Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Start Up Nation - ati incercat?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
cartabosh

cartabosh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.10.2019
Salut am citit orientativ depre programul asta, iar informatiile par sumare si te orienteaza catre consultanti care trebuie desigur platiti. Sistemul pare complicat pentru ca se acorda punctaj.
Anul trecut am gasit ca s-au inscris la 'concurs' firmele cu peste 50% punctaj dar doar jumatate au primit finantare. Cu restul aveti idee ce s-a intamplat? de ce i-a mai inscris ca eligibili >50 cat timp n-au primit nimic?
Cum vine treaba asta, eu deschid firma si astept ca fraierul sa-mi vina banii si intre timp platesc ca boul angajatii care stau degeaba pentru ca eu n-am primit bani pentru a cumpara sculele?

As dori un raspuns de la cineva care a intrat in sistem sau cel putin a incercat...

Problema este ca vreau sa deschid un patinoar artificial interior, unicul din judet, detin spatiul o hala, lucrez momentan la o izolatie cu eficienta maxima pe timpul verii dar nu am bani sa cumpar refrigeratorul care este foarte scump. 40k de la stat nu ar strica indiferent ca eu dau mai mult pe el si nu e neaparat o problema ca suplimentez la investitie.

Dar problema e ca sistemul e facut in asa fel incat sa te tina pe loc din cate vad eu.
Adica mai intai sa deschid firma - la care lucrez eu ca unic angajat - administrator/antrenor/casier/mentenanta - full time. Statul ma incurca si imi spune ca nu! ai nevoie de alt angajat full time ca sa te incadrezi in punctaj. Dar culmea in capatul listei 2018 pe care au gasit-o au fost doar cei cu 3-5 angajati nu aia cu 2 care erau codasi.
Apoi ce face statul? ma forteaza sa platesc impozitul si salariatul si contabilul pentru o firma deschisa care nu are profit pentru ca nu am reusit sa cumpar scula - refrigeratorul pentru ca logic nu am cum sa imprumut bani ca sa sper ca ii primesc garantat ulterior din program.

Cum vine asta, platesc impozite luni de zile de la deschidere firma pana la inscriere in program, apoi iar platesc daca nu prind loc in top pana anul urmator cand trebuie sa reaplic sa fiu incadrat mai sus? Suna a faliment deja.

Cum adica start up daca nu ma ajuti din start si mai rau ma incurci si imi mai bagi si pumnul in piept sa am N angajati? Pai o firma incepe cu minimum de persona, cu strictul necesar.
Stiti alte variante cu fonduri europene pentru proiectul meu de patinoar? Nu am gasit pe undeva sa prevada capitolul asta. Sunt pentru altceva

Edited by cartabosh, 01 March 2020 - 17:16.


#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Start-up nation nu este program de imprumut bancar. Start-up nation a fost gandit (putin prost, recunosc) sa incurajeze start-up-urile (discutabil) si crearea de locuri de munca. Ca orice program de ajutorare, are anumite cerinte specifice (cum e cel cu angajatii) prin care statul isi urmareste interesul (daca tot da banii). Daca nu te incadrezi/nu iti convine conditiile poti accesa alte programe, credit bancar etc. Programele astea au un anumit target si anumite interese ale statului (ceea ce doreste sa dezvolte/sa ajute sa creasca).
Ar cam trebui sa intelegi lucrul asta in momentul in care faci afaceri.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

 cartabosh, on 01 martie 2020 - 17:15, said:

ma incurci si imi mai bagi si pumnul in piept sa am N angajati?

Nu iti baga nimeni pumnul in piept. Daca te duci la cineva sa ceri bani ti-i da in conditiile lui nu ale tale.
Cum a zis si colegul mai sus, programul este gandit sa stimuleze si crearea de locuri de munca. Poti sa incepi cu un singur loc de munca ocupat. Ai aici mai multe detalii.

Daca proiectul tau nu se incadreaza in cerinte, iti cauti alta sursa de finantare, mai potrivita.

#4
cartabosh

cartabosh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.10.2019
bine oameni buni, am inteles cu numarul de angajati, sa zicem ca pun si 3, eu contabila si sclav. ok
dar cu partea impozitului platit degeaba pe un termen nedeterminat pe perioada nefunctionarii induse de sistem cum e?

nici nu am conceput ideea ca e program de imprumut bancar si nici nu caut o alternativa bazata pe imprumut, pentru ca eu foarte greu ajung sa amortizez investitia
alternative pe fonduri nerambursabile sunt?

#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Din ce povestesti, programul nu este pentru tine, este pentru altii pentru care se potriveste.
Faptul ca tu nu intelegi cum merge treaba este altceva. Dovada sta faptul ca sunt multe firme care chiar au fost ajutate prin acest program. Singura problema cu acest program este faptul ca nu cere obligatoriu si o co-participatie financiara din partea antreprenorului (dovada multe proiecte castigate de unii care apoi le vand pe olx).

#6
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

 jm2010, on 01 martie 2020 - 18:06, said:

Start-up nation nu este program de imprumut bancar. Start-up nation a fost gandit (putin prost, recunosc) sa incurajeze start-up-urile (discutabil) si crearea de locuri de munca. Ca orice program de ajutorare, are anumite cerinte specifice (cum e cel cu angajatii) prin care statul isi urmareste interesul (daca tot da banii). Daca nu te incadrezi/nu iti convine conditiile poti accesa alte programe, credit bancar etc. Programele astea au un anumit target si anumite interese ale statului (ceea ce doreste sa dezvolte/sa ajute sa creasca).
Ar cam trebui sa intelegi lucrul asta in momentul in care faci afaceri.
el nu vrea sa mearga la o firma care ofera consultanta fix pe asa ceva pentru ca "aia sunt bau bau". prima regula in afaceri drag coleg, spend money to make money

#7
cartabosh

cartabosh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.10.2019

 jm2010, on 01 martie 2020 - 18:25, said:

Din ce povestesti, programul nu este pentru tine, este pentru altii pentru care se potriveste.

asta asa e
m-am convins

dar am zis sa incerc


daca ma duc la consultant ce rost are @zile_san in situatia de fata? ma aleg cu niste bani dati degeaba

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Startup nation este o teapa, asa cum a fost gandit.
Ei iti dadeau banii pt fix 2 ani de salarii 2 angajati 2000 lei net.

#9
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 Adm, on 01 martie 2020 - 19:34, said:

Startup nation este o teapa, asa cum a fost gandit.
Ei iti dadeau banii pt fix 2 ani de salarii 2 angajati 2000 lei net.
Discutabil. Daca vrei sa faci afaceri doar pe banii statului nu prea are sens sa le faci. Acel angajat se presupune ca produce ceva care va genera facturi client in acei doi ani. Altfel nu e afacere daca nu ai clienti care sa plateasca bani.
Teapa (as zice eu) a fost faptul ca nu existat o cerinta de co-participare financiara din partea antreprenorului (asa cum este la alte programe) pentru a responsabiliza pe cei care vor sa acceseze programul.

#10
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

 cartabosh, on 01 martie 2020 - 17:15, said:

Salut am citit orientativ depre programul asta, iar informatiile par sumare si te orienteaza catre consultanti care trebuie desigur platiti. Sistemul pare complicat pentru ca se acorda punctaj.
Startup nation a fost gandit pt firmele patronilor securisti care se ocupa doar cu studii de fezabilitate.Dai banul dar nu-ti da nimeni in scris ca ai castigat.
Singurele firme de startup care isi i-au banii sunt cele ale altor securisti,mana in mana cu firmele securistilor de fezabiliate.
O parte din ei se intorc inapoi la UE pt ca "nu s-au gasit destui doritori".Astfel UE ramane cu grosul banilor si ii foloseste in scopurile personale(deci o avantajeaza situatia) iat securitsti ramani cu profituri substantiale. Din toata afacerea tu esti pagubitul.De fapt este o inginerie financiara intre UE si firmele securistilor pe banii tai.
In schimb, securistii se obliga ca sa faca taraboi/presiune asupra guvernului romana cand anumite interse UE trebuiie sa forteze mana guvernului respectiv.

 jm2010, on 01 martie 2020 - 19:38, said:

Discutabil. Daca vrei sa faci afaceri doar pe banii statului
Alo domnu'in toata lumea se face afaceri cu banii statului, in toata lumea.

#11
cartabosh

cartabosh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.10.2019
Legat de topic, nu puteam concepe ideea de asteptare cu angajatii gramada si firma in stagnare. Ei bine, statul s-a gandit de la inceput la asta in colaborare cu marii bancheri care sar in ajutor, cu conditia sa-ti girezi casa sau viata.
Am citit acum, ca in situatia de fata, se stabileste un credit la banca si statul iti promite sa-l achite cand se deblocheaza banii. Ce gluma
Ma indatorez la banca, iar apoi vii si imi spui ca nu sunt eligibil sau nu sunt fonduri pentru cei mici de tot

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 cartabosh, on 01 martie 2020 - 20:20, said:

Legat de topic, nu puteam concepe ideea de asteptare cu angajatii gramada si firma in stagnare. Ei bine, statul s-a gandit de la inceput la asta in colaborare cu marii bancheri care sar in ajutor, cu conditia sa-ti girezi casa sau viata.
Am citit acum, ca in situatia de fata, se stabileste un credit la banca si statul iti promite sa-l achite cand se deblocheaza banii. Ce gluma
Ma indatorez la banca, iar apoi vii si imi spui ca nu sunt eligibil sau nu sunt fonduri pentru cei mici de tot
In primul rand, intelegi ca, atunci cand te apuci de afaceri ar cam trebui sa ai si banii tai nu doar sa doresti banii altora? Ca e statul, bancile sau altii?
In al doilea rand, daca vrei banii altora (stat, banci etc.) ei iti dau in conditiile lor nu ale tale ca banii sunt ai lor si tu ii doresti. Si evident, vor sa aiba si garantia ca ii primesc inapoi (bancile) ca ele nu risca banii lor ci banii deponentilor (teoretic).
In al treilea rand, faptul ca tu raspunzi cu averea ta in momentul cand iei un credit si nu doar cu capitalul social (ala de minim 200 lei) se intampla deoarece banca vrea sa aiba garantia ca isi primeste banii luati de tine, nu e treaba ei daca iti merge afacerea, e treaba ta ca antreprenor cum iti faci calculele si ce vrei sa risti.
In al patrulea rand, faptul ca esti eligibil sau nu tu ar trebui sa o stii (daca te descurci cu documentatia) sau apelezi la o firma de consultanta (care iti poate spune ca esti sau nu). In general, cei care nu au luat banii de la SUN au fost cei care au picat pe lista in afara numarului de proiecte subventionate. Si asta din acelasi motiv: foarte multi au pus proiecte care au luat punctaj maxim dar ei nu erau in stare sa le duca la capat (multe la vanzare pe olx) pentru ca nu s-a cerut ca si antreprenorul sa vina cu bani de acasa daca vrea sa acceseze SUN. O greseala foarte mare care a fost si recunoscuta de stat anul trecut.
Serios, plangerile astea sunt copilarii.
Cum spuneam, problema la SUN este faptul ca nu cer co-participatie din partea antreprenorilor, s-ar mai cerne din cei care cauta doar bani de la stat "gratis". No offence.

Edited by jm2010, 01 March 2020 - 20:41.


#13
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Stiu eu o ruda ce a avut vreo 5-6 firme pe start-up. Toate de succes, poti avea tu pulifrici proiect stas, conteaza cine examineaza ca unii trimit foi goale si obtin punctaj 100..

#14
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Start up nation e gandit pentru mici antreprenori cu idei de nisa care produc pe suprafata mica si investitie minima plusvaloare mare.Ideile de nisa se gasesc foarte greu,cel mai bun lucru e sa mergi la targuri internationale sa vezi multe scule si dispozitive (daca ai inclinare spre tehnica) si poate iti sare vreo idee in cap.Cu agricultura,organizare de nunti si patinoare artificiale poti sa zici adio la o astfel de finantare.

#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Poti incerca. Cred ca si anul asta vor fi 10000 de proiecte castigatoare. Sa stii din start, castiga doar cei cu punctaj maxim.
Dar daca ai punctaj maxim, nu iti garanteaza nimeni ca vei castiga o finantare. Toti pun dosare cu punctaj maxim, deci se face departajare pe anumite criterii.
Din ce stiu eu, din start trebuie minimum 2 locuri de munca. Daca se poate sa angajezi someri, e si mai bine.

Nasol e ca cei care chiar vor sa faca ceva, care chiar sunt la inceput, nu prea pot face nimic. E multa bataie de cap, putini bani din punctul meu de vedere.
E genul de program care merita daca faci vreo smecherie. Esti deja patron. Muti pe noua firma 2-3-4 angajati. Si iti cumperi un echipament sau ce ai nevoie de toti banii.
Ti-ai luat ce-ti trebuie, tii angajatii aia cat trebuie si te-ai facut cu o achizitie pe banii statului.

Edited by bai3tzash, 03 March 2020 - 15:49.


#16
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Pot fi, daca nu esti pe productie(sau productie de pile) nu te incadrezi nici macar la 60 de puncte...

#17
cartabosh

cartabosh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.10.2019
Am vazut ca e si programul start up plus, care presupune mai intai un training in domeniu
pai daca nu le place la aia din start, nu te baga la nici un training
si in domeniul asta oricum nu-si are rostul partea asta

#18
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
La start up plus, ai sanse mai mari daca gasesti un astfel de program.
In principiu, Start up plus sunt niste finantari de la UE, la care administratori ai finantarii sunt niste institutii romanesti. De obicei sunt pe anumite regiuni ale tarii.
Se fac niste cursuri de antreprenoriat, care sunt facute numai ca sa fie, sa mai castige nu stiu care profesor care le preda niste bani in plus. Nu inveti mare lucru la ele. Dar se fac, ca UE sa nu dea bani la niste unii care nu stiu macar ce e aia o firma. Se face un plan de afaceri la sfarsitul cursului. Pe baza aluia primesti sau nu finantarea.
Dar gasesti mai greu finanatarile astea, ca nu se face multa reclama la ele, ca tocmai sa nu fie multi doritori.
Se castiga mult mai usor finantarea, nu e nevoie de punctaj maxim si nici nu-s asa multe dosare.

Edited by bai3tzash, 04 March 2020 - 14:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate