Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Femeia apocalipsei

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1822 replies to this topic

#19
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXlander, on 29 ianuarie 2020 - 10:29, said:


Asta ai intrebat, asta am raspuns, e bine sa o iei pe rand, ca daca versi un copy-paste kilometric cu interpretarea Apocalipsei, mai bine te duci la un film, lumea fuge.
Pentru ca in VT, Dumnezeu e casatorit cu Israelul, iar femeia respectiva (Israel) nu e virgina, asa cum e Biserica lui Hristos din 2Cor 11:2. Si nu fuge nici in Egipt.
Sunt oarecum multumit de raspunsu tau. Merci. :)

Uite, exista secte intregi, adventistii, martorii, penticostalii spre exemplu care in doctrina lorspun ca Femeia = Biserica. Un pastor adventist, pe care dupa predica l-am luat la impins vagoane spirituale :hypocrite: , spunea ca contraargument la 'virginitatea' Bisericii, ca si Maria a nascut, virgina fiind. Totusi, ei nu accepta principiu ca NU Biserica il cauzeaza pe Hristos, ci Hristos cauzeaza Biserica cu care in fapt e un singur trup, El fiind capu. :)
Iar Biserica A carei Cap e Cristosul, este nascuta/cauzata din Israel:
'Ei sunt israeliti, au infierea, slava, legamintele, darea Legii, slujba dumnezeiasca, fagaduintele,

5. patriarhii, si din ei a iesit, dupa trup, Hristosul, care este mai presus de toate lucrurile, '

Pentru interpretarea ca Femeia=Biserica,  NU existanici macar un argument valid. Desi, cununa cu cle 12 stele ar putea fi interpretata ca fiind cei 12Apostoli pe care s-a cladit Biserica. :)

Ok, pai acum ai sa-i luam pe adventisti: daca din start interpreteaza eronat cum ca Femeia=Biserica, si nu Israelu, cum ar fi normal luand in considerare toate indiciile cum sa n-ajunga la eroarea ca toate celelalte entitati apocaliptice sunt nici mai mult nici mai putin decat Papa? :lol:

O mica corectura:  FEMEIA nu fuge in Egipt, ci in 'pustie'. :) (cu ajutoru aipilor de vultur ale capului ce 'parea ranit de moarte' findu-i smulse aripile .Dan.7:4, a carei rana este vindecata adica primeste inapoi aripile)
Iara capetele entitatii numite Balauru rosu(= samantza sarpelui Isa.14:29), care vrea sa devoreze copilu nascut din femeie, adica exact ce apunea profetia:

'Vrajmasie voi pune intre tine si femeie, intre samanta ta si samanta ei. Aceasta iti va zdrobi capul, si tu ii vei zdrobi calcaiul."' Fac.3:15

sunt nici mai mult nici mai putin decat cele 7 civilizatii antice antidumnezeiesti care au avut in plan nimicirea semintei femeii aka copilul de parte barbateasca incepand cu:

1.Egiptu: 'Imparatul Egiptului a poruncit moaselor evreilor, numite una Sifra, si cealalta Pua, si le-a zis: "Cand veti implini slujba de moase pe langa femeile evreilor si le veti vedea pe scaunul de nastere, daca este baiat, sa-l omorati; iar daca este fata, s-o lasati sa traiasca."'  Ex.1:15-16
terminand cu al saptelea cap, imperiu roman antic contemporan aparitiei Semintzei:

...7 Roma antica: 'Atunci Irod, cand a vazut ca fusese inselat de magi, s-a maniat foarte tare si a trimis sa omoare pe toti pruncii de parte barbateasca, de la doi ani in jos, care erau in Betleem si in toate imprejurimile lui, potrivit cu vremea pe care o aflase intocmai de la magi. (Mat.2:16)'

E interesant de deconspirat asta, deoarece, la sfarsitu sfarsitului, dupa Armaghdon, civilizatia cum o cunoastem noi astazi moderna, va fi complet distrusa si trimisa inapoi la nivelu antichitatii, caci dupa disparitia tuturor fiarelor, Balauru rosu e cel ce reapare pe scena. Dar de data asta, fara coroanele dominatiei lumii. :)

Edited by Dude_2nd, 29 January 2020 - 10:59.


#20
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 20.12.2007

View PostDude_2nd, on 29 ianuarie 2020 - 08:08, said:

'In cer s-a aratat un semn mare: o femeie invaluita in soare, cu luna sub picioare si cu o cununa de douasprezece stele pe cap.'  Apoc: 12:1
Asadar, cine poate fi femeia apocaliptica a capitoului 12?
Sfintiile voastre. Posted Image
Nu este foarte clar ...luna se afla sub sau intre picioare ?
Daca ar fi ultima varianta, s-ar explica multe.

#21
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postbog4u, on 29 ianuarie 2020 - 10:46, said:


Nu este foarte clar ...luna se afla sub sau intre picioare ?
Daca ar fi ultima varianta, s-ar explica multe.
'Soarele, luna si unsprezece stele se aruncau cu fata la pamant inaintea mea." (Fac.37:9)'

=> cele 12 $tele sunt patriarhii, cele 12 semintii a lu Israel. :)

Edited by Dude_2nd, 29 January 2020 - 10:57.


#22
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDude_2nd, on 29 ianuarie 2020 - 08:08, said:

Interpretand eronat acest capitol, sectele crestine ajung la concluzii cu totu si cu totu fantastice

Sectele crestine ajung la concluzii cu totu si cu totu fantastice din cauza ca nu s-au gandit sa-si faca cont pe softpedia si sa afle de la tine interpretarea corecta a Bibliei.
Parerea mea ca ai putea sa te umpli de bani, daca ai trimite interpretarea corecta la sectele crestine, si ele dupe ce deschid scrisoarea, o sa-ti trimita bani sa zica mersi.

#23
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcriztu, on 29 ianuarie 2020 - 10:59, said:



Sectele crestine ajung la concluzii cu totu si cu totu fantastice din cauza ca nu s-au gandit sa-si faca cont pe softpedia si sa afle de la tine interpretarea corecta a Bibliei.
Parerea mea ca ai putea sa te umpli de bani, daca ai trimite interpretarea corecta la sectele crestine, si ele dupe ce deschid scrisoarea, o sa-ti trimita bani sa zica mersi.
Deja mi s-au oferit bani pt cursuri/seminarii apocaliptice. Insa gratis am primit, gratis dau mai departe :P

Ps: avem destui sectanti care deja noteaza/ invata cate ceva dupe tarlaua asta fertila. :lol:

Edited by Dude_2nd, 29 January 2020 - 11:05.


#24
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDude_2nd, on 29 ianuarie 2020 - 10:56, said:


'Soarele, luna si unsprezece stele se aruncau cu fata la pamant inaintea mea." (Fac.37:9)'

=> cele 12 $tele sunt patriarhii, cele 12 semintii a lu Israel. :)
Corect, visul lui Iosif in care insusi Iosif este al doisprezecelea.
Iosif a mai visat un alt vis si l-a istorisit fratilor sai. El a zis: "Am mai visat un vis! Soarele, luna si unsprezece stele se aruncau cu fata la pamant inaintea mea.

La ce ai zis anterior, eu nu ma razboiesc cu nimeni, nici adventisti etc, asta mi se pare interpretarea buna.
Timpul Bisericii apare abia de la versetul 6 in jos, copilul nascut in versetul 5 neputand fi decat Isus Hristos. Chiar daca timpul Bisericii apare de la versetul 6, in continuare referirile sunt doar la Israel. O femeie cãsãtoritã e una, o logodnica Fecioara e alta plus ca da, ai zis corect, fuge in pustie, nu in Egipt.

Pana aici gandim la fel, insa sunt sigur ca la alte chestiuni nu. :)

Edited by Xlander, 29 January 2020 - 11:15.


#25
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Oobiectiune: copilu, NU e doar Hristos, ci intreg trupu Bisericii.
Pt ca, despre copil scrie:

'El are sa carmuiasca toate neamurile cu un toiag de fier.'Apoc.12:5

Dar daca luam in calcul ca alaturi de Hristos mai existacineva care va avea aceasta atributiune:

'Celui ce va birui si celui ce va pazi pana la sfarsit lucrarile Mele ii voi da stapanire peste neamuri.

27. Le va carmui cu un toiag de fier si le va zdrobi ca pe niste vase de lut, cum am primit si Eu putere de la Tatal Meu.'


Iar, Hristos este un singur trup cu acesti indivizi ce alcatuiesc Biserica find Capu acestuia/acesteia:

'El este Capul trupului, al Bisericii. El este Inceputul, Cel intai nascut dintre cei morti, pentru ca in toate lucrurile sa aiba intaietatea. (Col.1:18)'

Decicorect e ca copilu de parte barbateasca nascut de Femeie/Israel, NU e doar Hristosul ci eBiserica. Intreaga, a carei Cap e Hristosul. :)


Ps:  ok, nici io nu ma razboiesc, e doar o polemica pe baza revelatiunii.

Cat despre faptu ca nu suntem intru totu de acord, iara-i bine. Progresu presupune o oarece discutiune contradictorie, argumentata biblic desigur. :)

Edited by Dude_2nd, 29 January 2020 - 11:25.


#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Femeia e UE, luna e de fapt semiluna musu de care e plina Europa, iar coroana de stelele o gasesti pe steagul UE.

Edited by loock, 29 January 2020 - 11:40.


#27
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postloock, on 29 ianuarie 2020 - 11:37, said:

Femeia e UE, luna e de fapt semiluna musu de care e plina Europa, iar coroana de stelele o gasesti pe steagul UE.
Argumente nedemne de luat in seama. :nonobad:

Daca io imi fac freza lu Trump, inseamna ca sunt Trump? :(
Tot asa, daca UE copiaza fara drepturi de autor revelatiunea, nu inseamna ca... :)
Vezi ca mai sus argumenta ca si tine unu ca Greta Thunberg e fomeia...o pus si poza ca argument :lol:

Edited by Dude_2nd, 29 January 2020 - 11:50.


#28
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Femeia din Apocalipsa 12:1 este soție dinainte de Israel (”Agar”), doar că multă vreme nu a avut copii. - Galateni 4:22-31

#29
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
E vezi ? Ca deja apar deosebiri. :)

5. Ea a nascut un fiu, un copil de parte barbateasca. El are sa carmuiasca toate neamurile cu un toiag de fier. Copilul a fost rapit la Dumnezeu si la scaunul Lui de domnie

Deci am zis ca de aici incepe timpul Bisericii (temporal vorbind) in capitol, de cand copilul este rapit la Dumnezeu si la scaunul lui de domnie. Adica de la învierea lui Isus Hristos. Durerile nasterii sunt definite ca perioada de timp intre profetiile VT despre nasterea lui Isus si nasterea Lui.

Tu zici ca Hristos este intreaga Biserica si El (copilul de parte barbateasca) capul ei. Aici sunt foarte circumspect ca textul spune chiar asta, ca trebuie sa includem si Biserica.
In continuare, la versetul 6 sarim de la timpul lui Hristos din a 69 saptamana direct in jumatatea celei de-a 70 saptamani a lui Daniel din necazul cel mare, despartite de ceva mii de ani. Pentru ca Ioan vorbeste in continuare in capitol de Israel, nu de Biserica si se refera exclusiv la Israel, insistand asupra Israelului.

#30
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostXlander, on 29 ianuarie 2020 - 12:01, said:

Deci am zis ca de aici incepe timpul Bisericii (temporal vorbind)

timpul Bisericii Protestante.

#31
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXlander, on 29 ianuarie 2020 - 12:01, said:

Tu zici ca Hristos este intreaga Biserica si El (copilul de parte barbateasca) capul ei. Aici sunt foarte circumspect ca textul spune chiar asta, ca trebuie sa includem si Biserica.
De fapt, am zis ca Copilu/biserica= capu/Hristos + trupu/credinciosii
Am pus textele care nu-ti dau voie sa diseci copilu de parte barbateasca, trupu intreg.
Nu poti vorbi despre capu Bisericii in mod diferit de trupu in care e inchegat acest cap:

'credinciosi adevarului, in dragoste, sa crestem in toate privintele, ca sa ajungem la Cel ce este Capul, Hristos. Din El tot trupul, bine inchegat si strans legat, prin ceea ce da fiecare incheietura, isi primeste cresterea, potrivit cu lucrarea fiecarei parti in masura ei, si se zideste in dragoste.' Ef.4:15-16

'ei urmeaza pe Miel oriunde merge El. Au fost rascumparati dintre oameni, ca cel dintai rod pentru Dumnezeu si pentru Miel. (Apoc.14:4)'

Trupu copilului e unu singur nu potivorbi de cap separat de trup.

View PostXlander, on 29 ianuarie 2020 - 12:01, said:

In continuare, la versetul 6 sarim de la timpul lui Hristos din a 69 saptamana direct in jumatatea celei de-a 70 saptamani a lui Daniel din necazul cel mare, despartite de ceva mii de ani. Pentru ca Ioan vorbeste in continuare in capitol de Israel, nu de Biserica si se refera exclusiv la Israel, insistand asupra Israelului.
Pai da, traseu Femeii/Israelului e bine definit, pana ajunge in locu numit profetic 'pustie'. Cu ajutoru aripilor de vultur smulse primului cap, odata cu reprimirea lor, adica a vindecarii ranii de moarte.
Nu se mai pomeneste nimic despre aceasta femeie, ci doar de 'ramasita semintei ei'. Adica a ramasitei Bisericii ce trece prin toate prigonirile Sistemelor diabolice perfectionate de catreomenire.
Nu maivorbeste nimic...pana in Apoc.17:3:
'Si m-a dus, in Duhul, intr-un pustiu. Si am vazut o femeie sezand pe o fiara de culoare stacojie, plina cu nume de hula, si avea sapte capete si zece coarne. (Apoc.17:3)'  :)

View Postcriztu, on 29 ianuarie 2020 - 12:05, said:



timpul Bisericii Protestante.
Detaliaza (imbarligatura). :)

Edited by Dude_2nd, 29 January 2020 - 12:27.


#32
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Corect, poti spune si asa. Referitor la Biserica si capul ei, Hristos. Problema e cu versetele din capitol. Femeia e Israelul, suntem de acord pe tema asta.
In timp ce Hristos, capul Bisericii e rapit la cer si scaunul Lui de domnie, Biserica ramane pe pamant sub forma unei logodnice virgine pana la  venirea Mirelui. In legatura cu femeia (Israel).dusa in pustiu pentru 1260 de zile (42 de luni) avem de-a face in opinia mea cu "ramasita" lui Israel, cei din Israel care atunci vor crede in Isus Hristos. Dupa cum știi, :) nu prea se omoara ei cu asta. Si e alta discutie.

#33
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Doar o ramasita a Bisericii/copilului ramane pe pamant:

'Si balaurul, maniat pe femeie, s-a dus sa faca razboi cu ramasita semintei ei, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Isus Hristos. (Apoc.12:17)'
Iar razboiu, se concretizeaza in prigoana din partea fiarei, imperiul modern post-antic , perfectionat,  ce ii urmeaza Balaurului antic. Adica a perioadei medievale pana la wwii cand cornu mic isi  stabileste dominatia mondiala capturand iremediabil impreuna cu imparateasa lui, coroanele de la cele 10 coarne. Cuplul iconic: 'am vazut o femeie sezand pe o fiara ...'

'Toti au acelasi gand si dau fiarei puterea si stapanirea lor. (Apoc.17:13)'
'...Sed ca imparateasa, nu sunt vaduva si nu voi sti ce este tanguirea!"'(Apoc.18:7) => cele10 imperii predau coroanele conducerii lumii cuplului iconic caruia I se inchina lumea: fiarei stacojii si imparatesei ei. :)

Edited by Dude_2nd, 29 January 2020 - 12:54.


#34
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDude_2nd, on 29 ianuarie 2020 - 12:16, said:

Detaliaza (imbarligatura). Posted Image

Pai carei Biserici ii apartine timpul ala fenomenal dedus de Xlander? Ca sunt o grama da Biserici. nu una. ci multe. enorm de multe.

Edited by criztu, 29 January 2020 - 13:02.


#35
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcriztu, on 29 ianuarie 2020 - 13:01, said:



Pai carei Biserici ii apartine timpul ala fenomenal dedus de Xlander? Ca sunt o grama da Biserici. nu una. ci multe. enorm de multe.
Biserica protestanta...multele, enorm de multele biserici platite de stat NU sunt Biserica lu Hristos. Desi au pretentie, 'dupa fapte ii veti cunoaste' ca nu-s. Razboaiele mondiale, cruciadele, inchizitia, pogromurile, holocaustu...orice razbel pana in zilele noastre,sunt opera acestor autoproclamate biseric a lu Hristos. :)

#36
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDude_2nd, on 29 ianuarie 2020 - 13:16, said:

Biserica protestanta...multele, enorm de multele biserici platite de stat NU sunt Biserica lu Hristos.

pai si care e Biserica lu Hristos? care e interpretarea corecta dupe opinia ta selecta, prin care vorbeste adevarul pur si inmiresmat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate