Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Merita sa ne intoarcem in Romania ?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4718 replies to this topic

#37
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostDariusN, on 30 ianuarie 2020 - 20:11, said:

Lucram la o multinationala destul de mare si tot nu avem siguranta locului de munca, situatia nu e asa doar in multinationala asta ci in majoritatea si cunosc destul de multe cazuri.

Sistemul de sanatate din Germania este cu totul altfel decat este prezentat de catre majoritatea: foarte multe medici incompetenti, dezinteresati, care preiau pacienti pe banda rulanta doar sa-si faca norma, in ciuda faptului ca ai programare niciodata nu se respecta ora, astepti in medie cam o ora(am fost in destul de multe locuri), echipamentele sunt invechite majoritatea si dau rateuri (nu vorbim de spitalele mari). Intr-adevar, cu asigurarea de stat nu platesti mare parte dintre consultatii, insa serviciile lasa foarte mult de dorit. Nu cunosc cum este cu asigurarea privata, probabil ca sunt tratati cu totul altfel.

Stomacul gol nu il avem nici aici, dar nici in Romania nu l-am avea. Cel mai probabil, nivelul de trai din punct de vedere financiar ar fi cam acelasi.

Ne-am intoarce pentru familie, prieteni si pentru calitatea relatiilor interumane. Avem casa ( mai exact 4  - 2 case si 2 apartamente in Bucuresti si Arad), nu se pune problema gasirii unui loc de munca si nici de a sta in chirie.

Eu lucrez in domeniul IT si sotia in Sales tot in domeniul IT.

Decizia pe care o vom lua nu are legatura sau nu se rezuma numai la partea financiara, de aceea incercam sa punem in balanta toate aspectele.

Daca ai 4 case esti barosan...nu stiu de ce ai mai plecat in germania....
Nici nu are rost sa mai pierzi gazu pe acolo
In it o sa iei si aici destui bani sa traiesti normal daca ai casa ta

#38
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Inca mai ai impresia ca aici iti vei regasi fostii prieteni din copilarie, la fel cum i-ai lasat? Asta va fi prima mare deziluzie pe care-o vei avea.

#39
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Nu pare să fi plecat de prea mult timp.

Edited by atupi, 30 January 2020 - 21:17.


#40
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010

View PostDariusN, on 30 ianuarie 2020 - 20:11, said:



Lucram la o multinationala destul de mare si tot nu avem siguranta locului de munca, situatia nu e asa doar in multinationala asta ci in majoritatea si cunosc destul de multe cazuri.

Sistemul de sanatate din Germania este cu totul altfel decat este prezentat de catre majoritatea: foarte multe medici incompetenti, dezinteresati, care preiau pacienti pe banda rulanta doar sa-si faca norma, in ciuda faptului ca ai programare niciodata nu se respecta ora, astepti in medie cam o ora(am fost in destul de multe locuri), echipamentele sunt invechite majoritatea si dau rateuri (nu vorbim de spitalele mari). Intr-adevar, cu asigurarea de stat nu platesti mare parte dintre consultatii, insa serviciile lasa foarte mult de dorit. Nu cunosc cum este cu asigurarea privata, probabil ca sunt tratati cu totul altfel.

Stomacul gol nu il avem nici aici, dar nici in Romania nu l-am avea. Cel mai probabil, nivelul de trai din punct de vedere financiar ar fi cam acelasi.

Ne-am intoarce pentru familie, prieteni si pentru calitatea relatiilor interumane. Avem casa ( mai exact 4  - 2 case si 2 apartamente in Bucuresti si Arad), nu se pune problema gasirii unui loc de munca si nici de a sta in chirie.

Eu lucrez in domeniul IT si sotia in Sales tot in domeniul IT.

Decizia pe care o vom lua nu are legatura sau nu se rezuma numai la partea financiara, de aceea incercam sa punem in balanta toate aspectele.

Am înțeles. De-asta te-am întrebat lucrurile alea, ca sa înțeleg de ce ai plecat si de ce ai vrea sa revii.

Decizia evident va apartine, si e important sa fiti voi impacati cu decizia pe care o veți lua. Personal sunt plecat de aproape 8 ani din România, in Austria, sunt exact ca si tine, adica sotia e însărcinată, insa nu cred ca ne vom întoarce vreodată. Stiu ca nu e deloc ușor (trebuie sa iti imaginezi ca eu nu vorbeam nici macar o boaba de germana cand am ajuns) insa am vrut sa ma adaptez si integrez, si asta am făcut. Ai nevoie de cativa ani buni insa. Nu stiu de cand sunteti voi acolo, insa abia dupa 3-4 ani am realizat ca a fost cea mai buna decizie sa vin aici si mai ales sa aleg sa rămân. Si gândește-te ca eu niciodată nu am visat sau nu mi-am dorit sa plec din țară. A fost ceva spontan, datorita unei oferte de munca, venita din pură întâmplare, insa pe care nu am vrut sa o refuz, gândindu-mă ca nu as vrea ca peste 5-10 ani sa am regrete si sa ma intreb oare cum ar fi fost daca acceptam oferta.

Daca totusi mai stati, si dati de gust, in cativa ani puteti vinde o parte din proprietățile din Ro, daca nu chiar toate, si cu siguranță o sa puteți lua acolo ceva ce sa va faca fericiti.

Iar legat de sistemul de sănătate, asa funcționează programarile peste tot. Programarea iti garanteaza faptul ca vei fi primit in ziua aceea, nimic mai mult. Insa sistemele din Germania si Austria sunt cu siguranță cele mai bune din lume (ma refer la cele de stat).

In rest ce sa zic, sper sa luati decizia cea mai buna pentru voi. Dar eu zic sa va gândiți bine.

LE: siguranța locului de munca o ai doar ca bugetar. La privat, indiferent daca e compania mai mare sau mai mica, nu ai acea siguranță. Doar rezultatele te tin in viata. Dar contractele va sunt pe perioada determinata sau nedeterminata? Deoarece am auzit ca e si asta un mod de a se pune presiune pe angajați in Germania.

Edited by MixMaster, 30 January 2020 - 21:48.


#41
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
prin anii 93-94 un prieten din copilarie  pleaca in israel definitiv.dupa vreo 2 ani ne intreaba ce ar spune prietenii nostri daca el s-ar intoarce in Romania?era  macinat de acest gand .i-am spus ca n-ar zice nimeni nimic fiindca ai fost acolo ai stat nu ti-a placut si-ai venit pur si simplu acasa.cum ai plecat odata mai poti pleca unde doresti unde te simti bine

#42
DariusN

DariusN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.10.2008

View Postatupi, on 30 ianuarie 2020 - 21:16, said:

Nu pare să fi plecat de prea mult timp.

Suntem de 4 ani plecati.

#43
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
fara discutie veniti inapoi. La cele expuse de tine nu se pune problema locului de munca sau al venitului. Atunci clar cea mai buna optiune este acasa.

#44
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Unii nu pleacă ptr bani sau locuri de munca ci ptr un mod mai civilizat de a-și trăi viața.
Am avut niste colegi care după 3 luni s-au întors din Germania, au zis că nu suporta atât ordine, liniște și că se închid cârciumile la ora 22.
Cum s-a tot zis, fiecare cu prioritățile lui.

#45
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
așa cum cineva bine spunea, 100 de useri, 400 de păreri.

Personal îți recomand să iei decizia cea mai buna sfătui du-te cu partenerul. Alegeți ce considerați voi bine, nu ce cred alții că este bine.
Sunt multe + și - pentru ambele variante însă nu exista un răspuns unic balonul.
Eu sunt plecat cu soția de 1,5ani și nu în Europa, ci mult mai departe. Chiar daca totul în jurul nostru este pozitiv, vom găsi mereu ceva care sa nu fie suficient. Pregătirea mentala pentru orice alegeri faci în viață, e mai importantă decât feedbackul sau reviewurile de pe forumuri.
Nu cred in Europa și în rezistența ei peste timp. Tensiunea politico-economica din acest moment va lăsa urme în țările mai slab dezvoltate (Romania) și în migranții ce își caută un trai mai bun. Știu că e un subiect sensibil și cu siguranță voi genera mult "zgomot" dar în 5-7ani lucrurile vor arata mult schimbate, in rău, în zona Euro ("uniune")

Timpul îți va răspunde la orice întrebare și singur vei trage o concluzie. Oricare ar fi ea, sa nu îți para rău de alegerea pe care o veți face.

(doar ca să animez discuția, las și eu un "subiect de comentat". 43°, acasă, imediat după birou)
Attached File  IMG_20200131_164251-01.jpeg   449.71K   97 downloads

#46
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Daca va angajati la stat (buget) in Romania, merita. Nici nu priviti in urma spre Germania.

#47
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Deci esti plecat de 4 ani si lucrezi in IT. Cat de bine vorbesti limba? Eu sunt tot in DE de 6 ani, pot sa iti spun ca din punctul meu de vedere acum ca vine bebele merita sa ramai in Germania. Merita pentru el sa te integrezi cat mai bine.

- Pentru ca sistemul medical e bine pus la punct, si cel de invatamant la fel. In Germania cauti un spital mare si bun in care sa nasca sotia, o sa ai conditii bune si servicii medicale bune, asistente in spital care vin sa iti arate lucruri fara sa se uite urat la tine, mai mult insista sa faci anumite chestii ca sa le inveti din spital.O sa ai hebamme (moasa) care vine la tine acasa zilnic cand e bebele mic daca ai nevoie si te invata de toate. In Romania nici dracu nu se ocupa de tine, nici dracu nu iti spune cum sa faci anumite chestii atunci cand e bebele mic. Iti spun asta din propria experienta, avem si noi un bebe si prieteni in aceeasi situatie dar aflati in Romania. Diferenta e foarte mare.

- In plus, ai autostrazi si drumuri bune care iti dau o oarecare siguranta ca nu vei da peste toti needucatii din traficul unui oras mare romanesc. In plus, o autostrada ofera o aorecare siguranta in comparatie cu un drum Turda-Cluj.....

- Ai asigurari bune, atat pe plan medical cat si pe alte planuri. Daca ai o problema o rezolvi cu asigurarea sau prin competenta organelor de stat.

- Cand te vei intoarce in Romania nu te poti intalni cu prietenii asa cum crezi tu, nu e ca si cand mergi 2 saptamani pe an in concediu si toti isi fac timp sa se vada cu tine. Te vei vedea cu ei probabil o data pe luna penttru ca nici ei nu au timp, au familie, etc.

- Un alt aspect care poate e important pentru voi, din München ai sanse bune sa ajungi unde vrei tu la final de saptamana sau intr-o zi libera. Esti in Centrul Europei, in 3h esti in Dolomiti, in 1h30 in Alpii austrieci, ai flexibilitatea de a merge cu masina cand vrei tu, mai ales acum cand bebele e mic. Iti spun din experienta, nu trebuie sa vezi treaba asta ca un stop al excursiilor, si copiilor le face bine sa vada lucruri noi si trebuie obisnuiti cu plimbarile inca de mici. In Bucuresti ce posibilitati ai? Fuga pe Valea Prahovei sau in Bulgaria, e decizia ta daca se compara o vacanta la Busteni fata de una in Cortina d'Ampezzo pt ca iarna in perioadele de varf preturile sunt asemanatoare sau mai mari in Romania.

Legat de bani nu am ce sa spun pentru ca voi aveti venit bun si e clar ca nu asta e motivul intoarcerii. Tocmai asta e ideea mea, au trecut vremurile in care pleci din RO pentru ca nu ai bani, acum pleci pentru o calitate superioara a vietii, iar Sudul Germaniei e un loc unde se traieste bine.

#48
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDariusN, on 30 ianuarie 2020 - 21:54, said:

Suntem de 4 ani plecati.
Eu as face pe dracu'n patru sa mai raman inca 4 ani ca sa pot obtine cetatenia.
Cu pasaportu' german in buzunar parca ai mai multa siguranta, ca viitorul pare sa nu sune extrem de bine.
Dar daca chiar nu mai suportati viata acolo, nu are rost sa va chinuiti...

#49
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostKarhu, on 31 ianuarie 2020 - 10:54, said:

Eu as face pe dracu'n patru sa mai raman inca 4 ani ca sa pot obtine cetatenia.
Cu pasaportu' german in buzunar parca ai mai multa siguranta, ca viitorul pare sa nu sune extrem de bine.
Dar daca chiar nu mai suportati viata acolo, nu are rost sa va chinuiti...

Daca lucreaza el in IT de mai multa vreme, castiga bine (deci se poate intretine fara probleme) si daca mai are si un atestat de limba B1 se poate incadra in categoria persoanelor care primesc cetatenia dupa 6 ani.

Edited by giuliani, 31 January 2020 - 11:17.


#50
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
asta vroiam sa zic si eu. daca e totul ok, mai trebuie sa stea doar 2 ani.

#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Atunci si mai bine, doi ani trec, si macar se naste si copilul acolo, fara costurile pe care le implica o nastere in Romania.

#52
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDariusN, on 30 ianuarie 2020 - 16:35, said:

...
Va multumesc frumos pentri orice sfat ! Posted Image

ce „fumați” de obicei?

în traducere: AI ÎNNEBUNIT???!!! :o

#53
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View Postiamback, on 31 ianuarie 2020 - 15:20, said:

Primul pas e sa stai juma de zi pe un forum romanesc
O fi și asta un indicator al calității vieții.
Clar răutatea gratuita și invidia nu caracterizează pe români

#54
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

View Postdiabboliq, on 31 ianuarie 2020 - 15:36, said:

O fi și asta un indicator al calității vieții.
Clar răutatea gratuita și invidia nu caracterizează pe români
Asa e. Vorbeste despre integrare, dar sta aici. Unii au nevoie de un reality check.
Nu e rautate, e adevarul. Invidie nici atat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate