Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Femeia apocalipsei

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1822 replies to this topic

#1819
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
În acel pasaj „născut” înseamnă devenit fiu prin înfiere, nu biologic („nu din sânge”). Valabil și pentru Isus.

Evrei 1:5

Căci, căruia dintre îngeri a zis El vreodată: „Tu eşti Fiul Meu; astăzi Te-am născut”? Şi iarăşi: „Eu Îi voi fi Tată, şi El Îmi va fi Fiu”?


Monogenes din 1:14 se traduce singurul, nu singurul născut. Isaac era monogenes, fiind singurul moștenitor, nu singurul născut al lui Avraam. Era născut și Ismael, chiar primul, dar nu a fost considerat întâiul.

NIV
14 The Word became flesh and made his dwelling among us. We have seen his glory, the glory of the one and only Son, who came from the Father, full of grace and truth.


GBV2001

14 Şi Cuvântul S-a făcut carne şi a locuit printre noi (şi noi am privit gloria Lui, glorie ca a Singuruluii de la Tatăl), plin de har şi de adevăr;

   i (nota marginală) - Unic de acest fel.



#1820
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 logic1, on 04 ianuarie 2021 - 23:51, said:

Monogenes din 1:14 se traduce singurul, nu singurul născut.

monos+genos - unic, unu, singur + nascut
intelesul e ca nu origineaza din altceva. fiind dinaintea creatiei - atat temporal cat si ierarhic.
alt inteles e "unul nascut" in opozitie cu "unul facut". aceasta este opozitia intre "intaiul adam care e facut suflet viu" si "ultimul adam care e spirit ce face viu"

Edited by criztu, 05 January 2021 - 00:12.


#1821
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 04 ianuarie 2021 - 22:31, said:

Mai multi frati nascuti din Dumnezeu, Unul singur nascut din Tatal! Sau, cumva, si dumneata te crezi nascut din Tatal...?

".. este un singur Dumnezeu, Tatal..."

pa.

#1822
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 logic1, on 04 ianuarie 2021 - 23:51, said:

În acel pasaj „născut” înseamnă devenit fiu prin înfiere, nu biologic („nu din sânge”). Valabil și pentru Isus.

Evrei 1:5

Căci, căruia dintre îngeri a zis El vreodată: „Tu eşti Fiul Meu; astăzi Te-am născut”? Şi iarăşi: „Eu Îi voi fi Tată, şi El Îmi va fi Fiu”?


Monogenes din 1:14 se traduce singurul, nu singurul născut. Isaac era monogenes, fiind singurul moștenitor, nu singurul născut al lui Avraam. Era născut și Ismael, chiar primul, dar nu a fost considerat întâiul.





NIV
14 The Word became flesh and made his dwelling among us. We have seen his glory, the glory of the one and only Son, who came from the Father, full of grace and truth.


GBV2001

14 Şi Cuvântul S-a făcut carne şi a locuit printre noi (şi noi am privit gloria Lui, glorie ca a Singuruluii de la Tatăl), plin de har şi de adevăr;

   i (nota marginală) - Unic de acest fel.



Cum te crezi dumneata un nou Mesia si ne inveti pe noi ce scrie in Scriptura, corectand Scriptura... Dar cand Duhul Sfant scria traducerile Scripturii, de ce nu ai fost langa El, sa-L tragi de maneca, sa nu greseasca?

 Dude_2nd, on 05 ianuarie 2021 - 09:27, said:

".. este un singur Dumnezeu, Tatal..."

pa.

1 Corinteni 8:6
totuşi, pentru noi, nu este decât un singur Dumnezeu: Tatăl, de la care vin toate lucrurile şi pentru care trăim şi noi, şi un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile şi, prin El, şi noi.

Adevarat, pentru ”noi” este un singur Dumnezeu: Tatal. Faci, cumva, parte dintre acei ”noi”? Dar uite ce-i spune Dumnezeu lui Moise:

Exodul 7:1
Domnul a zis lui Moise: „Iată că te fac Dumnezeu pentru Faraon, şi fratele tău Aaron va fi prorocul tău.


Dupa cum vezi, Tatal nu este Dumnezeu pentru oricine. De exemplu, pentru faraon, Moise a fost Dumnezeu. Dar un Dumnezeu facut, nu unul nascut!

Si uite ce marturiseste insusi Dumnezeu despre sine insusi:

Exodul 7:16
şi să zici lui Faraon: ‘Domnul Dumnezeul evreilor m-a trimis la tine să-ţi spun: «Lasă pe poporul Meu să plece, ca să-Mi slujească în pustie.» Dar iată că până acum n-ai ascultat.


Adica El insusi spune ca este doar  ”Domnul Dumnezeul evreilor”. Il contrazici? Oare toti sunt evrei?! Neevreii nu trebuie sa aiba si ei un Dumnezeu?
Deci: Tatal este Dumnezeu evreilor, Fiul este Dumnezeul crestinilor si urmeaza sa vina si Duhul Sfant, sa fie Dumnezeul celorlalte neamuri care raman.

Edited by Dorel666, 05 January 2021 - 15:29.


#1823
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
Isaac a fost monogenes, unic (singur + fel/gen), unic (în categoria lui)

Evrei 11:17:

VDCC  Prin credinţă a adus Avraam jertfă pe Isaac... pe singurul lui fiu!

VBOR  Prin credință... pe fiul său unul născut!



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate