Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Construire bloc pe persoana fizica sau firma

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
Salutari
Detin un teren si doresc impreuna cu un partener sa dezvolt un bloc de 10 apartamente. Cum este mai bine sa procedam - infiintam o firma platitoare de tva si cesionez terenul in favoarea acesteia sau dezvoltam pe persoana fizica. Cum este mai bine din punct de vedere economic(profit /taxe/impozit. etc).

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pe firma. Dupa ce vinzi tot si radiezi firma, nu mai raspunde nimeni pentru daunele facute, chiar si  de un cutremur.

Edited by pasilla, 12 February 2020 - 22:05.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Iti recomand sa vorbesti in amanunt cu un contabil bun.
Ai banii jos sau mergi pe credit?

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 pasilla, on 12 februarie 2020 - 22:03, said:

Pe firma. Dupa ce vinzi tot si radiezi firma, nu mai raspunde nimeni pentru daunele facute, chiar si  de un cutremur.

     Asta ar fi culmea. O sa lucreze acolo un arhitect si un constructor. Astia raspund penal in caz de ...

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 26.11.2001

 pasilla, on 12 februarie 2020 - 22:03, said:

Pe firma. Dupa ce vinzi tot si radiezi firma, nu mai raspunde nimeni pentru daunele facute, chiar si  de un cutremur.

Sa stii ca te inseli. Cunosc caz in care ANAF executa administratorul unei firmei inchise legal pentru ceva majorari de intarziere. Pare ireal, dar asa este. Nu te mai "poti spala pe maini" inchizand o firma.

@maximusargento , mergi pe firma si nu pe persoana fizica.

#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Copii, voi ați văzut cât costă apartamentele? De ce și-ar dori cineva să treacă prin drăciile alea cu închis firme, tras țepe, când, legal și dacă faci o treabă foarte bună, o treabă de-asta îți aduce profituri excelente?

#7
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

 don_King, on 13 februarie 2020 - 08:30, said:

Cunosc caz in care ANAF executa administratorul unei firmei inchise legal pentru ceva majorari de intarziere.
Deci notiunea de Societate cu Raspundere Limitata( o entitate juridica distincta, cu patrimoniu propriu si raspundere asemenea) nu mai exista?

#8
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Pe firma pt ca ai cheltuieli deductibile care nu le poti deduce pe persoana fizica  plus ca la 10 ap trebuie platit tva sau le vinzi in 10 ani

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cspot, on 13 februarie 2020 - 07:47, said:

Asta ar fi culmea. O sa lucreze acolo un arhitect si un constructor. Astia raspund penal in caz de ...
Asta viseaza unii....

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 pasilla, on 13 februarie 2020 - 16:39, said:


Asta viseaza unii....

    Încearcă tu si ne spui cum a fost.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cspot, on 13 februarie 2020 - 17:36, said:

Încearcă tu si ne spui cum a fost.
Nu sunt Negoita.

#12
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Alte aspecte:

1.clarificare bani - economii aflate in depozit la banca+ credit
2.daca cesionez terenul cu ce tva vand apartamentele si cu ce tva cumpar materialele?
3.actele de autorizare le fac direct pe firma sau dupa ce iau autorizatia pe persoana fizica cesionez terenul si construiesc pe firma
4.cum e mai bine sa angajez echipa de meseriasi pe firma mea sau sa lucrez cu firma de constructii? .. Ies mai ok si cu bataie de cap mai putina cu firma de constructii?
5. Daca ii angajez eu trebuie sa le platesc toate taxele +itm si sa ma interesez daca ii pot folosi ca zilieri.. Pare bataie de cap si cred ca ma complic putin, cunoscand oarecum nivelul de "implicare" al angajatului din constructii.. Dar e de luat in calcul varianta
5.ideea mea este sa cumpar pe firma mea materialele si firma constructoare sa fie angajata doar sa le puna in opera bine monitorizata de diriginte de santier

Partea de constructie sa zic ca ma pricep cat de cat dar ce nu cunosc este partea legala si chichitele dezvoltarilor imobiliare.. Aici am nevoie de sfaturi atat de la voi cat si de la contabilii care se pricep la asa ceva.

Multumesc


#13
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Alte aspecte:

1.clarificare bani - economii aflate in depozit la banca+ credit
2.daca cesionez terenul cu ce tva vand apartamentele si cu ce tva cumpar materialele?
3.actele de autorizare le fac direct pe firma sau dupa ce iau autorizatia pe persoana fizica cesionez terenul si construiesc pe firma
4.cum e mai bine sa angajez echipa de meseriasi pe firma mea sau sa lucrez cu firma de constructii? .. Ies mai ok si cu bataie de cap mai putina cu firma de constructii?
5. Daca ii angajez eu trebuie sa le platesc toate taxele +itm si sa ma interesez daca ii pot folosi ca zilieri.. Pare bataie de cap si cred ca ma complic putin, cunoscand oarecum nivelul de "implicare" al angajatului din constructii.. Dar e de luat in calcul varianta
5.ideea mea este sa cumpar pe firma mea materialele si firma constructoare sa fie angajata doar sa le puna in opera bine monitorizata de diriginte de santier

Partea de constructie sa zic ca ma pricep cat de cat dar ce nu cunosc este partea legala si chichitele dezvoltarilor imobiliare.. Aici am nevoie de sfaturi atat de la voi cat si de la contabilii care se pricep la asa ceva.

Multumesc

#14
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Eu zic sa pui apartamentele deja la vânzare, cu restul te descurci tu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate