Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Monitor Acer - Spatiere pixeli mare la 75Hz

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Daniel19741

Daniel19741

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.02.2020
Buna ziua tuturor membrilor!

Va rog frumos care dintre dvs. ma puteti ajuta, problema este urmatoarea:

Am achizitionat acest monitor: https://altex.ro/mon.../MONUMQV0EE001/
A venit default pe 75 Hz, il folosesc prin HDMI la un laptop cat de cat bun (i7 8th, GTX 1050 Ti).

Imediat am observat ca pixelii sunt lipiti unul de celalalt pe verticala (asa cum ar trebui), dar pe orizontala exista un spatiu semnificativ intre pixeli (atat de mare incat se vad "dungile" stand de la un metru).

Mai departe am mers in Display Settings si am setat monitorul pe 60Hz din windows si am remarcat ca a disparut problema, pixelii sunt lipiti uniform unul de celalalt fara spatii mari, nu se observa cu ochiul liber practic. Prin urmare, problema ar fi doar pe 75 Hz. Incerc sa imi dau seama daca mai exista setari ceva ce nu am facut eu si de care poate stiti voi, sau pur si simplu doar asa poate monitorul pe 75 Hz (si in cazul asta sa-l returnez).

Multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia pune colegule o poză că nu știam că pixelii se plimbă cum vor ei.

#3
Daniel19741

Daniel19741

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.02.2020

View Postwaterman, on 21 februarie 2020 - 10:52, said:

Ia pune colegule o poză că nu știam că pixelii se plimbă cum vor ei.
Salut, nu prea stiu cum sa fac sa iti arat, pe telefon oricum as face nu se vede bine. Dar oricum...nu veneam sa scriu aici daca nu vedeam cu adevarat o problema.
La ce ai spus si tu m-am gandit si eu...pixelii n-au cum sa se miste de acolo. M-am gandit ca poate doar sa nu mai emita pe toata suprafata lor culoarea...dar nu stiu daca este posibil, de aceea am postat.

Efectul acesta il observ in browsere pe culori de genul albastru inchis sau pe iconitele aplicatiilor de pe desktop.



EDIT:
Am reusit intr-un final sa fac o poza din care sa se vada
https://imgur.com/a/3L9uDwU

Prima poza 60Hz, a 2-a poza 75Hz, se vede diferenta...(pare o diferenta mica, dar chiar se observa si de la 1 metru), aveti vreo idee?

Edited by Daniel19741, 21 February 2020 - 11:18.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cred că nu e chestie de pixeli ci de frecvență.

O să vină colegii care au expertiză în zona asta să-ți explice.

Ia și citește și tu aici

https://forum.softpe...hz/page__st__18

Cred că laptopul tău nu duce ăia 75 de hertzi.

Și spune exact ce model de laptop ai să vedem de unde e buba.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Topic mutat pe Hardware - Monitoare.

#6
Daniel19741

Daniel19741

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.02.2020
Laptopul este acesta: https://www.pcgarage...-freedos-black/

Modificari: doar +8GB RAM si un SSD.
Multumesc pentru ajutor :)

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Nu cred ca are nimic monitorul ala, laptopul tau e problema. Pune-l pe un desktop si nu o sa ai probleme.

#8
Daniel19741

Daniel19741

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.02.2020

View Postmodoran, on 21 februarie 2020 - 12:59, said:

Nu cred ca are nimic monitorul ala, laptopul tau e problema. Pune-l pe un desktop si nu o sa ai probleme.

Nu am desktop.
Lucrez si de acasa si in deplasare, acasa folosesc monitor ca e mai mare si mai comod.
Dar...cred ca aveti dreptate, desi e ciudat, ma asteptam ca un laptop de genul sa poata totusi sa sustina monitorul.
As fi curios sa aflu care componenta mai exact nu face fata, poate placa de baza, sau chiar portul de HDMI?

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poate placa video ?

#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Retur
Verifica rezoluția, să nu cumva când setezi monitorul pe 75hz sa-ti facă windows bucuria să schimbe rezoluția

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă pe displayul laptopului se vede bine la 60, pe monitor se vede bine la 60, ori îl lași așa, ori mai testezi pe un alt monitor.

Dacă face la fel e din laptop. Dacă nu mai face e din monitor.

#12
Daniel19741

Daniel19741

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.02.2020

View PostBloodRa, on 21 februarie 2020 - 15:43, said:

Retur
Verifica rezoluția, să nu cumva când setezi monitorul pe 75hz sa-ti facă windows bucuria să schimbe rezoluția

Am verificat, rezolutia ramane.

View Postwaterman, on 21 februarie 2020 - 15:39, said:

Poate placa video ?

La monitor imi apare Intel® UHD Graphics 630, adica foloseste placa integrata aparent. Doar in jocuri imi trece pe cea dedicata.
Ar fi vreo solutie sa foloseasca numai placa dedicata? In nVidia Control panel deja am setat PhysX pe cea dedicata + Manage 3d Settings pe High performance nVidia processor.

Alt monitor  > 60Hz nu am de unde chiar acum ca sa fac teste, in scimb o sa testez acelasi monitor, dar cu alt laptop...revin cu raspuns.

Mai revin cu o completare ciudata...
Pe 60Hz monitorul are partea de sus cu o tenta de galben (uitandu-ma pe o imagine full alba).
Pe 70Hz monitorul nu mai are diferente, e alb complet, dar apare problema cu pixelii.

Edited by althea, 21 February 2020 - 17:36.


#13
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,660
  • Înscris: 03.01.2007

View Postwaterman, on 21 februarie 2020 - 10:52, said:

Ia pune colegule o poză că nu știam că pixelii se plimbă cum vor ei.
Se pot plimba http://www.lagom.nl/...t/inversion.php
Am pixel walking pe monitorul PC, pe 3 televizoare, parca pe telefoane n-am vazut poate pentru ca sunt pixelii prea mici.
Pur si simplu cand sunt niste linii inguste prea apropiate, se vad ca niste purici care se misca in toate partile.

Mai e si efectul de fringing [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tfni1annzyc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.lagom.nl/...st/subpixel.php

#14
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
Mie din poza mi se pare ca ar fi o chestie legata de sharpness.
Dar daca se observa spatiile dintre pixeli cu ochiul liber, probabil e ceva in neregula cu monitorul. Dar ai putea sa mai aduci si niste prieteni in vizita... poate esti paranoic. Posted Image

Nu vad cu ce ar ajuta conectarea pe un desktop....poate ma lumineaza si pe mine cineva.

#15
Daniel19741

Daniel19741

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.02.2020

View Postandreyvsjoker, on 22 februarie 2020 - 08:27, said:

Mie din poza mi se pare ca ar fi o chestie legata de sharpness.
Dar daca se observa spatiile dintre pixeli cu ochiul liber, probabil e ceva in neregula cu monitorul. Dar ai putea sa mai aduci si niste prieteni in vizita... poate esti paranoic. Posted Image

Nu vad cu ce ar ajuta conectarea pe un desktop....poate ma lumineaza si pe mine cineva.

Nu este sharpness, am verificat.
Se observa cu ochiul liber de la 1 metru dungi verticale, dar numai pe culori solide si mai mari (de exemplu bara de navigare de la siteuri, sau diverse butoane/iconite/fonturi cu text mare). Intr-un joc/film nu se observa nimic fiind dinamic.

Si da...m-am gandit ca sunt paranoic chiar si eu, asa ca azi am fost cu monitorul la un prieten si am conectat tot prin HDMI direct in placa lui video (desktop), pe 75 Hz a avut aceeasi problema (pe care si el a observat-o). Am testat cu 4 cabluri HDMI diferite (chiar daca se spune ca nu prea conteaza), acelasi rezultat.
Am intrebat la Acer si dupa verificari mi-au raspuns ca ar trebui sa functioneze HDMI pe 75Hz fara probleme.


Monitorul mai are si o intrare VGA...dar prietenul la care am fost nu avea intrare VGA.
Am testat pe VGA cu un alt laptop mai vechi, numai ca nu imi afiseaza 75Hz in windows, probabil pentru ca laptopul e vechi si nu suporta.

Ca idee, mai pun 2 poze unde se vede mai clar diferenta dintre pixeli (distanta), prima poza 75Hz, a 2-a poza 60Hz: https://imgur.com/a/nk7xOa9

Pe mine unul nu ma deranjeaza foarte mult, as putea sa il tin si in 60Hz si in 75Hz cu aceste "probleme", doar ca vreau sa imi dau seama daca este monitorul defect sau pur si simplu doar atat poate el.
Este cineva pe aici care ar putea sa stie de ce la o frecventa mai mare se intampla asta?

#16
Daniel19741

Daniel19741

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.02.2020
Update:
Am fost cu laptopul in magazin (pentru ca ei nu aveau ceva care sa scoata 75Hz "cica" *facepalm) si am testat la monitorul care era desigilat, expus => acelasi rezultat cu probleme
Apoi am testat la un LG expus, in aceeasi zona de pret si specificatii, functioneaza perfect pe 75Hz fara nicio problema (tot prin HDMI, cu acelasi cablu).

Am returnat monitorul Acer si am luat LG-ul.
Deci, sfat, nu cumparati ACER Nitro VG240Y.

Multumesc de ajutor :).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate