Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Dezinfectant coronavirus, Alcool izopropilic.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,554
  • Înscris: 15.06.2004
Poate doar la un continut de 70% alcool pur si 30% sang in vene... Adica imbalsamati..

#20
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View Postmaccip, on 27 februarie 2020 - 14:12, said:

E foarte bun si izopropilicul insa se evapora mai repede, chiestie care nu e chiar de dorit in cazul in care vrei sa fie cat mai persistent.
Sunt spume antibacteriene pe baza de izopropilic, spuma avand rolul de a face izopropilicul persistent. Eu am asa ceva acasa.

Da, de acord, se evapora mai repede dar in cazurile in care este necesar se poate aplica de 2 ori.
Si vezi ca spuma aia pe care ai cumparat-o nu prea te ajuta in cazul acesta ( nu are efect virucid) :)

#21
Pisoic

Pisoic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.11.2009
Alcoolul de 70 gr poate fi amestecat cu glicerina (2 ml glicerina la 100 ml alcool) pt. a-l putea folosi adecvat ca dezinfectant fara sa afecteze epiderma.

Orice solutie dezinfectanta are efect daca este tinuta pe maini MINIM 20-30 secunde, chiar pana la 2 minute, in functie de patogenul vizat.

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Mai da-o dracu de epiderma.
Folosesti un dezinfectant pe baza de alcool, nu alcool direct daca-ti pasa asa de mut de epiderma.
Si apoi dai cu ce creme vrei.

Eu bag mana si in hidroxid de sodiu. Se transforma carnea in sapun. Dupa ce te clatesti cu apa, ai senzatia de sapun de care nu poti scapa pe palme. Palmele sunt alunecaxioase oricat ai clati.
Deci chimicale cu adevarat agresive, nu un banal alcool izopropilic in care poti sa faci si baie.
Si nu ma dau cu nicio crema. Am scapat 40 de ani necremuit, mai am inca pe-atat de trait si sper sa mor necremuit.

Si am mana de pianist. Fina, moale si catifelata.

#23
Pisoic

Pisoic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.11.2009
Cand ai o profesie in care te dezinfectezi pe maini de mai mult de 10 ori pe ora, cum am eu, ai fi ramas fara piele de mult. Probleme nu sunt la uzul ocazional.

Soda transforma grasimea in sapun, stratul lipidic. Atentie mare totusi la lucrul cu ea, arsurile de acest gen se trateaza f greu.

#24
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Daca ati terminat cu mistourile, OMS furnizeaza o reteta simpla de dezinfectant de maini in doua variante, fie cu alcool etilic, fie cu alcool izopropilic:
https://www.who.int/..._Production.pdf

#25
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
Dar ceva dezinfectant eficient cu proprietati antivirale care ar fi? Ce a-ti prezentat pana acum sunt doar bactericide. :P

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,554
  • Înscris: 15.06.2004
Clor si alcool peste 70 grade.

#27
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Nu ştiu dacă se acceptă să vorbim de denumiri de produse, dar a găsit cineva la noi pe piaţă/online geluri dezinfectante conforme cu recomandările oficiale de a avea peste 60% alcool?

Că în majoritatea cazurilor boii de comercianţi nici nu postează lista de ingrediente pe sait, ba unii mai şi recomandă pentru coronavirus soluţii care clar n-au ce trebuie în ele (de ex. mi-am luat ţeapă cumpărând de la Auchan şerveţele Septona cu 20% etanol şi încă un ingredient biocid aiurea, despre care am găsit la CDC sau pe undeva că "nu e prea eficient").

Edited by donjoe, 15 March 2020 - 15:45.


#28
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postdonjoe, on 15 martie 2020 - 15:44, said:

şerveţele Septona cu 20% etanol şi încă un ingredient biocid aiurea, despre care am găsit la CDC sau pe undeva că "nu e prea eficient"
Gluconat de clorhexidină.

Ce mai găsesc online e că pe listele de produse recomandate apar ori dezinfectanţi cu alcool peste 60%, ori dezinfectanţi pe bază de clorură de benzalconiu, probabil pentru că e o substanţă care distruge capsula de grăsimi a coronavirusului (aici am nimerit bine când am cumpărat şerveţele Dettol, doar că sunt pentru suprafeţe dure şi neporoase care nu vor veni în contact cu mâncarea, se recomandă clătirea suprafeţei după câteva minute, şi se mai recomandă păstrarea lor unde nu ajung copiii; deci nu prea sunt pentru uz pe piele).

#29
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postdonjoe, on 15 martie 2020 - 15:44, said:

şerveţele Septona cu 20% etanol şi încă un ingredient biocid aiurea, despre care am găsit la CDC sau pe undeva că "nu e prea eficient"
Hmm, s-ar putea să nu fie degeaba-n drum Septona. OMS zice că digluconatul de clorhexidină e mai puţin eficient decât alcoolul dacă e la concentraţie de 0,02%. Septona au 0,3%. Deci poate ideea o fi că asta în combinaţie şi cu un 20% de alcool ajunge la o eficacitate combinată suficientă.
https://www.who.int/...vrsn=912a9847_2

Dar nu e recomandat de niciun corp de experţi niciun dezinfectant cu o concentraţie anume de clorhexidină, explicit pentru coronavirus - asta e partea nasoală, că nu ştii dacă să te bazezi.

#30
ginastoleru

ginastoleru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.04.2020
Am vazut ca in aeroporturile din Statele Unite in puctele cheie folosesc nebulizatoare cu acid peracetic.

#31
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Am fost suprins sa vad ca pe site-ul OMS exista "reteta" pentru a face dezinfectant din alcool izopropilic, o voi aplica .
Oare aceeasi solutie as putea sa o folosesc si pentru dezinfectarea unei lazi frigorifice ?

#32
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Reteta Mikozid (produs omologat pentru dezinfectie suprafete): 25% alcool etilic, 35% alcool izopropilic.

https://www.google.c...gr-mvDJM8FmrTIg



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate