Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Balaurul rosu

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
665 replies to this topic

#613
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 01 septembrie 2020 - 16:55, said:

Numai ca universul asta va fi distrus. SI va fi un pamant nou.
pamant nou = o noua societate omeneasca

universu distrus = o mare balarie, nu crez asa o atrocitate.)

#614
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 01 septembrie 2020 - 16:58, said:

pamant nou = o noua societate omeneasca
Unde scrie asta? Ca scrie ca va face pamant nou si ceruri noi.

Quote

universu distrus = o mare balarie, nu crez asa o atrocitate.)

10. Ziua Domnului insa va veni ca un hot. In ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile ceresti se vor topi de mare caldura, si pamantul, cu tot ce este pe el, va arde.
11. Deci, fiindca toate aceste lucruri au sa se strice, ce fel de oameni ar trebui sa fiti voi, printr-o purtare sfanta si evlavioasa,
12. asteptand si grabind venirea zilei lui Dumnezeu, in care cerurile aprinse vor pieri, si trupurile ceresti se vor topi de caldura focului?
13. Dar noi, dupa fagaduinta Lui, asteptam ceruri noi si un pamant nou, in care va locui neprihanirea.

#615
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDude_2nd, on 01 septembrie 2020 - 16:54, said:

pt mine, vestea cea buna e ca

Si eu ce vrei sa fac, sa-ti explic ca nu intelegi? Cum sa-ti explic, daca nu pricepi?

Edited by criztu, 01 September 2020 - 17:03.


#616
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcriztu, on 01 septembrie 2020 - 17:03, said:

Si eu ce vrei sa fac, sa-ti explic ca nu intelegi? Cum sa-ti explic, daca nu pricepi?
nu trebe sa esplici nimic.
trebe numa sa spui rugaciunea Tatal nostru, si sa crezi Profetziile. Posted Image

Acolo se va croi o cale, un drum, care se va numi Calea cea sfanta: niciun om necurat nu va trece pe ea, ci va fi numai pentru cei sfinti; cei ce vor merge pe ea, chiar si cei fara minte, nu vor putea sa se rataceasca. (Isa.35:8)

View Postzexelica, on 01 septembrie 2020 - 17:02, said:

Unde scrie asta? Ca scrie ca va face pamant nou si ceruri noi.

Tot pamantul avea o singura limba si aceleasi cuvinte. (Fac.11:1)

View Postzexelica, on 01 septembrie 2020 - 17:02, said:

10. Ziua Domnului insa va veni ca un hot. In ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile ceresti se vor topi de mare caldura, si pamantul, cu tot ce este pe el, va arde.
11. Deci, fiindca toate aceste lucruri au sa se strice, ce fel de oameni ar trebui sa fiti voi, printr-o purtare sfanta si evlavioasa,
12. asteptand si grabind venirea zilei lui Dumnezeu, in care cerurile aprinse vor pieri, si trupurile ceresti se vor topi de caldura focului?
13. Dar noi, dupa fagaduinta Lui, asteptam ceruri noi si un pamant nou, in care va locui neprihanirea.
cerurile noi = Forurile noi, conducatoare a pamantului
pamantu nou = o noua societate omeneasca

petre il citeaza pe Isaiah:

Iata, vine ziua Domnului, zi fara mila, zi de manie si urgie aprinsa, care va preface tot pamantul in pustiu si va nimici pe toti pacatosii de pe el.
10. Caci stelele cerurilor si Orionul nu vor mai straluci; soarele se va intuneca la rasaritul lui, si luna nu va mai lumina.
11. "Voi pedepsi - zice Domnul - lumea pentru rautatea ei, si pe cei rai, pentru nelegiuirile lor; voi face sa inceteze mandria celor trufasi si voi dobori semetia celor asupritori.
12. Voi face pe oameni mai rari decat aurul curat si mai scumpi decat aurul din Ofir.
13. Pentru aceasta voi clatina cerurile, si pamantul se va zgudui din temelia lui de mania Domnului ostirilor, in ziua maniei Lui aprinse.

Dumnezeu are bai cu cei rai, nu cu planetzii. :)

Edited by Dude_2nd, 01 September 2020 - 17:13.


#617
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 01 septembrie 2020 - 17:08, said:

Tot pamantul avea o singura limba si aceleasi cuvinte. (Fac.11:1)
Asa, si? Pamantul de acum, peste care a venit potopul. Nu pamantul NOU.

Quote

cerurile noi = Forurile noi, conducatoare a pamantului
Proba biblica.

Quote

pamantu nou = o noua societate omeneasca
Proba biblica, nu afirmatiile tale.

Deocamdata SCRIE ca trupurile ceresti se vor topi si pamantul, CU TOT CE ESTE PE EL, va arde. Deci ce zic eu, SCRIE. Ce zici tu, nu scrie. Simplu.

Edited by zexelica, 01 September 2020 - 17:12.


#618
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 01 septembrie 2020 - 17:12, said:


Proba biblica.


El ne-a inviat impreuna si ne-a pus sa sedem impreuna in locurile ceresti, in Hristos Isus, (Efes.2:6)

Caci noi n-avem de luptat impotriva carnii si sangelui, ci impotriva capeteniilor, impotriva domniilor, impotriva stapanitorilor intunericului acestui veac, impotriva duhurilor rautatii care sunt in locurile ceresti. (Efes.6:12)

iara daca esti in locurile ceresti,

Celui ce va birui ii voi da sa sada cu Mine pe scaunul Meu de domnie, dupa cum si Eu am biruit si am sezut cu Tatal Meu pe scaunul Lui de domnie." (Apoc.3:21)... Celui ce va birui si celui ce va pazi pana la sfarsit lucrarile Mele ii voi da stapanire peste neamuri.
27. Le va carmui cu un toiag de fier si le va zdrobi ca pe niste vase de lut, cum am primit si Eu putere de la Tatal Meu.

#619
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

View Postcriztu, on 01 septembrie 2020 - 15:57, said:

zi omule versetu, de ce nu zici versetul, iti cade mana?

Nu mi-a căzut, ți-am dat zece.

Romani 6, GBV2001

2 Nicidecum! Noi, care am murit faţă de păcat, cum să mai trăim în el?
10 Pentru că, în ceea ce a murit, a murit faţă de păcat odată pentru totdeauna; iar în ceea ce trăieşte, trăieşte faţă de Dumnezeu.
11 Tot aşa şi voi, socotiţi-vă pe voi înşivă morţi faţă de păcat şi vii faţă de Dumnezeu, în Hristos Isus.



#620
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postzexelica, on 01 septembrie 2020 - 17:12, said:

Proba biblica.

Tipi ca din gura de sarpe "proba biblica, proba biblica", dar cand ti se pune proba biblica - Sunteti Dumnezei - psalm 82:6, Ion 10:34, iti infigi dejtele in urechi si te hlizesti.
Tu desfiintezi scriptura.

Edited by criztu, 01 September 2020 - 17:22.


#621
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 01 septembrie 2020 - 17:16, said:

El ne-a inviat impreuna si ne-a pus sa sedem impreuna in locurile ceresti, in Hristos Isus, (Efes.2:6)

Caci noi n-avem de luptat impotriva carnii si sangelui, ci impotriva capeteniilor, impotriva domniilor, impotriva stapanitorilor intunericului acestui veac, impotriva duhurilor rautatii care sunt in locurile ceresti. (Efes.6:12)

iara daca esti in locurile ceresti,

Celui ce va birui ii voi da sa sada cu Mine pe scaunul Meu de domnie, dupa cum si Eu am biruit si am sezut cu Tatal Meu pe scaunul Lui de domnie." (Apoc.3:21)... Celui ce va birui si celui ce va pazi pana la sfarsit lucrarile Mele ii voi da stapanire peste neamuri.
27. Le va carmui cu un toiag de fier si le va zdrobi ca pe niste vase de lut, cum am primit si Eu putere de la Tatal Meu.
Aha, inteleg de unde vii. Numai ca nu face sens. Scrie de PAMANT NOU si CERURI NOI.

El ne-a inviat impreuna si ne-a pus sa sedem impreuna in locurile ceresti, in Hristos Isus, (Efes.2:6)
Col. 1:13. El ne-a izbavit de sub puterea intunericului si ne-a stramutat in Imparatia Fiului dragostei Lui,

Asta e in prezent. In VIITOR, scrie ca in ZIUA DOMNULUI se vor topi cerurile si arde pamantul. Deci, nu tine Posted Image  Mascareste-i pe iehovisti, pls :lol: :lol:

#622
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Tarlaua a devenit ca o Casa de nebuni: fiecare ii da la gioale - spiritual/duhovniceste :hypocrite:  - aproapelui lui, si nimeni nu pica de acord cu nimeni... :lol:

View Postzexelica, on 01 septembrie 2020 - 17:23, said:

Aha, inteleg de unde vii. Numai ca nu face sens. Scrie de PAMANT NOU si CERURI NOI.

El ne-a inviat impreuna si ne-a pus sa sedem impreuna in locurile ceresti, in Hristos Isus, (Efes.2:6)
Col. 1:13. El ne-a izbavit de sub puterea intunericului si ne-a stramutat in Imparatia Fiului dragostei Lui,

Asta e in prezent. In VIITOR, scrie ca in ZIUA DOMNULUI se vor topi cerurile si arde pamantul. Deci, nu tine Posted Image  Mascareste-i pe iehovisti, pls Posted Image Posted Image
aztazi cerurile sunt forurile conducatoare a acestui pamant cu buni si rai laolalta
in viitor, foru va fi Biserica prin Hristos.

astazi pamantu e format din multime de popoare
in viitor, "cei drepti vor stapani pamantu si vor locui pt totdeauna pe el..."  :)

#623
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDude_2nd, on 01 septembrie 2020 - 17:27, said:

Tarlaua a devenit ca o Casa de nebuni

Nu-ti face griji, ca si tu la fel ca zexelica iti bagi dejtele in urechi si te hlizesti si scoti limba de fiecare data cand dau cu Sunteti Dumnezei - psalm 82:6, Ion 10:34 in tine.

Edited by criztu, 01 September 2020 - 17:29.


#624
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
E fals. Nu scrie "Dumnezei" ci dumnezei.

#625
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostXlander, on 01 septembrie 2020 - 17:34, said:

E fals. Nu scrie "Dumnezei" ci dumnezei.

in traducerea lu Incornilescu pe care o prizezi tu, asa e, cum zici tu.

Edited by criztu, 01 September 2020 - 17:57.


#626
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 01 septembrie 2020 - 17:27, said:

Tarlaua a devenit ca o Casa de nebuni: fiecare ii da la gioale - spiritual/duhovniceste Posted Image  - aproapelui lui, si nimeni nu pica de acord cu nimeni... Posted Image


aztazi cerurile sunt forurile conducatoare a acestui pamant cu buni si rai laolalta
in viitor, foru va fi Biserica prin Hristos.

astazi pamantu e format din multime de popoare
in viitor, "cei drepti vor stapani pamantu si vor locui pt totdeauna pe el..."  Posted Image
Nu citesti. Pamantul si cerurile de astazi vor fi distruse, scrie.

10. Ziua Domnului insa va veni ca un hot. In ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile ceresti se vor topi de mare caldura, si pamantul, cu tot ce este pe el, va arde.
11. Deci, fiindca toate aceste lucruri au sa se strice, ce fel de oameni ar trebui sa fiti voi, printr-o purtare sfanta si evlavioasa,
12. asteptand si grabind venirea zilei lui Dumnezeu, in care cerurile aprinse vor pieri, si trupurile ceresti se vor topi de caldura focului?
13. Dar noi, dupa fagaduinta Lui, asteptam ceruri noi si un pamant nou, in care va locui neprihanirea.

Nici vorba ca vom continua aici. Scrie NOI.

#627
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 01 septembrie 2020 - 18:19, said:

Nici vorba ca vom continua aici.
ba chiar aciia, dupa cum scrie:

"ferice de cei blanzi ca ei vor mosteni pamantu..."
"vie Imparatia Ta... pe pamant..."
"Dar in vremea acestor imparati, Dumnezeul cerurilor va ridica o imparatie care nu va fi nimicita niciodata si care nu va trece sub stapanirea unui alt popor. Ea va sfarama si va nimici toate acele imparatii, si ea insasi va dainui vesnic. (Dan.2:44)"


....
blahblahblah... Posted Image

View Postcriztu, on 01 septembrie 2020 - 17:29, said:

Nu-ti face griji, ca si tu la fel ca zexelica iti bagi dejtele in urechi si te hlizesti si scoti limba de fiecare data cand dau cu Sunteti Dumnezei - psalm 82:6, Ion 10:34 in tine.
dumnezei dumnezei, da NU Dumnezeu dumnezeilor. :)

Edited by Dude_2nd, 01 September 2020 - 18:39.


#628
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 01 septembrie 2020 - 18:40, said:

ba chiar aciia, dupa cum scrie:
"ferice de cei blanzi ca ei vor mosteni pamantu..."
Aha, pai tot acolo scrie si asta

"Ferice de cei saraci in duh, caci a lor este Imparatia cerurilor! (Mat.5:3)

Sau, aia blanzi pe pamant si cei saraci in duh merg in cer? Posted Image

Plus ca pamantul este de doua feluri, pamantul actual si pamantul NOU. Cum in discutie este viata eterna, care este DUPA ziua Domnului, pamantul in vedere este cel NOU.

Eu pun cuvintele Mele in gura ta si te acopar cu umbra mainii Mele, ca sa intind ceruri noi si sa intemeiez un pamant nou, si sa zic Sionului: "Tu esti poporul Meu!" (Isa.51:16)
Caci iata, Eu fac ceruri noi si un pamant nou; asa ca nimeni nu-si va mai aduce aminte de lucrurile trecute si nimanui nu-i vor mai veni in minte. (Isa.65:17)
Dar noi, dupa fagaduinta Lui, asteptam ceruri noi si un pamant nou, in care va locui neprihanirea. (2Pet.3:13)

Quote

"vie Imparatia Ta... pe pamant..."
"Dar in vremea acestor imparati, Dumnezeul cerurilor va ridica o imparatie care nu va fi nimicita niciodata si care nu va trece sub stapanirea unui alt popor. Ea va sfarama si va nimici toate acele imparatii, si ea insasi va dainui vesnic. (Dan.2:44)"

Fariseii au intrebat pe Isus cand va veni Imparatia lui Dumnezeu. Drept raspuns, El le-a zis: "Imparatia lui Dumnezeu nu vine in asa fel ca sa izbeasca privirile. (Luc.17:20)
Nu se va zice: "Uite-o aici!" sau: "Uite-o acolo!" Caci iata ca Imparatia lui Dumnezeu este inauntrul vostru." (Luc.17:21)

Dar, daca Eu scot dracii cu degetul lui Dumnezeu, Imparatia lui Dumnezeu a ajuns pana la voi. (Luc.11:20)

Imparatia din rugaciunea Domnului este mantuirea, imparatia dinauntrul nostru. Este o rugaciune de mantuire.
Imparatia dupa ziua Domnului este imparatia CERURILOR.

Caci va spun ca, daca neprihanirea voastra nu va intrece neprihanirea carturarilor si a fariseilor, cu niciun chip nu veti intra in Imparatia cerurilor. (Mat.5:20)
Nu oricine-Mi zice: "Doamne, Doamne!" va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu care este in ceruri. (Mat.7:21)

"Imparatia Mea nu este din lumea aceasta", a raspuns Isus. "Daca ar fi Imparatia Mea din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca sa nu fiu dat in mainile iudeilor; dar acum, Imparatia Mea nu este de aici." (Ioan.18:36)

#629
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View Postcriztu, on 01 septembrie 2020 - 17:56, said:

in traducerea lu Incornilescu pe care o prizezi tu, asa e, cum zici tu.
Aici iti arati reala valoare. :idea:
Dumnezeu vorbea in adunarea dumnezeilor si le zicea "voi sunteti Dumnezei "? Hai nu zau, prea le inventezi din joben pentru gura-casca, ti-au mai atras si altii atentia. E ilogic, absurd si anti-biblic. De cate ori mai repeti falsul asta grosolan?


#630
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 01 septembrie 2020 - 19:07, said:

Aha, pai tot acolo scrie si asta

"Ferice de cei saraci in duh, caci a lor este Imparatia cerurilor! (Mat.5:3)

Împărăția cerurilor este pe pământ. ”Cerurile” fiind un eufemism pentru ”Dumnezeu”. Matei vorbește despre Împărăția cerurilor, în timp ce Luca, în contexte paralele, despre Împărăția lui Dumnezeu.

Apoc. 5

10 „Ai făcut din ei o împărăţie şi preoţi pentru Dumnezeul nostru, şi ei vor împărăţi pe pământ!”


Ceruri/pământ vechi/noi este limbaj simbolic, propriu profețiilor, inclusiv Apocalipsei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UIdboWSQcDQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate