Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

140 de romani mor în fiecare zi de cancer

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006

 Neaceasca85, on 03 martie 2020 - 19:33, said:

Tatal meu nu a baut, nu a fumat, cu mancarea si greutatea era foarte calculat, ba chiar radea de mine ca sunt "urias, merticel, bursuc", si tot a murit de cancer la 59 de ani. Stres da, era genul care punea la suflet orice, din pacate si eu sunt la fel. Si singurul meu viciu e mancarea gustoasa.

Am un unchi prin alianta, care bea si fumeaza non stop, nu prea a fost vreodata treaz din bautura, uite ca are deja 73 de ani, plus ca l-a durut in pix de toti si de toate, a citit mult si e o enciclopedie curata.

Din astea 2 de mai sus, as zice clar ca stresul e un factor important in cancer. Dar cunoastem doar factori favorizanti, nu ii stim pe cei determinanti.

Si eu am pe cineva f. apropiat. Din fericire traieste, dar tratamentul a fost crunt. Am citit atunci f.mult.

Iar concluzia mea, fiind fara niciun fel de pregatire in domeniu, deci o concluzie pur personala, este aceea ca (,) cancerul vine din creier. Stres, o suparare puternica, depresie,..., acesta inclin sa cred ca este motivul.

#38
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Am mai auzit ca sentimentul de vinovatie provoaca cele mai grave boli. Un soc emotional puternic declanseaza si diabetul. De ce fluctuatii de tensiune sau probleme cardiovasculare poate provoca o suparare mare, nu mai are rost sa zic.

Tatal meu tinea foarte mult la mama lui, in 2009 bunica mea a decedat (la 80 ani) si el nu a putut trece peste asta, in ianuarie 2014 a fost diagnosticat cu cancer si in iunie a murit.

#39
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 vio69a, on 03 martie 2020 - 18:52, said:

Educatie si numai educatie.
minime cunostiinte si ceva constiinta

Apoi informatizarea datelor medicale in asa fel ca periodic populatia
sa primeasca invitatie la verificarea sangelui in fecale,  colonoscopie, radiografie mamara, etc....etc......
Odata ce primesti acasa invitatia si programarea, e mai greu sa faci abstractie de ea.
Vorbesti de program national de analize tintite dupa virsta, boli etc. Din pacate nu avem asa ceva. Nici analize generale nu se mai fac anual. Eu fac la munca de-alea generale, dar altii... E pacat, preventia si analizele pot evita multe complicatii si pot reduce costul cu tratamentele.

#40
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,865
  • Înscris: 30.07.2006

 hobbysat, on 03 martie 2020 - 19:35, said:



pai scrie acolo.. e pe la acelasi nivel cu Moldova, Bulgaria unde se fumeaza, se mananca prajit, etc..

Pentru o țară superindustrializata si aglomerată, cu 160 mil oameni eu zic ca sta bine,la coada clasamentului

#41
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 hobbysat, on 03 martie 2020 - 19:39, said:


Si eu am pe cineva f. apropiat. Din fericire traieste, dar tratamentul a fost crunt. Am citit atunci f.mult.

Iar concluzia mea, fiind fara niciun fel de pregatire in domeniu, deci o concluzie pur personala, este aceea ca (,) cancerul vine din creier. Stres, o suparare puternica, depresie,..., acesta inclin sa cred ca este motivul.
Stresul poate afecta imunitatea, care in mod normal lupta impotriva cancerului. Acolo poate fi o cauza.

#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Mancarea a devenit mai nesanatoasa, dar mai gustoasa si foarte la indemana.

Stresul insa a crescut si el destul de mult, locurile de munca genereaza foarte mult stres.

Pe de alta parte omul devine si din ce in ce mai sensibil emotional, vedem adolescenti care se sinucid foarte usor la o deceptie in dragoste sau cand parintii ii prind cu ceva.

Edited by Neaceasca85, 03 March 2020 - 19:55.


#43
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Neoplasmul va avea tratament  sub forma de vaccin obtinut prin manipularea genetica personalizata  a virusului HIV

Nu va bucurati Romania nu e in stare sa faca manipulare genetica

#44
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Ai zis HIV, alta boala fara leac, de mic stiam de Sida si cancer ca nu au leac.

Insa HIV e un virus a carui contactare poate fi evitata.

#45
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006

 Neaceasca85, on 03 martie 2020 - 19:53, said:

Mancarea a devenit mai nesanatoasa, dar mai gustoasa si foarte la indemana.

Stresul insa a crescut si el destul de mult, locurile de munca genereaza foarte mult stres.

Pe de alta parte omul devine si din ce in ce mai sensibil emotional, vedem adolescenti care se sinucid foarte usor la o deceptie in dragoste sau cand parintii ii prind cu ceva.

Si va creste numarul de cancere. Cu siguranta.

Plus sedentarismul. Se pare ca limfa este cea capabila sa distruga celulele canceroase. Ganglionii limfatici sunt o stavila in calea acestora.
Iar sistemul limfatic este actionat numai prin miscare. Nu exista o inima sa pompeze limfa.

#46
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Neaceasca85, on 03 martie 2020 - 20:03, said:

Ai zis HIV, alta boala fara leac, de mic stiam de Sida si cancer ca nu au leac.

Insa HIV e un virus a carui contactare poate fi evitata.

Stai linistit ca are tratament , e scump dar e foarte ok

#47
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 stalker2142, on 03 martie 2020 - 19:00, said:



Logica gresita propagata, coronavirus nu si-a aratat adevaratul potential inca
De cancer sau gripa mor anual aproximativ acelasi procent de oameni, e o constanta... Corona are potential sa faca un holocaust
eu pariez pe Iran, e cel mai probabil sa esueze grav in perioada imediat urmatoare

Corona n-o să facă holocaust. Tot ce poate să facă e sa le scurteze suferință celor bătrâni și foarte bolnavi, că  din ăștia curata.
Fără a vrea sa fiu cinic, nu cred că e vreo fericire să ai 70 de ani și sa fii putred de bolnav, aia nu mai e viața. Chiar daca poate sunt părinți etc.

#48
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,066
  • Înscris: 04.08.2007

 hobbysat, on 03 martie 2020 - 19:39, said:



Si eu am pe cineva f. apropiat. Din fericire traieste, dar tratamentul a fost crunt. Am citit atunci f.mult.

Iar concluzia mea, fiind fara niciun fel de pregatire in domeniu, deci o concluzie pur personala, este aceea ca (,) cancerul vine din creier. Stres, o suparare puternica, depresie,..., acesta inclin sa cred ca este motivul.
Cancerul pediatric la copii de cativa ani tot de la stres vine?

#49
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,865
  • Înscris: 30.07.2006

 epetroiu, on 03 martie 2020 - 20:07, said:



Corona n-o să facă holocaust. Tot ce poate să facă e sa le scurteze suferință celor bătrâni și foarte bolnavi, că  din ăștia curata.
Fără a vrea sa fiu cinic, nu cred că e vreo fericire să ai 70 de ani și sa fii putred de bolnav, aia nu mai e viața. Chiar daca poate sunt părinți etc.

3% mortalitate.
In principal bătrâni sau adulți cu o grămadă de alte boli.


Cancerul nu tine cont de varsta si despre mortalitate e ridicol sa comparăm cu coronavirusul

#50
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,857
  • Înscris: 30.11.2017
Cancerul e provocat de chimicale si radiatii

Si poluarea.

#51
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012

 paul_bh, on 03 martie 2020 - 19:14, said:

Cu cancer pancreatic n-ai nici o sansa.
poate in Romania, dar si in Romania „poate”. In USA, mai ales daca esti miliardar, nu ai nici o sansa daca esti un new age-ist batut in cap care refuza  orice tratament conventional(cum a fost cazul lui Jobs)

Edited by iulian_k, 03 March 2020 - 20:20.


#52
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,865
  • Înscris: 30.07.2006

 iulian_k, on 03 martie 2020 - 20:19, said:


poate in Romania, dar si in Romania „poate”. In USA, mai ales daca esti miliardar, nu ai nici o sansa daca esti un new age-ist batut in cap care refuza  orice tratament conventional(cum a fost cazul lui Jobs)

Patrick Swayze a murit tot de cancer pancreatic ,a încercat si tratamentul clasic.

Nu ca l-as scuza pe Jobs ,dar unele chiar nu au leac.
Inca.

Edited by marius.bunu, 03 March 2020 - 20:24.


#53
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012

 marius.bunu, on 03 martie 2020 - 20:23, said:

Patrick Swayze a murit tot de cancer pancreatic ,a încercat si tratamentul clasic.

Nu ca l-ar scuza pe Jobs ,dar unele chiar nu au leac.
Inca.
Patrick Swayze s-a luptat vreo 10 ani cu cancerul si i-a tot recidivat. Dar a castigat aproape un deceniu. Nu-s niste ani de aruncat.

#54
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Iar comparatii tampite...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate