Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

De ce propovaduiesc neoprotestantii in Asia?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
458 replies to this topic

#109
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 17 februarie 2020 - 01:50, said:


Atunci nu-ți mai declara ateismul. Ateii sunt convinși că Dumnezeu nu există. Dacă lucrurile stau așa cu dumneata, precum spui, atunci nu ești ateu, ci doar nehotărât. Căldicel, așa.
Atei sunt si cei care nu gasesc suficienta cinvingere ca sa creada in ceva anume, nu exista caldicel, exista crestin care crede far dovezi sau exista ateu care e mai mult sau mai putin convins ca dumnezeu nu exista. Personal as putea sa accept anumite forme ale divinitatii dar cusiguranta nu in felul in care sunt expuse acestea in biblie, in majoritatea ei, posibil in cateva instante din aceasta doar ca crestinii nu ar inghitii o astfel de interpretare a unui ateu care nu cunoaste tainele si experientele crestinatatii...

View Postericmario, on 17 februarie 2020 - 01:56, said:

Ok.
Atunci ce e greșit în a propovădui Cuvântul de către protestanți?
Biblia e aceeași.
Unde e supărarea?
Pai Mario tocmai zicea de ce, pt ca protestantii interpreteaza altfel cuvantul si tainele... chiar daca cuvantul/biblia e aceeasi.

#110
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 01:46, said:

Ti-am explcat, cam asta cred ca ar fii inca o diferenta intre cele doua biserici, ort considera mantuirea crestinului prin infaptuirea celor 7 taine si prin asta intelegem ad literam adica si ala care moare si nu e casatorit trebuie casatorit asa mort cum e ca sa realizeze tainele alea iar neoprot. considera in primul si in primul rand cel mai important mantuirea personala prin credinta jertfei si pe urma tainele astea ca fiind importante. Adica, da e important sa fii botezat doar ca daca ai murit intre a primii credinta si a fii botezat, in viziunea lor esti salvat. Uite, exemplu, pe cruce, anga isus, talharu ala a crezut fara sa mai infaptuiasca cele 7 taine si ce i-a zis Isus.. azi vei fii cu mine....
Ortodoxia consideră complet altfel mântuirea, față de neoprotestanți. Pentru ortodocși mântuirea este un act soteriologic, în timp ce pentru protestanți este o iertare de păcate. Ca atare, pentru a discuta de mântuire trebuie ca să specifici și paradigma acesteia, contextul ei.

View Postericmario, on 17 februarie 2020 - 01:56, said:

Ok.
Atunci ce e greșit în a propovădui Cuvântul de către protestanți?
Biblia e aceeași.
Unde e supărarea?
Nu înțeleg în ce constă nelămurirea dumitale. :habarnam:

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 02:00, said:

Atei sunt si cei care nu gasesc suficienta cinvingere ca sa creada in ceva anume, nu exista caldicel, exista crestin care crede far dovezi sau exista ateu care e mai mult sau mai putin convins ca dumnezeu nu exista. Personal as putea sa accept anumite forme ale divinitatii dar cusiguranta nu in felul in care sunt expuse acestea in biblie, in majoritatea ei, posibil in cateva instante din aceasta doar ca crestinii nu ar inghitii o astfel de interpretare a unui ateu care nu cunoaste tainele si experientele crestinatatii...
Păi dumneata ești convins că ai înțeles Biblia? Să zicem, cu privire la dumnezeire?

#111
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmario_bril, on 17 februarie 2020 - 02:03, said:


Nu înțeleg în ce constă nelămurirea dumitale. Posted Image
Eu nu am nici o nelămurire, știu clar că Iisus nu a fost creștin, nu a fost ortodox, nu a fost catolic, dar a fost ”protestant”, pentru că a protestat.

Acum întreabă-l pe inițiator, pe tudorel, ce are contra protestanților de tot deschide topicuri care nu-i fac cinste.

Nu cred că ai auzit de vreun atac terorist din partea vreunui baptist, penticostal, adventist în viața ta, deci ce-i cu ura asta?

#112
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,999
  • Înscris: 23.09.2005

View Postmario_bril, on 17 februarie 2020 - 01:05, said:

Sufletul celui decedat este plecat definitiv în lumea de dincolo. Și Biserica se roagă, împreună cu credincioșii, pentru ca Hristos să aibă milă de acesta la Judecata Sa. Ce e așa de greu de priceput, nu înțeleg. Posted Image

Pai sunt unele aspecte care par cam ciudate:

-deci mantuirea asta se bazeaza pe "mila", sau pe faptele omului?

-deci, Dumnezeu poate avea mila de unii si de altii nu? Caci daca toti ar beneficia egal de mila lui, ruga pentru a fi milostiv cu un decedat nu si-ar avea sensul; de aici deducem ca Dumnezeu nu trateaza in mod egal fiintele, insa poate fi influentat de unele fiinte sa le favorizeze pe altele?

-daca Dumnezeu are "mila", inseamna ca are si sentimentele opuse, "ura", "cruzime"? Caci stim cu totii ca binele fara rau nu exista.

Daca e asa, cum poate sa aiba astfel de sentimente primitive tocmai Creatorul Existentei?

#113
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postericmario, on 17 februarie 2020 - 02:10, said:

Eu nu am nici o nelămurire, știu clar că Iisus nu a fost creștin, nu a fost ortodox, nu a fost catolic, dar a fost ”protestant”, pentru că a protestat.
Am impresia că ai înțeles greșit semnificația unor termeni folosiți de mine anterior. Catolicismul și ortodoxia scrierilor nu au nimic de a face cu Biserica Catolică și Ortodoxă. Am specificat, asta.

View PostPhobos, on 17 februarie 2020 - 02:12, said:

Pai sunt unele aspecte care par cam ciudate:

-deci mantuirea asta se bazeaza pe "mila", sau pe faptele omului?
Judecata Particulară, cea a lui Hristos, se bazează pe faptele omului, pe credința sa. Însă, în același timp Hristos este un Judecător milos, care știe că numai prin propriile noastre puteri nu ne putem mântui.

Edited by mario_bril, 17 February 2020 - 02:20.


#114
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 02:00, said:

Pai Mario tocmai zicea de ce, pt ca protestantii interpreteaza altfel cuvantul si tainele... chiar daca cuvantul/biblia e aceeasi.
Mario zice orice, ca să pice în picioare.
Ne cunoaștem de multă vreme și e un om extraordinar.

Fluke face niște aparate de măsură și control excelente, mult mai bune și compacte decât Gossen Metrawatt de exemplu.
Fain nick pentru reclamă mascată!

Edited by ericmario, 17 February 2020 - 02:27.


#115
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostPhobos, on 17 februarie 2020 - 02:12, said:

-daca Dumnezeu are "mila", inseamna ca are si sentimentele opuse, "ura", "cruzime"? Caci stim cu totii ca binele fara rau nu exista.
Nu, Dumnezeu este iubire. Mila rezultă din iubire. Iar iubirea divină nu are un echivalent opus, întrucât nu sunt doi dumnezei, ci doar Unul singur. Iar acesta nu poate fi contradictoriu.

#116
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 17 februarie 2020 - 02:04, said:

Ortodoxia consideră complet altfel mântuirea, față de neoprotestanți. Pentru ortodocși mântuirea este un act soteriologic, în timp ce pentru protestanți este o iertare de păcate. Ca atare, pentru a discuta de mântuire trebuie ca să specifici și paradigma acesteia, contextul ei.

Păi dumneata ești convins că ai înțeles Biblia? Să zicem, cu privire la dumnezeire?
Pai eu ce ziceam, ort considera mantuirea imposibila fara aceste taine chiar de aia pune atata importanta asupra lor pe cand neorpot le considera niste porunci ale lui Isus de indeplinit dar mantuirea e primita prin credinta personala in sacrificiul suprem nu prin implinirea accestor taine. Eu nu discut validitatea unora fatza de altele ci doar diferenta dintre acestea, ceea ce am vazut eu ce am observat. Tocmai prin asta se disting aceste religii post Luterane a importantei mantuirii doar prin credinta.

Eu sunt convins ca nu am inteles biblia tocmai de asta sunt atat de suparat :))

#117
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,999
  • Înscris: 23.09.2005
Pai Isus si Dumnezeu sunt unul si acelasi nu?

Deci daca Isus e doar iubire (deci si mila), ce sens au rugile pentru "a fi milos cu cel decedat", din moment ce nu poate exista "mai multa sau mai putina mila"?

Iar daca poate exista mai multa sau mai putina mila,  inseamna ca exista si reversul... cruzimea.

Edited by Phobos, 17 February 2020 - 02:23.


#118
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 02:19, said:

Pai eu ce ziceam, ort considera mantuirea imposibila fara aceste taine chiar de aia pune atata importanta asupra lor...
Nu. Săvârșirea acestor taine îl apropie pe om de Dumnezeu, însă este doar un ajutor dat omului, nu o condiție pentru mântuire.

#119
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmario_bril, on 17 februarie 2020 - 02:15, said:

Catolicismul și ortodoxia scrierilor nu au nimic de a face cu Biserica Catolică și Ortodoxă. Am specificat, asta.

Corect.
Catolicismul și ortodoxia nu au nimic de a face cu Dumnezeu, sunt  doar o industrie de făcut bani.

#120
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 02:19, said:

pe cand neorpot le considera niste porunci ale lui Isus de indeplinit dar mantuirea e primita prin credinta personala in sacrificiul suprem nu prin implinirea accestor taine.
Ceea ce este la fel, ca și în ortodoxie. Nu Tainele aduc mântuirea. :)

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 02:19, said:

Tocmai prin asta se disting aceste religii post Luterane a importantei mantuirii doar prin credinta.
Hopa, aici ai atins un alt subiect, cele patru solae. O altă diferențiere, dacă vrei. Însă aici este mai complicat, întrucât nu toți neoprotestanții văd la fel aceste solae.

#121
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmario_bril, on 17 februarie 2020 - 02:18, said:

Nu, Dumnezeu este iubire. Mila rezultă din iubire. Iar iubirea divină nu are un echivalent opus, întrucât nu sunt doi dumnezei, ci doar Unul singur. Iar acesta nu poate fi contradictoriu.
Cred că ar trebui să mai reflectezi un pic la asta.
Potopul a venit din iubire?

#122
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postericmario, on 17 februarie 2020 - 02:16, said:

Fluke face niște aparate de măsură și control excelente, mult mai bune și compacte ca Gossen Metrawatt de exemplu.
Fain nick pentru reclamă mascată!
Un aparat de masura iti masoara o valoare pozitiva sau negativa indiferent de aceasta valoare, e acordat pentru asa ceva, in momentul cand e deteriorat sau are toleranta inspre + sau - nu o sa-ti arate adevarul.
Fluke mai inseama si noroc sau intamplare :)

#123
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 02:19, said:

Eu sunt convins ca nu am inteles biblia tocmai de asta sunt atat de suparat...
Cercetați și veți afla, ne-a spus nouă Hristos.

#124
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 17 februarie 2020 - 02:23, said:

Nu. Săvârșirea acestor taine îl apropie pe om de Dumnezeu, însă este doar un ajutor dat omului, nu o condiție pentru mântuire.
Pai atunci care este conditia pt mantuire in ortodoxie ?

Edited by Fluk3, 17 February 2020 - 02:30.


#125
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostPhobos, on 17 februarie 2020 - 02:22, said:

Pai Isus si Dumnezeu sunt unul si acelasi nu?

Deci daca Isus e doar iubire (deci si mila), ce sens au rugile pentru "a fi milos cu cel decedat", din moment ce nu poate exista "mai multa sau mai putina mila"?

Iar daca poate exista mai multa sau mai putina mila,  inseamna ca exista si reversul... cruzimea.
Mai mult sau mai puțin ceva, conform logicii, nu presupune existența contrariului. Nu înțeleg de unde ai tras dumneata concluzia asta.

#126
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postericmario, on 17 februarie 2020 - 02:26, said:

Cred că ar trebui să mai reflectezi un pic la asta.
Potopul a venit din iubire?
In vechiul dumnezeu e foarte suparat... si foarte human like...la caracter.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate