Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Femeia apocalipsei

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1822 replies to this topic

#37
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcriztu, on 29 ianuarie 2020 - 13:20, said:



pai si care e Biserica lu Hristos? care e interpretarea corecta dupe opinia ta selecta, prin care vorbeste adevarul pur si inmiresmat?
Biserica lu Hristos e definita prin acest aspect:

'Aici este rabdarea sfintilor, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus." (Apoc.14:12)'

Deci NU e nici una din sectele/bisericile organizate astazi , platite de la bugetu lu Herod. :)
E totalitatea indivizilor dispersatiin intreaga lume, din orice natiune, caracterizati de versu ala de mai sus.

#38
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDude_2nd, on 29 ianuarie 2020 - 12:43, said:

Doar o ramasita a Bisericii/copilului ramane pe pamant:

'Si balaurul, maniat pe femeie, s-a dus sa faca razboi cu ramasita semintei ei, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Isus Hristos. (Apoc.12:17)'
Iar razboiu, se concretizeaza in prigoana din partea fiarei, imperiul modern post-antic , perfectionat,  ce ii urmeaza Balaurului antic. Adica a perioadei medievale pana la wwii cand cornu mic isi  stabileste dominatia mondiala capturand iremediabil impreuna cu imparateasa lui, coroanele de la cele 10 coarne. Cuplul iconic: 'am vazut o femeie sezand pe o fiara ...'

'Toti au acelasi gand si dau fiarei puterea si stapanirea lor. (Apoc.17:13)'
'...Sed ca imparateasa, nu sunt vaduva si nu voi sti ce este tanguirea!"'(Apoc.18:7) => cele10 imperii predau coroanele conducerii lumii cuplului iconic caruia I se inchina lumea: fiarei stacojii si imparatesei ei. :)
Ti-am dat like pentru cuvantul "ramasita". :) Atat.
De aici ne despartim puternic tare, eu interpretez femeia prigonita de balaur si dusa in pustiu, nu ca populatia integrala a Israelului, ci doar partea ei crestina (insignifianta de altfel astazi, dar probabil mai numeroasa in vremea "necazului cel mare". In pustiu, adica in tinuturile invecinate, unde in mod supranatural (un regim politico-administrativ tolerant fata de evreii-crestini) vor scapa persecuțiilor la care va fi supus Israelul ca tara, cu cei care vor ramane acolo. Avem si versete, dar asta pe alta data.

Edited by Xlander, 29 January 2020 - 13:41.


#39
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXlander, on 29 ianuarie 2020 - 13:40, said:


Ti-am dat like pentru cuvantul "ramasita". :) Atat.
De aici ne despartim puternic tare, eu interpretez femeia prigonita de balaur si dusa in pustiu, nu ca populatia integrala a Israelului, ci doar partea ei crestina (insignifianta de altfel astazi, dar probabil mai nuleroasa in vremea "necazului cel mare". In pustiu, adica in tinuturile invecinate, unde in mod supranatural (un regim politico-administrativ tolerant fata de evreii-crestini) vor scapa persecuțiilor la care vi supus Israelul ca tara, cu cei care vor ramane acolo. Avem si versete, dar asta pe alta data.

Dumnezeu n-a facut osebire intre evreu credincios si necredincios: tot poporu a plecat in diaspora, aka pustia despre care vorbea Moses:

'
daca inima ta se va abate, daca nu vei asculta si te vei lasa amagit sa te inchini inaintea altor dumnezei si sa le slujesti, va spun astazi ca veti pieri si nu veti avea zile multe in tara pe care o veti lua in stapanire, dupa ce veti trece Iordanul.'

'Domnul te va duce, pe tine si imparatul pe care-l vei pune peste tine, la un neam pe care nu l-ai cunoscut, nici tu, nici parintii tai. Si acolo, vei sluji altor dumnezei, de lemn si de piatra.'

Aka, 'vi se lasa casa pustie...'. :)

Edited by Dude_2nd, 29 January 2020 - 13:45.


#40
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDude_2nd, on 29 ianuarie 2020 - 13:23, said:

E totalitatea indivizilor dispersatiin intreaga lume, din orice natiune, caracterizati de versu ala de mai sus.

E de fapt individul.
corpul tau e templul lui Dumnezeu - 1cor 6:19
corpul e biserica al carei cap e Isus - coloseni 1:18

nota: "corp" si "cap" in coloseni 1:8 sunt folosite la figurat, desemnand concepte spirituale, ce nu pot fi descrise decat prin experiente lumesti, materiale, naturale.

Edited by criztu, 29 January 2020 - 13:50.


#41
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcriztu, on 29 ianuarie 2020 - 13:45, said:



E de fapt individul.
corpul tau e templul lui Dumnezeu.
biserica e corpul Isus e capul
Da, dar pt ca sunt mai multi, sunt o adunatura, un singur trup. :)

#42
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDude_2nd, on 29 ianuarie 2020 - 13:46, said:

Da, dar pt ca sunt mai multi, sunt o adunatura, un singur trup. Posted Image

nu. fiecare om este unul. tu esti captiv al unei ideologii de turma, de Cubul Borg din Star Trek, in care individul e anihilat de grup.
sunteti Dumnezei, fiii celui cel mai inalt - psalm 82:6

nota: "cel mai inalt" desemneaza absolutul. adica nu se raporteaza si nu depinde de altceva, nu se raporteaza la un grup, nu depinde de un grup.
de aceea ti se spune sa urmezi drumul stramt, poarta ingusta. si sa nu o iei pe drumul larg pe unde merge grupul. turma. cubul borgilor. anihilatii.

Edited by criztu, 29 January 2020 - 13:55.


#43
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
:D

Nu-s captiv nici unei turme, da mai bine ceteste tu ce scrie:

'Daca toate ar fi un singur madular, unde ar fi trupul?Fapt este ca sunt mai multe madulare, dar un singur trup.'

#44
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Un apostat întotdeauna va milita pentru apostazie, nu pentru uniune, asta e clar. :whistling:
Pentru el, ruperea de Biserică este un act primordial, pe care va căuta să-l imprime și celorlalți, pentru a nu fi singur.

#45
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDude_2nd, on 29 ianuarie 2020 - 13:55, said:

Nu-s captiv nici unei turme, da mai bine ceteste tu ce scrie:
'Daca toate ar fi un singur madular, unde ar fi trupul?Fapt este ca sunt mai multe madulare, dar un singur trup.'

Cristos e unul. Dumnezeu e unul. Cristos si Dumnezeu una sunt. iar nu o turma. nu un grup. nu e Cristos cotu si Dumnezeu pishcotu. si daca ii separi merg cracanati ca unu fara celalalt sunt handicapati, ii lipseste cotu deci nu poa sa dea cu subsemnatu..

1Cor 12 e Biserica lui Pavel incorporata.. te-ai intors la prima mea intrebare: Biserica Protestanta e tot o corporatie, dar nu e acelasi corp cu Biserica Ortodoxa.
deci vezi ca Biblia e scrisa pe mai multe planuri, are inclusiv capcane in care cel ce nu are pricepere sa se piarda. Doar omul spiritual sa poata birui.
deci observa ca mai devreme imi ziceai ca Biserica lui Cristos nu sunt corporatiile gen Biserica lui Pavel, Biserica lui Petru, Biserica Protestanta, Anglicana, Penticostala etc.
acuma imi bagi cu madulare, practic ce ai zis mai inainte e anulat de ce zici mai pe urma.
esti ratacit, iti zic cu simpatie. de aceea iti demonstrez cum te contrazici, ca sa scapi de trufia ca stii tu care e interpretarea corecta. o sa stii cand n-o sa te mai contrazici tot la doua cuvinte.

Edited by criztu, 29 January 2020 - 14:15.


#46
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
:D


Ok. :D
O sa ieu aminte...

View Postmario_bril, on 29 ianuarie 2020 - 14:03, said:

Un apostat întotdeauna va milita pentru apostazie, nu pentru uniune, asta e clar. :whistling:
Pentru el, ruperea de Biserică este un act primordial, pe care va căuta să-l imprime și celorlalți, pentru a nu fi singur.
'iesiti din mijlocu ei...'  :)

Edited by Dude_2nd, 29 January 2020 - 14:13.


#47
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDude_2nd, on 29 ianuarie 2020 - 14:12, said:

Ok. Posted Image

1Cor 12 pur si simplu are treaba cu incorporarea Bisericii lui Pavel, care e o institutie, iar nu un om.
Asta cu institutiile care sunt incorporate, e interesant, dar nu te voi divaga daca nu te intereseaza acuma.
Eu, tu, noi, suntem incorporati, institutionalizati, in momentul in care semnam pt Cartea de Identitate.
practic, este creata o copie dupa chipul si asemanarea noastra - Cartea de Identitate
aceasta Carte de Identitate, e persoanalizata.
persoana e masca. https://www.etymonli...search?q=person
Persoana aceasta, care e copia noastra, nu se afla in aceasta lume, ci se afla in lumea nici nu stiu cum sa-i zic, computerizata hai sa-i zicem Realitatea Virtuala.
eu, tu, noi, de ex. noi nu detinem banii pe care i-am depus la banca, nu detinem casa ale carei acte sunt consemnate la notariat, nu detinem datoria nationala.
deci tu, eu, noi, suntem Dumnezei.
iar Cartea de Identitate, este chipul nostru in lumea.. computerizata.. realitate virtuala, de fapt Babilonul.
nu stiu cum sa descriu mai elocvent, dar Cartea de Identitate este proprietarul casei in care stai tu, a contului bancar din care extragi tu banii. Iar nu tu esti proprietarul.
Tu nu poti accesa contul bancar fara Cardul Bancar - echivalentul Cartii de Identitate.
Tu nu poti vinde si cumpara casa in care stai tu, fara Cartea de Identitate.
practic, Cartea de Identitate vinde si cumpara casa in care stai tu. nu tu vinzi si cumperi.
ai inteles?
eee.. e complex... iti recomand Jordan Maxwell, se repeta moshu la infinit, dar printre toate blablaurile, sunt bobitze de aur, efectiv trei ca e fracior ceva.

Edited by criztu, 29 January 2020 - 14:40.


#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 29 ianuarie 2020 - 14:12, said:

'iesiti din mijlocu ei...'  Posted Image
Contrar Bibliei, care susține să rămânem în Adevăr. :yes:

Edited by mario_bril, 29 January 2020 - 14:33.


#49
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 29 ianuarie 2020 - 14:32, said:


Contrar Bibliei, care susține să rămânem Ă®n Adevăr. :yes:
Ei as!
Adevaru e ca Bisericile/sectele platite din bugetu lu Herod, sunt curve. Spirituale, da tot aia-i. :)
Grand bordel. :)

Edited by Dude_2nd, 29 January 2020 - 16:03.


#50
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Adevărul e Sfântul Duh și sălășluiește în cine a făcut Biblia, respectiv Biserica, să știi. Ea nu s-a scris de una singură, precum își închipuie apostații.

#51
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 29 ianuarie 2020 - 16:21, said:

Adevărul e Sfântul Duh și sălășluiește ĂŽn cine a făcut Biblia, respectiv Biserica, să știi. Ea nu s-a scris de una singură, precum ĂŽși ĂŽnchipuie apostații.
Biserica isi aroga cu obraznicie scrierea Bibliei si prezenta Duhului, cand colo, ce sa vezi? Biblia fu scrisa sute de ani inaintea ei, iar duhu din ea e cel a lu antihrist. :)
Biserica lu Hristos n-a fost niciodata amanta lu Herod, cuma fost pretinsa ta scriitoare. :)

#52
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 29 ianuarie 2020 - 16:26, said:

Biserica isi aroga cu obraznicie scrierea Bibliei si prezenta Duhului, cand colo, ce sa vezi? Biblia fu scrisa sute de ani inaintea ei, iar duhu din ea e cel a lu antihrist. Posted Image
Biserica lu Hristos n-a fost niciodata amanta lu Herod, cuma fost pretinsa ta scriitoare. Posted Image
Dacă dumneata habar nu ai de istorie, mai ales de cea a creștinismului, probabil că ai impresia că Biblia s-a scris singură. În realitate, canonul biblic fost desăvârșit de către Biserică pe parcursul a multor sute de ani.

#53
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Numa sa nu-mi vi si tu cu milioanele de ani. :D

#54
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 29 ianuarie 2020 - 10:46, said:

E interesant de deconspirat asta, deoarece, la sfarsitu sfarsitului, dupa Armaghdon, civilizatia cum o cunoastem noi astazi moderna, va fi complet distrusa si trimisa inapoi la nivelu antichitatii, caci dupa disparitia tuturor fiarelor, Balauru rosu e cel ce reapare pe scena. Dar de data asta, fara coroanele dominatiei lumii. Posted Image

Asa invatatura doar Dracu poate sa te invete! Ca asa ar vrea el...

View PostDude_2nd, on 29 ianuarie 2020 - 10:56, said:

'Soarele, luna si unsprezece stele se aruncau cu fata la pamant inaintea mea." (Fac.37:9)'

=> cele 12 $tele sunt patriarhii, cele 12 semintii a lu Israel. Posted Image

De cand 11 = 12 ?!

Da, versetul dat de dumneata este extraordinar de lamuritor. Caci ne arata ca patriarhii in nici un caz nu pot forma o cununa de 12 stele, de vreme ce una dintre ele le conduce pe celelalte. Patriarhii nu stau pe picior de egalitate, decat 11 (unsprezece) dintre ei, ceea ce inseamna ca femeia aceea in nici un caz nu este Israel.

View PostXlander, on 29 ianuarie 2020 - 11:14, said:

Corect, visul lui Iosif in care insusi Iosif este al doisprezecelea.
Iosif a mai visat un alt vis si l-a istorisit fratilor sai. El a zis: "Am mai visat un vis! Soarele, luna si unsprezece stele se aruncau cu fata la pamant inaintea mea.

La ce ai zis anterior, eu nu ma razboiesc cu nimeni, nici adventisti etc, asta mi se pare interpretarea buna.
Timpul Bisericii apare abia de la versetul 6 in jos, copilul nascut in versetul 5 neputand fi decat Isus Hristos. Chiar daca timpul Bisericii apare de la versetul 6, in continuare referirile sunt doar la Israel. O femeie căsătorită e una, o logodnica Fecioara e alta plus ca da, ai zis corect, fuge in pustie, nu in Egipt.

Pana aici gandim la fel, insa sunt sigur ca la alte chestiuni nu. Posted Image

Cum sa fie Iisus Hristos copilul nascut de femeie, cata vreme toti stim ca El este nascut ”mai inainte de toti vecii”? Si nu dintr-o femeie, ci dintr-o fecioara!

View PostDude_2nd, on 29 ianuarie 2020 - 11:21, said:

Oobiectiune: copilu, NU e doar Hristos, ci intreg trupu Bisericii.
Pt ca, despre copil scrie:

'El are sa carmuiasca toate neamurile cu un toiag de fier.'Apoc.12:5

Dar daca luam in calcul ca alaturi de Hristos mai existacineva care va avea aceasta atributiune:

'Celui ce va birui si celui ce va pazi pana la sfarsit lucrarile Mele ii voi da stapanire peste neamuri.

27. Le va carmui cu un toiag de fier si le va zdrobi ca pe niste vase de lut, cum am primit si Eu putere de la Tatal Meu.'


Iar, Hristos este un singur trup cu acesti indivizi ce alcatuiesc Biserica find Capu acestuia/acesteia:

'El este Capul trupului, al Bisericii. El este Inceputul, Cel intai nascut dintre cei morti, pentru ca in toate lucrurile sa aiba intaietatea. (Col.1:18)'

Decicorect e ca copilu de parte barbateasca nascut de Femeie/Israel, NU e doar Hristosul ci eBiserica. Intreaga, a carei Cap e Hristosul. Posted Image


Ps:  ok, nici io nu ma razboiesc, e doar o polemica pe baza revelatiunii.

Cat despre faptu ca nu suntem intru totu de acord, iara-i bine. Progresu presupune o oarece discutiune contradictorie, argumentata biblic desigur. Posted Image

Este clar ca cel nascut de femeia cu cununa de 12 stele pe cap nu este Hristos, ci cel caruia Hristos ii va da stapanire peste neamuri. Adica alta persoana decat El.

Si cum Hristos este statul Israel, inseamna ca-i vorba de alt stat decat Israel.

Edited by Dorel666, 29 January 2020 - 19:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate