Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

De ce propovaduiesc neoprotestantii in Asia?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
458 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Faptele apostolilor 16:6 Fiindcă au fost opriţi de Duhul Sfânt să vestească Cuvântul în Asia, au trecut prin ţinutul Frigiei şi Galatiei.

Faptele apostolilor 19:10 Lucrul acesta a ţinut doi ani, aşa că toţi cei ce locuiau în Asia, iudei şi greci, au auzit Cuvântul Domnului.

Dupa cum se poate vedea mai sus, apostolii, scoliti de insusi Hristos, au fost opriti de Duhul sa propovaduiasca Cuvantul in Asia. Iar daca au mers totusi in Asia sa vesteasca acest Cuvant, au propovaduit doar la iudei si greci, ca doar la acestia au avut porunca sa mearga.  Cu toate acestea azi, neoprotestantii, au mers la chinezi, indieni, japonezi si alte neamuri din Asia, sa le propovaduiasca Cuvantul lui Hristos. De ce? Ca Duhul lui Hristos sigur nu i-a trimis!

Pentru ca, mergand sa vesteasca unde Duhul nu i-a trimis, pe langa faptul ca sunt niste inselatori, duc si la crearea unui razboi religios si nu numai, intre crestini si aceste neamuri, razboi pe care Hristos nu l-a vrut si nu il vrea!

Edited by Dorel666, 16 February 2020 - 21:21.


#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
in genere indienii si asiaticii sunt cei mai refractari la crestinism. Ma intreb de ce.

#3
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai din cate stiu ei zic ca Cristos i-a trimis si nimeni altceinva, deci va contraziceti intre voi religiile. Pe urma, si ei ca si voi vor sa implineasca cuvantul cel din urma, adica, Isus va veni doar dupa ce toate namurile vor auzi cuvantul sau.

#4
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Stati linistiti la locurile voastre. Nu-s eu...:lol:

#5
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 odastramosilor, on 16 februarie 2020 - 21:30, said:

in genere indienii si asiaticii sunt cei mai refractari la crestinism. Ma intreb de ce.
Datorită religiei proprii, politeiste.

#6
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 mario_bril, on 16 februarie 2020 - 21:33, said:

Datorită religiei proprii, politeiste.
pai nu e doar un factor local

#7
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Nu înțeleg.

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Pe vremea aia Asia insemna doar Asia Mica (adica tarmul actual al Turciei de est). Nici habar n-aveau iudeii de chinezi, indieni etc. Alexandru cel Mare a ajuns pana in India, dar cu totii stiau bine ca nu se putea ajunge usor acolo ca sa predice.

Sau, cum zice Christopher Hitchens: Biblia e o chestie uimitor de provinciala, totul se desfasoara pe o suprafata extrem de mica.

#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Fluk3, on 16 februarie 2020 - 21:31, said:

Pai din cate stiu ei zic ca Cristos i-a trimis si nimeni altceinva, deci va contraziceti intre voi religiile. Pe urma, si ei ca si voi vor sa implineasca cuvantul cel din urma, adica, Isus va veni doar dupa ce toate namurile vor auzi cuvantul sau.

Zic, dar nu i-a trimis, dimpotriva, chiar Hristos ne-a avertizat ca multi vor veni in nume propriu, nu trimisi de Hristos, si vor fi primiti.

Matei 24:5 Fiindcă vor veni mulţi în Numele Meu şi vor zice: ‘Eu sunt Hristosul!’ Şi vor înşela pe mulţi.

Marcu 13:6 Fiindcă vor veni mulţi în Numele Meu şi vor zice: ‘Eu sunt Hristosul!’ Şi vor înşela pe mulţi.

Luca 21:8 Isus a răspuns: „Băgaţi de seamă să nu vă amăgească cineva. Căci vor veni mulţi în Numele Meu şi vor zice: ‘Eu sunt Hristosul’ şi ‘Vremea se apropie.’ Să nu mergeţi după ei.

Ioan 5:43 Eu am venit în Numele Tatălui Meu, şi nu Mă primiţi; dacă va veni un altul, în numele lui însuşi, pe acela îl veţi primi.

Dar, dupa cum vezi, tot Hristos ne-a avertizat ”Sa nu-i primiti”!

#10
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Mai tu intelegi ca exact versetele astea le citeaza si neoprotestantii cand vorbesc despre ortodocsi ? :)) Care se inseala si care are dreptate ?

#11
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Dumneata ai avut vreodată curiozitatea să descoperi deosebirile dintre cultul ortodox și cel neoprotestant?

#12
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Ortodoxia este prima Secta atestata historic!

#13
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Fluk3, on 16 februarie 2020 - 21:46, said:

Mai tu intelegi ca exact versetele astea le citeaza si neoprotestantii cand vorbesc despre ortodocsi ? Posted Image) Care se inseala si care are dreptate ?

Pai, judeca si singur! Ca unii iti bat din usa in usa si zic ”Vremea se apropie”, ceilalti nici nu-ti bat din usa in usa si, daca se intampla totusi sa iti bata, nu vin cu ”vremea se apropie”. Adica, nici cand este scris clar si negru pe alb, nu pricepi?!

#14
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 mario_bril, on 16 februarie 2020 - 21:48, said:

Dumneata ai avut vreodată curiozitatea să descoperi deosebirile dintre cultul ortodox și cel neoprotestant?
Sa stii ca am avut.

 Dorel666, on 16 februarie 2020 - 21:50, said:


Pai, judeca si singur! Ca unii iti bat din usa in usa si zic ”Vremea se apropie”, ceilalti nici nu-ti bat din usa in usa si, daca se intampla totusi sa iti bata, nu vin cu ”vremea se apropie”. Adica, nici cand este scris clar si negru pe alb, nu pricepi?!
Dorel, nu toti protestantii iti bat la usa... atata ca unii chiar iau in serios acolo unde scrie in biblie mergeti si propovaduiti pana la margnile pamantului... (ca si intelegeau ei ca pamantu are margini...)

#15
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Fluk3, on 16 februarie 2020 - 21:51, said:

Sa stii ca am avut.
Și ce ai descoperit?

#16
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 16 februarie 2020 - 21:49, said:

Ortodoxia este prima Secta atestata historic!

Doar ca nu bat din usa in usa sa sperie lumea cu ”vremea se apropie” si nici in Asia nu merg sa faca prozelitism! In rest, crestinii s-au nascut ca secta a iudaismului. Si ai dreptate, din punctul acesta de vedere, Ortodoxia este prima Secta atestata istoric. Nu te contrazic. Este Secta atestata inca de pe vremea lui Iisus, a crestinilor!

 Fluk3, on 16 februarie 2020 - 21:51, said:


Dorel, nu toti protestantii iti bat la usa... atata ca unii chiar iau in serios acolo unde scrie in biblie mergeti si propovaduiti pana la margnile pamantului... (ca si intelegeau ei ca pamantu are margini...)

Ba toti! Altminteri spune-mi care sunt cei care nu bat. Stiu ca stii dumneata ceva, dar corect spus este ”nu toti protestantii mai bat la usa azi”. Insa, chiar daca nu bat la usa casei, prozelitism tot fac. Si ca sa-l faca, la o usa tot trebuie sa bata.

#17
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 mario_bril, on 16 februarie 2020 - 21:51, said:

Și ce ai descoperit?
Mario, daca iti spun ce am descoperit o sa fac iara offtopic cu ateismul meu acut :)
Daca vrei sa-ti spun diferentele dintre cele doua, unii bazeaza salvarea sufletului pe pocainta si credinta in isus (si cam aia e) , altii le mai dau o sansa si celor care nu s-au pocait in timpul vietii prin interventia bisericii etc. Sunt si alte aspecte dar din nou facem carnatz..

#18
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Nu-mi pare a fi deloc corectă descoperirea dumitale, să știi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate