ne-a lasat Biserica si pe mai marii Bisericii, de care trebuie sa ascultam. De aceea, de mai marii Bisericii voi asculta ca de Hristos si mai marii Bisericii sunt, pentru mine, ”stapanirile cele mai inalte” de care Hristos mi-a spus sa ascult. Amin.

Da, ești cooptat la guvernare, lutul, unit cu fierul.

#67
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postnico123, on 09 martie 2020 - 10:42, said:

Dorele de cine vrei sa asculti , de astia care spun ca Duminica este prima zi a saptaminii si trebuie s-a lucrezi si sambata sa te odihnesti?
https://ro.wikipedia...

Ascult de Patriarhul Romaniei.

View Postlogic1, on 09 martie 2020 - 10:45, said:

Da, ești cooptat la guvernare, lutul, unit cu fierul.

Inca analizez. Care ar fi lutul si care fierul?

Oricum, ideea este ca versetul urmator nu ma mai obliga sa ma supun actualilor conducatori, adica presedinte, guvern si parlament, pentru ca ei nu mai sunt imparatul, ci imparatul sunt eu, cetateanul.

1 Petru 2:13 Fiţi supuşi oricărei stăpâniri omeneşti, pentru Domnul: atât împăratului, ca înalt stăpânitor,
                14 cât şi dregătorilor, ca unii care sunt trimişi de el să* pedepsească pe făcătorii de rele şi să** laude pe cei ce fac bine.

Nu stiu daca realizati, dar Scriptura nu ne mai obliga sa ne supunem dregatorilor actuali, care nu mai sunt pusi de Dumnezeu peste noi, ci sunt pusi de noi! Evident, ca sa fie sub noi, nu peste noi!

Edited by Dorel666, 09 March 2020 - 11:14.


#68
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,060
  • Înscris: 10.09.2008
Indiferent cum ajung acolo, sunt slujitorul lui Dumnezeu și orice suflet trebuie să le fie supus, făcând binele. Atât monarhia cât și democrația vin însă din pofta oamenilor după putere și suveranitate proprie. Cu Dumnezeu sunt nemulțumiți pentru că nu-l pot vota, nici să-l pună, nici să-l dea jos.

#69
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020

View Postheart_of_ice, on 05 martie 2020 - 12:22, said:

Eu n-am înțeles întrebarea ta! Chestia nu este că ai jura sau n-ai jura pe ele... acolo se prezintă niște adevăruri istorice, vezi că a postat Xlander două documentare despre ce s-a întâmplat cu adevărat în Egipt, nu varianta oficială... Posted Image
"Adevărurile isorice" din biblie sunt scrise cu degetul pe apă.
Eu am compus un oximoron : adevăr biblic.
Biblia se pretinde istorie în totalitate, dar asta este ridicol şi nu rezistă criticii.

#70
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDude_2nd, on 03 martie 2020 - 19:15, said:

Pentru ca vaz interpretarile cumplit de idolatre a unor

Nu exista in Biblie asa ceva ca "stapaniri lumesti" sau "dregatorii lumesti".


View PostDorel666, on 09 martie 2020 - 11:08, said:

1 Petru 2:13 Fiţi supuşi oricărei stăpâniri omeneşti, pentru Domnul: atât împăratului, ca înalt stăpânitor,
14 cât şi dregătorilor, ca unii care sunt trimişi de el să* pedepsească pe făcătorii de rele şi să** laude pe cei ce fac bine.

Astea sunt traduceri babiloniace pt neamuri. In koine, textul spune "supuneti intreaga creatie omeneasca Stapanului(kyrion - Domnul) etc."
deci "creatie omeneasca - ktisei antrhopine" e tradus de acest babiloniac Incornilescu ca "stapanire lumeasca".
in koine la "lume" i se spune "kosmos" - https://biblehub.com/greek/2889.htm
in koine la "om" i se spune "anthropo" - https://biblehub.com/greek/442.htm
in koine la "stapan" i se spune "kyrios" - https://biblehub.com/greek/2962.htm
in koine la "creatie" i se spune "ktiso" - https://biblehub.com/greek/2937.htm
"anthropine ktisei" nu are nici o treaba cu "stapanire lumeasca". niste rataciti care nu cercetati lucrurile, va tineti scai dupa Incornliescu, dupa el in abis.

Edited by criztu, 09 March 2020 - 11:57.


#71
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcriztu, on 09 martie 2020 - 11:43, said:

Nu exista in Biblie asa ceva ca "stapaniri lumesti" sau "dregatorii lumesti".




Astea sunt traduceri babiloniace pt neamuri. In koine, textul spune "supuneti intreaga creatie omeneasca Stapanului(kyrion - Domnul) etc."

Aiurezi, dar nu-i prima oara. Macar, daca tot te crezi proroc, zi-o pe fata!

View Postlogic1, on 09 martie 2020 - 11:40, said:

Indiferent cum ajung acolo, sunt slujitorul lui Dumnezeu și orice suflet trebuie să le fie supus, făcând binele. Atât monarhia cât și democrația vin însă din pofta oamenilor după putere și suveranitate proprie. Cu Dumnezeu sunt nemulțumiți pentru că nu-l pot vota, nici să-l pună, nici să-l dea jos.

Ba sunt slujitorii mei, pusi de mine, ca sa-mi slujeasca! Asa spune legea de azi si asa recunosc si ei.

#72
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDorel666, on 09 martie 2020 - 11:54, said:

Aiurezi, dar nu-i prima oara.

"anthropine ktisei" din 1Petre 2:13 este "creatia omeneasca" insemnand ca omul este creatia.
Pana si Incornilescu traduce pe "anthropine ktisei" ca "stapaniri omenesti", deci nu "stapaniri lumesti".
Si uite ce zice Biblehub despre ktisei: ktisis: creation - always of Divine work [..] See 2936 (ktizō) and 2939 /ktístēs ("the Creator") - https://biblehub.com/greek/2937.htm

Edited by criztu, 09 March 2020 - 14:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate