Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Facultatea de Arhitectura...unde ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cristina2002

cristina2002

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2020
Am ales ca si facultate , facultatea de Arhitectura unde am sa dau examen de admitere anul acesta.
Singura necunoscuta este unde am sa urmez aceasta facultate...ca si optiuni am : Cluj sau Timisoara...Bucurestiul iese din discutie datorita faptului ca materiile nu s-au actualizat de ceva vreme ( cel putin asa sustin studentii din anii terminali ai facultatii ).
Deci,daca sunt studenti sau persoane care au terminat recent una dintre cele doua facultati,astept sugesti obiective.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Eu iti spun parerea mea generala despre facultati: aici te invata notiuni de baza, principii, concepte si nu cred ca acestea se schimba. Peste ani cand feng shui-ul se schimba faci iar facultate? Nu. Ai formarea principala asupra profesiei si te adaptezi la orice e nou in domeniu.

Edited by neagu_laurentiu, 28 January 2020 - 00:21.


#3
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 cristina2002, on 27 ianuarie 2020 - 22:38, said:

Am ales ca si facultate , facultatea (...)
...ca si optiuni am...

Vezi ce faci cu "ca şi"-urile alea, fiindca inainte de admiterea la facultate trebuie sa treci BAC-ul!

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pe cea mai apropiata de casa. Conteaza mult chestia asta.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 cristina2002, on 27 ianuarie 2020 - 22:38, said:

.Bucurestiul iese din discutie datorita faptului ca materiile nu s-au actualizat de ceva vreme
Dar ce noutăți cauți tu?
Pune o planșă cu o lucrarea de-a ta.
Alege Bucureștiul totuși.

#6
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 13.10.2010

 cristina2002, on 27 ianuarie 2020 - 22:38, said:

Am ales ca si facultate , facultatea de Arhitectura unde am sa dau examen de admitere anul acesta.
Singura necunoscuta este unde am sa urmez aceasta facultate...ca si optiuni am : Cluj sau Timisoara...Bucurestiul iese din discutie datorita faptului ca materiile nu s-au actualizat de ceva vreme ( cel putin asa sustin studentii din anii terminali ai facultatii ).
Deci,daca sunt studenti sau persoane care au terminat recent una dintre cele doua facultati,astept sugesti obiective.

 cristi712, on 28 ianuarie 2020 - 02:14, said:

Vezi ce faci cu "ca şi"-urile alea, fiindca inainte de admiterea la facultate trebuie sa treci BAC-ul!

in afara de asta: din cauza este corect, sugestii, deci articulat...plus o topica greoaie a frazei.

#7
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
La Spiru Haret in campusul cel mai apropiat de tine. Studiezi doar sambata si poate vineri dupa masa. Si daca te stii invarti bine termini in 2 ani si poate obtii mai multe specializari conexe intre timp: pe langa arhitect mai obtii si diploma de inginer structuralist etc.
Vezi avantajele: fraierii studiaza 4-5 ani in timpul saptamaniii in nu stiu ce campus cu cheltuielile de rigoare. Tu esti liber sa muncesti in timpul saptamanii si la final ai mai multe diplome ca si ei. Aterizezi pe un post in administratia locala si castigi de la 10 000 lei in sus. Si tot timpul vad posturi. In timp ce ei studiaza ca prostii poti sa iti cultivezi relatiile sa pui mana pe un astfel de loc de munca.

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Succes!

#9
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Initiatorul a luat la rand toate orasele care au facultati cu specializarea Arhitectura.
Va reveni sa posteze cand isi termina turul educativ.

#10
Sebantzz

Sebantzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2019

 cristina2002, on 27 ianuarie 2020 - 22:38, said:

Am ales ca si facultate , facultatea de Arhitectura unde am sa dau examen de admitere anul acesta.
Singura necunoscuta este unde am sa urmez aceasta facultate...ca si optiuni am : Cluj sau Timisoara...Bucurestiul iese din discutie datorita faptului ca materiile nu s-au actualizat de ceva vreme ( cel putin asa sustin studentii din anii terminali ai facultatii ).
Deci,daca sunt studenti sau persoane care au terminat recent una dintre cele doua facultati,astept sugesti obiective.

Ce vrei sa se actualizeze mai exact? Aici faci bazele, care nu se actualizeaza, lol. Am prieteni  la Timisoara si la Cluj, eu studiez la Bucuresti. Facem in mare aceleasi materii, anu asta s-au facut "actualizari" la Bucuresti dar sunt aceleasi Marii cu alte palarii. In aceasta facultate cel mai mult conteaza studiul individual, pe care tu decizi ce este mai exact si cum este. Bucurestiul are avantajul de a avea profesori buni la atelier( atelierul conteaza cel mai mult) ( nu mai stiu care sunt in anul 1), dar uite cateva exemple: Cosmin Caciuc, Ana Maria Goilav, Serbescu, Florian Stanciu, doamna Stanciu. La Bucuresti sunt sanse mai mari sa cazi intr-un atelier mai bun cu profesori si asistenti buni. Eu zic sa alegi intre Bucuresti si Cluj, a treia varianta e Iasi, e mai buna ca cea din Timisoara

#11
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 28.05.2020
Spiritul imprimat de scoala e important, nu "updatarea" cursurilor.

- in Romania, cele mai bune sunt, in ordine: Bucuresti, Iasi, Cluj.
- in Europa: Paris, Barcelona, Delft.
(Londra era interesanta, dar nemaifiind in UE, e problematica)

(pentru un raspuns precis trebuia sa mentionezi ce fel de arhitectura te intereseaza, daca stii asta)

#12
Sebantzz

Sebantzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2019
Nu stiu ce sa zic de ordinea aceasta. La Iasi e mai greu sa te transferi, dar timini facultatea mai usor cand la Cluj e pe dos. Tinand cont de acest lucru, presupun  ca profesorii de la CLuj au pretentii mai mari si cu cat sunt pretentiile mai mari cu atat e mai buna facultatea/scoala( asta in teorie)
In Europa cele mai bune sunt Bartlett( UCL) , Delft si Barcelona. Conditiile pentru UK acctuale pentru UE sunt aceleasi pentru restul lumii( de exemplu taxe de scolarizare mai mari in comparatie cu cetatenii din UK si daca aplici pentru imprumut acum trebuie sa dai toti banii inapoi). Facultatile de arhitectura din Paris nu mai e ce a fost, da e adevarat ca acolo, pana la venirea marilor modernisti la catedrele universitatilor din america, era locul unde toata lumea invata arhitectura si multe personalitati, chiar romanesti( Horia Creanga si Duiliu Marcu) au absolvit acolo, dar nu mai e ce a fost. Nu zic ca nusunt bune, zic doar ca sunt considerate mai  bune datorita unei obisnuinte/traditii din perioada postbelica si mai ales interbelica. Pentru UE e bine sa evitati facultatea din Madrid. Cunosc multe persoane care nu sunt incantate de alegerea facuta cand au dat la Madrid. Citate din acele persoane "Astia nu sunt in stare sa vada in spatiu lucrurile"; "Nu au idee ce inseamna o caramida. Tot ce stiu sunt dimensiunile, dar nu stiu cum lucreaza materialul, cat de greu e si asa mai departe"; "Unu a intrebat profesorul de ce sa am metrii patrati cat timp macheta mea nu e un patrat sau cub( era student in anu 2 nu in anu 1)". Si nu sunt doar cateva cazuri izolate

Edited by Dany_Darke, 19 February 2021 - 00:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate