Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vacanta la Roma - Martie 2020- Coronavirus

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
Pe 4 martie urmeaza sa plecam in vacanta la Roma, am platit biletele de avion si zilele trecute mi-au blocat cei de la Booking bani de cazare. Daca printre cititori sunt persoane care locuiesc in Roma, va rog sa-mi spuneti cum este in realitate acolo. In presa se scrie ca in anumite zone s-au golit magazinele de mancare, toata lumea sta in casa, este chiar asa rau? Inca nu sunt decis daca sa mergem sau nu.

Edited by kenzokent, 24 February 2020 - 15:15.


#2
wizard70

wizard70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.08.2009
In Roma  deocamdata nu sunt probleme  frocarele sunt in Lombardia si Veneto dar cu autoritatile italine sunt cum sunt e greu de dat un raspuns eu stau de 2 ani aproape de Roma au gresit in  cum au abordat problema cu chinezii ca sa nu piarda bani.

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postkenzokent, on 24 februarie 2020 - 15:15, said:

In presa se scrie ca in anumite zone s-au golit magazinele de mancare, toata lumea sta in casa, este chiar asa rau?
Te intereseaza daca s-au golit magazinele sau daca ai sanse sa prinzi si tu un virus de picior?

#4
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008

View Postpupama, on 24 februarie 2020 - 15:28, said:

Eu plec in Martie in Asia...asta iti da curaj sa mergi?
Mie sincer nu imi este teama, pe principiul daca este sa patesc ceva se poate intampla oriunde, dar sotia are alta parere. si sa plec singur la Roma :))

#5
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Este devreme pentru a spune ce se intimpla de pe 4 Martie incolo ( data cind incepi vacanta).
Situatia se schimba de pe o zi pe alta.
"Deocamdata" Roma nu este in carantina, si nici alte regiuni (judete). Cum s-a specificat, nordul este cu probleme astazi.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
In weekend am fost in Roma si nu s-a intamplat nimic. Pe aeroport se masoara temperatura corpului si exista un exces de carabinieri si soldati (banuiesc ca impotriva unui haos).

Momentan doar nordul Italiei este afectat. Acolo magazinele se golesc, oamenii sunt panicati si asa mai departe.

Sa speram ca pana pleci tu nu se intampla absolut nimic. Daca doresti sa te simti mai sigur foloseste o masca cand iesi din casa si poarta la tine un dezinfectant in asa fel incat sa iti poti sterge mainile mai des.

#7
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
La Roma nu se patesti nimic daca iei masuri minime.

Nasol este ca la intoarcere, in functie de ce decizii se iau, iti prelungesti vacanta cu 2 saptamani prin nu stiu ce azil secret din Romania.
Impreuna cu altii care chiar pot avea virusul.

Edited by mihai!, 24 February 2020 - 16:07.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Din păcate nu poți anticipa cum evoluează lucrurile. Te poți trezi ca apar niște cazuri la Roma si te bagă ai noștri in carantină când ajungi acasă.

#9
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
...sau te "cazeaza" la Roma pe gratis pentru 2 saptamani (in carantina)...La cat de rapid evolueaza situatia...eu as fi anulat rezervarea cand inca se mai putea (daca exista optiunea asta pe booking)...Mai sunt 9 zile pana pe 4 martie!

#10
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Noi avem escala in Milano in drumul spre Lisabona.
O sa anulam cazarea iar biletele de avion se vor pierde. Desi normala mi s-ar parea rambursarea Posted Image

#11
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Eu as merge linistit, in nici un caz un oras turistic de marimea Romei undeva la 3 milioane nu ramane blocat asa cum au ramas cine stie ce orasele prin Nord cu pana in 100.000 locuitori. Pshihoza intretinuta de stiri alarmiste e mai rea ca situatia din teren, intr-un final in Italia din 200 au murit vreo 5 care aveau toti peste 60 de ani adica in zona de risc pentru orice boala dar apoi o gripa agresiva.

#12
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ai facut cumva si o asigurare "Travel" sau "Storno"?
Eu am facut de fiecare data cand am mers in concediu (in Bulgaria-litoral)...Am zis ca mai bine dau degeaba aprox 150Lei, decat sa am nevoie odata si sa nu am. Asta e al 6-lea an cand am facut rezervarea (early booking), cu plata integrala in avans si fara drept de anulare (nu prin booking,com), dar cu asigurare Travel (medicala si storno ptr grup-3 persoane)...Ma gandesc cu teama ca s-ar putea sa nu mai reusim sa plecam din cauza virusului...si ar fi la sfarsitul lui iulie. :(

#13
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 01.07.2006
Din pacate asigurari precum Wizzflex nu pot fi cumparate dupa ce s-au luat deja biletele.
Sunt si eu in situatia asta si cineva imi spusese ca pot fi luate si ulterior, ca sa pot primi rambursare in caz de anulare.
Dar am verificat acum si nu e posibil.
Iar taxa pt. rambursare la Wizz (in cazul nostru, pt excursie Venetia la sfarsitul lui martie) in lipsa asigurarii depaseste valoarea biletelor...:(

Nu stiu cum o fi la companii care nu-s low cost.

#14
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postdanpet, on 24 februarie 2020 - 16:51, said:

Ai facut cumva si o asigurare "Travel" sau "Storno"?
Eu am facut de fiecare data cand am mers in concediu (in Bulgaria-litoral)...Am zis ca mai bine dau degeaba aprox 150Lei, decat sa am nevoie odata si sa nu am. Asta e al 6-lea an cand am facut rezervarea (early booking), cu plata integrala in avans si fara drept de anulare (nu prin booking,com), dar cu asigurare Travel (medicala si storno ptr grup-3 persoane)...Ma gandesc cu teama ca s-ar putea sa nu mai reusim sa plecam din cauza virusului...si ar fi la sfarsitul lui iulie. Posted Image

N-are treaba iulie cu virusul. Caldura e inamicul virusului.
Pana in iulie, coronavirusul e terminat lejer. Chiar si acum noi cazuri sunt mai rare decat la inceput. Daca la inceput vedeai cresteri de zeci de procente azi sunt ceva de genul 0.3%. Se poate vedea pe grafice ca virusul apare din ce in ce mai putin. In primavara o sa devina istorie.

Edited by AdiTwism, 24 February 2020 - 19:28.


#15
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Mda, mare inamic.  La 37 grade cat are corpul omenesc, ar trebui sa fiarba. Dar virusul e prost si nu stie asta...

#16
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Virusul "preferă  un mediu uscat și rece pentru a se transmite. La asta se mai adaugă și faptul că sistemul imunitar e mai slab în sezonul rece. De ce crezi că gripa are de departe cea mai mare incidență iarna?

#17
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Aveam si eu o rezervare prin booking non refundable.

Zice ca daca dau cancel ma costa pretul cazarii.

Dar ia banii inca o data ca taxa de anulare sau sunt banii aia platiti deja cu cardul pt cazare?

#18
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
Sunt banii deja platiti.
De ce ai anula in conditiile astea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate