Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

De ce propovaduiesc neoprotestantii in Asia?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
458 replies to this topic

#91
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 17 februarie 2020 - 00:43, said:

A priori Judecății Particulare. Iar lumea de dincolo nu are constrângerea numită timp, este atemporală deci. Acel imediat asta înseamnă de fapt.


Am o veste importantă pentru dumneata: creștinismul respinge această apocrifă, tocmai din aceste motive.


Nu, pot doar să-l acuz de ignoranță, mai ales când se exprimă despre lucruri pe care nu le stăpânește.


Nu, nu sunt privite ca Taine în neoprotestantism.
Bun, va trebui sa imi explici asta cu atemporal mai bine pt ca m-ai pierdut :)). Bun, nu exista timp in lumea de apoi deci biserica se roaga pentru sufletul care a plecat dincolo dar totusi nu a plecat desi biblia zice ca nu are nici un rost si ca singura metoda este ca omul sa creada in timpul vietii...

Pai normal ca o respinge si inca cateva pt ca altfel si-ar cam da ideile peste cap. Eu insa in locul unui judecator nu as respinge nici o dovada si nu as demonstra adevarul unui martor doar cu ceea ce spune el ci si cu coraborarea altor martori.

Eu zic ca fiecare e liber sa se exprime iar faptul ca tu sau altul acuza pe cienv ade ignoranta e dreptul lui, eu cred ca pt un ateu am destula cunostinta de cauza... adica pt ceva ce nici nu ma intereseaza.

Nu se numesc taine dar fac parte din esenta neoprotestantismului, aceasta religie nu exista fara acele lucrari ca si botezul, cina, pocainta, nunta, impartasenia, punerea de maini (vindecarea) etc.

#92
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 00:52, said:

biblia zice ca nu are nici un rost si ca singura metoda este ca omul sa creada in timpul vietii...

Da, dar ei fac pe milogii... hai boss iarta-l , sa iti fie mila de el la judecata, sa nu-i zici pe un ton suparat si tare ca o sa arda vesnic, sa ii spui mai finut Posted Image
Daca X nu a crezut niciodata, a facut numai rau si moare.... unii inca, cred ca daca platesc si se roaga o sa ii fie bine la mort Posted Image

#93
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 00:52, said:

Bun, va trebui sa imi explici asta cu atemporal mai bine pt ca m-ai pierdut Posted Image). Bun, nu exista timp in lumea de apoi deci biserica se roaga pentru sufletul care a plecat dincolo dar totusi nu a plecat...
Sufletul celui decedat este plecat definitiv în lumea de dincolo. Și Biserica se roagă, împreună cu credincioșii, pentru ca Hristos să aibă milă de acesta la Judecata Sa. Ce e așa de greu de priceput, nu înțeleg. :habarnam:

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 00:52, said:

...desi biblia zice ca nu are nici un rost si ca singura metoda este ca omul sa creada in timpul vietii...
Adineauri ți-am explicat că Biblia susține exact contrariul a ceea ce ai afirmat dumneata. Ba încă ți-am oferit și un citat.

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 00:52, said:

Pai normal ca o respinge si inca cateva pt ca altfel si-ar cam da ideile peste cap. Eu insa in locul unui judecator nu as respinge nici o dovada si nu as demonstra adevarul unui martor doar cu ceea ce spune el ci si cu coraborarea altor martori.
Dumneata știi pe ce criterii au fost respinse apocrifele? Nu pari a ști asta, judecând după cele scrise aici.

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 00:52, said:

Eu zic ca fiecare e liber sa se exprime iar faptul ca tu sau altul acuza pe cienv ade ignoranta e dreptul lui, eu cred ca pt un ateu am destula cunostinta de cauza... adica pt ceva ce nici nu ma intereseaza.
Atunci, de ce discuți probleme ce nu te interesează? :habarnam:
Și nu, a spune prostii în public nu este un drept, prostia nu este un drept.

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 00:52, said:

Nu se numesc taine dar fac parte din esenta neoprotestantismului, aceasta religie nu exista fara acele lucrari ca si botezul, cina, pocainta, nunta, impartasenia, punerea de maini (vindecarea) etc.
Nu că nu se numesc, ele nu sunt Taine în neoprotestantism. Dumneata știi de ce sunt considerate a fi Taine?

#94
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Mario, tu ziceai ca se roaga apriori aia nu intelegeam... cum se roaga apropri cand sufletul a plecat deja si nu mai poate face nimic, poate ar functiona lucrul asta daca acela care se roaga ar avea posibilitatea sa mearga in trecut cand acel om mai traia si sa-i spuna ce si cum + sa se roage ca acesta sa inteleaga.

Eu stiu de ce au fost respinse acele carti dar sunt curios sa aud ce parere ai tu :)

Discut doar probleme ce ma intereseaza, pana acu mi-am spus doar parerea pertinenta si nu cred ca am spus prostii plus ca le-am mai si motivat din biblie, chestie in plus pt cineva care ar trebui sa nu aiba nici o legatura cu asta. Daca tu consideri ca un ateu nu ar trebui sa aiba nici o treaba cu cele sfinte si cu credinta atunci as putea sa consider ca ori sunt eu greu de cap si dumnezeu care m-a facut asa se contrazice pe sine pt ca nu poate sa-mi explice despre ce e vorba ori cei care trebuie sa-mi explice despre ce e vorba sunt incapabili sa o faca si din nou pot afirma ca dumnezeu e incapabil sa imi explice despre ce e vorba.

Pai ortodoxia le numeste taine, in neoprotestantism sunt lucruri obisnuite la ordinea zilei dar ambele religii impartasesc aceste porunci ale lui Isus diferenta majora probabil ca fiind in faptul ca ortodoxia vede mantuirea crestinului doar prin infaptuirea acestor taine iar neoprotestantismul vede aceste lucruri importante, mai ales botezul dar cel mai important lucru este credinta personala in jertfa de pe cruce.

#95
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 16 februarie 2020 - 21:21, said:

Faptele apostolilor 19:10 Lucrul acesta a ţinut doi ani, aşa că toţi cei ce locuiau în Asia, iudei şi greci, au auzit Cuvântul Domnului.

Iar daca au mers totusi in Asia sa vesteasca acest Cuvant, au propovaduit doar la iudei si greci, ca doar la acestia au avut porunca sa mearga.
Tu citești doar ce-ți convine?
Asia ți-a scăpat din vedere?

Băi tudorele, mai mare fățarnic și batjocoritor ca tine nu cred că există.
Și faci pe aici pe creștinul?

Lasă bre neoprotestanții în pace și vezi-ți de ortodoxia ta.

#96
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 01:17, said:

Mario, tu ziceai ca se roaga apriori aia nu intelegeam... cum se roaga apropri cand sufletul a plecat deja si nu mai poate face nimic, poate ar functiona lucrul asta daca acela care se roaga ar avea posibilitatea sa mearga in trecut cand acel om mai traia si sa-i spuna ce si cum + sa se roage ca acesta sa inteleaga.
A priori Judecății lui Hristos. Am mai spus asta. Ce este de neînțeles în chestia asta, nu-mi dau seama.

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 01:17, said:

Eu stiu de ce au fost respinse acele carti dar sunt curios sa aud ce parere ai tu Posted Image
Lasă vrăjeala. Spune de ce au fost respinse dacă știi. Ai cuvântul.

#97
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmario_bril, on 17 februarie 2020 - 01:22, said:

A priori Judecății lui Hristos. Am mai spus asta. Ce este de neînțeles în chestia asta, nu-mi dau seama.


Lasă vrăjeala. Spune de ce au fost respinse dacă știi. Ai cuvântul.

Tu nu intelegi nimic, de asta nu-ti dai seama Posted Image

#98
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 01:17, said:

Discut doar probleme ce ma intereseaza, pana acu mi-am spus doar parerea pertinenta si nu cred ca am spus prostii plus ca le-am mai si motivat din biblie, chestie in plus pt cineva care ar trebui sa nu aiba nici o legatura cu asta. Daca tu consideri ca un ateu nu ar trebui sa aiba nici o treaba cu cele sfinte si cu credinta atunci as putea sa consider ca ori sunt eu greu de cap si dumnezeu care m-a facut asa se contrazice pe sine pt ca nu poate sa-mi explice despre ce e vorba ori cei care trebuie sa-mi explice despre ce e vorba sunt incapabili sa o faca si din nou pot afirma ca dumnezeu e incapabil sa imi explice despre ce e vorba.
Dumneata ești contradictoriu: afirmi că ești ateu, dar te interesează să discuți probleme despre Dumnezeu, totodată. Cine te poate înțelege? :habarnam:
Și ca să te poți exprima într-un mod inteligent, dacă consideri că trebuie totuși să o faci, deși repet, nu văd de ce ai face-o, studiază problema, vezi ce spune Biserica despre asta și dacă nu ești lămurit, citește literatura patristică aferentă. Dacă nici așa nu ești lămurit, expune problema în agora și sunt convins că vei găsi un răspuns satisfăcător de la colegii de forum. Sunt câțiva extrem de capabili, aici. Nu emite judecăți de valoare, întrucât acestea nu au cum să fie conforme creștinismului, dumneata nefiind un mistagog.

#99
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 17 februarie 2020 - 01:22, said:

A priori Judecății lui Hristos. Am mai spus asta. Ce este de neînțeles în chestia asta, nu-mi dau seama.


Lasă vrăjeala. Spune de ce au fost respinse dacă știi. Ai cuvântul.
Pai judecata lui Hristos are loc imediat ce corpul moare, cel putin asa mi-am dat eu seama din bibilie, inca o treaba care nu mi se leaga, bis. ort. face pomeni la 3, 9 , 40 zile pai cum si de ce daca pe lumea de apoi timpul nu conteaza ce corelatie au datele astea temporale cu o lume atemporala care mi-ai explicat-o mai inainte ?

Nu e nici o vrajeala, sunt considerate scrieri facute de autori necunoscuti sau de origine nesigura, scrieri "nelegitime".  Din pacate de-a lungul timpului aceste scrieri au fost dezbatute de biserica filtrate si rasfiltrate si aceptate doar cele care coincid si sustin cartile principale ale bibliei. Eu ti-am spus, de unde stii adevarul doar de la un singur martor. Dupa mine adevarul iese la iveala atunci cand auzi si o parere contrara, nu doar coraborare.

Edited by Fluk3, 17 February 2020 - 01:35.


#100
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 01:17, said:

Pai ortodoxia le numeste taine, in neoprotestantism sunt lucruri obisnuite la ordinea zilei dar ambele religii impartasesc aceste porunci ale lui Isus diferenta majora probabil ca fiind in faptul ca ortodoxia vede mantuirea crestinului doar prin infaptuirea acestor taine iar neoprotestantismul vede aceste lucruri importante, mai ales botezul dar cel mai important lucru este credinta personala in jertfa de pe cruce.
Nu, consider prin răspunsul dumitale că nu știi, așa că te voi ajuta: Biserica le consideră a fi Taine, întrucât ele conțin în cadrul săvârșirii lor, lucrarea Sfântului Duh, care este tainică, misterioasă. Cu alte cuvinte, respectivele Taine se sprijină pe lucrarea și ajutorul lui Dumnezeu pe care acesta îl dă, omului.
Neoprotestanții au desacralizat aceste taine, conferindu-le doar un aspect exterior, ceremonios și cam atât.

Înțelegi acum de ce Biserica este complet diferită de neoprotestantism? Întrucât aceștia, prin apostazie, au pierdut ajutorul divin.

#101
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 01:17, said:

Pentru ca in ortodoxie exista credinta ca poti schimba destinatia sufletului prin rugaciuni, baza scripturala fiind asta:

1Timotei 2:1
Va indemn deci, inainte de toate, sa faceti cereri, rugaciuni, mijlociri, multumiri, pentru toti oamenii

Ce nu intelegi tu este probabil traseul sufletului dupa moarte asa cum se desprinde corect din Scriptura.
Nu toate confesiunile impartasesc aceleasi convingeri. Prin confesiuni crestine inteleg ortodoxia, catolicismul, protestantismul.

#102
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 01:32, said:

Pai judecata lui Hristos are loc imediat ce corpul moare, cel putin asa mi-am dat eu seama din bibilie, inca o treaba care nu mi se leaga, bis. ort. face pomeni la 3, 9 , 40 zile pai cum si de ce daca pe lumea de apoi timpul nu conteaza ce corelatie au datele astea temporale cu o lume atemporala care mi-ai explicat-o mai inainte ?
Pentru noi, oamenii, are. Are o valoare simbolică, de fapt. Pentru sufletele de dincolo, nu, întrucât acolo nu există timp.

#103
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 17 februarie 2020 - 01:30, said:

Dumneata ești contradictoriu: afirmi că ești ateu, dar te interesează să discuți probleme despre Dumnezeu, totodată. Cine te poate înțelege? Posted Image
Și ca să te poți exprima într-un mod inteligent, dacă consideri că trebuie totuși să o faci, deși repet, nu văd de ce ai face-o, studiază problema, vezi ce spune Biserica despre asta și dacă nu ești lămurit, citește literatura patristică aferentă. Dacă nici așa nu ești lămurit, expune problema în agora și sunt convins că vei găsi un răspuns satisfăcător de la colegii de forum. Sunt câțiva extrem de capabili, aici. Nu emite judecăți de valoare, întrucât acestea nu au cum să fie conforme creștinismului, dumneata nefiind un mistagog.
Ca sa aflii adevarul trebuie sa dai egale sanse si credintei si necredintei, daca dumnezeu exista, cu siguranta ma poate intelege, tu si altii cu siguranta nu :)
Adica sa ma bag totalmente in gura lupului ? Nu e destul offtopicul de pe aici ? :)  
Eu am pus doar niste intrebari pertinente pentru un om care nu crede nu cred ca vreau eu sa emit judecati conforme crestinismului mai ales ca am dubii cu privire la acesta.

View Postmario_bril, on 17 februarie 2020 - 01:35, said:

Nu, consider prin răspunsul dumitale că nu știi, așa că te voi ajuta: Biserica le consideră a fi Taine, întrucât ele conțin în cadrul săvârșirii lor, lucrarea Sfântului Duh, care este tainică, misterioasă. Cu alte cuvinte, respectivele Taine se sprijină pe lucrarea și ajutorul lui Dumnezeu pe care acesta îl dă, omului.
Neoprotestanții au desacralizat aceste taine, conferindu-le doar un aspect exterior, ceremonios și cam atât.

Înțelegi acum de ce Biserica este complet diferită de neoprotestantism? Întrucât aceștia, prin apostazie, au pierdut ajutorul divin.
Nicidecum, daca tu crezi ca de ex bis penticostala sau carismatica nu se bazeaza pe ajutorul duhului sfant te iseli.
Explica-mi cum au desacrlizt aceste taine cand ei le considera de capatai si le infaptuiesc precum scrie in biblie ?
Ti-am explcat, cam asta cred ca ar fii inca o diferenta intre cele doua biserici, ort considera mantuirea crestinului prin infaptuirea celor 7 taine si prin asta intelegem ad literam adica si ala care moare si nu e casatorit trebuie casatorit asa mort cum e ca sa realizeze tainele alea iar neoprot. considera in primul si in primul rand cel mai important mantuirea personala prin credinta jertfei si pe urma tainele astea ca fiind importante. Adica, da e important sa fii botezat doar ca daca ai murit intre a primii credinta si a fii botezat, in viziunea lor esti salvat. Uite, exemplu, pe cruce, anga isus, talharu ala a crezut fara sa mai infaptuiasca cele 7 taine si ce i-a zis Isus.. azi vei fii cu mine....

#104
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 01:39, said:

Ca sa aflii adevarul trebuie sa dai egale sanse si credintei si necredintei, daca dumnezeu exista, cu siguranta ma poate intelege, tu si altii cu siguranta nu :)
Adica sa ma bag totalmente in gura lupului ? Nu e destul offtopicul de pe aici ? :)  
Eu am pus doar niste intrebari pertinente pentru un om care nu crede nu cred ca vreau eu sa emit judecati conforme crestinismului mai ales ca am dubii cu privire la acesta.
De acord, dar cativa de pe aici ti-au tot spus un lucru pe care nu-l poti accepta. Nu vrei. Si anume, nu poti intelege cum e sa fii crestin pana nu esti, pana nu devii. E ca si cum unul din parintii tai iti spune "copile, eu am fost ca tine, tu nu ai fost ca mine". Si tu o tii pe a ta.

Asa iti zic si eu: eu am fost ca tine ateu, tu nu ai fost crestin si deci ma duc la somn. :wave:

#105
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 01:32, said:

Nu e nici o vrajeala, sunt considerate scrieri facute de autori necunoscuti sau de origine nesigura, scrieri "nelegitime".  Din pacate de-a lungul timpului aceste scrieri au fost dezbatute de biserica filtrate si rasfiltrate si aceptate doar cele care coincid si sustin cartile principale ale bibliei. Eu ti-am spus, de unde stii adevarul doar de la un singur martor. Dupa mine adevarul iese la iveala atunci cand auzi si o parere contrara, nu doar coraborare.
Știi doar în parte. De aici și concluziile dumitale, eronate. De fapt, criteriile de stabilire a canonului biblic sunt în număr de patru:
  • catolicismul scrierilor
  • ortodoxia acestora
  • originea apostolică a lor
  • vechimea scrierilor
Catolicismul și ortodoxia scrierilor nu are legătură cu cele două Biserici, ci cu adevărata semnificație a termenilor respectivi. Ei bine, aceste patru criterii sunt extrem de obiective și stabilirea canonului biblic a durat mai multe sute de ani, nu a fost hotărâtă ad-hoc de o mână de episcopi.

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 01:46, said:

Ca sa aflii adevarul trebuie sa dai egale sanse si credintei si necredintei, daca dumnezeu exista, cu siguranta ma poate intelege, tu si altii cu siguranta nu
Atunci nu-ți mai declara ateismul. Ateii sunt convinși că Dumnezeu nu există. Dacă lucrurile stau așa cu dumneata, precum spui, atunci nu ești ateu, ci doar nehotărât. Căldicel, așa.

Edited by mario_bril, 17 February 2020 - 01:50.


#106
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostXlander, on 17 februarie 2020 - 01:37, said:

Pentru ca in ortodoxie exista credinta ca poti schimba destinatia sufletului prin rugaciuni, baza scripturala fiind asta:

1Timotei 2:1
Va indemn deci, inainte de toate, sa faceti cereri, rugaciuni, mijlociri, multumiri, pentru toti oamenii

Ce nu intelegi tu este probabil traseul sufletului dupa moarte asa cum se desprinde corect din Scriptura.
Nu toate confesiunile impartasesc aceleasi convingeri. Prin confesiuni crestine inteleg ortodoxia, catolicismul, protestantismul.
Da, pai asta sustineam ca in ortodoxie exista credinta schibarii destinatiei sufletului prin rugaciune facuta de catre cei ramasi in viata si mai ales de cater biserica lui.

cu toate astea acolo in Timotei nu vad sa se vorbeasca despre cei morti ci despre cei vii, dupa toti oamenii exista o virgula si continua verssetul 2, care toti oameni : imparati dregatori, inaltati ...si spune si motivul pentru care sa se roage... pentru ca sa ducem o viata pasnica si cinstita.

1 Vă îndemn dar, înainte de toate, să faceţi rugăciuni, cereri, mijlociri, mulţumiri pentru toţi oamenii,
2 pentru* împăraţi şi pentru** toţi cei ce sunt înălţaţi în dregătorii, ca să putem duce astfel o viaţă paşnică şi liniştită, cu toată evlavia şi cu toată cinstea.
3 Lucrul acesta este bun* şi bine primit înaintea lui** Dumnezeu, Mântuitorul nostru,

Eu am aratat doar ca si in pilda saracului si bogatului si pe urma experienta din iad rai si cererea bogatului din partea lui Lazar a unei picaturi de apa etc... ni se arata clar cum ca cei doi nu pot sa schimbe nimic, nici Avraam nu poate sa schimbe nimic pai cum o sa poata sa schimbe preotii care se roaga pt sufletele acelea ?

View PostXlander, on 17 februarie 2020 - 01:47, said:

De acord, dar cativa de pe aici ti-au tot spus un lucru pe care nu-l poti accepta. Nu vrei. Si anume, nu poti intelege cum e sa fii crestin pana nu esti, pana nu devii. E ca si cum unul din parintii tai iti spune "copile, eu am fost ca tine, tu nu ai fost ca mine". Si tu o tii pe a ta.

Asa iti zic si eu: eu am fost ca tine ateu, tu nu ai fost crestin si deci ma duc la somn. Posted Image
Multumesc pt raspuns si apreciez.
Daca o sa-ti spun si eu ca am fost crestin si acu nu sunt o sa zici ca de fapt nu am fost adevarat :)

#107
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmario_bril, on 17 februarie 2020 - 01:50, said:


Catolicismul și ortodoxia scrierilor nu are legătură cu cele două Biserici, ci cu adevărata semnificație a termenilor respectivi. Ei bine, aceste patru criterii sunt extrem de obiective și stabilirea canonului biblic a durat mai multe sute de ani, nu a fost hotărâtă ad-hoc de o mână de episcopi.

Ok.
Atunci ce e greșit în a propovădui Cuvântul de către protestanți?
Biblia e aceeași.
Unde e supărarea?

Edited by ericmario, 17 February 2020 - 01:58.


#108
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 01:46, said:

Nicidecum, daca tu crezi ca de ex bis penticostala sau carismatica nu se bazeaza pe ajutorul duhului sfant te iseli.
Explica-mi cum au desacrlizt aceste taine cand ei le considera de capatai si le infaptuiesc precum scrie in biblie ?
Vorbim de cele șapte Sfinte Taine, nu de faptul că respectivele culte nu ar invoca ajutorul ceresc, când consideră ei de cuviință. De exemplu, botezul îl consideră a fi un ceremonial pentru manifestarea credinței, căsătoria un ceremonial de uniune, euharistia o cină comemorativă, preoția la ei nu mai există, la fel ca și maslul și mirungerea, iar spovedania ca o simplă mărturisire.
În Biblie nu scrie să renunți la a invoca ajutorul divin, mai ales în cazurile acestea, să știi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate