Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

De ce propovaduiesc neoprotestantii in Asia?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
458 replies to this topic

#37
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcorina_geo, on 16 februarie 2020 - 22:35, said:

Dar Australia? America de Sud? Diversele insule din Pacific sau Atlantic? Antarctica? Statia Spatiala? Biblia ce zice de astea? Este sau nu voie?
Mi se pare absurd cum unii crestini, care probabil vor sa fie considerati oameni inteligenti, pot veni cu astfel de absurditati conform carora ar trebui sa traim EXACT dupa niste reguli scrise acum 2000 de ani, care evident nu iau in considerare unele lucruri moderne, recente, cum e descoperirea de teritorii geografice noi. Iar daca Dumnezeu a creat omul, atunci a creat pe toti oamenii si ii iubeste pe toti, nu? Posted Image

Sa luam America de Nord. Crezi ca Hristos i-a trimis pe conchistadori sa-i casapeasca pe mayasi si azteci? In Australia cata populatie autohtona a mai ramas? America de Sud numai o oaza de liniste nu este. Cat despre insule, cred ca fiecare dintre ele a patit fie ca America de Nord, fie ca Australia, fie ca America de Sud.

View PostFluk3, on 16 februarie 2020 - 22:37, said:

Asa Dorel si asta cu ce contrazice cu ceea ce a zis el mai sus ?

Pai nu oricine mai stai lin ca si in bisericile lor sunt doar anumiti oameni care ajung sa faca asta dupa ce primesc salvarea, credinta etc etc.

Anumiti oameni trimisi de oameni. Dumneata nu pricepi un lucru extrem de simplu: ca sa fii apostolul lui Hristos, trebuie sa fii trimis de Hristos!

View Postcorina_geo, on 16 februarie 2020 - 22:38, said:

Cand unii oameni de vor muta, presupun, curand pe Luna, Marte...acolo ce o sa mai scorneasca unii crestini...ce e "kosher"  sau nu de facut p-acolo?

De ce sa permita Dumnezeu sa ajunga oamenii pe Marte? Sa-i casapeasca pe martieni ca  nu vor sa devina crestini?! Pe cati a casapit Hristos ca sa-i faca ucenici ai Lui?

View Postcorina_geo, on 16 februarie 2020 - 22:35, said:

Biblia ce zice de astea? Este sau nu voie?


Biblia zice ca, daca nu te trimite personal Hristos, nu ai voie sa mergi sa propovaduiesti in numele Lui! Adica lasi omului religia pe care o are, ca schimbarea religiei unui popor este treaba lui Dumnezeu, nu a oamenilor.

Edited by Dorel666, 16 February 2020 - 22:45.


#38
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 16 februarie 2020 - 22:07, said:

Te trezesti sa vorbesti aiurea doar pt ca nu ti-am descris in amanunt sau ?
Nu pentru că nu ai scris în amănunt, ci pentru faptul că nu ai scris absolut nimic relevant, la subiectul respectiv. Poftim:

View PostFluk3, on 16 februarie 2020 - 22:07, said:

In cazul altor religii e nevoie si de interventia bisericii nu e suficienta o credinta personala. Tocmai de asta bisericile vechi considera protenstantismul ca si pe niste fake's pentru ca nu mai are nevoie de ei, de biserica pentru a primii mantuirea.

Edited by mario_bril, 16 February 2020 - 22:55.


#39
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View PostFluk3, on 16 februarie 2020 - 22:24, said:

Am zis acelasi lucru dar te-ai grabit sa citesti.
Nu, nu ai zis acelasi lucru, protestantismul, Scriptura si parerea ta despre ele sunt lucruri diferite. Dar s-o lasam balta.

Ontopic.
De ce propovaduiesc neo-protestantii, asta il doare mai nou pe Dorelul nostru. Pai de ce nu propovaduiesc ortodocsii Dorele, sunt prea lenesi, sunt prea blazati si nesimtitori la mesajul Evangheliei, nu ii intereseaza destinul vesnic al sufletului uman ? A, ca sunt 10 neoprotestanti la un ortodocs sau catolic, asta te doare ? Uite de ce..

Matei 24:14
Evanghelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de marturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfarsitul.


#40
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
@Xlander
Dumneata ce părere ai despre ortodoxie? Care ar fi discrepanța majoră dintre ea și protestantism?

Edited by mario_bril, 16 February 2020 - 22:58.


#41
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 16 februarie 2020 - 22:53, said:

Nu pentru că nu ai scris în amănunt, ci pentru faptul că nu ai scris absolut nimic relevant, la subiectul respectiv. Poftim:

Tocmai ca am zis esentialul, faptul ca tu il respingi nu inseamna ca nu l-am spus. Poftim ce ? Asta e o diferenta intre bisericile catolice, ortodoxe si cele neoprotestante. Cam despre asta m-ai intrebat asa ca hai sa revenim la subiect.

#42
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 16 februarie 2020 - 22:58, said:

@Xlander
Dumneata ce părere ai despre ortodoxie? Care ar fi discrepanța majoră dintre ea și protestantism?

- nu recunosc sfintele taine

- au o altă trinitate

- au o altă preoție

- au un alt botez

- etc.

#43
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostXlander, on 16 februarie 2020 - 22:56, said:

Nu, nu ai zis acelasi lucru, protestantismul, Scriptura si parerea ta despre ele sunt lucruri diferite. Dar s-o lasam balta.
Faptul ca tu nu intelegi sa citesti o propozitie simpla si ca eu trebuie sa ti-o repet : Protestantismul considera darul asta ca fiind accesibil oricui care crede in jertfa lui Isus si se pocaieste.
Era vorba de protestantism vs ortodoxism asa ca hai sa nu o luam pe alte cai.
Religiile neoprotestante spun clar ca e vorba de o salvare personala prin credinta personala, impacarea ta cu dumnezeu prin credinta jertfei lui Isus, doar asta te poate salva si nimic altceva.
Sper ca e mai clar, cu toate astea tu sustii ca am spus altceva :))

#44
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Sub aspectul semnalat de dumneata, nu, nu este nicio diferență. Și unii și alții se consideră a fi Biserica lui Hristos.

#45
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
la usa mea vin catodata martorii lui iehova
nu, nu-s asiatic

#46
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 16 februarie 2020 - 23:09, said:

Faptul ca tu nu intelegi sa citesti o propozitie simpla si ca eu trebuie sa ti-o repet : Protestantismul considera darul asta ca fiind accesibil oricui care crede in jertfa lui Isus si se pocaieste.
Era vorba de protestantism vs ortodoxism asa ca hai sa nu o luam pe alte cai.
Religiile neoprotestante spun clar ca e vorba de o salvare personala prin credinta personala, impacarea ta cu dumnezeu prin credinta jertfei lui Isus, doar asta te poate salva si nimic altceva.
Sper ca e mai clar, cu toate astea tu sustii ca am spus altceva Posted Image)
Și ortodoxia ce susține, din punct de vedere soteriologic?

#47
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Nu am discutat de aspectul ala ci de unu mai important si anume cum privesc aceste biserici salvarea sufletului si prin ce mijloace.

#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 16 februarie 2020 - 23:08, said:

- nu recunosc sfintele taine

- au o altă trinitate

- au o altă preoție

- au un alt botez

- etc.
Poți fi mai explicit? De exemplu ce este aia o altă Trimitate?

#49
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 16 februarie 2020 - 23:12, said:

Și ortodoxia ce susține, din punct de vedere soteriologic?
Am o intrebare, daca si ortodoxia priveste in acelasi mod impacarea cu dumnezeu de ce mai crede in salvarea sufletului dupa moartea fizica si interventia bisericii in a-l revendica dintr-un "loc" in "altu"?

#50
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 16 februarie 2020 - 23:12, said:

Nu am discutat de aspectul ala ci de unu mai important si anume cum privesc aceste biserici salvarea sufletului si prin ce mijloace.
Așa deci, și sub aspectul ăsta soteriologic, ortodoxia ce susține, mai exact?

View PostFluk3, on 16 februarie 2020 - 23:14, said:

Am o intrebare, daca si ortodoxia priveste in acelasi mod impacarea cu dumnezeu de ce mai crede in salvarea sufletului dupa moartea fizica si interventia bisericii in a-l revendica dintr-un "loc" in "altu"?
Tot creștinismul crede în salvarea sufletului. Și nu Biserica este cea care hotărăște sau ajută în salvarea sufletului.

#51
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 16 februarie 2020 - 23:13, said:

Poți fi mai explicit? De exemplu ce este aia o altă Trimitate?

Păi ortodocșii spun că DS purcede din Tatăl, iar Fiul este Născut din Tatăl, catolicii spun că DS purcede din Tatăl și din Fiul, adică l-au adăugat pe Fiul (filioque), iar protestanții spun că toți trei sunt co-egali, co-eterni, co-substanțiali, etc.! :)

Deci fiecare cu Trinitatea lui! :)

Edited by heart_of_ice, 16 February 2020 - 23:19.


#52
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Păi e de fapt același lucru. Și ortodocșii și catolicii și protestanții susțin că toate cele trei ipostasuri sunt co-egale, co-eterne, co-substanțiale. Iar originea Trinității nu are nicio importanță în definirea ei, să știi.

#53
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 16 februarie 2020 - 23:15, said:

Așa deci, și sub aspectul ăsta soteriologic, ortodoxia ce susține, mai exact?


Tot creștinismul crede în salvarea sufletului. Și nu Biserica este cea care hotărăște sau ajută în salvarea sufletului.
Biserica ortodoxa prin pomeni rugaciuni samd crede ca poate sa influenteze in bine salvarea sufletului unui om ce a murit. Bisericile neoprotestante nu cred in asa ceva.
Pt ce exact se fac pomenile si rugaciunile pt cei morti ?

#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Mă dezamăgești, să știi. Am crezut că discuți despre diferențe notabile dintre cele două și dumneata discuți despre un praxis neesențial? Praxis pe care nici măcar nu l-ai înțeles corespunzător? Rugăciunile respective nu influențează salvarea sufletului, ci se fac către Hristos, pentru ca Acesta, la Judecata particulară, să aibă milă de sufletele celor adormiți.

Edited by mario_bril, 16 February 2020 - 23:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate