Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Dacia Spring - prima electrica Dacia

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
16483 replies to this topic

#14581
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Bai, înțeleg sa faci economie la aia și ailaltă... Dar și la un buffer de memorie? Da-o-n ceapa mamii ei de treaba.

#14582
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 02.05.2008
Nu cred ca e vorba de economie, asa sunt programate toate modelele la 10k de km sa faca reset, e o bifa pusa undeva in...

#14583
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 22.12.2006
e vorba si de memorie. Sunt alte case mari care reseteaza la 2000 km.

#14584
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 06.09.2004
Care?

#14585
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 22.12.2006
VW , de exemplu

Din cei care au deja Spring, s-a verificat tamponul antibalans la motor, pentru zgomotul care apare la alternanta accelerare / frana motor?
Am mers cu un Spring si nu pare a fi din reductor / pinioane

Edited by andrei_221, 12 August 2022 - 21:08.


#14586
AydenCJ

AydenCJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 08.05.2014
eu m-am uitat la suportul din stînga (partea şoferului) dar pare la locul lui, marcajele de pe şuruburi nu arată că s-ar fi destrîns... cel din dreapta e inaccesibil fără să fie dată bateria de 12 V jos...

#14587
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 22.12.2006
nu cele de sus, e cel de sub motor...

Attached Files


Edited by andrei_221, 14 August 2022 - 21:37.


#14588
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 16.05.2012

View Postro_explorer, on 09 august 2022 - 11:29, said:

Bai, înțeleg sa faci economie la aia și ailaltă... Dar și la un buffer de memorie? Da-o-n ceapa mamii ei de treaba.
https://www.pcmag.co...-memory-failure Posted Image parca tot din economie de memorie...mai mic - mai ieftin.
"Tesla provided confirmation that all units will inevitably fail given the memory device's finite storage capacity."

Edited by raven75, 15 August 2022 - 09:14.


#14589
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Și voi pățiți la fel ca mine când sunteți la volanul Spring-ului?
Adică indiferent cu ce viteză merg și aici mă refer la viteze peste limita legală chiar și cu peste 50km/h, este imposibil ca cel din spatele meu să nu vrea să mă depășească, iar după ce o face trece în fața mea și merge sub viteza cu care mergeam eu de trebuie să încetinesc sau să-l depășesc și eu.
Cred că majoritatea sunt frustrați și nu concep ca o titirează de mașină să le stea în față, că altceva nu-mi explic.

#14590
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
E o chestie psihologica si nu ai cum sa treci peste decat cu educatie, in timp.

#14591
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017
Da, mi se întâmplă și mie destul de des.
Bine, asta se întâmplă cu orice mașină mică/ieftină, dar cu Springul parcă e și mai și. Cred că unii vor să vadă "ce poate" Springul, alții sunt pur și simplu idioți.
Cel mai bine e să-ți păstrezi cumpătul și să lași idioții să se ducă, nu să mergi și tu cu 100+ în localitate.

#14592
jimmysp

jimmysp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.03.2004
Si eu am patit de cateva ori, depasit la milimetru si bagat in fata. O pun pe seama ca are sigla Dacia pe capota si ca e clasa mini.

#14593
aridan

aridan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 13.08.2008

View Postkiario, on 17 august 2022 - 18:11, said:

Și voi pățiți la fel ca mine când sunteți la volanul Spring-ului?
Adică indiferent cu ce viteză merg și aici mă refer la viteze peste limita legală chiar și cu peste 50km/h, este imposibil ca cel din spatele meu să nu vrea să mă depășească, iar după ce o face trece în fața mea și merge sub viteza cu care mergeam eu de trebuie să încetinesc sau să-l depășesc și eu.
Cred că majoritatea sunt frustrați și nu concep ca o titirează de mașină să le stea în față, că altceva nu-mi explic.

Adică deși tu ai viteză mai mare ăla ajunge în spatele tău. În plus, după ce că ajunge în spatele tău cu viteză mai mică, te mai și depășește! Sau poate tu mergi mai repede după ce ești depășit pentru că nu accepti că ai o mașină lentă. Eu aș merge pe ultima variantă. Tare afirmația "viteze peste limita legală chiar și cu peste 50km/h"! Doar in localitate poți depăși viteza legală cu 50 km/h.
Să nu ne mai căcăm pe noi că și avioanele de hârtie pe care le aruncă copiii ne depășesc!

#14594
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Ai Spring, sau ești și tu unul din frustrații care nu suportă să aibă în fața lor un Spring ?

#14595
gabyonyx

gabyonyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.03.2012
Are cineva noutăți legate de problema in care indicatorul de la econometru rămâne blocat pe “charge” iar aerul condiționat nu merge in situația asta? Au găsit o rezolvare cei de la service? La mine apare problema din ce in ce mai des.

#14596
laurentiuvincze

laurentiuvincze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.01.2008

View Postjimmysp, on 17 august 2022 - 18:45, said:

Si eu am patit de cateva ori, depasit la milimetru si bagat in fata. O pun pe seama ca are sigla Dacia pe capota si ca e clasa mini.
Am rezolvat problema cu o camera si in spate (70mai). Vin, se apropie, vad camera,  pastreaza... distanta.

#14597
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View Postkiario, on 17 august 2022 - 20:36, said:

Ai Spring, sau ești și tu unul din frustrații care nu suportă să aibă în fața lor un Spring ?
Hmmm...cand mergeai cu Vitara erai suparat pe aia cu Duster. Acum cu Spring...
Cred ca trebuie sa-ti iei un Porsche/similar...😂

#14598
dobrescumihaildobrescu

dobrescumihaildobrescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 09.03.2020

View Postgabyonyx, on 17 august 2022 - 21:02, said:

Are cineva noutăți legate de problema in care indicatorul de la econometru rămâne blocat pe “charge” iar aerul condiționat nu merge in situația asta? Au găsit o rezolvare cei de la service? La mine apare problema din ce in ce mai des.

Salut. Da, eu am rezolvat dupa 3 vizite in service. Initial au facut niste update uri de soft, n a mers. Apoi au completat cu freon, n a mers. In final au constatat ca e stricat compresorul de ac, l au schimbat. De atunci merge perfect.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate