Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Pareri Lactecon

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Ce stiti despre lactecon pentru copii in caz de constipatie? E ok?

#2
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Daca te referi la efecte adverse sunt usoare si tranzitorii.  Copilul are un aport de fructe si legume ? Stiu ca multi nu servesc asa ceva, se poate folosi Casen Fibra  de exemplu seara.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Laxativ la copii ?
Nu cred ca este o idee prea buna
Fa-i suc de mere, de pere sau prune (sucuri de fructe in general) care - GARANTAT - sunt mai bune

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Copii
În circumstanţe speciale medicul dumneavoastră poate prescrie LACTECON pentru un copil, sugar sau nounăscut. În aceste cazuri medicul dumneavoastră va supraveghea tratamentul cu atenţie. LACTECON trebuie administrat la sugari şi copii mici doar dacă este indicat deoarece poate influenţa reflexele normale de evacuare a scaunului.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Exista în farmacii siropuri pe bază de fructe/plante, pentru copii, cu efect laxativ. Ce vârstă are copilul? Ce mănâncă în general, are aport suficient de lichide, fibre, fructe?

#6
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
2 ani. Mananca cam mult gluten cred. Biscuiti, paine si altele.

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Citeste despre germeni de seminte de in pe baza de flavonoide - natural, regleaza metabolism, tranzit intestinal, combate constipatia , fara reactii adverse indiferent de varsta , fara chimicale .

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postrepublicall, on 10 februarie 2020 - 18:17, said:

2 ani. Mananca cam mult gluten cred. Biscuiti, paine si altele.

Iaurtul ii place? Supa/ciorba mănâncă? Bea suficienta apa? Evita bananele, dau constipație. Împotriva constipației sunt bune perele, prunele.
E cam dificil, dar nu imposibil, să-i reglezi tranzitul abdominal din alimentație. Problema este ca se intra într-un cerc vicios, ajunge sa se abțină sa aibă scaun, de teama durerii și disconfortului, iar constipația se agravează.
De câte zile nu a mai avut scaun? Dacă au trecut mai mult de 3 zile, folosește microclisme, găsești în farmacii. În felul acesta poate avea scaun, se golește intestinul, dispare disconfortul abdominal. Grija mare, poate sa facă fisura anala dacă scaunul e prea tare/gros. După fiecare scaun e bine să-l speli la fundulet cu apa calda și sapun/gel pentru copii și să-i dai cu unguent cu galbenele.
Nu în ultimul rand cere și sfatul unui pediatru bun, cu experienta.

Edited by corinadaniela, 10 February 2020 - 19:27.


#9
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postcorinadaniela, on 10 februarie 2020 - 19:26, said:

Iaurtul ii place? Supa/ciorba mănâncă? Bea suficienta apa? Evita bananele, dau constipație. Împotriva constipației sunt bune perele, prunele.
E cam dificil, dar nu imposibil, să-i reglezi tranzitul abdominal din alimentație. Problema este ca se intra într-un cerc vicios, ajunge sa se abțină sa aibă scaun, de teama durerii și disconfortului, iar constipația se agravează.
De câte zile nu a mai avut scaun? Dacă au trecut mai mult de 3 zile, folosește microclisme, găsești în farmacii. În felul acesta poate avea scaun, se golește intestinul, dispare disconfortul abdominal. Grija mare, poate sa facă fisura anala dacă scaunul e prea tare/gros. După fiecare scaun e bine să-l speli la fundulet cu apa calda și sapun/gel pentru copii și să-i dai cu unguent cu galbenele.
Nu în ultimul rand cere și sfatul unui pediatru bun, cu experienta.

Am primit si microclisme. Am fost la doctor. Cele doua au fost prescrise. De mai mult timp, cam de cand i-a fost introdus glutenul are constipatie, face o data la 3-4 zile cu greutate. De azi incepe tratamentul cu cele doua. Eram curios de efecte adverse si experienta altora cu lactecon. Pe forum-uri mai scriau unii ca ar fi de la lapte.

Edited by republicall, 10 February 2020 - 23:02.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcorinadaniela, on 10 februarie 2020 - 19:26, said:

E cam dificil, dar nu imposibil, să-i reglezi tranzitul abdominal din alimentație.  
Eu cred ca este sigura solutie acceptabila, daca nu exista alte probleme care trebuiesc rezolvate medical.
Alimentatie + miscare.

Edited by pasilla, 10 February 2020 - 23:08.


#11
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008

View Postrepublicall, on 10 februarie 2020 - 23:01, said:

Am primit si microclisme. Am fost la doctor. Cele doua au fost prescrise. De mai mult timp, cam de cand i-a fost introdus glutenul are constipatie, face o data la 3-4 zile cu greutate. De azi incepe tratamentul cu cele doua. Eram curios de efecte adverse si experienta altora cu lactecon. Pe forum-uri mai scriau unii ca ar fi de la lapte.

Intoleranta la gluten? Ai incercat sa-i dai alimente fara gluten (in limita posibilitatilor)?

#12
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 paso87, on 10 februarie 2020 - 23:44, said:


Intoleranta la gluten? Ai incercat sa-i dai alimente fara gluten (in limita posibilitatilor)?

De azi a inceput. Si fara lapte. Dar a mancat un iaurt, Danone cred.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate