Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sony Xperia 1 Mark 2 (Sony Xperia 1 II) 5G

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#73
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
1 nano SIM.
https://www.sony.ro/.../specifications

Dar exista si varianta dual SIM (probabil Japonia si SUA)

Edited by breitner, 22 June 2020 - 08:38.


#74
calin92

calin92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 03.05.2008
Va dau un sfat, evitați sa dati bani mulți pe telefoane de la brandul asta și sa aveți ghinionul sa îl trimiteți în service. Au cel mai incompetent partener de service din România, am trimis un xz2 de 3 ori manifestând defecte de acumulator și senzor de proximitate iar ei de fiecare data mi-l trimit cu mențiunea ca defectele nu se manifesta. Sony România nu le pasa de nimic, iau de buna ce zic aia. E sfatul meu ca sunt patit

#75
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 CristiStanciu75, on 21 iunie 2020 - 11:55, said:

Pe GSM arena e prezentat dual combo,iar pe site, urile cu precomanda single sim. Cum o fi în realitate?
single sim xq-at51

#76
CristiStanciu75

CristiStanciu75

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.06.2020
La eurogsm a apărut dualsim pe comandă.

#77
soleil_ro

soleil_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 11.08.2008
A cumpărat cineva telefonul? Poate ne împărtășește ceva impresii după măcar câteva zile de utilizare.

#78
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
coloegul @SXZ1   are unul pe care il foloseste activ. poate ofera el ceva impresii.

eu il am de ceva timp dar nu am reusit inca sa-l folosesc activ. astept folia si husa.

#79
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

 carmenclara1, on 31 iulie 2020 - 11:55, said:

coloegul @SXZ1   are unul pe care il foloseste activ. poate ofera el ceva impresii.

eu il am de ceva timp dar nu am reusit inca sa-l folosesc activ. astept folia si husa.
Ceva impresii despre cum se comporta telefonul ? Multumesc.


Apopo, stie cineva de ce nu il mai au cei de la Orange la vanzare ? Incerc de 3 saptamani sa il cumpar de la ei si nu il mai au pe stoc...Lipseste  datorita problemei semnalate de mai multi cumparatori , cum ca s ar exfolia vopseaua de pe spatele telefonului -( sub sticla,la varianta purple) ?

#80
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Nu are nimeni telefonul ??

#81
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Am reusit sa l comand azi de la Orange. Oricum, e o mizerie site-ul lor....ceva ma imposibil de folosit nu am vazut....Posted Image

#82
JokerVL

JokerVL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 09.11.2014

 senzanome, on 13 aprilie 2020 - 20:26, said:

Eu folosesc un iPhone 6S ca telefon principal și pot sa zic ca nu este încă depășit. Duce fără probleme toate aplicațiile de care am nevoie, fără erori și fără lag. Asta spre deosebire de telefonul Sony cu Android la care am renunțat, telefon mai nou și mai performant, pe hârtie. Singurul lucru care nu imi place la iPhone 6S , este faptul ca face poze in format 4:3 și nu 16:9. Oricum, eu nu prea folosesc smartphone-ul pentru a face poze. PS Intre iPhone 6 și 6S sunt niște diferențe destul de mari, mai putin la capitolul design. Dar cineva nepriceput ca tine, nu le-a observat.
Am citit asta și nu am avut cum sa trec peste așa ușor...😂 Cum sa spui ca 6s încă e fluid? Am avut o grămada de telefoane in ultimul timp, momentan am un Xs MAX și un IPhone 7. iPhone 7 se mișcă oribil... se vede ca e nu e așa fluid ca Xs MAX, dacă ii dau câteva aplicații in background deja începe sa dea semne de oboseala și tu spui ca 6s îți merge brici😂 Ia de la cineva un telefon de generație noua, android sau iOS pentru 1 zi și apoi treci înapoi la al tău sa vezi diferența.

#83
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013
daca este cineva in UK si doreste acest telefon in link sunt ceva oferte foarte interesante la abonament 50lire pe luna 24 luni cu  upfront 30 lire si ai plan 5G cu tot nelimitat.
https://www.carphone...ONXPERIA1MK2BLA

#84
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
A venit azi telefonul. La o prima evaluare e ok. Il mai butonez 3-4 zile si vedem. Ca aspect arata mai bine decat Xperia 1 - dar asta e chestie de gusturi-. Mie imi place mai mult aspectul "industrial" , fara "rotunjimi".

#85
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Pana acum toate f bune. Cel mai mare upgrade - parerea mea - bateria si camera in modul pro. A venit un prieten mult mai priceput decat mine si a facut cateva poze in modul pro....senzationale ! Cred ca sunt cele mai ok poze vazute de mine - ma refer la poze facute cu telefonul-. Am comparat cu Huawei P 30 Pro , Samsung Note 10 si Xperia 1. Dar....trebuie sa stii cate ceva despre cum sa folosesti toate acele setari...asa ca trebuie sa invat .. Posted Image .In modul standard sunt doar putin mai bune (in unele situatii) decat Xperia 1. Modul Pro face toti banii , pt cine se pricepe...Posted Image  
Bateria, o alta surpriza placuta...acum, dupa o zi de utilizare intensa , ajung cu  47 % -45 % acasa. Scos de la incarcat la ora 8 dim. si ajuns acasa pe la 20. Deci e f ok -din pct meu de vedere. In rest...identic cu Xperia 1. Deschide la fel de repede aplicatiile -dar astfel se comporta toate telefoanele de top- , nu se incalzeste aproape deloc la utilizare intensa ....si cam atat. Peste cateva zile voi revenii cu mai multe concluzii.

#86
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,862
  • Înscris: 03.01.2015
A fost prezentată si varianta compacta 5 ii... ar trebui făcut un topic separat

#87
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Dupa 10 zile de folosit telefonul, ma declar multumit aproape  in totalitate. In sfarsit am gasit un telefon care imi satisface cam tot ce doream de la un telefon. Aspect simplu, industrial, cu margini drepte, fara rotunjimi , o baterie excelenta , camere foto exceptionale (in modul pro) si foarte bune in utililizarea normala, calitate exceptionala a filmarii (tot in modul pro) , o calitate ridicata audio (streamig audio cu Aptx HD si LDAC) si un Android curat. Din pct. meu de vedere si a modului meu de utilizare ,este un device mai mult decat reusit. Un hardware de top si un look de nota 10 fac din acest telefon preferatul meu din ultimii 6 ani.
Bateria s a asezat in aceste zile si acum este ff aproape de bateria de pe Huawei P 30 Pro, - un lucru mai mult decat imbucurator sa pot folosi intensiv telefonul 2 zile Posted Image -.
Pacat ca a intrat in fabricatie la inceputul anului si nu a apucat sa vina cu Gorilla Victus , asa cum e Note 20 Ultra. Asta ar fi cam singurul minus, pt ca mult mai importanta este rezistenta si durabilitatea unui telefon decat faptul ca deschide o aplicatie cu 0,0001 ms mai repede decat altul....In utilizarea normala, de zi cu zi ,aceste viteze sunt egale cu zero....Sunt bune doar pt marketing si pt a pacalii cumparatorii.
Am avut pt 5 zile si un Note 20 ultra , dar bateria a fost  slaba si se incalzea puternic. Poate ca asa functioneaza Samsung, dar nu am avut curaj sa il pastrez. Sotia are un Note 10 , si acesta se incalzeste destul de mult, dar al meu era mai fierbinte. Cand isi facea update-ul efectiv nu puteam sa il tin in mana...In fine.Note 20 ultra e un telefon de top, f. ok , performant ,dar...nu m a convins.
Am preferat acest model de la Sony.  Aaaa....inca o data, Sony nu se dezminte...reclama inexistenta la acest telefon....nu inteleg de ce Posted Image
Daca aveti intrebari ,nu ezitati. Posted Image

Edited by emilian67, 20 September 2020 - 22:34.


#88
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Astaz a venit si Sony case XQZ-CVAT ,comandata de pe un site din Estonia. Acolo veti gasi acest toc inteligent  cu denumirea  Sony case Flip Xperia 1 II, black  34-242523.Arata foarte bine si elegant, modul ”toc inteligent” functioneaza ireprosabil, dar mi se pare  fragila si ca nu protejeaza f bine camerele. Nu cred ca la un soc puternic isi va face treaba...
In alta ordine de idei, e mai mare rusinea pt Sony sa nu poti gasi decat cu jdemii de cautari si incercari accesorii pt telefon...parca nu vor sa le vanda. Am pierdut cateva ore bune pana sa dau de site-ul asta ....e drept ca au cel mai mic pret (56 euro cu tot cu transport) , dar sa nu gasesti accesorii originale pt acest  tel. nicaieri...e de toata jena. S au lovit la cap baietii astia cu ochii oblici... Chiar nu inteleg. La fel a fost si cu telefonul...a trebuit sa fac 5-6 zile galagie si comentarii negative  pe site-ul Orange ca sa il aduca in oferta. Din cate vad, Sony e cam inexistent in Romania....

#89
ionut_lazar2001

ionut_lazar2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 07.10.2009

 emilian67, on 04 septembrie 2020 - 21:40, said:

Am reusit sa l comand azi de la Orange. Oricum, e o mizerie site-ul lor....ceva ma imposibil de folosit nu am vazut....Posted Image
Ce pret ?
E diferenta mare intre Xperia 1 si Xperia 1 II ? (baterie,camera, utilizarea de zi cu zi)
Intreb, deoarece ce pret are acum Xperia 1 II (1200 euro) e foarte mare.

#90
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Vad ca la Emag a aparut azi la 4100 ron...este un super pret. La banii astia merita din plin. Este cel mai mic pret pe care l am vazut. Nu stiu de ce , poate a redus Sony preturile, dar cine doreste sa l ia, acum chiar merita. 800 euro pt un asa telefon....e pomana ! Posted Image   Eu l am luat la 5000,acum aproape o luna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate