Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Balaurul rosu

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
665 replies to this topic

#577
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 31 august 2020 - 11:19, said:

Paco, pe bune, habarnismul asta e periculos.

Caci n-avem un Mare Preot care sa n-aiba mila de slabiciunile noastre, ci Unul care in toate lucrurile a fost ispitit ca si noi, dar fara pacat. (Evr.4:15)
Eu te-am intrebat pentru a invata. E rusine sa intrebi ?
Dar  despre isus biblia spune ca a fost omorat in trup dar inviat in duh. Cum tu ai spus ca pentru a fi invierea spirituala presupune moartea spirituala, te-am intrebat cum interpretezi asta in cazul lui isus ? Te intreb findca vreau sa invat. Nu ma dau stiutor cum tu te crezi.

#578
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 31 august 2020 - 11:19, said:

Paco, pe bune, habarnismul asta e periculos.

Caci n-avem un Mare Preot care sa n-aiba mila de slabiciunile noastre, ci Unul care in toate lucrurile a fost ispitit ca si noi, dar fara pacat. (Evr.4:15)

Fără păcat după moarte, când este Mare Preot. Aici sunt descrise două calități ale Marelui Preot: (1) Provenind dintre oameni este înțelegător cu slăbiciunile lor și (2) pentru că a adus jertfă pentru păcat este fără păcat când intră în prezența lui Dumnezeu (în Sfânta Sfintelor). Conjuncția ”dar” nu există în greacă.

#579
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 31 august 2020 - 11:33, said:

Eu te-am intrebat pentru a invata. E rusine sa intrebi ?
Dar  despre isus biblia spune ca a fost omorat in trup dar inviat in duh. Cum tu ai spus ca pentru a fi invierea spirituala presupune moartea spirituala, te-am intrebat cum interpretezi asta in cazul lui isus ? Te intreb findca vreau sa invat. Nu ma dau stiutor cum tu te crezi.
Stimabile, ti-am recomandat sa citesti Biblia. Nu e rusine sa nu stii, nimeni nu stie totul. Bine, inafara de logic :lol:
Citeste despre mielul de sacrificiu, fara pata, perfect. Nasterea imaculata pt acest aspect este, sa nu fie pacatul primordial.
Invierea lui Hristos a avut loc dupa ce a platit pacatele, pentru care a murit.
N-am nimic impotriva sa-ti explic, dar chiar asa, de baza......mai citeste si tu Biblia, pe bune.

View Postlogic1, on 31 august 2020 - 16:43, said:

Fără păcat după moarte, când este Mare Preot. Aici sunt descrise două calități ale Marelui Preot: (1) Provenind dintre oameni este înțelegător cu slăbiciunile lor și (2) pentru că a adus jertfă pentru păcat este fără păcat când intră în prezența lui Dumnezeu (în Sfânta Sfintelor). Conjuncția ”dar” nu există în greacă.
Da, nu este in koine DAR, insa nu schimba sensul. Sau, acuma Hristos a fost pacatos?

#580
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postzexelica, on 31 august 2020 - 16:51, said:

Invierea lui Hristos a avut loc dupa ce a platit pacatele, pentru care a murit.

Nu inteleg: tu crezi ca Isus a inviat? Imi poti arata versetul in greaca, nu abominatiile lu Incornilescu?

Edited by criztu, 31 August 2020 - 17:21.


#581
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcriztu, on 31 august 2020 - 17:21, said:

Nu inteleg: tu crezi ca Isus a inviat? Imi poti arata versetul in greaca, nu abominatiile lu Incornilescu?

Epic facepalm.jpg

#582
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 31 august 2020 - 16:51, said:

Da, nu este in koine DAR, insa nu schimba sensul. Sau, acuma Hristos a fost pacatos?

Schimbă sensul. Dacă nu este conjuncția ”dar”, se înțelege că după înviere și instalare ca Mare Preot, Isus are două calități care-l fac potrivit pentru funcție. Înțelegător cu slăbiciunile altora și el însuși fără păcat.

Evrei 7:27

Care n-are nevoie, ca ceilalţi mari preoţi, să aducă jertfe în fiecare zi (anuală de ispășire), întâi pentru păcatele sale, şi apoi pentru păcatele norodului, căci lucrul acesta l-a făcut o dată pentru totdeauna, când S-a adus jertfă pe Sine însuşi.



#583
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 31 august 2020 - 17:51, said:

Schimbă sensul. Dacă nu este conjuncția ”dar”, se înțelege că după înviere și instalare ca Mare Preot, Isus are două calități care-l fac potrivit pentru funcție. Înțelegător cu slăbiciunile altora și el însuși fără păcat.

Evrei 7:27

Care n-are nevoie, ca ceilalţi mari preoţi, să aducă jertfe în fiecare zi (anuală de ispășire), întâi pentru păcatele sale, şi apoi pentru păcatele norodului, căci lucrul acesta l-a făcut o dată pentru totdeauna, când S-a adus jertfă pe Sine însuşi.


Nu exprimi ceea ce trebuie.

1) A fost Hristos pacatos?
2) A avut Hristos vreun pacat?

Da, sau nu.

#584
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Dacă ștergi acea conjuncție măsluită, textul spune că marele preot nu are păcat - după ce aduce jertfă. Acum știi!

#585
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
faza e ca e scris: Isus a fost facut pacat pt noi. total opus cu ce crosetezi tu ca dupa ce a murit a fost fara pacat - o exprimare incomprehensibila, caci daca ai ceva si ramai fara el nu zici "am fost fara", ci zici "am ramas fara" sau "nu am mai avut"

Edited by criztu, 31 August 2020 - 20:33.


#586
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
De ce nu te referi tu la textul care spune că Marele Preot este ”fără păcat” pentru că a adus jertfă pentru el și pentru popor?

#587
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
cred ca n-ai citit cu atentie: un asa arhiereu avem nevoie - separat de pacatosi nascut deasupra ceruri, care nu e ca alti arhierei care au nevoie sa aduca jertfa intai pt ei - evrei 7:27
Isus nu are nevoie sa aduca jertfa pt sine. cuvantul e "sfant de capatai"(arhiereus) iar nu "preot"(presbyteros)

Edited by criztu, 31 August 2020 - 21:51.


#588
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postzexelica, on 28 august 2020 - 18:53, said:

Pentru ca inainte de a primi Duhul Sfant suntem "morti"

Voi erati morti in greselile si in pacatele voastre (Efes.2:1)
Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)

Numai bisericosii aud, desi sunt morti Posted Image, comanda parintilor lor cand sa-i creeze, etc......

Asta spuneam si eu.

Ca doar cei chemati aud glasul, altfel poate sa bata Isus la usa pana face carcei la deget.

Numai Dudu o tine pe a lui, ca depinde de om sa deschida usa.

Nicidecum de Dumnezeu.

View PostDude_2nd, on 28 august 2020 - 19:23, said:

in nasterea fizica tu n-ainici un aport.
in cea duhovniceasca, da. Isus este Viatza si a venit pt toti. care cred asculta, care nu cred isi vad de treburile lor.

Sunt cunoscuti dinainte cei care se nasc din nou de catre Dumnezeu.Inainte ca ei sa se nasca.

View Postlogic1, on 31 august 2020 - 21:28, said:

De ce nu te referi tu la textul care spune că Marele Preot este ”fără păcat” pentru că a adus jertfă pentru el și pentru popor?

Este o diferenta intre preotul care are pacate dar le sterge prin jertfa (iudaism)
si
Cel nascut fara de pacat care se jertfeste pentru pacatele altora.

Edited by Signed_on_ice, 01 September 2020 - 08:17.


#589
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008

View Postcriztu, on 31 august 2020 - 21:50, said:

cred ca n-ai citit cu atentie: un asa arhiereu avem nevoie - separat de pacatosi nascut deasupra ceruri, care nu e ca alti arhierei care au nevoie sa aduca jertfa intai pt ei - evrei 7:27
Isus nu are nevoie sa aduca jertfa pt sine. cuvantul e "sfant de capatai"(arhiereus) iar nu "preot"(presbyteros)

Nu ai citit textul. Nu are nevoie să aducă jertfe în fiecare an pentru sine, "căci lucrul acesta l-a făcut", atunci când s-a adus jertfă o dată pentru totdeauna.

View PostSigned_on_ice, on 01 septembrie 2020 - 08:21, said:

Este o diferenta intre preotul care are pacate dar le sterge prin jertfa (iudaism)
si
Cel nascut fara de pacat care se jertfeste pentru pacatele altora.

O diferență în crezuri, nu în Biblie.

#590
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 01 septembrie 2020 - 08:21, said:

Sunt cunoscuti dinainte cei care se nasc din nou de catre Dumnezeu.Inainte ca ei sa se nasca.
nominal nu sunt cunoscutzi, tocmai acesta este rolu testului, sa-i faca cunoscutzi.
insa ca principiu, cel ce face binele va trai... in acest sens sunt cunoscutzi dinainte.

Siggy. Posted Image

View PostSigned_on_ice, on 01 septembrie 2020 - 08:21, said:

Numai Dudu o tine pe a lui, ca depinde de om sa deschida usa.

Nicidecum de Dumnezeu.
sigur ca depinde de om sa deschida.


si de Dumnezeu, care bate. :)

Edited by Dude_2nd, 01 September 2020 - 09:18.


#591
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postlogic1, on 01 septembrie 2020 - 08:29, said:

Nu ai citit textul. Nu are nevoie să aducă jertfe în fiecare an pentru sine, "căci lucrul acesta l-a făcut", atunci când s-a adus jertfă o dată pentru totdeauna.

N-ai cum sa fii sfant si sa ai pacat. Evrei 2:26 - avem nevoie de un arhiereus care e ousios - fara pacat, sfant, sfintit, drept, dumnezeiesc, sacru.
Tu te tii strans de traducerea lu Incornilescu, ignori traducerile in engleza de ex. unde nu e tradus "caci lucrul acesta l-a facut".
Ignori textul in greaca, unde cuvantul 'gar' - tradus de Incornilescu "caci", inseamna 'pentru'. Versetul evrei 7:27 poate fi interpretat ambiguu - iti place cand ceva e in coada de peste, ce-ti mai place - dar contextul iti lamureste ca nu e cazu, binenteles, daca ai intelegere spirituala.
Evrei 7:27 iti zice clar:
nu este ca ceilalti arhiereis
care intai asupra propriilor pacate inalta ofrande
apoi motamot:
epeita ton tou laou touto gar epoiesen ephapax heauton anenenkas
apoi ale ostirea asta pentru a facut o data sine inaltand - anenenkas cica din anaphero - sus-cara, sus-purta - ofranda e dusa sus - in partea de sus a templului.

deci un arhiereus muritor, impiedicat de moarte - e explicat mai sus in context, face doua lucruri - ofranda asupra propriului pacat, apoi ale poporului
dupa care "asta pentru" - deci tot Evrei 7 e despre "ostire", deci 'ton tou laou touto gar' poate insemna "pentru (pacate)ale ostirii acesteia"
dar sa zicem ca nu e "pentru pacatele acestei ostiri" sa zicem ca se termina la 'laou' - "intai asupra propriilor pacate inalta ofrande apoi ale ostirii";
dupa care "touto gar epoiesen ephapax heauton anenenkas" - "asta pentru a facut o data sine inaltand" - deci cum adica 'o data'?
E vorba ca in tot Evrei 7 se vorbeste de ca lucrarea sfintilor(ereis) e impiedicata de moarte, pe cand acest sfant de capatai(arhiereus) are puterea unei vieti "ce nu poate fi pierduta". Aceasta coreleaza cu ce tot strig aicea in pustie de an de zile, ca Isus nu e mort nici o secunda, fiind cel viu, viata, cel ce da viata, cel ce face viu.

ajadar Isus are sfintire continua, permanenta, neintrerupta de moarte.
pe cand tu - si aici te rog sa contemplezi - imi povestesti ca Isus "a fost fara pacat" dupa moarte!

daca ai reusit sa citesti ce ti-am explicat, intelegi ca tu chibitzezi pe versete, nu citesti in context, nu corelezi, nu pricepi ansamblul, si iese ce iti iese. Nu mai citi Incornilescu!

Edited by criztu, 01 September 2020 - 10:54.


#592
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcriztu, on 01 septembrie 2020 - 10:45, said:

N-ai cum sa fii sfant si sa ai pacat.
sau cu pacatele iertate/anulate. :)

#593
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
pacat = moarte, daca nu ti-a picat fisa inca. a avea pacat = a fi impiedicat de moarte - evrei 7:23
pe cand Isus e viu fara intrerupere, continuu, nici macar o secunda - evrei 7:14

contempleaza la ce ti se explica aici, ca Isus e viu continuu, ca sa intelegi ce mistrezareala e "Isus a inviat" ca si cum ar fi fost o secunda mort.

Edited by criztu, 01 September 2020 - 11:13.


#594
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Marele Preot de la evrei nu avea păcat după ce se curăța, aducând jertfă pentru el și pentru popor. Tot așa Cristos, spune textul, este "fără păcat" în oficiul de Mare Preot. Din ziua în care a adus jertfă și a intrat în Sfânta Sfintelor, în prezența lui Dumnezeu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate