Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Balaurul rosu

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
665 replies to this topic

#649
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 02 septembrie 2020 - 13:20, said:

Bun... Sunt curios acum dacă Iisus a fost sau nu și om, Ă®n același timp. Ce părere ai?

Nu, a fost o teofanie a Tatălui, atât! 100% Dumnezeu, 0% uman! Mulțumit?!

#650
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 02 septembrie 2020 - 18:32, said:



Nu, a fost o teofanie a Tatălui, atât! 100% Dumnezeu, 0% uman! Mulțumit?!

Attached Files



#651
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
De ce, că așa a decretat Xlander de pe Softpedia... mă faci să zâmbesc... bine, pe tipă aș înțepa-o o dată, clar... :)

#652
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 01 septembrie 2020 - 19:56, said:

Daca ma iau dupa tine atotcunoasterea lui Dumnezeu este cam inexistenta.

Mantuirea este prin har sau prin credinta?
Daca depinde de om, nu mai este prin har, este prin fapte doar si atunci iti rezulta ca Isus este dejaba
testarea lu Adam arata ca atotcunoasterea despre care vb, e inexistenta. :)


mantuirea e prin har prin credintza, acceptand sa faci faptele cele bune pregatite celor dreptzi inca dinainte de facerea lumii. :)

#653
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,883
  • Înscris: 10.09.2008
Într-adevăr, după testarea lui Avraam, "știu ACUM că te temi de Mine...". Sună antropomorfic, dar acesta este modelul de caracter pe care ni-l revelează Scriptura despre Dumnezeu. El CREDE în noi, până la testarea finală.



#654
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 03 septembrie 2020 - 07:26, said:

Într-adevăr, după testarea lui Avraam, "știu ACUM că te temi de Mine...". Sună antropomorfic, dar acesta este modelul de caracter pe care ni-l revelează Scriptura despre Dumnezeu. El CREDE în noi, până la testarea finală.
Nu cred in acest principiu divin.
Am insa alta teorie. Viata in sine e un test pentru fiecare, si in functie de cum te raportezi la evenimente, decizii, hotarari , fapte sau credinte, ai si "trecere in ochii" lui Dumnezeu sau a oamenilor. Sincer, cred ca Avraam a fost "testat" de propria constinta, adica imaginatia lui , exact ca si in cazul Evei, i-a jucat feste, si l-a convins ca e nevoie de un test de credinta fata de Dumnezeu.

Edited by pacopaco1967, 03 September 2020 - 08:27.


#655
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDude_2nd, on 03 septembrie 2020 - 06:04, said:

testarea lu Adam arata ca atotcunoasterea despre care vb, e inexistenta. Posted Image


mantuirea e prin har prin credintza, acceptand sa faci faptele cele bune pregatite celor dreptzi inca dinainte de facerea lumii. Posted Image
Ori este prin har si credinta ori este prin fapte?

Ne hotaram si noi odata.

Diferenta nu-i numai de context, de exemplu, esti facut sa faci, desi este impotriva vointei tale.

Exemplul cu Pavel, pana sa fie facut sa faca,Pavelica era implicat in macelarirea de crestini.

View Postlogic1, on 03 septembrie 2020 - 07:26, said:

Într-adevăr, după testarea lui Avraam, "știu ACUM că te temi de Mine...". Sună antropomorfic, dar acesta este modelul de caracter pe care ni-l revelează Scriptura despre Dumnezeu. El CREDE în noi, până la testarea finală.

Nu suna in niciun fel, da`pai antropomorfic.

Pe de o parte il mai scoate si pe Avraam un egoist temator pentru propria fiinta, care din incomensurabile spaime ca ar fi putut fi supus unei torturi inimaginabile isi sacrifica ( la nivel mental) propriul fiu.

#656
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 03 septembrie 2020 - 08:53, said:

Ori este prin har si credinta ori este prin fapte?

Ne hotaram si noi odata.


faptele demonstreaza credintza vie/activa. NU le poti separa decat in filozofia greaca.

vezi cazu lu Avraam, a lu Joseph, a lu Danel, a celor trei tineri din vavilon... a lu Isus. a lu Brancoveanu. Posted Image

Siggy. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 03 September 2020 - 09:10.


#657
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 02 septembrie 2020 - 18:32, said:

Nu, a fost o teofanie a Tatălui, atât! 100% Dumnezeu, 0% uman! Mulțumit?!
Să luăm drept adevărată afirmația ta. De aici, rezultă următoarele, din punct de vedere logic:
  • apostoli au 100% dreptate în cele ce scriu, întrucât Dumnezeu i-a ales.
  • apostolii afirmă că scrierile veterotestamentare sunt caduce, având dreptate, înseamnă că într-adevăr este astfel.
  • Iisus transformă Legea cea veche într-una Nouă, care se bazează pe iubirea aproapelui.
  • rezultă deci, că doar scrierile noutestamentare sunt importante pentru creștini, cele veterotestamentare având doar caracter istoric și profetic.
Asta din punct de vedere al scrierilor.

Acum, din punctul hristic de vedere, rezultă următoarele:
  • Iisus s-a născut din OM, ori Dumnezeu nu se poate naște din Om.
  • Dacă Iisus este 100% Dumnezeu, atunci înseamnă că Dumnezeu nu a mai fost omniprezent, fiind 100% sub formă umană și Acesta fiind Iahve, precum afirmi dumneata.
  • Iisus comunică cu Tatăl. Fiind 100% Dumnezeu, cu cine comunică, deci? Și, mai ales, de ce?
  • Iisus experimentează suferința în cel mai înalt grad. Fiind Dumnezeu nu o poate experimenta, deci episodul răstignirii devine doar o farsă. Mai ales în grădina Ghețimani unde se roagă Tatălui să îi fie curmată suferința ce urma să vină.
  • Iisus a murit. Ori, Dumnezeu nu poate muri. Apoi a Înviat, ceea ce conduce la ideea clară că și învierea este o farsă.
Vezi dumneata, asta sunt câteva din problemele ce rezultă logic, atunci când tragi o concluzie nepotrivită.

Edited by mario_bril, 03 September 2020 - 11:05.


#658
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Îți răspund mai pe seară... acuma, mă așteaptă niște halbe... :)

#659
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postheart_of_ice, on 03 septembrie 2020 - 16:43, said:

Îți răspund mai pe seară... acuma, mă așteaptă niște halbe... Posted Image
esti sportiv, Heartule? practici halberele? :D

#660
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 03 septembrie 2020 - 11:00, said:


1. Să luăm drept adevărată afirmația ta. De aici, rezultă următoarele, din punct de vedere logic:
  • apostoli au 100% dreptate Ă®n cele ce scriu, Ă®ntrucât Dumnezeu i-a ales.
  • apostolii afirmă că scrierile veterotestamentare sunt caduce, având dreptate, Ă®nseamnă că Ă®ntr-adevăr este astfel.
  • Iisus transformă Legea cea veche Ă®ntr-una Nouă, care se bazează pe iubirea aproapelui.
  • rezultă deci, că doar scrierile noutestamentare sunt importante pentru creștini, cele veterotestamentare având doar caracter istoric și profetic.
Asta din punct de vedere al scrierilor.

2. Acum, din punctul hristic de vedere, rezultă următoarele:
  • Iisus s-a născut din OM, ori Dumnezeu nu se poate naște din Om.
  • Dacă Iisus este 100% Dumnezeu, atunci Ă®nseamnă că Dumnezeu nu a mai fost omniprezent, fiind 100% sub formă umană și Acesta fiind Iahve, precum afirmi dumneata.
  • Iisus comunică cu Tatăl. Fiind 100% Dumnezeu, cu cine comunică, deci? Și, mai ales, de ce?
  • Iisus experimentează suferința Ă®n cel mai Ă®nalt grad. Fiind Dumnezeu nu o poate experimenta, deci episodul răstignirii devine doar o farsă. Mai ales Ă®n grădina Ghețimani unde se roagă Tatălui să Ă®i fie curmată suferința ce urma să vină.
  • Iisus a murit. Ori, Dumnezeu nu poate muri. Apoi a ĂŽnviat, ceea ce conduce la ideea clară că și Ă®nvierea este o farsă.
Vezi dumneata, asta sunt câteva din problemele ce rezultă logic, atunci când tragi o concluzie nepotrivită.

1. - chiar dacă i-a ales Dumnezeu, nu înseamnă că apostolii nu se pot înșela... și pe evrei i-a ales Iahve și p'ormă știm ce s-a întâmplat...

- unde afirmă apostolii că scrierile veterotestamentare sunt caduce?

- Isus nu transformă nimic, când tânărul bogat îl întreabă ce să facă ca să moștenească viața veșnică, Isus nu-i răspunde cu o nouă lege a iubirii, transformată din cea veche, nu, ci îi spune să păzească cele 10 porunci...

- rezultă pe naiba... nu rezultă nimic... legea lui Dumnezeu o regăsim în scrierile ebraice... punct...

2. - da, s-a născut din om, însă acea naștere nu a fost o naștere normală, că rezultat al unirii sexuale dintre un bărbat și o femeie, nu, ci acea naștere a fost cu caracter supranatural, Maria a rămas grea de la DS... de aici fiecare interpreteaza cum îl taie capul, cea mai rezonabilă interpretare e cea a teofaniei...

- Isus a fost 100% Dumnezeu ca substanță, nu că Dumnezeu și-a transferat toată puterea și personalitatea în Isus, nu, ci Isus a fost o teofanie, adică o manifestare divină în plan material, El (Dumnezeu) fiind în același timp dincolo de planul material, ca forță invizibilă din spatele întregului existent...

- acea comunicare cu Tatăl (adică cu El Însuși), era o formă de pedagogie spirituală, îndreptând atenția asupra Sa (aia reală din Cer), învățându-i pe apostoli adevărata viață spirituală...

- de ce să nu poată Dumnezeu experimenta suferința umană, mai ales că El este Cel care a creat omul? dacă El a ales asta, cine Îl poate trage la răspundere? nu este vorba despre despre nicio farsă, Isus a suferit ca orice om...

- a murit teofania nu Dumnezeu, adică acel avatar, acea formă de manifestare... și nu, nu este vorba despre o farsă sau ceva de genul ăsta, ci eu cred că așa a ales Creatorul să împace lumea cu El Însuși... cine Îl poate acuza de asta?

Edited by heart_of_ice, 04 September 2020 - 03:32.


#661
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Erată:

- "ca" în loc de "că"
- "interpretează" în loc de "interpreteaza"
- "în" în loc de "din"

Edited by heart_of_ice, 04 September 2020 - 03:49.


#662
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 04 septembrie 2020 - 03:20, said:

1. - chiar dacă i-a ales Dumnezeu, nu înseamnă că apostolii nu se pot înșela... și pe evrei i-a ales Iahve și p'ormă știm ce s-a întâmplat...

- unde afirmă apostolii că scrierile veterotestamentare sunt caduce?

- Isus nu transformă nimic, când tânărul bogat îl întreabă ce să facă ca să moștenească viața veșnică, Isus nu-i răspunde cu o nouă lege a iubirii, transformată din cea veche, nu, ci îi spune să păzească cele 10 porunci...

- rezultă pe naiba... nu rezultă nimic... legea lui Dumnezeu o regăsim în scrierile ebraice... punct...

2. - da, s-a născut din om, însă acea naștere nu a fost o naștere normală, că rezultat al unirii sexuale dintre un bărbat și o femeie, nu, ci acea naștere a fost cu caracter supranatural, Maria a rămas grea de la DS... de aici fiecare interpreteaza cum îl taie capul, cea mai rezonabilă interpretare e cea a teofaniei...

- Isus a fost 100% Dumnezeu ca substanță, nu că Dumnezeu și-a transferat toată puterea și personalitatea în Isus, nu, ci Isus a fost o teofanie, adică o manifestare divină în plan material, El (Dumnezeu) fiind în același timp dincolo de planul material, ca forță invizibilă din spatele întregului existent...

- acea comunicare cu Tatăl (adică cu El Însuși), era o formă de pedagogie spirituală, îndreptând atenția asupra Sa (aia reală din Cer), învățându-i pe apostoli adevărata viață spirituală...

- de ce să nu poată Dumnezeu experimenta suferința umană, mai ales că El este Cel care a creat omul? dacă El a ales asta, cine Îl poate trage la răspundere? nu este vorba despre despre nicio farsă, Isus a suferit ca orice om...

- a murit teofania nu Dumnezeu, adică acel avatar, acea formă de manifestare... și nu, nu este vorba despre o farsă sau ceva de genul ăsta, ci eu cred că așa a ales Creatorul să împace lumea cu El Însuși... cine Îl poate acuza de asta?
Am bănuit eu că nu vrai și nici nu poți să folosești raționamentele logice...

#663
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 02 septembrie 2020 - 20:30, said:

De ce, că așa a decretat Xlander de pe Softpedia... mă faci să zâmbesc... bine, pe tipă aș înțepa-o o dată, clar... :)
Asa declara Scriptura. Zambesti prea mult in circumstante care reclama maxima seriozitate dar e treaba ta.
Strict la ce-ai afirmat, NU. Nu si nu si nu, Scriptura te contrazice, nu eu, x sau y.


#664
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 04 septembrie 2020 - 09:24, said:

Am bănuit eu că nu vrai și nici nu poți să folosești raționamentele logice...

Răspunsul d-tale la obiecțiile mele fiind... :habarnam:

View PostXlander, on 04 septembrie 2020 - 09:38, said:

Asa declara Scriptura. Zambesti prea mult in circumstante care reclama maxima seriozitate dar e treaba ta.
Strict la ce-ai afirmat, NU. Nu si nu si nu, Scriptura te contrazice, nu eu, x sau y.

Dezvoltă...

#665
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDude_2nd, on 03 septembrie 2020 - 09:01, said:

faptele demonstreaza credintza vie/activa. NU le poti separa decat in filozofia greaca.

vezi cazu lu Avraam, a lu Joseph, a lu Danel, a celor trei tineri din vavilon... a lu Isus. a lu Brancoveanu. Posted Image

Siggy. Posted Image

Faptele sunt roada Duhului Sfant
22.  Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa,
23.  Blândeţea, înfrânarea, curăţia; împotriva unora ca acestea nu este lege

Asta spuneam si eu.

Diferenta dintre spusele mele si ale tale, este ca eu sustin ce spune Biblia iar talica sustii ca rodul Duhului Sfant care te face sa faci, nu exista iar faptele sunt doar expresia liberei vointei a omului

Dude

#666
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSigned_on_ice, on 07 septembrie 2020 - 19:30, said:

Diferenta dintre spusele mele si ale tale, este ca eu sustin ce spune Biblia iar talica sustii ca rodul Duhului Sfant care te face sa faci, nu exista iar faptele sunt doar expresia liberei vointei a omului

Dude
Nah, el sustine ca tot el, ca baiat bun, face de la el putere. Nu ca altii, mai bagabonti, care nu sunt asa jmecheriPosted Image

Edited by zexelica, 08 September 2020 - 16:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate