Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Restaurare studio interbelic, Armenească

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Da, mini scara cu 3 trepte avem și noi in ambele apartamente unde locuim :).
PS de ce iubesc centrul, după verificarea mobilierului am ieșit la pas către Grădina Even, lângă ambasada Vietnam, un loc superb așa cum vedeam acum 10-15 in vest.
E plăcut sa vedem de fiecare data când venim in țară mici evoluții. Intradevar viteza este mică dar e o evoluție clară.
După câteva cocktailuri in grădina ne-am mai plimbat cu stopuri la Pizza Treevi si câte o înghețată la sweetology.
Momentan stam in Bucurestii noi, nu e exclus sa vii cu mașina sau transport in comun, dar mai ales vara plimbările pe jos seara sunt o plăcere.
Aștept cu nerăbdare terminarea centurii și reducerea activa a traficului pe Magheru și Victoriei.
Chiar ma bucura revenirea caii victorie după ce intrase într-un conf de umbra prin 2010.
La fel abia aștept și transformarea Magheru in “La Rambla” doar câte o banda pe sens pentru transport public și urgente.

#56
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
După o lunga pauza, am terminat și cu retururile la tâmplărie, uși ferestre. Erau ceva gap-uri la ferestrele și ușile de balcon exterioare. Am reparat și toate broaștele originale , clanțe și șilduri noi, bronz antic, adaptoare pentru axul clanțelor noi, mai subțiri.
Ușor, ușor terminăm, nu e grabă.

*retușurile nu retururile :)

Attached Files


Edited by ceocri, 14 January 2022 - 23:23.


#57
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
In sfârșit am terminat :), suntem gata pentru închiriere.
Câteva poze before and after.
Pentru moment am ales Apple HomeKit cu o boxa Homepode Mini.
Am automatizat doar caldura, am sa adaug și lumini, un purificator de aer, etc.
Deși a luat ceva timp sunt mulțumit, a ieșit foarte confi, caldă, mult lemn, luminos.
Mai au rămas măsuța și scaune de balcon, luminițe balcon, câteva becuri Smart.
Deși inițial am zis plita mobila cu inducție am comandat o extensie la Bucătărie, extindere de blat spre fereastra sa includă in blat și o inducție cu doua ochiuri.
Deja in doua săptămâni o sa o scoatem pe piața.

Attached Files



#58
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Sa închiriat săptămâna trecută , are un yield before tax de 10.6
Nu a ieșit chiar artdeco dar a ieșit clasica cu parfum de interbelic :).
Tema a fost, lemn material, fier forjat negru și alamă/auriu



Holul de la intrare a ieșit surprinzător de bine, am văzut și la viewings expresia pe fața oamenilor, the uau factor.

E păcăt, multe aparente interbelice își pierd valoarea prin renovări rapide cu materiale ieftine și nepotrivite, de cele mai multe ori mai slabe/fade decât cele înlocuite.

Gresia din hol a fosr fromoasa in 30 dar acum este de doua ori mai frumoasă, autentica și rară.
Sa o scoți și înlocuiești cu una care peste de 20 de ani este outdated e pacat.

Attached Files



#59
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Here we go again! :)

Attached Files



#60
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Merci :), da nu stiu de ce ies aiurea cu ulpoad din telefon.

#61
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,515
  • Înscris: 09.09.2017
Nu vreau sa fiu rau, dar primiti cu cutremurul?
Apartamentul e o bijuterie intr-o cladire cu picioare de lut, care se va prabusi la prima zgaltaiala mai zdravana.
Bani aruncati in caramizi putrede.
Mai bine cumparai ceva in Irlanda/UK, daca tot ai un purcoi de bani si vrei sa investesti.

Edited by leusteanul, 08 December 2022 - 08:55.


#62
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Da, interesantă părere :).
Fiecare cu planurile lui.
1. Imi doresc progresul României și pun umărul fizic dar și cu portofelul. Vestul o duce bine și fără noi, țara noastră nu. Dacă citești presa economică ai sa vezi ca romanii din afara sunt cei mai mari investitori in România, nu US, Germania, etc.
2. Imi asum unele riscuri, încerc sa fie minime. Chiar in același bloc cu garsoniera am niște discuții pentru achiziționare unui ap mai mare pentru mine. Nu imi gât joc de chiriași, cumpăr unde consider ca as sta și eu.
3. Nu ma deranjează cu tu ai alta opinie, nu ma deranjează ca alții doar dau din gura cât e de urat orașul și merg mai departe. Fiecare face ce crede ca e bine, nu trebuie sa fim toți la fel.

Live long life and prosper.

#63
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,515
  • Înscris: 09.09.2017
Ei, hai, fii sincer si lasa discursurile patriotice: te mai intorci in RO? Copiii tai se mai intorc in RO sau nu mai au nicio treaba cu RO, probabil nici limba nu o vorbesc, si sunt 100% integrati in sistemul irlandez?
Raspunsul e un rasunator "nu". Spune mai bine ca vrei un back-up pentru pensie :))))

#64
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
De cand cu pandemia si work remote petrecem mult timp și in România, tocmai de aia ma și uit după un ap mai mare pentru noi.

#65
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,515
  • Înscris: 09.09.2017
Pandemia s-a cam dus, intrebarea mea ramane: unde e "acasa" pentru copiii tai?
Pentru ca sunt 99% sigur ca "acasa" e Irlanda si ca nu dau doi bani pe Romania si pe apartamentele de aici.
Un copil care traieste de atatia ani in afara tarii si nu mai are nicio legatura cu Romania va vinde tot ce mostenit in RO cat ai clipi, ca asa e firesc.
Nu inteleg de ce fortati copiii sa traiasca in tara asta de rahat, cand alternativa lor de a trai in vest este incomparabil mai buna.

#66
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Nu forțează nimeni, cât sunt minori ei te însoțesc pe tine unde consideri tu ca e bine, când sunt mari se duc unde vor ;)
Relax :)

PS foarte mâhnit de decizia Austriei de azi.

#67
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,515
  • Înscris: 09.09.2017
Off-topic: esti multumit de sistemul de invatamant din Irlanda?

#68
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Nu am copii :P.
Soția a făcut un master in Dublin și a fost mulțumită.
In statisticile EU Irlanda sta foarte bine la educație, e fruntașă la câți copii încep școala, clasa 1 și termina facultatea. Spre exemplu România e fix la coada.
E mai bun sistemul de învățământ sau e mai serioasă țara, aici e probabil întrebarea.  
https://ec.europa.eu...ment_statistics

Fiind o țara bogata probabil ajuta copii sa treacă cu bine prin sistemul școlar.
De la prieteni am înțeles ca sistemul e relaxat, nu ii rupe pe copii cu cartea, nu încurajează vârfuri, scopul e sa iasă cu toții cu facultăți terminate.

Fiind o țara bogata probabil ajuta copii sa treacă cu bine prin sistemul școlar.
De la prieteni am înțeles ca sistemul e relaxat, nu ii rupe pe copii cu cartea, nu încurajează vârfuri, scopul e sa iasă cu toții cu facultăți terminate.

Acum sa nu-i speriem pe toți ce au rămas in România. Dacă stai in unul din orașele mare ale romancieri și ești in midle class-ul românesc și copii tai au Access la educație buna, au suport moral și financiar de a termina facultăți.
Problema .ro este încă numărul mare de populație ce trăiește rural și sărăcia, sărăcie ce nu a fost eliminată nici in orașele mari.

#69
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,515
  • Înscris: 09.09.2017
Multumesc pentru raspuns! In cazul meu, copiii sunt mici, s-ar integra destul de repede intr-un alt sistem.
Aici nu este vorba despre probabilitatea de a termina o facultate, ci despre structura in sine a sistemului educational romanesc, care, din punctul meu de vedere, este prost organizata.
Tot din punctul meu de vedere, avem cel mai prost sistem educational din U.E.
Eram curios sa aflu cam care este abordarea in Irlanda, si, din cate spui, abordarea este similara tarilor nordice: se incurajeaza ca toti copiii sa isi finalizeze studiile si sa aiba un bagaj decent de cunostinte.
O alta intrebare (din pespectiva ta de emigrant care locuieste de multe ani acolo): cat de facila ar fi emigrarea pentru cineva care nu lucreaza in IT? Se cauta doar high-skilled workers sau si ceilalti au ceva sanse?
Multumesc mult!

#70
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Locuri de munca sunt, sunt in toate domeniile. Topul este format de 1. Farma, fabrici de medicamente peste tot, in fiecare orășel. Fac și specializări la fata locului, am un prieten fără cariera, venit din ro și a fost calificat la fata locului pentru tehnician in fabrica. 2. Sunt Finanțele, foarte multe fonduri de investiți, bursa, operează din Dublin, taxe mici. 3 IT e abia pe locul 3, dar industria de IT nu are așa mulți programatori și sysadmini cât oameni de vânzări. Microsoft de exemplu are in Dublin birourile de vânzări pentru toată planeta mai puțin US.

Deci da, sunt locuri de munca, nu sunt probleme cu Emigranții. Nu am simțit o clipa ca sunt dezavantajat ca emigrant. Faptul ca suntem și noi EU îți permite accesul in orice infrastructura. Se eliberează Security Clearance pentru orice domeniu mai avansat doar pentru suntem UE, romani.
Dar adevarata problema nu sunt joburile ci unde stai. Dacă vrei o casa ap decent, intr-o zona ok, trebuie sa scoți 2500-4000€ pe luna pentru chirie.
Noi am apucat și ne-am cumpărat in 2017 cu prețuri mai mici. Azi sincer nu m-aș muta in Dublin fără 200.000€ pe famile. Altfel ai supriza unei vieți mai proaste decât in București. Nu ai corupție și sărăcie vizibila ca in România dar vei fi tu in categoria celor Nefavorizați.
A și creșa, grădinița sunt 1000€ pe luna de copil. Știu cupluri care aveau o viața de vis, au făcut doi copii, au ajuns la concluzia ca mai bine sta unul acasă decât sa plătească 2000€ cresa. Și din viața de vis au ajuns la o viața mediocra.
Când ai copii in tari străine nu e simplu. Știu cazuri când tatal a căzut la shoping, a ajuns la spital. Mama sa dus sa vadă ce și cum. Atunci sa vezi câte persoane ai in contacte care pot sa îți ia copilul de la grădinița/școala și sa ții țină peste noapte pana rezolvi tu. Atunci vezi cum e sa trăiești printre străini. Atunci vezi ca nu ai famile, prieteni de viața cineva care sa sara la orice ora sa te ajute.

Nu sunt pesimist dar trebuie sa fi realist, peste tot e o balanța, câștigi unele, pierzi altele.

PS in ultimii trei ani nu știu dacă am mai stat 12 luni in Irlanda. Ultima oară am mai fost acolo in Iunie. Fiind insula apar alte probleme de logistica/transport dacă nu poți zbura.
Sa îți in calcul când vrei sa pleci in vacanța in vara când copii au vacanța și pleacă toată țara in vacanța, biletele de avion spre locații populare la Mediterană costa 2000€ pentru 4 iar mașina doua săptămâni 1000€. Dacă stai in Austria doar sari in mașina și in 5 ore ești la Mediterană 😎.

#71
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Uite un articol ce vorbește fix de “succesul Dublinului” și riscul clubului de a cădea in aceasi capcana.
https://romania.euro...e/32191062.html

*riscul Clujului

#72
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
In ultimul timp Meta si Facebook au concediat mii de angajati. Pana la urma totul este interconectat, orice dezechilibru mai accentuat intre diferite ramuri care depind una de alta intr-un fel sau altul, ori se regleaza, ori cad mai devreme sau mai tarziu. Dau un exemplu, oarecum extrem: Daca cei care fac curat in blocurile celor care lucreaza la Meta pe mii de euro lunar nu o sa isi mai poata permita sa traiasca si sa ajunga la job din cauza preturilor, cei de la Meta o sa trebuiasca sa faca lista cu planificarea curateniei pe bloc pe care o vor face singuri sau se vor ineca in gunoi...

Edited by baribalu, 03 January 2023 - 16:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate