Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Concediu medical

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
CrazyDucky

CrazyDucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 18.06.2014
Salut! Am o mica dilema
Am fost internat în spital 7 zile pentru operație. După externare medicul mi-a dat concediu medical 21 de zile.
19 zile din Luna asta și 2 zile figurează pentru luna viitoare
Foile de medical sunt separat pe luni diferite.
Dacă prezint angajatorului doar medicalul de pe luna februarie și mă duc la servici de la începutul lunii martie fara sa mai duc medicalul de pe cele 2 zile rămase este vreo problema in ceea ce privește legea?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
De ce vrei sa mergi cele 2 zile de luna viitoare?
Sănătatea e pe locul 1. Respecta ce ți-a dat medicul.

Răspuns: nicio problema daca nu duci medicalul pe luna viitoare. Deci vrei sa mergi la muncă?

#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
Nu exista nicio problema....insa, pierzi niste....bani....adica daca poti sa stai inca doua zile acasa de ce sa nu o faci

Edited by pupama, 21 February 2020 - 08:24.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
1 martie e duminică.

[mesaj moderator: e de ajuns cu discutia despre medicalul tau. pe topicele sociale mereu bagi chestia cu cm-ul tau si muti discutia la propria persoana. de ajuns, nu trebuie sa treci mereu in centrul atentiei pt asta]

La salariu nu pierzi mult că ceva de acolo nu plătești când ești în CM. ori CAS, ori CASS, nus sigur)

Edited by Dany_Darke, 21 February 2020 - 08:42.


#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Primele 5 zile le plateste angajatorul iar restul le plateste CASS.
Nu este nicio problema daca te prezinti la serviciu, angajatorul nu va deconta banii de la CASS pe cele doua zile de concediu medical.

Totusi, 2 zile pe care sa primesti 75% nu ar fi o pierdere atat de mare.

Edited by vladutgm, 21 February 2020 - 08:24.


#6
CrazyDucky

CrazyDucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 18.06.2014
Nu știu dacă la toate firmele este regula asta dar la noi dacă ai chiar și 1 zi de medical pe luna respectiva nu mai primești bonuri..
Oricum una din zile e duminică și cea de a doua este luni...
Deci m-am gândit de ce sa pierd bonurile pentru o lună întreagă doar din cauza unei zile de concediu medical.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nu primești bonuri pt zilele de CM, nu pt toată luna.


#8
CrazyDucky

CrazyDucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 18.06.2014
Așa o fi ...dar se pare că firma asta așa o aplica pe toată luna regula cu bonurile

#9
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View PostCrazyDucky, on 21 februarie 2020 - 08:09, said:

Salut! Am o mica dilema
Am fost internat în spital 7 zile pentru operație. După externare medicul mi-a dat concediu medical 21 de zile.
19 zile din Luna asta și 2 zile figurează pentru luna viitoare
Foile de medical sunt separat pe luni diferite.
Dacă prezint angajatorului doar medicalul de pe luna februarie și mă duc la servici de la începutul lunii martie fara sa mai duc medicalul de pe cele 2 zile rămase este vreo problema in ceea ce privește legea?
Nu incalci legea daca te duci in marte la munca, incalci doar recomandarile medicului. Un concediu devine valid si decontabil doar dupa ce e inregistrat de angajator nu de cand a fost eliberat de medic

#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 16.08.2010

View PostCrazyDucky, on 21 februarie 2020 - 08:25, said:

Nu știu dacă la toate firmele este regula asta dar la noi dacă ai chiar și 1 zi de medical pe luna respectiva nu mai primești bonuri..

In mod normal se taie bonurile doar pentru zilele de medical. Incercati o sesizare la ITM.

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdorin_2k, on 21 februarie 2020 - 08:27, said:

Nu primești bonuri pt zilele de CM, nu pt toată luna.
poate a vrut sa zica bonoficatii
Si eu stiu firme , in care, la sfarsit de an, prima de Craciun era conditionata de maximum 3 zile CM/concediu fara plata/absente etc. Practic , cine venea cuminte la scarbici, primea prima de fidelitate, prima de craciun, prima de caca maca, care insumate faceau cam al 13-lea salariu.

#12
CrazyDucky

CrazyDucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 18.06.2014

View Postpacapaca, on 21 februarie 2020 - 08:33, said:


Nu incalci legea daca te duci in marte la munca, incalci doar recomandarile medicului. Un concediu devine valid si decontabil doar dupa ce e inregistrat de angajator nu de cand a fost eliberat de medic
Asta era răspunsul pe care îl cautam.
Mersi mult
Rog un admin să închidă topicul când are timp.
O zi buna tuturor!

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View PostCrazyDucky, on 21 februarie 2020 - 08:25, said:

Nu știu dacă la toate firmele este regula asta dar la noi dacă ai chiar și 1 zi de medical pe luna respectiva nu mai primești bonuri..

Bonurile de masa se acorda doar pentru zilele lucrate, deci e normal sa nu primesti bonuri daca ai fost in concediu (de orice fel) dar doar pe zilele de concediu. Daca vi se taie bonurile pe toata luna fara sa fi absentat toata luna se face sesizare la ITM.

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Posttfmercedez, on 21 februarie 2020 - 08:35, said:

poate a vrut sa zica bonoficatii
Si eu stiu firme , in care, la sfarsit de an, prima de Craciun era conditionata de maximum 3 zile CM/concediu fara plata/absente etc. Practic , cine venea cuminte la scarbici, primea prima de fidelitate, prima de craciun, prima de caca maca, care insumate faceau cam al 13-lea salariu.
E un contract abuziv, nu poți condiționa primele de zilele de CM că doar nu poți prevedea când te îmbolnăvești.

Poți însă să ai ore suplientare sau ture de week-end sau diverse sporuri pe care le pierzi și atunci iei doar salariul de bază fără sporurile respective. Și asta e normal pentru că nu ai cum să primești spor de noapte dacă nu ai lucrat noaptea.

#15
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
Primele, bonurile si/sau alte bonusuri daca nu se regasesc in CIM, angajatorul nu este obligat sa le acorde.

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Eu m-am angajat in ilie,  si la craciun am primit toti mail ca prima de fidelitate va fi de 0,X ori salariul si ca o incaseaza doqr cei care au lucrat tot anul care a trecut, si nu au depasit un anumit numar de absente , medicale, fara plata.

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Postccf_cristi, on 21 februarie 2020 - 09:54, said:

Primele, bonurile si/sau alte bonusuri daca nu se regasesc in CIM, angajatorul nu este obligat sa le acorde.
Dar nici să le condițiineze de CM. Se merge frumos cu un printscreen din mail la ITM și la consiliul pentru combaterea discriminării și îi ard de nu se văd.

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Mă rog, cum și angajații au scheletele lor, e de înțeles situația. Noi ne facem că muncim, ei se fac că ne plătesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate