Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Prostie, incompetenta, greseala, razbunare sau ce altceva ?!

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Posttytysor, on 05 martie 2020 - 12:03, said:

Tu ai dat examen pentru permis la Pitesti? nu prea pari in tema cu legislatia in domeniu!

   Eu am luat permisul in urma cu 23 ani. Facand ore de cateva ori pe saptamana, seara, timp de 3 luni. Asa era.  Nu stiu unde erai tu pe atunci.

Semnalizarea rutieră
Art. 31
Participanţii la trafic trebuie să respecte regulile de circulaţie, semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţistului rutier, precum şi semnificaţia diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutieră, în următoarea ordine de prioritate:
a) semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţistului rutier;
b) semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore ale autovehiculelor, prevăzute la art. 32 alin. (2) lit. a) şi b);
c) semnalizarea temporară care modifică regimul normal de desfăşurare a circulaţiei;
d) semnalele luminoase sau sonore;
e) indicatoarele;
f) marcajele;
g) regulile de circulaţie.

Detalii: https://legeaz.net/o...lizarea-rutiera

View PostFreeThinker, on 05 martie 2020 - 12:08, said:


Pai pune bre un link din google maps, vrei sa murim de curiozitate?
     Poate ca voi pune un filmulet aici, daca voi avea timp.
   Insa topicul   are    alta tema.

Edited by Topp, 06 March 2020 - 09:14.


#92
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Adica tu ai respectat indicatorul care-ti termina restrictia de oprire interzisa, dar n-ai respectat marcajul longitudinal continuu. Cam asta spui matale aici. Ce are sula cu prefectura?

LE. Am cunoscut un moldovean care era foarte mirat ca l-a oprit politia cu 90 km/h in localitate. Si el intalnise indicatorul buclucas, acu' putea sa zboare Posted Image

Edited by danvlas, 06 March 2020 - 09:20.


#93
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postsfantu.dracu, on 05 martie 2020 - 13:33, said:

Indicatorul acela anunță sfârșitul tuturor restricțiilor pe care le-ai avut până la el.
Dar nu dă liber la depășirea pe linia continuă care apare după.
In dreptul indicatorului este linie discontinua. Depasirea este  permisa.
Te angajezi in depasire iar la repliere, e linie continua. N-ai cum sa vezi cand incepe aceasta, mai ales dintr-o masina joasa.  Nu mai exista alt indicator, care sa interzica ceva.


View Postdanvlas, on 06 martie 2020 - 09:17, said:

Adica tu ai respectat indicatorul care-ti termina restrictia de oprire interzisa, dar n-ai respectat marcajul longitudinal continuu. Cam asta spui matale aici. Ce are sula cu prefectura?

LE. Am cunoscut un moldovean care era foarte mirat ca l-a oprit politia cu 90 km/h in localitate. Si el intalnise indicatorul buclucas, acu' putea sa zboare Posted Image
Nu stiu ce-i aia  ,,termina restrictia de oprire interzisa'' si unde  vezi tu ceva despre asta aici ?!  
Am explicat ce-i cu indicatorul. E linie discontinua in dreptul lui. Si intri in depasire.
Cea continua apare mai incolo, in timp ce depasesti.  Cand te repliezi, calci linia continua.   Nu exista un alt indicator dupa cel pomenit.
Si suntem off topic, eu vorbesc aici despre amenda care-ti vine dupa aproape doi ani.  Pe care ai platit-o.

Edited by Topp, 06 March 2020 - 09:42.


#94
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Observ ca unii si-au spus parerea, buna sau rea, altii au comentat altceva decat despre  ceea ce m-a interesat pe mine, si anume, ca am primit sa platesc
o amenda dupa aproape doi ani, amenda pe care am platit-o politistului.
Asta e tot in ceea ce ma priveste.  
  Va multumesc pentru atentie.

Edited by Topp, 06 March 2020 - 09:50.


#95
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
OK. Daca platesti orice amenda in alta parte decat la directia ta de taxe si impozite, poti fi sigur ca acea amenda va aparea ca neplatita pana cand le duci chitanta sa o vada. Am patit-o de doua ori si de fiecare data s-a rezolvat in 5 minute cand am fost sa-mi platesc darile.
De cand termenul a crescut la 15 zile si, mai ales, de cand cu ghiseul.ro, plata la jumate a amenzii a devenit foarte simpla.

Cand va fi gata portalul e-Romania.ro, totul va fi ca in Estonia. Pana atunci, sa ne bucuram de stranepoti.

#96
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Topp, depășirea trebuie finalizată înainte de începerea liniei continue.

Art.120 (1) lit. i) din Regulament

(1) Se interzice depășirea vehiculelor:

i) când pentru efectuarea manevrei se încalcă marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circulă, chiar și parțial, pe sensul opus, ori se încalcă marcajul care delimitează spațiul de interzicere

#97
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 26.09.2005
sfantu.dracu el a depasit o masina care se deplasa cu viteza mica , teoretic daca nu ai vizibilitate in fata ei si o depasesti cand ai linie intreupta iar la repliere pe banda 1 calci linia continua care incepuse in momentul in care erai in depasire esti vinovat ?

Edited by Doggfather, 06 March 2020 - 17:48.


#98
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Iti raspund eu: DA.

#99
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 16.08.2010
Si, probabil ca trebuie sa fii ruda cu mama Omida sa prevezi ca peste 50 sau 100 de metri o sa inceapa o dunga continua...

#100
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View PostDoggfather, on 06 martie 2020 - 17:48, said:

sfantu.dracu el a depasit o masina care se deplasa cu viteza mica , teoretic daca nu ai vizibilitate in fata ei si o depasesti cand ai linie intreupta iar la repliere pe banda 1 calci linia continua care incepuse in momentul in care erai in depasire esti vinovat ?
Scuză-mă, nu înțeleg asta cu "teoretic daca nu ai vizibilitate in fata ei si o depasesti".
1. Dacă nu ai vizibilitate nu începi manevra de depășire.
2. Marcajul este pe miljocul drumului. Dacă ai un vehicul cu volanul pe partea corectă (stânga), nu ai cum să nu vezi ce fel de marcaj este (atunci când nu e șters sau acoperit, evident).

Pentru lămuriri suplimentare puteți citi și mai jos.


https://www.politist...linie-continua/

#101
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostFreeThinker, on 06 martie 2020 - 20:57, said:

Si, probabil ca trebuie sa fii ruda cu mama Omida sa prevezi ca peste 50 sau 100 de metri o sa inceapa o dunga continua...
Nu trebuie sa prevezi, ci sa vezi. Daca nu vezi, mai bine nu depasesti. Pentru ca acolo unde NU vezi, ai sigur o masina pe contrasens.

#102
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 16.08.2010
Nu e chiar asa. Una e sa vezi o masina pe contrasens la 100 de metri si alta e sa vezi dunga, mai ales daca e vopsita mai demult sau aproape stearsa.

Nu cumva dunga e mai in dreapta masinii de pe contrasens? Si o mascheaza (oarecum) masina pe care vrei s-o depasesti?

Posted Image Propun sa fie si ea (dunga) obligata sa aprinda luminile de intalnire in afara localitatii!

Edited by FreeThinker, 07 March 2020 - 09:39.


#103
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu stiu altii cum sunt, dar eu, cand nu vad linia discontinua pana unde voi termina depasirea, nu ma bag. Asta include curbele usoare la dreapta cu linie discontinua in dreptul meu.
Pana acum sunt bine, sanatos, multumesc.

Edited by danvlas, 07 March 2020 - 11:30.


#104
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 16.08.2010
Pe forum suntem toti corecti si lupi moralisti. Insa cand iesim pe strada vedem cum teoria nu se potriveste cu practica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate