Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Probleme separare site desktop de varianta mobila.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
La unul dintre site-urile mele i-am facut si o varianta mobila, intr-un subdomeniu, ce practic este o copie a site-ului desktop, insa adaptata pentru dispozitive mobile. Deci este vorba despre un site complet separat de cel desktop.

Site-ul normal este xyz.ro, iar un plug-in atunci cand detecteaza un dispozitiv mobil, redirectioneaza automat utilizatorul la varianta mobila: mobil.xyz.ro

Problema cea mare insa, este faptul ca Google, in istetimea sa fantastica, a decis sa indexeze site-ul folosind un agent mobil, ce se identifica ca fiind un dispozitiv mobil, si astfel site-ul, automat i-a prezentat in loc de xzy.ro, varianta mobil.xyz.ro. Iar acum, la un search pe google, apar rezultate pentru mobil.xyz.ro, desi utilizatorul intra de pe desktop si cauta xyz.ro.

Cum as putea remedia aceasta situatie, si sa-i interzic lui Google sa prezinte oamenilor varianta mobila ?

Edited by Real_NEO, 28 February 2020 - 22:17.


#2
paul_nt

paul_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 17.04.2008
Pe varianta desktop in head
<link rel="canonical" href="'.$url.'" />
<link rel="alternate" media="only screen and (max-width: 640px)" href="'.$url_mobile.'" >


Pe varianta mobile in head
<link rel="canonical" href="$url">


Poti citi mai multe legat de "Mobile SEO: rel="alternate" mobile attribute explained"
sau direct de la google aici
https://developers.google.com/search/mobile-sites/mobile-seo/separate-urls


Edited by paul_nt, 28 February 2020 - 22:48.


#3
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Este un site Wordpress, iar solutia indicata ar implica sa-i editez manual fiecare pagina, sau sa-i instalez al miilea plug-in special pentru asta, ceea ce nu doresc. Pentru ca daca luam in calcul faptul ca mai exista si alti crawleri, nu doar cei folositi de google, unde ajungem ? Pentru fiecare search engine mai instalam un plug-in, mai adaugam o linie de cod ? Nu e ok.

Mie practic varainta mobila, nu are de ce sa-mi apara pe niciun search engine, pentru ca nu este nevoie. Search engine-urile trebuie sa indexeze doar xyz.ro, iar site-ul se ocupa singur de departajarea traficului desktop de cel mobil, site-ul neavand nevoie ca search engine-urile sa-i faca acesta departajare.

Spre exemplu, daca o persoana scrie pe google xyz.ro, si tasteaza de pe un dispozitiv mobil (gen smartphone), google nu are de ce sa-i prezine la rezultate mobil.xyz.ro, ci trebuie sa-i prezinte doar xyz.ro, atat. Or la ora actuala, pana si de pe desktop daca scriu xyz.ro, google prezinta numai mobil.xyz.ro. Ca sa-mi prezinte xyz.ro, trebuie sa-i scriu in ghilimele "xyz.ro", altfel prezinta numai mobil.xyz.ro.

Edited by Real_NEO, 28 February 2020 - 23:08.


#4
Bratu_danut_007

Bratu_danut_007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2006
Ma gandesc ca o solutie ar fi sa adaugi in .htaccess restrictie sa nu mai caute creawleri.
Ceva de genul
User-agent: *
Disallow: /subdir1/

https://www.inmotion...g-your-website/

#5
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Asa am procedat, am interzis toti crawlerii sa mai acceseze varianta mobila, iar in google search console am adaugat subdomeniul ca un site nou si am dat remove link-ului mobil.xyz.ro. De asemenea, pentru varianta desktop am cerut un nou indexing si vad ca un robot desktop s-a ocupat de ea.

Acum vad ca nu mai apare varianta mobila ca rezultat.

Pentru a interzice toti crawlerii sa mai acceseze varianta mobila, am folosit optiunea de la settings din wordpress "Discourage search engines from indexing this site" si cu ajutorul plug-in-ului "All in One SEO" am bifat la fiecare pagina "NOINDEX this page/post", "NOFOLLOW this page/post", "Exclude From Sitemap".

Si am adaugat si un robots.txt in directorul variantei mobile:

User-agent: *
Disallow: /

Edited by Real_NEO, 29 February 2020 - 09:55.


#6
paul_nt

paul_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 17.04.2008

View PostReal_NEO, on 28 februarie 2020 - 22:58, said:

Mie practic varainta mobila, nu are de ce sa-mi apara pe niciun search engine, pentru ca nu este nevoie. Search engine-urile trebuie sa indexeze doar xyz.ro, iar site-ul se ocupa singur de departajarea traficului desktop de cel mobil, site-ul neavand nevoie ca search engine-urile sa-i faca acesta departajare.

Spre exemplu, daca o persoana scrie pe google xyz.ro, si tasteaza de pe un dispozitiv mobil (gen smartphone), google nu are de ce sa-i prezine la rezultate mobil.xyz.ro, ci trebuie sa-i prezinte doar xyz.ro, atat. Or la ora actuala, pana si de pe desktop daca scriu xyz.ro, google prezinta numai mobil.xyz.ro. Ca sa-mi prezinte xyz.ro, trebuie sa-i scriu in ghilimele "xyz.ro", altfel prezinta numai mobil.xyz.ro.
Se vede că nu ai experiență în acest domeniu. Ceea ce ți-am prezentat mai sus e un ”must have” prezent pe toate site-urile mari de la amazon la emag care au variante de mobile. Google e șeful aici și nu tu iar google prezintă rezultate diferite între desktop și mobile. Dacă tu nu le spui ce și cum, atunci el face cum îl taie capul pentru că așa interpretează datele. Să nu mai zic că fără o implementare corecta xyz.o si m.xyz.ro sunt văzute ca 2 site-uri separate..Si DA, daca cauti de pe mobile, google iti ofera varianta mobile.xyz iar cand cauti de pe desktop iti livreaza varianta xyz.ro . Asa functioneaza lucrurile de ceva ani si e logic asa.

Metoda cu xyz.ro si m.xyz.ro este mult mai greu de implementat decat o varianta responsive a site-ului si foarte multi gresesc si se ajunge la situatii de genul precum indexari proaste in google, bing etc ..tocmai de aceea nu este recomandata celor fara experienta. Referitor la faza cu ”trebuie sa pun mii de linii pentru diferite search” iar te inseli. link alternate este recunoscut si de bing si altele nu doar de google

Nu stiu cum ai site-ul facut pe WP dar in wp-content/themes/ ai header.php, nu trebuie sa modifici milioane de linkuri. Varianta cu htacces si robots.txt nu functioneaza..poti sa-i pui si ”pere” ca la fel vei fi indexat. Daca nu te pricepi apeleaza la un programator sau o agentie pentru o implementare corecta.

PS: Sau fa-ti site-ul responsive si folosesti varianta xyz.ro si aia e. Atunci nu o sa mai ai mobile.xyz si o sa-ti apara in search doar xyz.ro .

Edited by paul_nt, 29 February 2020 - 17:02.


#7
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
sustin paul are dreptate

site-urile in 2020 nu mai sunt separate ca in trecut, in "mobile" sau "desktop" pentru ca dispozitivele mobile de astazi nu mai au handicap tehnologic cum era pe vremea WAP-ului, acum ai si rezolutii bune si viteze mari de internet, deci niste desktopuri mici in buzunar. singura chestiune ce trebuie adresata e usabilitatea. si cat de responsive e la width (redimensionarea ferestrei)

#8
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postpaul_nt, on 29 februarie 2020 - 17:00, said:

Se vede că nu ai experiență în acest domeniu. Ceea ce ți-am prezentat mai sus e un ”must have” prezent pe toate site-urile mari de la amazon la emag care au variante de mobile. Google e șeful aici și nu tu iar google prezintă rezultate diferite între desktop și mobile. Dacă tu nu le spui ce și cum, atunci el face cum îl taie capul pentru că așa interpretează datele. Să nu mai zic că fără o implementare corecta xyz.o si m.xyz.ro sunt văzute ca 2 site-uri separate.
Ba tocmai ca am experienta foarte mare. Si ele chiar sunt doua site-uri diferite.

View Postpaul_nt, on 29 februarie 2020 - 17:00, said:

Si DA, daca cauti de pe mobile, google iti ofera varianta mobile.xyz iar cand cauti de pe desktop iti livreaza varianta xyz.ro . Asa functioneaza lucrurile de ceva ani si e logic asa.
Serios ? Pai si atunci, de ce cautand de pe desktop imi servea varianta mobila a site-ului ? Iti spun eu de ce, pentru nu tot ce face google este automat bun.

View PostFlat, on 29 februarie 2020 - 17:29, said:

site-urile in 2020 nu mai sunt separate ca in trecut, in "mobile" sau "desktop" pentru ca dispozitivele mobile de astazi nu mai au handicap tehnologic cum era pe vremea WAP-ului, acum ai si rezolutii bune si viteze mari de internet, deci niste desktopuri mici in buzunar. singura chestiune ce trebuie adresata e usabilitatea. si cat de responsive e la width (redimensionarea ferestrei)
Deja sunt satul sa tot aud prostia asta cum "dom'le, acu' dispozitivele mobile sunt veritabile desktopuri de buzunar". Sunt pe dracu', cata vreme dispozitivele sunt folosite in mod portret, nu landscape, automat intreg content-ul arata complet diferit. Numai cine nu a facut cu adevarat site-uri nu-si da seama de aceast lucru. Tocmai din acest motiv am si ales sa implementez solutia cea mai extrema, deoarece "responsiveness-ul" lasa de dorit. Si oricum, varianta desktop este responsive, doar ca nu se poate compara cu ceva creat special pentru mobil. Acolo poti face adaptari mult mai extreme decat solutia "responsive".

Atunci cand discutam despre Wordpress, tema poate fi responsive, doar ca acest lucru din pacate nu este suficient, deoarece esti nevoit sa folosesti tot felul de plug-inuri, ce de obicei nu raspund la fel de bine precum tema. Spre exemplu, folosesc Form Maker pentru formularul de contact, iar formularul de contact, desigur, nu se afiseaza cum trebuie atunci cand tema se redimensioneaza pentru dispozitive mobile. Se redimensioneaza si Form Maker-ul, doar ca nu iese bine. Si pot oferi n exemple.

Edited by Real_NEO, 01 March 2020 - 04:04.


#9
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postpaul_nt, on 29 februarie 2020 - 17:00, said:

Nu stiu cum ai site-ul facut pe WP dar in wp-content/themes/ ai header.php, nu trebuie sa modifici milioane de linkuri. Varianta cu htacces si robots.txt nu functioneaza..poti sa-i pui si ”pere” ca la fel vei fi indexat. Daca nu te pricepi apeleaza la un programator sau o agentie pentru o implementare corecta.
Nu trebuie sa modific nimic, folosesc plug-in-ul "All In One SEO" si pot defini acolo ce apare in head. Plus ca are si o optiune de "Bad Bot Blocker", speciala pentru robotii ce nu asculta de robots.txt si .htacess.

View Postpaul_nt, on 29 februarie 2020 - 17:00, said:

PS: Sau fa-ti site-ul responsive si folosesti varianta xyz.ro si aia e. Atunci nu o sa mai ai mobile.xyz si o sa-ti apara in search doar xyz.ro .
Da...aia e. Doar ca ce sa vezi, responsiveness-ul nu prea functioneaza bine mai niciodata. Nu este o solutie buna.

PS: nu as avea nimic impotriva ca google sa prezinte varianta mobila la search lansat de pe dispozitive mobile. Doar ca deocamdata google nu pare suficient de inteligent incat sa isi dea seama ca un site ce incepe cu "mobil." inseamna ca este adresat dispozitivelor mobile si il prezinta (ma rog, prezenta, fiindca acum nu o mai face) desktop-urilor.

Edited by Real_NEO, 01 March 2020 - 04:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate