Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

QoS EdgeRouter 8-12

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019
Salut,

Ma intereseaza achizitionarea unui EdgeRouter 8 pro sau 12 de la Ubiquiti si as vrea sa stiu daca cineva are experienta pe partea de QoS.
Scenariul este urmatorul:
- conexiune internet gigabit (a) - fibra direct conectata in router
- conexiune internet 100mbps (b)
- 20 deviceuri
- se vrea garantarea a 250mbps(a) pentru 2 deviceuri si 250mbps(a) pentru alte 2 deviceuri
- banda ramasa din (a) se va folosi in mod egal pentru restul deviceurilor (14 la numar)
- conexiunea (b) se foloseste strict pentru 2 device-uri
- mpls 6 retele

Cu ER4 pot spune ca scenariul functioneaza cam la 60% performanta de trafic, routerul avand procesorul utilizat in proportie de 90-92% cu spikeuri de 100%.
Ma intereseaza sa stiu daca cineva a folosit/testat aceste routere cu QoS si care sunt performantele lor.

PS. Din cauza complexitatii retelei nu pot sa folosesc QoS pe switchuri, deci tot QoS-ul trebuie sa fie facut pe router.

#2
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
erpro-8 e mult mai slab ca er-4.
er-12 e la acelasi nivel ca er-4

er-8-xg ar putea fi solutia - daca ai rabdare macar 1 luna o sa il am eu in teste. asta daca nu cumva ai un buget restrictiv.

PS
daca ai chef de teste poti incerca cu unms si netflow cu er-4, dar tot nu duce gigabit.

#3
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
LE
asta din beta 2.0.8 (care e ga acum)  - noul beta e 2.0.9-beta1
ER-Infinity e ER-8-XG

Quote

Improvements
* Improved forwarding performance on ER-Infinity when offloading is disabled. In our UNMS QoS shaping scenario we see +50% throughput growth when handling 256 clients (total throughput increased from 3.6Gbps to 5.5Gbps)


Se asteapta imbunatatiri si pentru restul de cavium noi: er-4/6/12 - dar sa vedem cand.

Edited by ogo, 11 February 2020 - 00:36.


#4
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019

View Postogo, on 10 februarie 2020 - 23:54, said:

erpro-8 e mult mai slab ca er-4.
er-12 e la acelasi nivel ca er-4

er-8-xg ar putea fi solutia - daca ai rabdare macar 1 luna o sa il am eu in teste. asta daca nu cumva ai un buget restrictiv.

PS
daca ai chef de teste poti incerca cu unms si netflow cu er-4, dar tot nu duce gigabit.
ER-Infinity e misto cred..doar ca e prea scump ca sa-l achizitionez doar ca sa-l testez, asa ca m-ar ajuta daca as avea un feedback inainte sa-l achizitionez :-)

#5
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Esti constient ca ce vrei tu se facea acum 10 ani in retelele de cartier cu un PC + Linux CLI ?
Poti refolosii unul din serverele rackabile mai vechi pe gratis (daca ai asa ceva).

#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Am uitat de topicul asta.
@mihairo79: infinity face ce vrei tu fara probleme (mai putin partea de MPLS due to the fact ca nu pot sa testez in configuratia mea deocamdata).
@dagobar
ne dai si noua un exemplu de o configuratie de server de acum 10 ani ce poate QOS gigabit? Sau vorbim vorbe?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postogo, on 06 noiembrie 2020 - 11:29, said:

ne dai si noua un exemplu de o configuratie de server de acum 10 ani ce poate QOS gigabit?
Ce e asa ciudat la partea bolduita mai sus? Vrei sa zici ca acum 10 ani nu folosea nimeni masini cu GNU/Linux pentru asa ceva? 1Gbps trafic cu tc sau HTB sau CBQ. Explica ce vrei sa zici.

#8
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ma refer la costuri nu la posibilitatea tehnica.
Aia exista dar la ce pret era acum 10 ani?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ah, preturi. Hmmm... nu le am cu preturile dar nu erau chiar imense. Cred.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate