Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Contract cu Engie sau schimb furnizorul de gaze?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
501 replies to this topic

#37
Mike1977

Mike1977

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.11.2018
o mare magarie auntem ai nimanui ungaria are pret minim pt populatie si nu il vor schimba va spun eu ce este cartelurile nu puteau sa faca intelegeri cum au facut si cum fac pe piata de combustibil auto e aberant ca tu ca tara sa detii rezerve de gaz si sa il livrezi de exemplu mai ieftin cum il livrezi in proria tara ajungem tot la politica iohanis e un fel de merkel adica un papusar in slujba altora are in spate interese de miliarde de euro pe xare le garanteaza prin prezenta lui ca presedinte noi am ajuns sclavi in propria tara umiliti si batjocoriti!


#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 Rosette, on 12 mai 2020 - 13:42, said:

Ce or fi aceste C1, C2, C3, C4 nu stiu.
Categorii de consum. Vara esti pe C1 la sigur, iarna poti intra pe C2... iar daca ai conac mare chiar pe C3. De regula cu cat categoria e mai mare cu atat pretul per kvh e mai mic.

 Mike1977, on 02 iunie 2020 - 07:11, said:

o mare magarie auntem ai nimanui ungaria are pret minim pt populatie si nu il vor schimba
Ungaria nu produce gaz... e dependenta de importuri... chiar se pune problema sa importe din Romania. Vor schimba tot ce e necesar conform legislatiei UE.

 M_ierdnA, on 27 mai 2020 - 11:10, said:

Stie cineva ce inseamna asta? Va fi diferit de pretul pe care il platim acum? Am observat ca pretul la contractele fara alte servicii (cum e oferta gaz start) este identic cu pretul pe care il am pe ultima factura, adica 0,1257 lei/kWh. Deci pana la urma care e smecheria?
Nu, e acelasi insa pentru un an sau cat ai optat. Deci avantaj daca urmeaza scumpirea energiei si dezavantaj daca sacde pretul.

 Rosette, on 12 mai 2020 - 14:02, said:

Mai am o problema, eu platesc factura prin Debit Direct, la Banca Transilvania. Ce presupune un nou contract? Sa inchei contractul cu banca si sa deschid un nou contract de Debit Direct? Ce nebunie, nervi si resurse consumate !
Cred ca e acelasi sistem de plata, se schimba doar contractul, cel putin asa cred... vom vedea ce iese. Mie imi vine in iulie prima factura "concurentiala"... pana atunci n-am idee cum va merge direct debitul. Oricum exista perspectiva schimbarii anuale a contractelor daca le mai vin idei Posted Image

Edited by andreic, 02 June 2020 - 11:34.


#39
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Nu cred că vei trece de la C1 la C2.
Ar însemna să ai un consum mai mare de 280 Mwh.
Asta înseamnă că vei încălzi un bloc cu vreo 20 de apartamente.

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
S-ar putea, cred ca am incurcat cu B-urile... Categoriile reglementatre B1, B2 samd... iarna eram pe B2 tipic si vara facea reincadrare categorie.

Attached File  fact ian 2018 engiepng.png   22.13K   10 downloads

Am citit acuma si am vazut ca C-urile s-au stabilit in 2019 si se refera la consumuri anuale. Deci se pare ca ramane pe C1 la toata lumea care nu are mica industrie acolo.

Edited by andreic, 02 June 2020 - 11:46.


#41
Mike1977

Mike1977

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.11.2018
ia uite aici despre ce vorbim?    

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis irevocabil, joi, să reducă cu 20% (peste 27 milioane lei), de la 137,28 la 109,83 milioane lei, o amendă dictată de Consiliul Concurenței la finalul anului 2011 împotriva firmei OMV Petrom Marketing, din grupul OMV Petrom, pentru participarea, alături de alte 5 companii, la încheierea unei înțelegeri neconcurențiale privind stabilirea retragerii simultane de pe piață a sortimentului de benzină Eco Premium.

Citește mai mult la: https://www.profit.r...rentei-15413269

Informațiile publicate de Profit.ro pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere și cu citarea în lead a sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

#42
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Asociatia Energia Inteligenta a facut o analiza a ofertelor furnizorilor de gaze, dupa 01.07.2020, data liberalizarii pietei de gaze. Dintre cei 35 de furnizori care vând gaze în regim reglementat către consumatorii casnici, 9 dintre ei propun un preț mai mic decât prețul din prezent, 5 mențin prețul și 13 propun un preț mai mare.
Principalii doi furnizori, E.ON Energie și Engie, prezintă oferte cu prețuri nesemnificativ mai mici față de cele actuale. Prețul actual la E.ON este de 134,19 lei/ MWh, iar oferta de la 1 iulie 2020 este de 131,92 lei/ MWh. La Engie, prețul actual este de 125,17 lei/MWh, iar de la 1 iulie oferta este de 124,92 lei/MWh. Ofertele furnizorilor le gasiti aici::
https://economie.hot...e-furnizori.htm

#43
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
De unde au scos aia la Engie 124,92 lei/MWh., in oferta Engie Gaz Start io am 125,17 lei/MWh?

#44
iulianbrai

iulianbrai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.05.2008
Pana in primavara anului viitor pretul la gaze nu se va schimba, marii distribuitori au deja gaz cumparat pe bursa pe un an inainte, la pretul reglementat de 68 lei/MWh, in depozite sunt inmagazinate 2 miliarde mc de gaze la acelasi pret. O schimbare va fi prin primavara ori vara viitoare, dar ar trebui sa intre macar unul sau doi jucatori semnificativi pe piata, gen Electrica furnizare, Enel. Eu cel putin nu voi semna nici un contract, chiar daca semnez sau nu, voi avea gaz la acelasi pret de 125,17 lei/ MWh, astept momentul potrivit la anul si sper sa pot semna. Daca nici la 30.06.2021 nu voi gasi oferta buna voi astepta in continuare pana cand voi avea o oferta realista, pe piata internationala gazul este ieftin, chiar daca rusii au oprit gazul prin Nord Stream. Conform reglementarilor in vigoare chiar daca nu semnezi un contract cu furnizorul, el este obligat sa dea gaz la pretul pe care ti-l face in oferta, atata timp cat tu achiti facturile.

#45
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Parca erau unele oferte cu gazul mai ieftin pe MWh, insa cu ceva abonament pe zi si cu revizii incluse. Eu cred ca pana una alta stau cuminte si nu fac contract sau altceva. Posibil ca dupa 1 iulie preturile sa varieze intr-un fel sau altul intr-un mod mai mult sau mai putin deliberat pentru "dirijarea" majoritatii clientilor intr-o directie sau alta.

#46
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006

 iulianbrai, on 04 iunie 2020 - 09:57, said:

Eu cel putin nu voi semna nici un contract, chiar daca semnez sau nu, voi avea gaz la acelasi pret de 125,17 lei/ MWh, astept momentul potrivit la anul si sper sa pot semna. Daca nici la 30.06.2021 nu voi gasi oferta buna voi astepta in continuare pana cand voi avea o oferta realista, pe piata internationala gazul este ieftin, chiar daca rusii au oprit gazul prin Nord Stream.
E totusi bine daca tu ai pretul de 125,17. La mine (EON) este 134,19 lei - asa ca o sa caut ceva mai ieftin. De pe site-ul anre, vad ca in zona mea cel mai ieftin furnizor disponibil e Energy Gas Provider SRL, 117,27 lei/MWh, pret de furnizare cu servicii reglementate incluse, pe 12 luni - dar o sa astept si eu pana la sfarsitul lunii sa vad ce oferte mai apar.

#47
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Daca semnez pentru 1 iulie.. cat timp sunt "legat de glie" ?

#48
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Se pare ca este vorba de 1 an contract...
Totusi sunt diferente uriase intre diversii ofertanti pe piata. Cei care stau la bloc primesc oferta pe asociatie, nu ca si consumatori casnici.
Cam cat este consumul anual la un bloc de 40 apartamente aveti idee - doar aragazele ? Sa vedem cat de bine putem alege oferta....

#49
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020

 andreic, on 02 iunie 2020 - 11:39, said:

S-ar putea, cred ca am incurcat cu B-urile... Categoriile reglementatre B1, B2 samd... iarna eram pe B2 tipic si vara facea reincadrare categorie.

fact ian 2018 engiepng.png

Am citit acuma si am vazut ca C-urile s-au stabilit in 2019 si se refera la consumuri anuale. Deci se pare ca ramane pe C1 la toata lumea care nu are mica industrie acolo.
Daca ai un bloc de pensionari cu 4 scari... se poate sa cam consumi

#50
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
@GICA_contras: Tu vorbesti doar de cei care stau la bloc si sunt conectati la sist centralizat, care nu au centrale. Daca ai centrala primesti oferta individual, ca si consumator casnic- n-ai treaba cu asociatia.

#51
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Exact. Aia care inca nu au scapat de termoficarea vietii ca sunt destui...mai ales in Bucuresti

#52
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
In cazul asta nu contractul e problema ci comportamentul oamenilor. Pensionarii dau drumul la aragaz (iarna) sa incalzeasca in bucatarie, dar deschid si geamul sa nu se intoxice si rezulta un consum de gaz mult mai mare decat ar fi normal. Gazul se factureaza pe scara bocului si in intretinere ajunge impartit la numarul de persoane. Stiu ca eu cand stateam la bloc, gazul pe persoana in luna de vara era undeva la 3-4 lei iar iarna sarea la 15-20. Oricum sumele sunt mici si nu cred ca merita efortul sa cauti contractul cel mai avantajos.

#53
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Pai problema e legata de consum inutil...deci marit. Sunt pensionari care inchid incazirea (sa nu inregistreze repartitoarele si lassa iarna aragazul pe post de soba

#54
Mr_Tucan

Mr_Tucan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.06.2019

 andreic, on 02 iunie 2020 - 09:24, said:

Ungaria nu produce gaz... e dependenta de importuri... chiar se pune problema sa importe din Romania.
Pai Romania nu are nici pentru ea necesarul, importa din Rusia. Ce facem, putinul gaz produs la noi il exportam la unguri, iar noi importam de la rusi la preturi nesimtite?!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate