Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Soarele si Luna

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
268 replies to this topic

#37
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
E topicul tau, Dude al II-lea.
Si e minunat.
Trebuie sa-l pazesc atent!

#38
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
'Nu le va mai fi foame, nu le va mai fi sete; nu-i va mai dogori nici soarele, nici vreo alta arsita. (Apoc.7:16)'

Cum i-a dogorat Soarele?  Adica Legea?  :)

Desi era 'sfanta, buna si dreapta', era 'potrivnica' omului care gresea. :) sub lege, pedeapsa venea fara intarziere sau mila. :)

View Postpenticostalul, on 08 februarie 2020 - 19:37, said:

E topicul tau, Dude al II-lea.
Si e minunat.
Trebuie sa-l pazesc atent!
Multumesc Sfintia voastra.

Si ma simtz onorat ca il gasiti 'minunat'...:hypocrite:

Edited by Dude_2nd, 08 February 2020 - 19:38.


#39
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 08 februarie 2020 - 18:31, said:

Soarele ca 'lumina / indrumare spirituala', NUpoate fi alta decat Legea. Care este aplicabila Israelului dupa trup, Sotia lu YHWH.
CACI, Biserica 'nu e sub lege', cicalauzita de Duhu. Dupa cum scrie:

'cetatea n-are nevoie de Soare s-o lumineze...caci Dumnezeu si Mielu sunt lumina ei'  
Ca Hristos NU poate fi Luna, e limpede, pentru ca El NU este sub picioarele Bisericii, ci Capul Bisericii/Copilului apocaliptic.Posted Image
Te-ai incurcat in luminatori, incercand sa combati ceea ce e evident. Posted Image

Păi ce-am zis eu, că fiecare interpretează în sistemul lui de ecuații... La tine soarele este Legea și duce direct la Israelul după carne... Posted Image
De ce nu legea duhului de viață din noul legământ, cu o cunoștință generalizată, ceea ce ar duce la Israelul spiritual... ?!
De aceea trebuie început cu identitatea femeii, și nasturii împărătești facultativ, de dublă confirmare... :)


De ce să nu fie Cristos, dacă el este „oglindirea slavei lui Dumnezeu” „ca să strălucească cunoştinţa slavei lui Dumnezeu, pe faţa lui Hristos”?
Femeia este îmbrăcată în lumină de la cap până la picioare. Raționamentul este analogia din text:

„Şi cetatea nu are nevoie de soare nici de lună ca să strălucească în ea, fiindcă gloria lui Dumnezeu a luminat-o şi Mielul este lumina ei” (21:23, BTF).



#40
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDude_2nd, on 08 februarie 2020 - 18:46, said:

Este evident dpmdv ca Soarele si Luna, ca planete necesare vietii pe pamant, isi vor duce in continuare existenta, facand viata pe Terra un paradis. :)
NU la aceste planete face referire versu profetic:
'Cetatea n-are trebuinta nici de soare, nici de luna, ca s-o lumineze; caci o lumineaza slava lui Dumnezeu, si faclia ei este Mielul. (Apoc.21:23)'
Eu sunt de acord cu ce zici, dar intelegem lucruri diferite.
Care e legatura intre Evrei 12:22 si Noul Ierusalim ?
Daca ai un Ierusalim de Sus (Noul Ierusalim) ai si un Ierusalim de jos. Care e acela ?

#41
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
n-am reusit sa va ispitesc, sa va fac sa va indoiti....ati trecut testul :)

#42
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 08 februarie 2020 - 19:40, said:



Pi ce-am zis eu, c fiecare interpreteaz în sistemul lui de ecuații... La tine soarele este Legea și duce direct la Israelul dup carne... Posted Image
De ce nu legea duhului de viaț din noul legmânt, cu o cunoștinț generalizat, ceea ce ar duce la Israelul spiritual... ?!
Nu-i legea Duhului, taman penca Biserica, nou ierusalim, 'nu mai are nevoie de ' ea ca s-o lumineze. :)
Ori Biserica, taman dupe asta 'lege a Duhului' functioneaza. Dumnezeu 'in ei' ca luminator. :)

Edited by Dude_2nd, 08 February 2020 - 20:14.


#43
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
atunci sa o lumineze doar soarele de pe cer,  cel fizic existent dar nu merge, soarele asta fizic nu o lumineaza si noaptea. In rest vezi tu cine o lumineaza tot timpul!

Edited by nico123, 08 February 2020 - 20:11.


#44
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXlander, on 08 februarie 2020 - 19:42, said:


Eu sunt de acord cu ce zici, dar intelegem lucruri diferite.
Care e legatura intre Evrei 12:22 si Noul Ierusalim ?
Daca ai un Ierusalim de Sus (Noul Ierusalim) ai si un Ierusalim de jos. Care e acela ?
Ierusalimu 'de jos' e Sotia lu YHWH. Israelu dupa trup. Ez.16 (de care YHWH a divortat, pe motiv de isa.1.21)
Ierusalimu 'de sus' e Nou Ierusalim, Israelu spiritual 'a lu Dumnezeu', 'cetatea lu Dumnezeu', in constructie. '...cetatea care are temelii tari, al carei mester si ziditor este Dumnezeu. (Evr.11:10)'  '...cetatea Dumnezeului celui Viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea in sarbatoare a ingerilor, (Evr.12:22)...Voi scrie pe el Numele Dumnezeului Meu si numele cetatii Dumnezeului Meu, Noul Ierusalim, care are sa se coboare din cer de la Dumnezeul Meu, si Numele Meu cel nou." (Apoc.3:12)'

:)

View Postlogic1, on 08 februarie 2020 - 19:40, said:


De aceea trebuie început cu identitatea femeii, și nasturii împrtești facultativ, de dubl confirmare... :)


Atata timp cat e vorva de 'O femeie...', si nu o identifica clar, trebe sa mergi pe indicii ca s-o deconspirezi. Nu sa iei ce-ti place, si sa pui nasturii ce-ti plac pipotei tale... :P

Ps: puteai sa mergi pe ipoteza ta impusa, daca textu zicea, cum mai zice de altfel:

'am vazut ierusalimu de sus, invaluit in soare cu luna la picioare, asediat de Balauru...' :)
Da, atunci puteai interpreta cum vrei tu soarele si luna.

Edited by Dude_2nd, 08 February 2020 - 20:32.


#45
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 08 februarie 2020 - 18:39, said:

Incearca sa nu ma mai urasti. Posted Image


Poti iubi picatura chinezeasca?

#46
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 08 februarie 2020 - 19:40, said:

De ce s nu fie Cristos, dac el este âoglindirea slavei lui Dumnezeuâ âca s strluceasc cunotina slavei lui Dumnezeu, pe faa lui Hristosâ?

Penca nou ierusalim NU mai are nevoie de acel 'luminator' de odinioara. Cum sa nu mai aiba nevoie de...Hristos?!?

View PostDorel666, on 08 februarie 2020 - 20:27, said:



Poti iubi picatura chinezeasca?
E larga Tarlaua...doar daca nu te tin dracii legat aciia..:P

Edited by Dude_2nd, 08 February 2020 - 20:30.


#47
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDude_2nd, on 08 februarie 2020 - 20:18, said:

Ierusalimu 'de jos' e Sotia lu YHWH. Israelu dupa trup. Ez.16 (de care YHWH a divortat, pe motiv de isa.1.21)
Ierusalimu 'de sus' e Nou Ierusalim, Israelu spiritual 'a lu Dumnezeu', 'cetatea lu Dumnezeu', in constructie. '...cetatea care are temelii tari, al carei mester si ziditor este Dumnezeu. (Evr.11:10)'  '...cetatea Dumnezeului celui Viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea in sarbatoare a ingerilor, (Evr.12:22)...Voi scrie pe el Numele Dumnezeului Meu si numele cetatii Dumnezeului Meu, Noul Ierusalim, care are sa se coboare din cer de la Dumnezeul Meu, si Numele Meu cel nou." (Apoc.3:12)'
Primul lucru pe care trebuie sa-l faci tu, dar si logic1, e o legenda, cu definirea termenilor intr-o realitate concreta si lista cu termeni inter-schimbabili. :P  Asa un topic mic unde mai adaugi cand si cand un termen.

Ierusalimul de jos inceteaza sa existe in Ap.21 din primul verset.

1. Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentru ca cerul dintai si pamantul dintai pierisera, si marea nu mai era.

Asta nu pricep, din moment ce ambele Ierusalim-uri nu co-exista simultan, de ce va complicați cu asemenea definitii ?
Iar cetatea Noul Ierusalim este o constructie. Care are masuri omenesti, coboara din Cer, dar nu este Cerul insusi. Si care nu are nici o semnificatie cand este goala. Are o semnificatie din momentul cand va fi locuita. E ca si cum ai zice ca tu te vei insura cu un oras in care iti locuieste iubita sau cu apartamentul ei, nu cu ea ca persoana, ma intelegi ? :)

#48
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 08 februarie 2020 - 20:05, said:

Nu-i legea Duhului, taman penca Biserica, nou ierusalim, 'nu mai are nevoie de ' ea ca s-o lumineze. Posted Image
Ori Biserica, taman dupe asta 'lege a Duhului' functioneaza. Dumnezeu 'in ei' ca luminator. Posted Image

Eu nu am spus că luminătorii reprezintă legea duhului, ci te-am întrebat pe tine cum stabilești că reprezintă Legea literei, când textul vorbește doar despre slava lui Dumnezeu și Miel ca surse de lumină (în loc de soare și lună (literale), o luminează slava lui Dumnezeu și Mielul.)

#49
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 08 februarie 2020 - 20:46, said:



Eu nu am spus c lumintorii reprezint legea duhului, ci te-am întrebat pe tine cum stabilești c reprezint Legea literei, când textul vorbește doar despre slava lui Dumnezeu și Miel ca surse de lumin (în loc de soare și lun (literale), o lumineaz slava lui Dumnezeu și Mielul.)
Stabilesti pe baza antitezei :

1. Femeia...are nevoie (e invaluita in soare, cu luna la picioare)
2. Mireasa...NU are nevoie( soarele si luna sunt inlocuite de lumina lu Dumnezeu sia Mielului)

Deci, soarele si luna sunt surse de iluminare EXTERNE, onorabile, dar cu durata limitata, temporara.
Adica, exact 'indrumator spre Hristos' care ia locu Tutorilor 'luminatori'(legea si prorocii)

View PostXlander, on 08 februarie 2020 - 20:44, said:


Primul lucru pe care trebuie sa-l faci tu, dar si logic1, e o legenda, cu definirea termenilor intr-o realitate concreta si lista cu termeni inter-schimbabili. :P  Asa un topic mic unde mai adaugi cand si cand un termen.

Ierusalimul de jos inceteaza sa existe in Ap.21 din primul verset.

1. Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentru ca cerul dintai si pamantul dintai pierisera, si marea nu mai era.

Asta nu pricep, din moment ce ambele Ierusalim-uri nu co-exista simultan, de ce va complicați cu asemenea definitii ?
Iar cetatea Noul Ierusalim este o constructie. Care are masuri omenesti, coboara din Cer, dar nu este Cerul insusi. Si care nu are nici o semnificatie cand este goala. Are o semnificatie din momentul cand va fi locuita. E ca si cum ai zice ca tu te vei insura cu un oras in care iti locuieste iubita sau cu apartamentul ei, nu cu ea ca persoana, ma intelegi ? :)
Ambele exista.

Primul merge 'in pustie' unde se incurca cu fiara stacojie, pe motiv de isa.1:21, in timp ce al de sus, este 'in constructie', infiind toti membrii credinciosi. :)

Dar noi dezbatem simbolistica luminatorilor, ca sa identificam femeia din 12. :)

Edited by Dude_2nd, 08 February 2020 - 20:52.


#50
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 08 februarie 2020 - 20:28, said:



E larga Tarlaua...doar daca nu te tin dracii legat aciia..Posted Image

D-ta esti ”picatura chinezeasca”. Sper ca stii despre ce vorbesc...

#51
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 08 februarie 2020 - 20:18, said:

Atata timp cat e vorva de 'O femeie...', si nu o identifica clar, trebe sa mergi pe indicii ca s-o deconspirezi. Nu sa iei ce-ti place, si sa pui nasturii ce-ti plac pipotei tale... Posted Image

Ps: puteai sa mergi pe ipoteza ta impusa, daca textu zicea, cum mai zice de altfel:

'am vazut ierusalimu de sus, invaluit in soare cu luna la picioare, asediat de Balauru...' Posted Image
Da, atunci puteai interpreta cum vrei tu soarele si luna.

Textul oferă suficiente indicii. Trebuie însă să nu începi cu nasturii, la care tu ai deja interpretarea cu sunt Legea...  :)
Cum vede și Xlander, trebuie discutate și unificate conceptele, teologia, și apoi dezbătut identitatea femeii...

Soarele și luna nu le interpretezi cum vrei, pentru că îți spune textul direct că sunt slava lui Dumnezeu și Mielul.

#52
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 08 februarie 2020 - 20:57, said:


Soarele și luna nu le interpretezi cum vrei, pentru c îți spune textul direct c sunt slava lui Dumnezeu și Mielul.
Tocmai ca nu. :)
Soarele si Luna devin inutile in cazu Miresei, find nlocuite de adevarata sursa a luminii: Dumnezeu si Mielul.

'Cetatea n-are trebuinta nici de soare, nici de luna, ca s-o lumineze; caci o lumineaza slava lui Dumnezeu, si faclia ei este Mielul. (Apoc.21:23)'

Deci inseamna ca sunt surse de lumina spirituala cu caracter limitat, temporar. :)  legea si prorocii...indrumatoru spre Hristos, adevarata lumina. :)

View PostDorel666, on 08 februarie 2020 - 20:54, said:



D-ta esti âpicatura chinezeascaâ. Sper ca stii despre ce vorbesc...
Nu pricep.
Sfintia sa ma apreciaza...:hypocrite:

Edited by Dude_2nd, 08 February 2020 - 21:03.


#53
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 08 februarie 2020 - 21:01, said:


Nu pricep.
Sfintia sa ma apreciaza...Posted Image

https://www.shtiu.ro...easca-8918.html

#54
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 08 februarie 2020 - 20:54, said:

Stabilesti pe baza antitezei :

1. Femeia...are nevoie (e invaluita in soare, cu luna la picioare)
2. Mireasa...NU are nevoie( soarele si luna sunt inlocuite de lumina lu Dumnezeu sia Mielului)

Argumentezi circular, adică strecori între premise concluzia că femeia din 12:1 este mireasa din 21, 22.
Apoi amesteci luminătorii literali cu ceea ce reprezintă ei.

View PostDude_2nd, on 08 februarie 2020 - 21:01, said:

'Cetatea n-are trebuinta nici de soare, nici de luna, ca s-o lumineze; caci o lumineaza slava lui Dumnezeu, si faclia ei este Mielul. (Apoc.21:23)'

Deci inseamna ca sunt surse de lumina spirituala cu caracter limitat, temporar. Posted Image  legea si prorocii...indrumatoru spre Hristos, adevarata lumina. Posted Image

Soarele și luna sunt literale în acea comparație, de fapt hiperbolă. Nu este înlocuită Legea cu slava lui Dumnezeu.
În plus, înlocuirea de care zici a avut loc la moartea lui Cristos, care a adus legământul nou, nu la timpul când coboară cetatea din cer.

Quote

Deci, soarele si luna sunt surse de iluminare EXTERNE, onorabile, dar cu durata limitata, temporara.
Adica, exact 'indrumator spre Hristos' care ia locu Tutorilor 'luminatori'(legea si prorocii)

Edited by logic1, 08 February 2020 - 21:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate