Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dezinformare: ,,Legumele romanesti sunt mai toxice decat cele din import"

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
255 replies to this topic

#19
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 pasilla, on 21 februarie 2020 - 14:06, said:

eu nu vad in documentul ala ceva despre import sau intern. poate imi scapa mie. vad doar trei categorii, fructe, legume si cereale.
si nu, eu chiar nu sustin programe de genul asta...nu sustin nici o subventie.

dar mi se pare evident ce spune articolul. au gasit mai mult de jumatate fara reziduuri de pesticide. asta este esential. cate din import au fost fara reziduuri?

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Mizu, on 21 februarie 2020 - 13:37, said:

Doar 1% din fructele si legumele din import au reziduuri de pesticide.

Tomatele romanesti au in schimb 46%, s-au analizat 419 probe din programul lui Daea "Tomate romanesti" si 7 probe din afara programului.

https://newsweek.ro/...ri-de-pesticide

Fugi, mă, cu basmele de aici! :)
Petre Daea e o glumă nefastă a naturii, sau, poate, un experiment eşuat în vreun laborator care şi-a pierdut acreditarea.
Îţi aduc eu, dacă vrei, la vară, roşii din grădina soacră-mii, pline de praf şi de pânze de păianjen. Îţi garantez că nu vei păţi nimic de la ele. Dar... nu sunt atât de ochioase precum cele de import.
Şi încă ceva.
Leguma sau fructul care, pentru un vierme, reprezintă o gazdă bună, este cea recomandată pentru consumul uman. Dacă viermele nu intră în roşie, ardei, măr, cireaşă & co., evită-le.
Eu personal, când eram mic, mâncam cireşe viermănoase; bunica mea avea un cireş care făcea cireşe pietroase, deîndată ce deveneau grena la culoare le năpădeau viermii.
Am mâncat căpşuni de pe jos şi zmeură direct din tufă, cu gâze şi praf pe ele. N-am avut nimic.

Alta e problema aici: că producătorii români "consacraţi" (unii dintre ei, nu generalizez) s-au spurcat şi bagă pesticide şi îngrăşăminte la greu, ca să aibă profit maxim. Căpătuiala a fost dintotdeauna visul umed al românului.

#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 ciine, on 21 februarie 2020 - 13:50, said:

Din cauza asta nu maninc legume , prefer zmeura fragi si mure Posted Image sau zeama de prunaPosted Image

pai daca esti batran...normal ca iti plac prunele :))

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 Mizu, on 21 februarie 2020 - 13:37, said:

Doar 1% din fructele si legumele din import au reziduuri de pesticide.

Tomatele romanesti au in schimb 46%, s-au analizat 419 probe din programul lui Daea "Tomate romanesti" si 7 probe din afara programului.

https://newsweek.ro/...ri-de-pesticide
Colegule, fără supărare, de ce dezinformezi?

Quote

Din totalul probelor analizate de Laboratorul pentru Controlul Reziduurilor de Pesticide în Plante și Produse Vegetale, 192 de probe (46%) au fost depistate cu reziduuri de pesticide, din care una a conținut reziduuri peste nivelul maxim admis.
Una din 417 probe avea depășiri la roșiile autohtone, conform articolului. Deci sub 0.25%. Deci sub un sfert față de cele din import. E bine să citim cu ambii ochi știrile.

#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 radunic, on 21 februarie 2020 - 14:16, said:

Confuz o fi, da' dă-o în pisici de treabă - dacă ai un neuron funcțional și citești atent, te prinzi care e situația. Și nu e cum a prezentat-o inițiatorul ci fix pe dos...
Dar tu nu vezi ca el a dat copy paste la doua fraze din articol, adica la titlu, care ... a fost modficat intre timp :lol:

#24
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu e vorba de ce ai mancat dumneata sau nu. e vorba ca, un articol scris de o hazna de presa,  vrea sa scoata la iveala ca legumele romanesti au pesticide.

in mod normal, pentru asemenea ticalosii, o gazeta de genul asta ar trebui desfiintata iar ziaristii, in frunte cu sabin orcan, sef de atelaj, trimisi 25 de ani la cules de stuf, ca tot le place lor sa isi dea cu parerea despre agricultura.

Edited by rich1974, 21 February 2020 - 14:29.


#25
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020

 rich1974, on 21 februarie 2020 - 13:50, said:

spuse newsweek, trompeta lui sabin orcan.
Borcan, numele lui real este Borcan nu orcan

#26
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
deci 46% din rosiile romanesti aveau urme de pesticide, care e procentul pt alea din import?
ca asta era partea importanta.

Edited by _-livio-_, 21 February 2020 - 14:30.


#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Daea chiar era un idiot dar să dai vina pe el când pesticide se bagă în toată Europa te descalifică și îi face inutil reclamă.

 _-livio-_, on 21 februarie 2020 - 14:30, said:

deci 46% din rosiile romanesti aveau urme de pesticide, care e procentul pt alea din import?
Au uitat să scrie, autorul articolului probabil fiind sub influența alcoolului la un birt. Grija lui era să fie titlul de impact, conținutul.. Altă dată.

#28
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
Oare cum e cu limita asta admisa? Dubioasa treaba.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 rich1974, on 21 februarie 2020 - 14:27, said:

e vorba ca, un articol scris de o hazna de presa,  vrea sa scoata la iveala ca legumele romanesti au pesticide.
Nu e nicio scoatere la iveală, este denigrare impusă din extern, pentru ca importurile de legume-fructe să crească (şi preţul, evident), în detrimentul producţiei româneşti (cu denigrarea şi chiar sabotarea producătorilor români).
De ani de zile (să fie zeci de ani?) la Bran se vinde brânză în scoarţă de copac. Ce să vezi, s-au găsit acum să spună că respectivii copaci sunt maltrataţi şi că brânza nu-ş-ce pisici are din cauza asta.
Eu însumi, când colindam colinele muntoase din împrejurimile Branului cu tata, în august 1986, am mâncat brânză în scoarţă de copac, de la ciobani. Un deliciu.
Dar vin "nişte unii" şi prostesc lumea. Iar lumea se lasă prostită!

Evident că există şi legume şi fructe româneşti care nu merită nici privite, dar de aici şi până la a generaliza la nivel naţional că producţia noastră e câh şi că plasticele olandeze, spaniole, italiene, sau atrocităţile turceşti sunt cele mai bune, e cale lungă.

Edited by PSC, 21 February 2020 - 14:35.


#30
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 _-livio-_, on 21 februarie 2020 - 14:30, said:

deci 46% din rosiile romanesti aveau urme de pesticide, care e procentul pt alea din import?
ca asta era partea importanta.
bravo, vezi daca nu ai stat la coada la kfc, te-ai prins de manipulare.

@psc

acuma, cinstit vorbind, toate tarile au marfa buna, dar o mananca ei, nu ajunge pe piata noastra, la niste saracani.

si despre branza.....pai branza noastra de burduf bate parmegino regiano sau cedar-ul. asta e parea mea.

Edited by rich1974, 21 February 2020 - 14:38.


#31
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 ioansuciu82, on 21 februarie 2020 - 14:32, said:

Oare cum e cu limita asta admisa? Dubioasa treaba.
Simplu, limitele astea se pun astfel încât procentele rezultate să nu creeze panică. Dacă erau puse după recomandările WHO sigur arăta de câteva ori mai nasol.

#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rich1974, on 21 februarie 2020 - 14:17, said:

eu nu vad in documentul ala ceva despre import sau intern. poate imi scapa mie. vad doar trei categorii, fructe, legume si cereale.

Attached File  rapint.png   79.14K   27 downloads

#33
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008
Ciudat ca in articol nu scrie nimic de erbicide!

Dau taranii cu erbicide grupa mare, ca sa nu fie nevoiti sa munceasca suplimentar la smuls buruieni!

#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 PSC, on 21 februarie 2020 - 14:34, said:

Nu e nicio scoatere la iveală, este denigrare impusă din extern, pentru ca importurile de legume-fructe să crească (şi preţul, evident), în detrimentul producţiei româneşti (cu denigrarea şi chiar sabotarea producătorilor români).
Nu e problema. Le exporta in Germania !

#35
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 PSC, on 21 februarie 2020 - 14:34, said:

Nu e nicio scoatere la iveală, este denigrare impusă din extern,


Eu cred că dai prea multe puncte site-ului, dacă era cum zici era mult mai bine scris articolul. E clar că autorul e un distrus.

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Imperathor, on 21 februarie 2020 - 14:37, said:

Ciudat ca in articol nu scrie nimic de erbicide!
Si alea sunt tot Pesticide.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate