Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Restaurare apartament tâmplărie lemn interior și exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
[ https://i.ibb.co/qp77DcW/Ferestre-duble-page-0001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu am reusit nicicum sa atasez la raspunsul de mai jos.

 DeaD, on 13 februarie 2020 - 17:14, said:

Ferestrele duble conform stasului din 71 erau fara garnituri.
Era totuși un tip care avea garnituri pe interior la cercevelele exterioare. Pentru a rezista mai bine, garnitura trebuie montata in falt, facut o frezare pentru a fi integrata ca si in atasament. Exista si variante autoadezive dar sunt mai putin rezistente in timp.
Cele mai bune garnituri ar fi cele de la Schlegel, problema este ca nu se prea gasesc la distribuitori in Romania. Trebuie verificata in primul rand grosimea umarului (care depaseste ca lungime tocul) pentru a vedea ce garnituri sunt necesare.
Referitor la cealalta intrebare cu sticla, cred ca maxim ai putea alege un pachet laminat mai gros. S-ar putea decupa din falt sa se puna un pachet termopan, dar cu o bagheta foarte foarte mica si va fi degeaba.
Dar cu toate acestea ajungi la niste costuri ... ai cerut oferta pentru tamplarie noua?

Edited by DeaD, 13 February 2020 - 17:34.


#20
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

 DeaD, on 13 februarie 2020 - 17:14, said:

Ferestrele duble conform stasului din 71 erau fara garnituri.
Era totuși un tip care avea garnituri pe interior la cercevelele exterioare. Pentru a rezista mai bine, garnitura trebuie montata in falt, facut o frezare pentru a fi integrata ca si in atasament. Exista si variante autoadezive dar sunt mai putin rezistente in timp.

Cele mai bune garnituri ar fi cele de la Schlegel, problema este ca nu se prea gasesc la distribuitori in Romania. Trebuie verificata in primul rand grosimea umarului (care depaseste ca lungime tocul) pentru a vedea ce garnituri sunt necesare.

Referitor la cealalta intrebare cu sticla, cred ca maxim ai putea alege un pachet laminat mai gros. S-ar putea decupa din falt sa se puna un pachet termopan, dar cu o bagheta foarte foarte mica si va fi degeaba.

Dar cu toate acestea ajungi la niste costuri ... ai cerut oferta pentru tamplarie noua?  

Salut, cam in 2 saptamani hotarasc daca repar lemn sau inlocuit cu termopan. Intre timp am trimis la atelier, o fereastra deteriorat, o usa interioara si o usa de debara sa vad cum le face. Dupa ce vad rezultatele aleg.
Cred ca o sa fie ori reparatii/vopsire standard ori termopan, inbunatatirea celor existente nu pare fezabila.
Multumesc.

#21
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

 ceocri, on 13 februarie 2020 - 16:14, said:


Salut, chiar te rog daca poti sa imi dai mai multe detali, daca tot le pastram pe cele vechi de lemn macar sa le facem cat mai bine si termic. Ma intreb oare sticla veche nu poate fi inlocuita cu o sticla moderna cu proprietati mai bune de izolare.
Geamul termoizolant de la pvc cu camera de gaz intre banuies ca este prea gros pentru tamplaria veche.
Teoretic cerceveaua  are o grosime de 4cm din cate imi aduc aminte.Daca vrei sa pui pachet trebuie frezat in faltul unde era sticla in asa fel sa ramana in afara 1 cm minim,mai pui bagheta 1 cm si mai rămâne 2 cm iar in loc de garnitura pui silicon si ai avea un pachet de 20mm.Dar nu merita pt. ca mp2 de pachet nu diferă cu mult fata de in pachet de 24.

#22
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Parerea mea e sa reconditionezi toata tamplaria interioara care merita iar pentru cea exterioara, mai bine astepti daca nu ai bugetul necesar si sa o schimbi cu una noua. Nu merita investitii in ferestrele vechi. Ele erau executate pe grosime de 4,2cm pentru a fi eficient pachetul termopan trebuie sa aiba 2,4cm. In 1,8 cm nu avem cum avea si un umar in care sa stea sticla si o sipca care sa o fixeze.

Din productie erau gandite cu pierderi de 30-70% pentru a nu fi necesara aerisirea. De aceea bate vantu pe la ferestrele vechi.

Poti sa iti faci ferestrele noi din molid care ar fi cel mai ieftin sau meranti ori stejar care ar fi mai scumpe si mai rezistente. Am scos personal ferestre din meranti montate in 1878, aflate inca intr-o stare buna.

#23
lungan

lungan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.11.2007
Si eu as schimba tamplaria exterioara, la cum arata. La interior merge reconditionata.

#24
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Am dat deja câte una din cele mai rele dintre ele la un atelier pentru test , fereastră, ușă de debara, și ușă interioară.
la ușa interioară aveam variante ca, ușa de 400 ron Dedeman Posted Image , ușa noua pin 1000 sau păstrat usa veche schimbat furnir și vopsit 1250, varianta pe care am și ales-o.
toata lucrarea cam 5000 + TVA. Deși termic va fi o problema estetic sunt mulțumit cu restaurarea celor originale.
Ferestrele vor fi ușor modernizate, schimbate toată sticla și prinsă fără chit, acum cu o stinghie elegantă de lemn, mult mai plăcut vizual.

Attached Files



#25
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Sa le ceri sa iti monteze sau lipeasca si o garnitura. Atat la usile interioare (sa nu auzi lemn pe lemn cand se inchid) cat si la ferestre.

#26
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Salut, poti sa imi dai exemplu de garnituri?
Multumesc

#27
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Cel mai bine ar fi sa folosesti ceva de genu : https://webshop.scha...a etansare fer.

Dar trebuie montata intr-un falt, facut unul in atelier. Pe o freza nu e foarte greu cand e sticla data jos si sunt nevopsite.

Daca nu, trebuie lipita una dar nustiu de ce dimensiuni ... in functie de ce tolerante sunt intre toc si cercevea, daca sunt ...
Poti cauta pe internet garnitura adeziva pentru ferestre si sa iti zica cei de la atelier ce ar putea monta ...
Daca nu exista tolerante, practic s-ar putea muta pozitia balamalelor (care banuiesc ca nu sunt reglabile) sa inchida mai in exterior cu grosimea garniturii ... Dar cand scoti suruburile de la balamale ... si vrei sa le bagi inapoi la ferestre vechi poti avea multe surprize ...

#28
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Am terminat dupa 8 luni, a fost o mare problema, ceea mai dificila de fapt din toata restaurarea. Calitatea e undeva de 7-8 dar ce neseriosi, mi-au scos peri albi, nu recomand echipa nimani.

#29
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Pune și tu ceva poze și spune ce te nemulțumește. În lucrările de reparații, renovări, restaurări etc. așa este, beneficiarul cere una, prestatorul înțelege altceva, prestatorul spune una, beneficiarul înțelege altceva. Prestatorul își face un plan, materiale, timp, oameni, bani cheltuiți și profit evident, pe parcursul lucrărilor apar surprizele, nici prestatorii nu pot evalua la virgulă și nici beneficiarii nu spun de la început pretențiile pe care le au.

Cât a costat lucrarea, că deja termenul de execuție este mai bun decât ți s-a spus de către alt ofertant probabil (12 luni)? Dacă e de 7-8 posibil să nu fie atât de rău încât să nu recomanzi.

#30
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Au fost foarte neseriosi si au folosit mana de lucru necalificata la santier. Lucrarile de atelier au fost bune dar pe santier nenorocire. varsat vopsea la greu, retusari tocuri oribile, vopsea aplicat si pe pereti, lucrari de preagtire extrem de proaste, facem eu pt ei, sticla sparte sau zgariat, minciuni ca vin maine, poimane, etc.
Din pacate nu am avut de ales. Lucrarea a costat 6000 euro, probabil niste oamnei seriosi pe care nu i-am gasit ar fi luat 10.000, cred.

#31
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

 ceocri, on 12 ianuarie 2021 - 17:15, said:

Au fost foarte neseriosi si au folosit mana de lucru necalificata la santier. Lucrarile de atelier au fost bune dar pe santier nenorocire. varsat vopsea la greu, retusari tocuri oribile, vopsea aplicat si pe pereti, lucrari de preagtire extrem de proaste, facem eu pt ei, sticla sparte sau zgariat, minciuni ca vin maine, poimane, etc.
Din pacate nu am avut de ales. Lucrarea a costat 6000 euro, probabil niste oamnei seriosi pe care nu i-am gasit ar fi luat 10.000, cred.

Pentru 6k euroi mutam atelierul de lemn la bucuresti.Slefuiam din mana usa pana la lemn Posted Image Posted Image Posted Image.

Edited by mmiclaus, 12 January 2021 - 20:25.


#32
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Și crezi că ieșea de 10? Întreb, că poate omul mai dă 6k doar să-i iasă lucrarea de 10. Că vorba aia a plecat de la 18k în 12 luni și ajunge la 12k în 16 luni. Cumva se compensează, termen mai mare, preț mai mic, lucrare de 10.

#33
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

 Dorel-Jefuitorul, on 12 ianuarie 2021 - 22:22, said:

Și crezi că ieșea de 10? Întreb, că poate omul mai dă 6k doar să-i iasă lucrarea de 10. Că vorba aia a plecat de la 18k în 12 luni și ajunge la 12k în 16 luni. Cumva se compensează, termen mai mare, preț mai mic, lucrare de 10.
Am cam stat cu ei cat am putut, intradevar a fost multa munca, la atelier a mers repede cu retusarea/reparatiile dar pe santier a fost mult mai greu si ei nu aveau priceperea, rabdarea, tot timpul fugeau la alte lucrari.
A fost prima mea lucrare de genul, am subestimat. La garsoniera am luat o alata echipa care a mers mai bine teoretic, a facaut 90% din treaba bine, am facut greseala sa le dau toti banii inainte de sarbatori si acum tot sun "bolnavi" sa termine cei 10 %, mai mult retusuri.
Mai am un proiect de reconstruire casa, acolo am sa aleg cu echipa doar cu referinte, nu ma multumesc dar ca am gasit pe cineva, sunt dispus sa le si import daca e cazul.

Edited by ceocri, 13 January 2021 - 00:53.


#34
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Vezi că și la import este nașpa, știu eu câteva cazuri care doar au plătit mai mult și atât, problemele ulterioare puteau fi mai mici dacă nu se ghidau după “este de import, deci este mai bun”. Întradevăr este vorba despre proiecte mai mari, gen construire case la cheie, dar chiar și așa, pe bani mult mai mulți oamenii au primit ceva similar sau chiar mai rău decât de la ai noștrii, să vezi acolo frustrări.

Dar tu de ce-ți mai faci griji, colegul Mmiclaus s-a oferit deja, probabil garantează nota 10 în o treime din cât te-ar costa cu alții.

#35
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

 Dorel-Jefuitorul, on 13 ianuarie 2021 - 02:09, said:

Vezi că și la import este nașpa, știu eu câteva cazuri care doar au plătit mai mult și atât, problemele ulterioare puteau fi mai mici dacă nu se ghidau după “este de import, deci este mai bun”. ĂŽntradevăr este vorba despre proiecte mai mari, gen construire case la cheie, dar chiar și așa, pe bani mult mai mulți oamenii au primit ceva similar sau chiar mai rău decât de la ai noștrii, să vezi acolo frustrări.

Dar tu de ce-ți mai faci griji, colegul Mmiclaus s-a oferit deja, probabil garantează nota 10 Ă®n o treime din cât te-ar costa cu alții.
🤣🤣🤣 nu mai vreau sa aud de asa ceva, toata tineretea mi-am mâncat-o slefuind lemn, dat cu dalta, cred ca numai degetele de la picioare au reușit sa scape,  in schimb la cele de la mana numai ele stiu prin cate au trecut (julituri,slefuite,aschii de lemn) .... dar sunt intregi😆😆

#36
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Ok, atunci nu mai face nimeni lucrarea aia de 10 nici dacă omul ar fi dispus să plătească încă 6k. Te-ai lăudat degeaba că în 6k faci tu magii. Degeaba ai pus poze cu scule din secolul trecut dacă nu vrei să te deplasezi cu ele prin țară și să faci restaurări de tâmplărie veche.

Râdem, glumim, dar este o nișă, este nevoie în piață de oameni pricepuți la așa ceva și se pot face bani buni. Ăia cu 18.000 cred că faceau bani buni, ăștia cu 6k cred că și-au furat-o cu banii rău de tot.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate