Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Prostie, incompetenta, greseala, razbunare sau ce altceva ?!

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Buna sa va fie inima !
Voi incerca sa fiu  cat se poate de scurt.  Si  va rog sa ma credeti ca sunt un om f corect, asa am fost toata viata si am o varsta.
Nu dau date, locuri, cel putin deocamdata.

- Incep cu inceputul:
   In vara anului 2018, exact de ziua copilului, 1 iunie,  efectuez o depasire.
  Ok, ma vede politia, care pandea intr-o benzinarie bine aleasa, pe sens opus, in masina civila, neinscriptionata, fara radar.

  Eu recunosc, platesc amenda de 4 puncte,  Atunci se putea plati direct politistului.
In PV politistii au scris ca am depasit o coloana de autovehicule. De fapt era o singura autoutiltara care se tara cu cca 35 km/h.

Era sambata, urma duminica, am vrut sa ma feresc de interpretarea zilelor, a timpului in care poti plati 50%.
Eu si acum cred ca am facut o depasire corecta.  Deoarece in  acel sector de drum era linie intrerupta si  imediat urma linie continua.

   Dar tot acolo actioneaza indicatorul ,, Sfarsitul tuturor restrictiilor''.  Si dupa cum stim, indicatorul ,,bate'' marcajul.
Platesc amenda pe loc si fac contestatie in termen legal, deoarece am revenit si am filmat acel sector de drum.

   Si am dreptate, indicatorul zice ca poti depasi, desi  este linie continua. Acolo actioneaza ,,Sfarsitul tuturor restrictiilor''.
  Judecatorul nu ia in calcul proba video, nici pe cea din timpul depasirii( am camera la bord), nici pe cea ulterioara, pe motiv ca nu-i omologata camera. Si nu s-a sinchisit sa ceara lamuriri  de la CNADR asupra anomaliei.  
Personal, as fi facut acest demers, pentru o judecata corecta.
Si  pierd contestatia. Nu fac recurs.

Ok. Astazi ma  duc,  precum Moromete, sa-mi platesc foncierea. Da, stiu, la Moromete venea perceptorul, astazi te duci tu la perceptor sau platesti on-line.
Nu sunt lasat sa-mi platesc impozitele aferente anului in curs deoarece am o amenda neplatita. Cica.
Ma interesez, aflu ca este vorba despre ce-am povestit  mai sus.
   Norocul meu este ca mai am chitanta, am actele originale de la proces in care arat faptul ca la dosar am atasat inclusiv si acea chitanta.

     -Intrebarile sunt:
  - Daca in Dosar exista copia  chitantei de plata, daca acest fapt apare la insiruirea de inscrisuri pe care le-am  atasat  ca proba,
  de ce mi se cere, dupa aproape doi ani,  sa platesc amenda integrala, de 580 lei ?!  Exista in Dosar copia Chitantei care atesta faptul
  ca am platit amenda pe loc, 50%.
   - Cine, care, ce  personal poate face acest lucru,   din Judecatorie si oare de ce ? Nu-i pot invinui pe cei de la Impozite si Taxe, ei sunt executanti
  in  aceasta speta
- Oare aceste greseli, intentionate sau nu, nu le plateste nimeni ?! Cu starea mea psihica, cu drumurile facute, cu dreptatea in sine, cum ramane ?!
Chiar oricine-si bate joc asa, de oameni ?!

Edited by Topp, 02 March 2020 - 21:42.


#2
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
In Romania, tu, eu si altii de buna credinta, ca cetateni, trebuie sa facem treaba statului. Adica sa pastram toate hartiile, sa umblam cu capul plecat pe la ghisee si sa nu cumva sa'i deranjam pe bugetari de la siesta ca sa-si faca treaba. Trebuie sa avem teancul de copii, de hartii pentru a'i usura "munca" statului.
Statul nu lucreaza pentru cetateni - el doar colecteaza banii. Noi lucram pentru el.
Si ca sa-ti raspund: nici un bugetar nu va raspunde pentru ce greseste el. 10-15% taiere salariu nu inseamna ca raspunde. Esti in sistem, esti protejat indiferent de tampeniile pe care le faci.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Arăți chitanța la DTIL și gata. Șterg aia in sistem.

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Asta e un caz de agresiune a statului fata de cetatean.
In mod normal faci ceea ce ar trebui sa faci impotriva unui agresor, incerci sa scapi cat mai repede de ele. Timpul si nervii nu se recupereaza.

#5
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View PostTopp, on 02 martie 2020 - 21:39, said:

Prostie, incompetenta, greseala, razbunare sau ce altceva ?!

Primele 3 cand e vorba de stat.

#6
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postpetman, on 02 martie 2020 - 21:54, said:

Si ca sa-ti raspund: nici un bugetar nu va raspunde pentru ce greseste el.
Da, asta e esenta.
  Cu  o remarca:
Grefiera aia , cine-o fi  (asa cred eu, pana una-alta), care a trimis dupa atata timp aceasta impunere dintr-un judet inn altul, pe nedrept, ce merita ?
Imi asum raspunderea.   Am actele,  chitanta originala....tot, tot.

View Postdorin_2k, on 02 martie 2020 - 21:57, said:

Arăți chitanța la DTIL și gata. Șterg aia in sistem.
Nu-i suficient, d-le. E vb de urbea ta, daca vrei sa stii.
Ma intereseaza sa stiu cum naiba le-or fi venit, si cui, acum sa caute ce si de ce ?

Edited by Topp, 02 March 2020 - 22:08.


#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Ai supărat karma, cînd ai ,,contestat ".
De ce nu ai și TU o copie?!


#8
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004

View PostTopp, on 02 martie 2020 - 22:07, said:

     Grefiera aia , cine-o fi  (asa cred eu, pana una-alta), care a trimis dupa atata timp aceasta impunere dintr-un judet inn altul, pe nedrept, ce merita ?

O pensie specială, bineînțeles! :D

#9
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postcrisstonne, on 02 martie 2020 - 22:08, said:

Ai supărat karma, cînd ai ,,contestat ".
De ce nu ai și TU o copie?!
  Cred ca asta am facut, karma fiind partea cealalta.
      Cum sa ceri explicatii CNADR-ului ?! Cine te crezi ?

View Postcrisstonne, on 02 martie 2020 - 22:08, said:

Ai supărat karma, cînd ai ,,contestat ".
De ce nu ai și TU o copie?!
  Am spus ca am tot ce trebuie.
Maine merg iar peste ei.

#10
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 27.09.2006

View PostTopp, on 02 martie 2020 - 21:39, said:

     -Intrebarile sunt:
  - Daca in Dosar exista copia  chitantei de plata, daca acest fapt apare la insiruirea de inscrisuri pe care le-am  atasat  ca proba,
  de ce mi se cere, dupa aproape doi ani,  sa platesc amenda integrala, de 580 lei ?!  Exista in Dosar copia Chitantei care atesta faptul
  ca am platit amenda pe loc, 50%.
   - Cine, care, ce  personal poate face acest lucru,   din Judecatorie si oare de ce ? Nu-i pot invinui pe cei de la Impozite si Taxe, ei sunt executanti
  in  aceasta speta
- Oare aceste greseli, intentionate sau nu, nu le plateste nimeni ?! Cu starea mea psihica, cu drumurile facute, cu dreptatea in sine, cum ramane ?!
Chiar oricine-si bate joc asa, de oameni ?!

Nu judecatoria iti cere sa platesti amenda ... daca nu ai trimis la politie dovada platii, ei au dat "situatia" (faptul ca nu au primit o confirmare a platii) mai departe primariei (nici nu i-a interesat ca ai contestat sau nu amenda, nu e treaba lor) ... nu exista comunicare intre politie si judecatorie in aceasta privinta. Daca ai fi trimis o copie dupa chitanta politiei (dupa ce ai platit amenda), situatia era rezolvata. Asa, te consumi tu degeaba.

P.S. Nu sunt convins de faptul ca

View PostTopp, on 02 martie 2020 - 21:39, said:

Si am dreptate, indicatorul zice ca poti depasi, desi  este linie continua. Acolo actioneaza ,,Sfarsitul tuturor restrictiilor''.
din moment ce nu ai indicatorul prezent exact in locul in care e linie continua. Poti da un link pe gogu maps cu locatia respectiva?

#11
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004
Nu cred că are rost sa implici Judecătoria.

Tu ai plătit amenda Poliției care trebuia să aducă la cunoștință celor de la fisc ca ai plătit. Se pare că n-a făcut-o, ghinion tu.

#12
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdorin_2k, on 02 martie 2020 - 21:57, said:

Arăți chitanța la DTIL și gata. Șterg aia in sistem.
Da, man, pare simplu.
Eu intreb insa...cum, cine, de ce, dupa aproape doi ani sa-ti faca asa ceva ?
  Care e scopul ?
Intrebarile din titlul topicului is de pomana ?!

#13
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004

View PostLuvRaluK, on 02 martie 2020 - 22:14, said:

Nu judecatoria iti cere sa platesti amenda ... daca nu ai trimis la politie dovada platii, ei au dat "situatia" (faptul ca nu au primit o confirmare a platii) mai departe primariei
Nu trebuie sa trimită nimic Poliției, a plătit pe loc, Poliției :)

View PostTopp, on 02 martie 2020 - 22:16, said:


Eu intreb insa...cum, cine, de ce, dupa aproape doi ani sa-ti faca asa ceva ?
  Care e scopul ?

În anul 2020 nu exista în România o baza de date comună între instituțiile statului. Cred ca nici nu se doreste asta pentru ca ar însemna ca sistemul bugetar sa fie mai suplu, cu mai puțini oameni. Și sunt multe sinecuri de onorat...

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011

View PostTopp, on 02 martie 2020 - 22:16, said:

Intrebarile din titlul topicului is de pomana ?!

Dezinteres, greșeală, indiferență, posibil și manevre, etc.
Te miră societatea actuală?
Am pățit o dată, au revenit cu o amendă, după niște ani, am dus copie, au înghițit în sec, au șters datoria.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Tu ai plătit amenda pe loc. Politistul a încasat-o dar alt polițist de acolo nu a inregistrat plata. Astfel ca ai apărut cu debit la DTIL. Ce nu înțelegi?
Nu judecătoria a trimis debitul la DTIL. Ci politistul.

View PostTopp, on 02 martie 2020 - 22:07, said:

Nu-i suficient, d-le. E vb de urbea ta, daca vrei sa stii.
Ma intereseaza sa stiu cum naiba le-or fi venit, si cui, acum sa caute ce si de ce ?
Urbea mea? Posted Image de ce ai oprit și ai vorbit cu necunoscutii? Eu ii ignor

Edited by dorin_2k, 02 March 2020 - 22:29.


#16
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Pentru ce sa patimesti atat, domnule? Zile pierdute etc. In afara de cei care depind cu afacerea de masina, chiar nu inteleg. Eu si asa nu pot uneori sa dorm noaptea, daca mai stau si cu judecatori aiurea... Niciodata nu i-am inteles pe oamenii astia. In mod normal ai, oricum, cateva procese inevitabile in viata - cu o nevasta, cu unn vecin, cu un agresor al copilului, cu un magazin etc etc. De ce sa mai te bagi si in d-astea?

Dar nu va seaca chestiilea astea? Ca banuiesc ca nu vii acasa odihnit dupa diverse meciuri d-astea.

#17
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostLuvRaluK, on 02 martie 2020 - 22:14, said:

Nu judecatoria iti cere sa platesti amenda ... daca nu ai trimis la politie dovada platii, ei au dat "situatia" (faptul ca nu au primit o confirmare a platii) mai departe primariei (nici nu i-a interesat ca ai contestat sau nu amenda, nu e treaba lor) ... nu exista comunicare intre politie si judecatorie in aceasta privinta. Daca ai fi trimis o copie dupa chitanta politiei (dupa ce ai platit amenda), situatia era rezolvata. Asa, te consumi tu degeaba.

P.S. Nu sunt convins de faptul ca
din moment ce nu ai indicatorul prezent exact in locul in care e linie continua. Poti da un link pe gogu maps cu locatia respectiva?
Fals!
   -Aici e vorba despre  un proces care a avut loc. Sunt eu mai destept decat personalul Justitiei ? Am primit vreo instiintare conform careia trebuie sa platesc o amenda ? NU.
Ma trezesc cu amenda neplatita dupa  atat timp ? !
- Bati campii cu gratie ! Amenda am platit-o direct politistilor, la masina, atunci, pe loc.  Ce sa le mai trimit , din moment ce ei insisi au scris si semnat chitanta ?!
-Nu citesti ce-am scris. sau esti pe de laturi.
      Daca amenda le-am platit-o lor, politistilor (asa era prevedea atunci Legea, pana in august),..ce sa mai fac ?  Sa-i trimit agentului chitanta pe care el insusi a scris-o si semnat-o ?!
Te bucuri sa incurci lucrurile ?! Atunci nu ai logica , nu judeci, doar condamni.
- Da, pot posta aici, public cele doua filmulete si cu detalii ale spetei. Un filmulet cu depasirea, apoi al doilea, cu zona neocupata, cu semnele de circulatie.
  Insa tu o sa-mi ocupi timpul degeaba, deja am inteles ce orientare ai.

Edited by Topp, 02 March 2020 - 22:45.


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
M-am gândit și tot gândit. În 2018 nu era în urbea mea nicio benzinărie (acum e), nicio mașină neinscriotionata la politie, niciun semn cu sfârșitul tuturor restricțiilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate