Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Restaurare studio interbelic, Armenească

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Si eu Posted Image Posted Image
Garsoniera aia, cu gri si bej e ok (daca trecem peste moda asta, aiurea, cu aplicele - din dreptul patului - agatate cat mai la tavan!) si merge pt airbnb. Nu are, insa, nici o legatura cu Art Deco, cu link-ul pe care l-ai pus chiar tu, cu cartea ta sau cu cartea mea Posted Image

Attached Files



#38
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Ne-am oprit momentan după restaurarea tâmplăriei, tâmplarul a inundat garsoniera, așteptăm sa se mai usuce parchetul și ce e sub el.

Attached Files



#39
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Ce bine arata caloriferul ala!

#40
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Nu era despachetat  :P

#41
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Nu ti-e frica de cutremur?

Edited by leusteanul, 25 December 2020 - 22:02.


#42
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Nu mi-e frica de nimic :), mi-ar fi mai frica sa stau intr-un bloc nou făcut de un dezvoltator peste noapte.
Am văzut ca exista fobia asta in București cu frica de cutremur. Mi-ar fi mai frica de un bloc nou unde sunt mult mai multe substanțe chimice active. Prin Dublin sunt multe case și clădiri care au fost retrase de pe piața unde s-au găsit materiale nocive, vopsele ne certificate, gaze din combinații greșite, etc. Probleme deosebite au mai fost și cu pirita.  In plus toate blocurile vechi au doua ieșiri in caz de urgentă, inclusiv o garsonieră.

#43
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
probabil il faci pentru inchiriat, doar nu o sa stai tu prin cotloanele alea Posted Image de-aia n-ai frica de cutremur. sau ma rog, vei intelege dupa primul cutremur 7+ ce e cu hobia asta prin Bucuresti. sau intreaba-l pe leusteanu, doctor docent in cutremure, ca iti explica el.

Edited by laffin, 27 December 2020 - 07:36.


#44
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
In primul rând tot ce cumpăr o fac cu plăcere, student fiind mi-a părut rău de neglijarea centrului vechi. Culmea esta ca a trebuit sa plec din țara ca sa pun și eu umărul la restaurarea lui.
Blocurile astea au 100 de ani, au trecut prin bombardamente, cutremur in 40, cutremure in 70’ și 80’ și sunt ok, cele unde am luat eu. Și toate unde am cumpărat propietari deja fac investigații pentru a găsi soluții cu consolidarea.
Singurul de care “mi-e frica” e ca nu am destui bani sa restaurez mai multe :P.

#45
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
fara consolidare nu sunt ok. un bloc nu e un organism, sa zici ce nu te omoara te face mai puternic. cutremurele succesive prin care au trecut, plus timpul, nu au facut decat sa le macine rezistenta. un cutremur puternic, inainte de consolidare, le face praf si pulbere, laolalta cu toti oamenii din ele. estimarile optimiste spun minim 25k de morti in bucuresti la un cutremur ca cel din 77. de alea pesimiste nici n-are sens sa vorbim. apreciez ce incerci sa faci, arhitectura aia merita pastrata, blocurile la fel. dar se incepe cu consolidarea inainte de orice, altfel e doar ruleta ruseasca.

#46
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Da sunt de acord cu consolidarea. Despre cutremure, nu am avut nici o data frica asta. In România nici nu exista case, clădiri vechi. Afara sunt folosite curent clădiri de 700-800 de ani. In toamna asta am stat in Bruges intru-un hotel central, clădire tipica evului mediu, 3 etaje, noi am stat la ultimul etaj , scărița din toate încheieturile, se mișca scara și podeaua, și clădirea dăinuie de sute de ani. Pentru noi a fost o plăcere sa stam, a fost ca o călătorie in timp.
Menționam de bombardamente și cutremure, clădirile prost făcute s-au curățat deja. Iar blocurile un am luat eu sunt fără spații comerciale la partere, zid pe zid, stau bine. Iar asta din Bocsa are patru etaje, construit dreptunghiular cu curte interioară, nu am nici o grijă.


#47
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017

View Postceocri, on 29 decembrie 2020 - 17:51, said:

Afara sunt folosite curent clădiri de 700-800 de ani.
Afara nu au riscul seismic pe care-l avem noi.
E foarte posibil ca la urmatorul cutremur ca in '77 sa ai o surpriza tare neplacuta.

#48
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postceocri, on 27 decembrie 2020 - 13:22, said:

In primul rând tot ce cumpăr o fac cu plăcere, student fiind mi-a părut rău de neglijarea centrului vechi. Culmea esta ca a trebuit sa plec din țara ca sa pun și eu umărul la restaurarea lui.
Blocurile astea au 100 de ani, au trecut prin bombardamente, cutremur in 40, cutremure in 70’ și 80’ și sunt ok, cele unde am luat eu. Și toate unde am cumpărat propietari deja fac investigații pentru a găsi soluții cu consolidarea.
Singurul de care “mi-e frica” e ca nu am destui bani sa restaurez mai multe Posted Image.
De fapt garsoniera asta am hotarat sa o pastram pentru noi ;) cand venim prin Buc.

#49
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Cam batem pasul pe loc, cum m-am hotarat sa o tin pentru noi vreau sa fiu acolo sa finalizam
Urmaresc un canal pe youtube si am vazut ap asta, mi-a placut si o sa ne ispiram si noi de aici cu unele lucruri.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ow8D4QpcfKc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Acum, o data ce am terminat de restaurat tocăria ne uitam la feronerie noua, cele vechi sunt desperecheate cu uzura avansată.
Am găsit ceva la Dedeman, am hotărât sa mergem ca design tema generală cu alama, auriu

Attached Files



#51
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
A trecut și vârful covid, back to work. Tamplarul care a făcut o treaba de mântuială oricum ne-a mai făcut și un cadou la sfârșit și a inundat garsoniera și vecinii. Parchetul a luat apa grupa mare. Am avut acolo ventilație, deumificator. A venit parchetarul și pare ca totul e ok acum. După inundație se umflase un pic și se curbasera ușor lamelele de lemn.
Săptămâna viitoare chemam la măsurători pentru mobila Bucătărie, terminam și cu sanitarele din baie.
vroiam sa petrecem Paștele aici dar nu cred ca vom putea călători.

#52
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Avem, parchet, avem un pic de mobila, dam mobila de la IKEA retur, nu se potrivește de loc, o sa facem ceva la comanda.
Deja am făcut prima ședința la măsuță, a doua ședința la un cei și o claritate la “Ceai la Metoc”.
Incantați de zona.

Attached Files



#53
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Am scăpat de tot ce luasem de la IKEA, nu ca ar fi urat dar nu se potriveau, garsoniera având puține unghiuri drepte.
Am apelat la o firma și am făcut mobilierul din toată casa la comanda mai puțin pat/divan/canapea unde încă mai analizăm.
Dacă tot am fost in țara am protejat personal parchetul care pană acum e vedeta casei, mai e de lucru prin casă.
Mobilierul in general l-am făcut înalt profitând de cei 3.05m. Dacă la început ma temeam ca nu prea ai unde pune lucruri acum cred ca aveam prea multe spații de depozitare.
Tot mobilierul va fi gata cam in 2 săptămâni și a costat 22.000 RON. In general am ales componente peste medie.

Attached Files



#54
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Undeva pe acolo sa ascunzi o scara pliabila :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate