Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Restaurare studio interbelic, Armenească

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Salut,
Nici nu am terminat restaurarea ap din Mantuleasa și alta ocazia a aprarut, o garsoniera de 33 metri utili in cartierul Armenesc. Zona rezidențiala superbă, liniștită, clădiri deosebite in zonă.
Proiectul foarte interesant, o bătrânică de 95 a cumpărat ap in 1946, imobil construit in ‘32 și de atunci fără schimbări majore, doar centrală termică in 2005 când s-a hotărât închiderea centralei blocului și AC.
Am câteva poze de la agentul imobiliar, când ajung in țară înainte de restaurare/renovare am sa fac mai multe.
Așteptăm sa definitivam actele și sa drumul la proiect cu un arhitect. Îmi doresc sa păstram gresia alb negru din hol și baie, păstrat și cada dar emailată (eu nu as lua un ap fără cada, doar cu dus), înlocuit centrală și refăcută instalația care acum e efectiv pe pereți la vedere aiurea, restaurate uși, ferestre dacă merita, instalații electrică, etc. Stilul va fi Art Deco :) de care sunt îndrăgostit :P.

Attached Files



#2
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007
Interesant!
Eu as schimba, totusi, si cada.

#3
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postcris_nov_77, on 28 februarie 2020 - 15:19, said:

Interesant!
Eu as schimba, totusi, si cada.
Salut, am sa merg pe restaurare ce merită, dar important va fi și cuvântul arhitectului.
La primul meu ap in care am și locuit am avut cada originala din ‘64 pe care am aruncat-o, mare greșeală.  Am înlocuit-o cu una de plastic, atunci nu știam că se pot repara cele de fontă, emaila. Pentru mine o casă trebuie să aive cel puțin o cadă.

#4
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
superba zona si din garsoniera sigur poate iesi ceva frumos

o mica curiozitate, ai idee cumva cat a costat-o pe batranica (cu aproximatie) achiztia in '46?

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Şi eu zic să fie lăsată cada în pace. Mă întreb cât de veche e faianţa. Fainţa cred că ar trebui păstrată.
Chiuveta de la bucătărie are sifon tip cot de ţeavă?   Posted Image   Da' bucătăria aia nu are geam?   Posted Image

Edited by djl, 28 February 2020 - 17:12.


#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Woow, incep sa apara si in imobiliare batranicele.
Si, ce zice agentul ? " Nu bate, nu troncane !"

Altfel, felicitari initiatorului pentru pasiunea sa si "potenta" sa.

Dar, totusi... de ce la "finalizate"?

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnewbie13, on 28 februarie 2020 - 16:51, said:

o mica curiozitate, ai idee cumva cat a costat-o pe batranica (cu aproximatie) achiztia in '46?
In 1946 incepuse inflatia, existau deja monede de 10.000,  25.000 si 100.000 lei, nu prea mai au niciun inteles pentru noi preturile alea.
Mai mult ca sigur a costat o cifra cu foarte multe zerouri inflationiste...

#8
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007

View Postceocri, on 28 februarie 2020 - 16:29, said:

Salut, am sa merg pe restaurare ce merită, dar important va fi și cuvântul arhitectului.
La primul meu ap in care am și locuit am avut cada originala din ‘64 pe care am aruncat-o, mare greșeală.  Am înlocuit-o cu una de plastic, atunci nu știam că se pot repara cele de fontă, emaila. Pentru mine o casă trebuie să aive cel puțin o cadă.

Plastic? Brrr! Nici nu m-am gandit la asa ceva.  La fonta, evident. Ma rog, am eu niste pitici :)).
Cu emailatul eu am avut failure.
Dar e doar o parere.

#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Ia legatura cu djl, este expert in tot ceea ce priveste pastrarea, reconditionarea si restaurarea lucrurilor vechi.

#10
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postnewbie13, on 28 februarie 2020 - 16:51, said:

superba zona si din garsoniera sigur poate iesi ceva frumos

o mica curiozitate, ai idee cumva cat a costat-o pe batranica (cu aproximatie) achiztia in '46?

Când o să am access la documente mă uit ;)

View Postdjl, on 28 februarie 2020 - 17:10, said:

Și eu zic să fie lăsată cada Ăźn pace. Mă Ăźntreb cĂąt de veche e faianța. Faința cred că ar trebui păstrată.
Chiuveta de la bucătărie are sifon tip cot de țeavă?   Posted Image   Da' bucătăria aia nu are geam?   Posted Image

Bucătăria are fereastră la curetea interioară/luminator

PS, m-am agățat și de o casă din 28, îmi doresc tare și o casă interbelică, dar multe probleme cu actele. Are cinci apartamente și 11 moștenitorii plus o cere de retrocedare, dacă rezolv cu retrocedarea încerc să o cumpăr apartament cu apartament.

Attached Files



#11
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
S-o stapaniti sanatosi.
Ma bucur ca pastrati gresia cu alb si negru. Pe alb si negru merg si eu, ca repere de baza; originale sau nu.  
Cand gasesti o gresie frumoasa, care sa duca, intr-adevar, cu gandul la Art Deco, spune-mi si mie. Eu caut de ceva timp, dar  n-am gasit decat balarii.

Edited by DIY, 28 February 2020 - 18:41.


#12
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Gresia si aragazul...pfaaaa ! Deja cred ca ai scos aragazul din ecuatie, dar lupta macar pentru gresie !

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
... in ce vagauna ti-ai bagat banii :lol:

#14
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
Urmatorul cutremur le va face moloz.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Nu stiu ce inseamna art deco pentru tine.Pentru ca primele doua poze nu au nimic de a face cu acest concept.
Daca vrei cu adevarat art deco,iote aici:
https://www.google.c...w=2560&bih=1326

#16
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007
Cladirile alea 2 sunt din zona, zicea ca un atu il reprezinta cladirile deosebite (ai ce vedea), nu ca sunt Art Deco.

#17
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postadisz, on 28 februarie 2020 - 19:52, said:

Nu stiu ce inseamna art deco pentru tine.Pentru ca primele doua poze nu au nimic de a face cu acest concept.
Daca vrei cu adevarat art deco,iote aici:
https://www.google.c...w=2560&bih=1326

Salut,
casele din zona au clar au alta arhitectura, neo românesc și alte influente, dar marea majoritate a
blocurilor au influente Art Deco. Se încadrează perfect blocul din poza 4. Amenajarea studiului o voi face intr-o interpretare modernă Art Deco

View Postcris_nov_77, on 28 februarie 2020 - 19:57, said:

Cladirile alea 2 sunt din zona, zicea ca un atu il reprezinta cladirile deosebite (ai ce vedea), nu ca sunt Art Deco.

Multumesc Cris pentru suport, ai prins ideea ;)

#18
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postadisz, on 28 februarie 2020 - 19:52, said:

Nu stiu ce inseamna art deco pentru tine.Pentru ca primele doua poze nu au nimic de a face cu acest concept.
Daca vrei cu adevarat art deco,iote aici:
https://www.google.c...w=2560&bih=1326
De ce nu te uiți mai aproape de meleagurile noastre. Art Deco in state a fost egal in mare măsura cu zgarie norii, in Europa Art Deco e mai îndulcit clădirile sunt mai mici și linii curbe
https://www.google.c...h=1326&biw=2560

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate