Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Dezinformare: ,,Legumele romanesti sunt mai toxice decat cele din import"

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
255 replies to this topic

#109
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Pai exact asa se si spune in presa: se stropeste cu erbicid pentru a se coace rosiile, iar erbicidul este Ethrel.

#110
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Recomand consumul rosiilor romanesti din luna iulie, a celor din afara deloc.

Vorbim de cele cumparate din piata, nu din gradinile noastre.

#111
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Trebuie sa luam in considerare beneficiul consumului de rosii in orice anotimp, care cu siguranta depaseste riscurile date de stropirile cu diferite substante.
De altfel, indiferent de anotimp rosiile romanesti au mai putine reziduuri de pesticide decat cele provenite din strainatate si nu cred ca-s diferente importante fie ca e vorba ca le cumparam in aprilie sau in iulie, de fapt s-ar putea sa nu aiba nicio treaba acesti parametri cu perioada din an.
Conform verificarilor nu prea sunt de gasit acele substante despre care vorbesc unii ca ar colcai in rosii in perioada de primavara si nici in alte perioade din an.

Edited by Vincentiu_1981, 20 April 2021 - 11:40.


#112
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020

View PostVincentiu_1981, on 19 aprilie 2021 - 20:56, said:

Pai exact asa se si spune in presa: se stropeste cu erbicid pentru a se coace rosiile, iar erbicidul este Ethrel.
Ethrel nu este erbicid, ala e 2,4-d. Nu stiu ce o trag toti cu ehtrelul, ala e destul de jos pe lista de lucruri de care trebuie sa-ti faci griji.

#113
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Eu nu stiu ce ar putea sa faca un producator cu erbicidul, adica atat de sinucigas sa fie incat sa-ti usuce toate rosiile la vremea asta?
Voi de unde aveti informatiile astea ca cineva ar folosi 2,4-D pentru coacerea rosiilor? Doar daca ati face chiar voi as crede, altfel ca presupunem aberatii nu vad sensul.

#114
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View PostVincentiu_1981, on 20 aprilie 2021 - 17:05, said:

Eu nu stiu ce ar putea sa faca un producator cu erbicidul, adica atat de sinucigas sa fie incat sa-ti usuce toate rosiile la vremea asta?
Voi de unde aveti informatiile astea ca cineva ar folosi 2,4-D pentru coacerea rosiilor? Doar daca ati face chiar voi as crede, altfel ca presupunem aberatii nu vad sensul.
Nu stiu daca la rosii se foloseste 2,4 -D dar la ananas se foloseste in amestec cu Ethrel (etefon). Ethrel este metabolizat de plante cu producere de etilena care stimuleaza inflorirea si coacerea fructelor, iar 2,4-D in doze reduse poate stimula cresterea fructelor. Ceva informatii gasiti aici

#115
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Din start trebuie spus ca e o practica nesanatoasa asta cu folosirea oricaror substante pentru grabirea coacerii, mai ales avand in vedere ca nu sunt substante naturale care sa nu aiba riscuri si o anumita toxicitate.
Insa dupa cum putem vedea, daca in statele superioare noua din punct de vedere economic si tehnologic este o practica oficiala si la liber folosirea acestor substante, iar la noi folosirea unor astfel de produse a devenit interzisa, devine mai grav in perceptia romanului manipulat prin mediile de comunicare in masa folosirea clandestina/izolata sau chiar folosirea inchipuita de catre altii, cand cei care au aceste inchipuiri nu pot obtine rosii de o timpurietate apropiata de a celor care fac lucrurile la un nivel ridicat de profesionalism.
Pana la urma aceasta atitudine fata de cei care au rezultate foarte bune face parte din comportamentul nativ "sa moara capra vecinului", ca mai bine sa-i desconsideram pe cei care fac munca performanta la un nivel inalt de eficienta, pentru ca cei care nu sunt in stare sa faca asta sa ajunga si ei la un nivel decent, undeva in varful acestei piramide, macar asa prin inchipuiri.

#116
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 12.02.2012

View Postvalidoe, on 22 aprilie 2021 - 10:19, said:

Si cand asta vine din partea unuia care face apologia Basamidului si a stropirilor fara sens doar ca asa e schema...
Daca zicea Vincentiu treaba asta, mai zicea ceva si de oregano, toata lumea era happy

Ma gandesc ca eu sunt "ala" cu Basamidul...
Nu am facut niciodata apologia nimanui si la nimic altceva. Am subliniat cu argumente ca Basamidul, folosit conform datelor producatorului, nu lasa nimic in sol. Practic se formeaza niste gaze care omoara fungi si alte alea si apoi sunt eliminate in atmosfera. Nu am zis niciodata cuiva sa faca ca mine si nici nu am ascuns ca fac asta. Comparativ cu cei care te mint la piata ca rosia lor este "curata".
A venit si Vincentiu sa combata si mai apoi a cazut in cur. Substantele date de el ca fiind superpericuloase, sunt folosite si in alimetatie sau ca ingrasamant.

Nu am inteles aia cu daca zicea si Vincentiu... Adica conteaza de unde vine informatia, sau informatia in sine?

Vincentiu imi cerea imperativ sa arat cu degetul pe cei care fac stropirile de care spuneam.
Iti cer si eu la fel sa arati cu degetul olandezul care face mai mult decat ii permit regulamentele in vigoare.
La noi este un fapt arhicunoscut, asa cum spunea si popa. Dar sa crezi doar ca si altii fac asta, bazandu-te doar pe crezul tau... Completeaza tu punctele de suspensie.

L.E. Aaa, si referitor la stropirile alea de le faceam, este vorba de schema pusa de sheriful pe care o stiu toti de pe aici. Sunt solutii din extracte de plante, unele dintre el sunt aprobate si in cultura bio. Se folosesc preventiv, ca sa nu se ajunga in situatia de a stropi cu tot felul de alte produse mai greu asimilate de catre plante.
Cine stie, stie. Multumesc inca o data sherifu!
Cine nu stie, arunca cu vorbe ca sa se afle in treaba.

Edited by SineNomine, 22 April 2021 - 14:19.


#117
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View PostSineNomine, on 22 aprilie 2021 - 14:13, said:

Ma gandesc ca eu sunt "ala" cu Basamidul...
Nu am facut niciodata apologia nimanui si la nimic altceva. Am subliniat cu argumente ca Basamidul, folosit conform datelor producatorului, nu lasa nimic in sol. Practic se formeaza niste gaze care omoara fungi si alte alea si apoi sunt eliminate in atmosfera. Nu am zis niciodata cuiva sa faca ca mine si nici nu am ascuns ca fac asta. Comparativ cu cei care te mint la piata ca rosia lor este "curata".
A venit si Vincentiu sa combata si mai apoi a cazut in cur. Substantele date de el ca fiind superpericuloase, sunt folosite si in alimetatie sau ca ingrasamant.
Tu chiar insisti sa te faci de ras. Am zis ca nu-ti mai raspund, dar e pentru ultima oara.
Iti dadusem mura in gura sursa citata si ti-am spus sa te uiti in aceeasi sursa dupa toxicitatea produselor de descompunere. Tu te-ai uitat prin alte parti, te-ai uitat bezmetic prin surse pe care nu le-ai inteles, dar se pare ca ti-era prea greu sa intelegi ce-ti spusesem, de parca nu stiai sa citesti.

Uite aici, pentru ultima oara iti citez mura-n gura, ca sa nu intram in detaliu pe toxicitatea substantelor, care oricum te depaseste: The key hydrolysis products of dazomet degradation are formaldehyde and methyl isothiocyanate which are shown to be significantly more toxic than the parent compound.
https://www.scienced...883292719301751

Asta trebuia sa fie suficient pentru nivelul tau de intelegere.
Mai departe nu ma va mai interesa ce alte aberatii vei debita si nici faptul ca nu intelegi nimic din ce inseamna reziduuri zero si faptul ca nu ar ramane nimic in sol, cand acolo ai un timp de pauza, care daca este respectat nu inseamna ca ai reziduuri zero, ci inseamna ca nivelul de reziduuri e sub un anumit nivel, asa cum e la toate substantele periculoase.
Oricum, din partea mea poti sa folosesti Basamid pe tot parcursul vietii si sa arunci cu idei false cum ca produsul e unul sigur, cand de fapt nu e cu nimic mai presus decat erbicidele folosite de tarani in halucinatiile tale pentru a-si erbicida culturile de rosii, ca nu au ce face cu ele si vor sa le usuce cu totul sa-si bata joc de munca lor.

#118
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 12.02.2012

View PostVincentiu_1981, on 22 aprilie 2021 - 16:25, said:

Oricum, din partea mea poti sa folosesti Basamid pe tot parcursul vietii si sa arunci cu idei false cum ca produsul e unul sigur, cand de fapt nu e cu nimic mai presus decat erbicidele folosite de tarani in halucinatiile tale pentru a-si erbicida culturile de rosii, ca nu au ce face cu ele si vor sa le usuce cu totul sa-si bata joc de munca lor.

Sa lasam alea cu Basamidul ca e clar ca esti pe dinafara.
Dar tu chiar nu intelegi ideea. Aia isi omoara plantele pentru a avea timpurietate. Ca sa iasa cu ele pe piata si sa le vanda la fraieri ca tine care cumpara produse romanesti ca sunt curate si mai bune dacat "alea din afara". Nu le pasa de plantele alea cata vreme vand rosiile cu de 10 sau 15 ori pretul din perioada verii.
In timpul asta au deja pregatite rasadurile pentru a doua cultura.

#119
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View PostVincentiu_1981, on 22 aprilie 2021 - 16:25, said:

erbicidele folosite de tarani in halucinatiile tale pentru a-si erbicida culturile de rosii, ca nu au ce face cu ele si vor sa le usuce cu totul sa-si bata joc de munca lor.

Nu`si bat joc de nimic. Plantele sunt deja 'uscate' in sensul in care etajele de fructe vizate (3-4) sunt deja formate, plantele carnite si ei practic nu fac decat sa streseze planta cu erbicid ca sa le coaca fortat. Cand mai au 2 etaje de cules baga erbicid diluat, in 2-3 zile  rosiile dau din verde in roz si ei le baga rapid pe taraba pt. pret bun si pt a veni repede cu cultura 2.

#120
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006
Deci spre final, nu ca sa aiba marfa primul pe piata
Ce se foloseste? Dimetilamina? Ca ala parca era hormonal

Edited by validoe, 22 April 2021 - 18:15.


#121
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Drq stie, majoritatea, care n`are scrupule, banuiesc ca foloseste 'di tate' d`aia`i si periculos sa mananci rosiile din perioada asta. Dupa cum mi`a zis un vecin acum vreo 4 ani - inclusiv "niste pastile albe din Bulgaria" care coc rosiile in cateva zile, cumparate prin relatii date chiar de cucoana care verifica solariile de pe aci daca se incadreaza sau nu pt subventia tomata.
Mafia e mare, nu`s doar povesti si conspiratii, romanu alearga dupa ban si n`are mama n`are tata.

#122
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
unu, din cate stiu eu ethrel nu este permis in UE, cel putin nu pentru practica coacerii tomatelor peste noapte
doi, la noi la unii se practica coacerea peste noapte si cu ierbicid si cu ethrel, si nu exista nici un control, nu exista trasabilitate la produse, acte nimic
trei, prefer oricand rosii italienesti din supermarket decat extratimpuriile care ies pe piata in mai
marii producatori au un control al calitatii si un discernamant probabil mai mare decat al unora care produc pe la noi, pe care nu ii deranjeaza sa aplice sistemice si apoi sa culeaga far sa respecte timpii ca de, ce era sa faca sa i se strice recolta ?
ma indoiesc ca e reala asta cu folosirea in afara de ethrel la coacerea rosiilor, si la noi nu.....
ai nostri il iau de la sarbi/ukraineni nu din vest

daca il vezi pe unu pe marginea drumului vanzand carne cumperi ?
nu cred, cred ca iti cumperi dinr-o sursa de incredere
si de ce ai lua rosii de mai cand se cunoaste practica......, si e destul de clar cam ce au facut aia....

Edited by danr, 22 April 2021 - 19:46.


#123
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View PostSineNomine, on 22 aprilie 2021 - 17:47, said:

Aia isi omoara plantele pentru a avea timpurietate.
...
In timpul asta au deja pregatite rasadurile pentru a doua cultura.
Da, deci vrei sa zici ca sunt niste cultivatori foarte profesionisti care dispun de cea mai buna infrastructura din tara in domeniul legumiculturii si care reusesc sa obtina primele tomate romanesti, in schimb se sinucid de 2 ori pe sezon, vand 2 kg de rosii pline de erbicid primavara, in loc sa vanda 100 kg si in plus mai si pun pe piata niste produse compromise care la primul control fitosanitar sunt scoase de pe piata si distruse.

Astea sunt povesti de adomit copiii mici spuse pe facebook si bagate la cap de catre unii care habar nu au ce vorbesc si baga Basamid in pamant cu nemiluita, ca li se pare ca e "bio".

Edited by Vincentiu_1981, 22 April 2021 - 20:30.


#124
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
daca nu cunosti practicile unora nu te pronunta
da, se practica in bazinul izbiceni treaba asta
si pe urma vin cu kapia

#125
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postrid, on 22 aprilie 2021 - 17:54, said:


Nu`si bat joc de nimic. Plantele sunt deja 'uscate' in sensul in care etajele de fructe vizate (3-4) sunt deja formate, plantele carnite si ei practic nu fac decat sa streseze planta cu erbicid ca sa le coaca fortat. Cand mai au 2 etaje de cules baga erbicid diluat, in 2-3 zile  rosiile dau din verde in roz si ei le baga rapid pe taraba pt. pret bun si pt a veni repede cu cultura 2.
Ba isi bat joc, pentru ca daca vrei sa stresezi planta o poti stresa fara niciun erbicid, o tai de jos, se usuca si gata, rosiile se coc rapid, n-ai nevoie sa bagi mizerii de erbicide, astea sunt doar niste idei impamantenite, dar bazate pe ce vorbeste gura lumii fara sa fi vazut, ci doar din presupuneri.

View Postdanr, on 22 aprilie 2021 - 20:51, said:

daca nu cunosti practicile unora nu te pronunta
da, se practica in bazinul izbiceni treaba asta
si pe urma vin cu kapia
Nu cunosc practicile, tu le cunosti? Le-ai vazut cum sunt puse in practica sau vorbesti doar din auzite, la fel ca si ceilalti?

#126
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View PostVincentiu_1981, on 22 aprilie 2021 - 20:27, said:

si care reusesc sa obtina primele tomate romanesti

Fac caldura toata iarna, intra primii pe piata cu rosiile si tot primii si ies, la inceput de Iunie si continua cu a doua cultura. Asa se fac banii si se iau subventiile.

View PostVincentiu_1981, on 22 aprilie 2021 - 20:56, said:

Ba isi bat joc, pentru ca daca vrei sa stresezi planta o poti stresa fara niciun erbicid, o tai de jos, se usuca si gata, rosiile se coc rapid, n-ai nevoie sa bagi mizerii de erbicide, astea sunt doar niste idei impamantenite, dar bazate pe ce vorbeste gura lumii fara sa fi vazut, ci doar din presupuneri.


Nu cunosc practicile, tu le cunosti? Le-ai vazut cum sunt puse in practica sau vorbesti doar din auzite, la fel ca si ceilalti?

Hai ca bati campii, acu ii inveti tu pe tarani cum sa coaca rosiile. Du`te de fa seminar in bazinele legumicole si pe noi lasa`ne cu presupunerile tale ca noi facem presupuneri. Erbicidul nu doar streseaza, mai actioneaza si hormonal ca asa le omoara pe buruieni, cauta pe net ca spune acolo ce si cum face.
Da, eu le`am vazut de multe ori, au fost si poze pe aci pe forum cu culturi de tomate stresate cu erbicid.
Mai e ceva de discutat? A zis savantu' clar sa lasam filozofelile, dar tu continui.

Edited by rid, 22 April 2021 - 21:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate