Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Consolidare gratar

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#1
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Salutare.
Vreau sa renovez acest gratar cu beton si fier beton adica sa cofrez pana sus perimetral circa 10 cm beton si in interior. Pun plasa de buzau pe un schelet de fier beton perimetral. Golurile  le umplu cu beton. In interior la focar pun caramida samota.
E ok ?

Attached Files


Edited by claudiu2012, 18 February 2020 - 09:54.


#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Pare mai simplu să-l folosești până se dărâmă și apoi să cumperi unul nou.

Betonul pentru grătare se armează dispers (cu fibre) și se folosește o granulație mare. Al tău pare fabricat artizanal și va continua să fisureze sub acțiunea căldurii.

#3
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.12.2019
Cel mai indicat este sa construiesti altul, din caramida de samota. De cumparat nu se pune problema.

#4
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
La gratarele cumparate, betonul este de o calitate execrabila.
Unele sunt sparte din magazin.

#5
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Asa vreau sa l refac si nu are moarte...bloc plin de beton
Turnare perinetrala pe cele 3 laturi stg dreapta si spate plus umplut interior..samota o folosesc doar la focar in grosime de 6.5cm  il micsorez putin dar nu i problema.

Attached Files


Edited by claudiu2012, 18 February 2020 - 10:35.


#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostHunor_66, on 18 februarie 2020 - 10:20, said:

La gratarele cumparate, betonul este de o calitate execrabila. Unele sunt sparte din magazin.
Este un beton casant, dar care are bune proprietăți sub acțiunea căldurii. Nu le poți avea pe toate.

View Postclaudiu2012, on 18 februarie 2020 - 10:33, said:

Asa vreau sa l refac si nu are moarte...bloc plin de beton
Părerea mea: te complici și nu-l mai muți din loc evă. E un motiv pentru care cuptoarele (grătarele) se fac din cărămidă refractară, de turnat beton e ușor.

Socotește cât te costă, cât timp îți va lua și vei vedea că unul cumpărat merită. E făcut din bucăți și-l muți cum vrei. Asta dacă vrei să mergi pe calea turnării de beton.

Artizanal se face din zidărie, e alt produs.

#7
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postbladhaund, on 18 februarie 2020 - 10:36, said:

Este un beton casant, dar care are bune proprietăți sub acțiunea căldurii. Nu le poți avea pe toate.

Părerea mea: te complici și nu-l mai muți din loc evă. E un motiv pentru care cuptoarele (grătarele) se fac din cărămidă refractară, de turnat beton e ușor.

Socotește cât te costă, cât timp ĂŽți va lua și vei vedea că unul cumpărat merită. E făcut din bucăți și-l muți cum vrei. Asta dacă vrei să mergi pe calea turnării de beton.

Artizanal se face din zidărie, e alt produs.

Nu vreau sa  l mai mut aici moare..

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Mai degraba cumperi altul la oferta decat ce vrei tu. Daca vrei sa nu aiba moarte trebuie sa fie din caramida refractara, nu beton turnat pe langa un beton deja stricat si apoi caramida cat mai incape in incinta la care oricum nu ai acces cum trebuie ca e gura destu lde mica.

#9
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postfilipxxx, on 18 februarie 2020 - 11:00, said:

Mai degraba cumperi altul la oferta decat ce vrei tu. Daca vrei sa nu aiba moarte trebuie sa fie din caramida refractara, nu beton turnat pe langa un beton deja stricat si apoi caramida cat mai incape in incinta la care oricum nu ai acces cum trebuie ca e gura destu lde mica.
Stii cate kg are asta ? 400 kg crezi ca ma mai chinui 30 m cu el de la poarta la foisor....
Gratarul  folosesc rar si nu ma deranjeaza daca fac 3 4 transe ...
Daca consolidez exteriorul lui si placa de baza a focarului nu cred ca vor mai fi probleme...investitia in consolidare e mult mai mica si sigur durabila pt ca transform acest gratar cu carbuni in gratar cu lemne  de aia s a crapat am facut foc in el...

Edited by claudiu2012, 18 February 2020 - 11:33.


#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Cand spun ca sa nu aiba moarte ma refer la sa nu crape si sa nu arata ca dracu dupa cativa ani. Ca asa si un gratar de fier il poti lasa nemiscat pana il mamanca rugina de tot.

#11
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postfilipxxx, on 18 februarie 2020 - 11:31, said:

Cand spun ca sa nu aiba moarte ma refer la sa nu crape si sa nu arata ca dracu dupa cativa ani. Ca asa si un gratar de fier il poti lasa nemiscat pana il mamanca rugina de tot.
Ii dau design cat vrei tu dupa consolidare nu vad ce sa mai crape....il fac b 300 plus ca in focar pun samota care rezista la 1200 grade...deci caldura nu va afecta betonul turnat pt ca e samota pe interior...
Gandeste te la un perete de exterior din beton al unei cade.....ce ala se crapa ?
Ii dau cu oskar dupa de sta mata n coada..

Ca beton preparat = 1 mc

Edited by claudiu2012, 18 February 2020 - 11:44.


#12
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Matale esti chitit sa torni betoane.
Daca te atrage asa de mult ideea, cine suntem noi sa te oprim... ?

Eu, in locul matale, imi faceam un gratar zidit din caramida, in arcada. :)

#13
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Continui treaba. Am gasit un final de sul de la gard si era in exces...l am taiat cu flexul si mi am imbracat gratarul. Voi cofra in jurul lui si voi turna beton. Problema e la placa de la focar..am bagat 3 fiare fi 12 sub el si sprijinite pe plasa fata spate....e ok ideea ? Ce ar trebui sa iasa aproape perfecta lucrarea de consolidare?

Attached Files



#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Va ieși un mare nimic. Nu înțeleg de ce ai cerut sfaturi daca oricum nu te interesau.
Vrei musai beton? Spargi tot, cofrezi după preferință, căptușește interiorul cofrajului cu cărămidă refractară și pe urmă armătură și beton.
Asta daca vrei musai beton. Altfel e foarte ok zidit sau unul cumpărat. Sau unul metalic pe care îl plimbi prin curte pe unde vrei.
Plasa aia de gard, băgată în beton e că razele de lună la cizmele de gumă. Nu ajută cu nimic dar știi că e acolo.

Edited by PoeOvidiu, 15 March 2020 - 18:47.


#15
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Eu astept rezultatul. Cred ca va fi ceva uimitor. Sigur nu am mai vazut asa ceva.

#16
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postsacos, on 15 martie 2020 - 19:57, said:

Eu astept rezultatul. Cred ca va fi ceva uimitor. Sigur nu am mai vazut asa ceva.
��������nici eu nu stiu ce m-a apucat!!! Dar hai sa fac tampenia asta care cred ca o sa reziste 50 de ani ca popa...sau sa i zic buncar de prajit carne....

#17
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postclaudiu2012, on 15 martie 2020 - 22:14, said:

��������nici eu nu stiu ce m-a apucat!!! Dar hai sa fac tampenia asta care cred ca o sa reziste 50 de ani ca popa...sau sa i zic buncar de prajit carne....
Cred ca tu faci misto de banii tai ! pe bune . Ce naiba crezi ca va iesi ????
ma rog , daca iti iti place si te satisface ....

#18
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Acum.... gusturile si placerile nu se discuta. Cat timp nu ne afecteaza. Nimeni nu a facut ceva, contrar opiniei tuturor?.... Asa au aparut inventiile.🤣🤣🤣

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate