Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Consolidare gratar

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#19
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
pai ce sa iasa...sub placa de focar va fi numai beton practic un bloc de beton....deci nu se va mai rupe nici o placa....sau va crapa.....pentru ca peste placa de beton voi pune caramida refractara chiar daca micsorez putin spatiul interior al gratarului la fel si pe laterale si spate pe interior voi placa cu caramida....plasa aia de o vedeti e de 3 mm de pe vremea lui nea nicu nu mai cade asta neam....de crapat in nici un caz.....pe exterior il voi placa cu ceva frumos........
si nu stiu ce bani spuneti ca o sa coste....un sac de pietris e 5 lei si un sac de ciment 25 de lei.....un sac de nisip 5 lei.....deci cam 3 saci de ciment 10 saci de nisip 10 saci de pietris

175 lei......e mult?????cu 175 de lei plus caramida refractara 24 de bucati(75 lei)  (plus mortar refractar un sac de 25 lei) pt focar......ar fi inca 100 de lei deci total 275 lei. Concluzie  imi fac unul nou cu 275 de lei????? nu stiu ....caramida normala cat costa?????iti dai seama sa fac unul nou ca asta de la 0???? pai ma duce la 2000 de lei....

#20
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Atunci îți doresc spor la lucru 😊

#21
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Mai am putin de cofrat. Show o sa fie cand o sa torn deoarece trebuie sa fac laptos betonul pt ca plasa are ochiuri de 3 cm. Va trebui sa torn pe sus intre plasa si gratar...

Attached Files



#22
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Astept sa vad rezultatul! Ai muncit ceva! Sa ne arati ce iese!

#23
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
L am dat jos am pastray doar baza care e ff grea si am sudat in jurul lui scheletul.metalic din rectangulara. Am cofrat si o sa umplu baza cu beton intr o prima turnare dupa care placa de beton o a doua turnare. De la placa in sus ma ridic cu caramida plina si la interior cu samota...sub samota sticla si nisip.

Attached Files



#24
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Cu multe peripetii de genul a cedat cofragul si.mi-a imprastiat betonul....l am pus la loc...in fine bloc de beton de 80 cm x 80 cm am pus umplutura in interior din vechiul gratar .....spart cu ciocanul anterior. Betonul l am.facut laptos dar fff tare sa intre prin toate orificiile...dupa ce se usuca ma.ridic de pe placa de beton cu caramida plina cu mortar refractar normal si la.interior plachez cu caramida refractara de 3 cm peretii laterali si baza cu 6 cm...voi.folosi mortar Sika

Am uitat sa spun greutatea totala a buncarului.gratar e.de 1300.kg adica rezista cam 100 de ani

Attached Files


Edited by claudiu2012, 13 April 2020 - 22:01.


#25
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Wow!.... 1300 de kg?..... Astept continuarea!

#26
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012


Pai material pana acum

6 saci pietris = 240 kg aprox
11 saci nisip = 400 kg aprox
4 saci ciment = 160 kg
Umplutura de la cel vechi = 150 kg
Baza de beton pastrata de la cel.vechi = 150 kg

Deci astea 1100 kg la care mai adaug caramizile rectangulara si placa.de beton de 5 cm ce o voi turna sus

#27
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Gata etapa a 2 a decofrat plus caramida plus udat putin betonul

Attached Files



#28
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Mult prea mic gratarul pentru cata munca ai bagat in el. Spatiu pare sa ai, incearca sa te extinzi cu macar o bucata de blat unde sa pregatesti mancarea, un mic spatiu unde sa iti pui lemnele. Parerea mea ca nu merita sa faci atata santier si sa te limitezi la un gratar de dimensiunile celor din magazinele de bricolaj.

#29
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postfilipxxx, on 14 aprilie 2020 - 14:24, said:

Mult prea mic gratarul pentru cata munca ai bagat in el. Spatiu pare sa ai, incearca sa te extinzi cu macar o bucata de blat unde sa pregatesti mancarea, un mic spatiu unde sa iti pui lemnele. Parerea mea ca nu merita sa faci atata santier si sa te limitezi la un gratar de dimensiunile celor din magazinele de bricolaj.

Asta o sa fac prin sudura de stalpi ai dreptate.dar.m a rupt la.munca singur e horror

Edited by claudiu2012, 14 April 2020 - 15:17.


#30
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Teava aia nu are rol structural la ce vrei sa faci tu. Tu ai un fel de zidarie autoportanta acolo, nu te mai chinui cu teava pentru anexele gratarului ca degeaba o pui. Cumpara boltar de zidarie pe care ti-i livreaza la poarta si faci structura din boltarii aia, o placa armata deasupra. Cand iti revii cu spatele te apuci sa plachezi cu caramida ca la gratar daca nu vrei sa faci direct din caramida care e mult mai scumpa si mai greu de lucrat. Avantaje: timp si cost, e incomparabil mai usor sa zidesti cu boltari decat sa tragi betoane singur.

Edited by filipxxx, 14 April 2020 - 15:43.


#31
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Vreau sa cofrez tavanul si nu am.idei ingenioase si rapide ma puteti ajuta? Ma gandeam sa ma ajut de rectangulara de sus si sa leg cu sarma scandura sa stea in aer.la distanta de caramida ultimul rand astfel as avea evacuare si pe laterale al fumului rezultat si as lasa si in placa pe mijloc gaura pentru tiraj voi folosi vechiul cos al.vechiului  gratar

#32
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Am pus si placa de 15 cm a iesit

Attached Files



#33
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Placa aia sta doar pe caramizi?

#34
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postsacos, on 15 aprilie 2020 - 22:04, said:

Placa aia sta doar pe caramizi?


Sper sa reziste�� da...trebuia prinsa de rectangulara.

#35
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Pai....eu n-as sta in preazma cand decofrezi. La 15 cm si la dimensiunile alea (ochiometrice), placa aia are in jur de 250 de kg. Suficient cat sa omoare un om.

#36
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Am reusit ss decofrez lateralele. Nu am decofrat dedesubt. M-am gandit sa fixez placa de beton in rectangulara de deasupra care e tapana.. 4 gauri fata 4 gauri spate 2 gauri stanga 2 gauri dreapta. Cam greu cu gaurile din 4 in 5 in 6 in 7 in 8 in 9 in 10 la burghie ma refer pt ca.nu am scula  profi de gaurit..In gauri introduc conexpanduri de 110 mm lungime cu camasa de m10...intra in carne cam 7 cm. Deci 12 conexpanduri si cred ca nu mai am probleme sa mi cada placa pt ca e fixata. La urma scot placa de lemn de dedesubt.
Gaurile.in placa le.dau cand se usuca placa bine deocamdata nu e uscata

Attached Files


Edited by claudiu2012, 16 April 2020 - 18:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate