Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Carantina in Thailanda. covid 19

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012
Buna ziua. As dori sa plec in Thailanda peste doua saptamani avand bilet dus intors. Totusi daca ar fi sa iau acel virus si voi fi nevoit sa intru in carantina acolo doua, trei saptamani cine va plati spitalizarea si alte bilete de avion pentru intors ? Statul thailandez, statul roman, asigurarea de sanatate pentru Thailanda sau eu singur ? Cum se procedeaza in caz de carantina in alta tara ?


#2
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
https://gisanddata.m...423467b48e9ecf6

te joci cu focul, da-i dracu de bani

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
platesti tu, din buzunarul tau;

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Depinde din ce tabara faci parte.

Daca esti din aia care considera ca gripa sezoniera infecteaza si ucide mai multi oameni in fiecare an, sau ca corona virus omoara doar geriatrici, nu vad de ce ti-ar fi frica.

Exista deasemenea si riscul sa fii blocat in vreo carantina departe de casa cateva saptamani-luni. Asta poate fi foarte interesant.

Edited by abac, 01 March 2020 - 11:08.


#5
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 01.07.2006
Riscul e prea mare, pentru ca in martie virusul inca e-n plina raspandire. Daca totusi mergi, asigurarea de calatorie (in functie de ce riscuri acopera, deci de cat de mult ai platit pe ea) s-ar putea sa-ti acopere unele cheltuieli. Nu mai stiu cum e cu asigurarea romaneasca internationala in afara UE...

Dar cel mai bine renunta si mergi alta data.

#6
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Dute, daca supravietuiesti sa ne spui si noua cum este daca mori lasa\ne ceva de pomana pe testament.

#7
westYmate

westYmate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2008
Daca tot mergi fa un blog video cu starea de pe acolo si cum se manifesta societatea.
Cred ca poti cere ajutor la ambasada daca nu ai bani sau ti se intampla ceva rau si te pot ajuta daca intampini probleme.
Acum' nu stiu daca iti vor cere banii inapoi la un moment dat Posted Image

...dar cel mai bine ai intreba la ambasada nu pe un forum

Edited by westYmate, 01 March 2020 - 11:22.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
In Thailanda mai sunt acum 14 cazuri active. 28 s-au însănătoșit.

#9
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012
De anulat nu am cum sa anulez ca am bilete nerambursabile. Ma gandeam ca este o chestie legala cu carantina. Nu gasesc pe internet daca in Thailanda se ocupa statu de acolo cu carantina turistilor. La o adica spun ca nu am bani de alte bilete si ca nu e vina mea ca nu ma lasa sa plec sa prind avionul.

#10
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Salut, acolo este cald și bine,  du-te liniștit și să te simți bine.

#11
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012
Iar asigurarea pe care am sa o fac pentru Thailanda stiu ca acopera doar anumite costuri si ma trimite la cel mai apropiat spital privat dar daca e vorba de carantina nu ma lasa internat la spitale private ci la cele de stat unde asigurarea nu mai acopera nimic.

View Postdorin_2k, on 01 martie 2020 - 11:23, said:

In Thailanda mai sunt acum 14 cazuri active. 28 s-au Ă®nsănătoșit.
Stiu. Momentan e mai bine in Thailanda decat in alte parti din Europa.

View PostFreak404, on 01 martie 2020 - 11:16, said:

Dute, daca supravietuiesti sa ne spui si noua cum este daca mori lasa\ne ceva de pomana pe testament.
Las in testament plata pentru spitale si bilete de avion.

View PostMarianG, on 01 martie 2020 - 10:59, said:

platesti tu, din buzunarul tau;
Daca nu am de unde sa platesc ?

#12
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 01.07.2006
"Daca nu am de unde sa platesc ?"
Mi se pare ca ei au o chestie...inchisoarea datornicilor - deci rezolva ambele dintr-un foc, te baga in carantina, dar izolat dupa gratii, macar cateva saptamani...

Glumesc, dar nu stiu ce sa zic, e adevarat ca deocamdata sunt putine cazuri in Thailanda...tu decizi cum faci. Banii pe avion probabil nu-i recuperezi, dar cei pe cazare? Sau e un sejur organizat prin agentie de turism??

#13
kyrcea

kyrcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.08.2012

View Postalecsus27, on 01 martie 2020 - 12:11, said:

"Daca nu am de unde sa platesc ?"
Mi se pare ca ei au o chestie...inchisoarea datornicilor - deci rezolva ambele dintr-un foc, te baga in carantina, dar izolat dupa gratii, macar cateva saptamani...

Glumesc, dar nu stiu ce sa zic, e adevarat ca deocamdata sunt putine cazuri in Thailanda...tu decizi cum faci. Banii pe avion probabil nu-i recuperezi, dar cei pe cazare? Sau e un sejur organizat prin agentie de turism??
Este fara agentie de turism sau cazare. Doar biletele de avion pentru doua persoane as pierde. Totusi am sa ma risc. Ne vedem la stiri

#14
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
Riscuri cu carantina exista aproape oriunde ai merge, daca nu la destinatie, la intoarcere. Nu se stie cum evolueaza lucrurile, autoritatile actioneaza pe baza de paranoia mai mult decat pe baza de ratiune, regulile se schimba peste noapte. Eu n-as prea merge nicaieri in urmatoarele luni daca chiar nu e nevoie.

Edited by LOLkekLOL, 01 March 2020 - 13:17.


#15
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Exista si alte riscuri

Poate sa intrii in carantina intr-o tara straina si sa ramai blocat...
si acasa astia batranii sa se infecteze si sa aiba nevoie de ajutor..sau poate au nevoie de ajutor pentru alte probleme

#16
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Haha.....ti-ai facut deja planuri de vacanta prelungita la ocean, asa-i?

P.S. Cu ce companie ai luat biletele? Multe companii ofera anularea acelor fee-uri de anulare, chiar si pentru zborurile cele mai ieftine.

Edited by Barboso, 01 March 2020 - 21:13.
Poiana-i mai sus.


#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
nu stiu de unde, o sa ne spui cand te intorci

#18
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015

View Postzzhunt, on 01 martie 2020 - 14:03, said:

Donează biletele cea mai buna soluție
Daca nu le vrea nimeni, ma bag eu :))))
Ps Du te linistit in vacanta, n o sa patesti nimic , la intoarcere declari ca ai fost in zona afectata, si stai in concediu medical 2 saptamani

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate