Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Recomandare tamplarie PVC : Steamline 76 vs Gealan S9000

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
allexs96

allexs96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.03.2015
Buna seara, am nevoie de sfatul dvs pentru alegerea a 2 ferestre PVC. Am 2 oferte relativ asemanatoare ca si buget :

1. montator local ( Craiova ) , lucreaza cu profile Salamander SteamLine 76 , produse de fabrica Madrugada Oradea

confugiratie : 2080 x 1100 - impartita in 3 - mijloc fix , stanga-dreapta dubla deschidere , sticla tripan 40mm ( 4season 4 - float 4 - low-e 4 ) feronerie roto ,
culoare stejar auriu , glaf interior de 200, plasa de insecte simpla - 2 bucati identice - pret oferit = 4650 lei

2. partener regional Gealan  -  lucreaza cu profile Gealan S9000

confugiratie : 2080 x 1100 - impartita in 3 - mijloc fix , stanga-dreapta dubla deschidere , sticla tripan 52mm ( 4season 4 - float 4 - low-e 4 ) feronerie roto ,
culoare stejar auriu , glaf interior de 200, plasa de insecte tip rulou - 2 bucati identice - pret oferit = 3850 lei

Cel putin ca si detalii gasite pe internet legat de cele 2 profile ( Salamander SteamLine 76 respectiv Gealan S9000 ) pentru un necunoscator ca mine, pare mult superior profilul Gealan S9000 , lafel varianta sticlei de 52mm vs 40mm ) totusi as dori o opinie avizata. Multumesc anticipat.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Ca de obicei,cei/cele doua sunt de fapt trei:REHAU.

#3
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

 adisz, on 24 februarie 2020 - 19:08, said:

Ca de obicei,cei/cele doua sunt de fapt trei:REHAU.

Care serie e comparabila cu ofertele expuse?

#4
allexs96

allexs96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.03.2015

 adisz, on 24 februarie 2020 - 19:08, said:

Ca de obicei,cei/cele doua sunt de fapt trei:REHAU.

din moment ce am pus doar cele 2 variante, probabil doar la astea 2 ma incadrez ca buget ( acum ceva timp am cerut oferta pe profile rehau si veka, m-am lasat pagubas ) .

Mi-as dori o opinie de la o persoana avizata legat de cele 2 oferte pe care le-am primit. Multumesc anticipat.

#5
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Alege orice, 99% sunt sigur ca ti se va umple tocul cu apa la prima ploaie, cam asta e calitatea pe la noi.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 havefunwithus, on 24 februarie 2020 - 23:58, said:

Alege orice, 99% sunt sigur ca ti se va umple tocul cu apa la prima ploaie, cam asta e calitatea pe la noi.

   In mod normal ar trebui sa ai gauri de drenat apa. Dar asta depinde de atelier...

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
io gândesc așa:
-izolarea termică depinde și de grosimea tâmplăriei, dar și de cea a aerului din interior (care e un izolator bun)
-deci gealanul are 82,5 mm la tâmplărie + 52 mm la foile de geam
-iar salamander are 76 mm cu 40

aș alege gealan!
(chiar dacă salamander zice 7 camere vs 6 camere la gealan, inutil dpdv termic)

#8
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Plus ca gealanul are si plase rulou.care nu sunt neaparat mai bune decat cele clasice.dar sunt mai scumpe.daca spre exemplu renunti la ele si ceri plase clasice o sa mai economisesti cateva sute de lei

#9
allexs96

allexs96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.03.2015

View Postbogumilandia, on 25 februarie 2020 - 10:29, said:

Plus ca gealanul are si plase rulou.care nu sunt neaparat mai bune decat cele clasice.dar sunt mai scumpe.daca spre exemplu renunti la ele si ceri plase clasice o sa mai economisesti cateva sute de lei


mi s-a transmis ca diferenta intre plase clasice si plase tip rulou ar fi de 30euro toate. deci nu ar fi cine stie diferenta mare.

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 gushpi, on 25 februarie 2020 - 09:40, said:

io gândesc așa:
-izolarea termică depinde și de grosimea tâmplăriei, dar și de cea a aerului din interior (care e un izolator bun)
-deci gealanul are 82,5 mm la tâmplărie + 52 mm la foile de geam
-iar salamander are 76 mm cu 40


    Diferenta de la 82mm pana la 76mm este ?
     Diferenta consta in calitatea geamurilor. Tamplaria este din plastic. Ok ? Plastic.
     Indiferent daca e gealan sau salam tot plastic e !
     Mai conteaza si modul cum sunt montate ferestrele. Izolatia ferestrei, etc.

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcspot, on 26 februarie 2020 - 13:38, said:

  
Indiferent daca e gealan sau salam tot plastic e !
      

mey, mey... NU plasticul contează, CI grosimea stratului de aer !!!
deci dacă ai 1,2 cm mai mult aer io aș zice că-i mai bine, tu n-ai zice că-i mai bine?

#12
axe007

axe007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.04.2011
Salut, pana la urma ce ai ales? Sunt si eu in aceiasi situatie si as vrea sa stiu daca esti multumit de alegerea facuta. Multumesc.

#13
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Indiferent de alegerea făcută ar trebui să fie mulțumit, ambele produse pot fi ok, cu avantaje și dezavantaje. Asta însă nu depinde doar de componentele expuse de el.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate