Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Sunt majora si nu pot inghiti pastile?!

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostArlechinohh, on 25 ianuarie 2020 - 13:20, said:

Pai sa-ti zic ce treaba are: mai exista copii mici sau pubertani care nu pot inghiti pastile dar la adulti e foarte rar.

Adultii inghit mai greu tot felul de "pastile" fara dovezi ;)

#20
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Stiu si eu pe cineva la fel; cand ia pastile le piseaza in lingura si apoi inghite praful ala cu multa apa; poate e mai bine asa, decat sa le dizolvi in apa.

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postandreic, on 25 ianuarie 2020 - 12:33, said:

De ce trebuie sa iei medicamente, suferi de ceva ?
Iti dai seama cate boli poate sa aibe daca se umfla cu suplimente alimentare, adica inghite piulite in loc sa manance spanac sau urzici.

#22
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

View PostPaz, on 25 ianuarie 2020 - 12:38, said:

Si apropo de hipnoza, am citit undeva ca provoaca daune care inca n-au fost complet intelese. A fost interzis pt cei care voiau sa se lase de fumat.

Pai provoaca unele daune pe creier dar nu prea sunt observabile si oricum imi asum pt ca am facut hipnoza deja si functioneaza.

#23
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012

Quote

Sunt majora si nu pot inghiti pastile?!

Eu nu inteleg semnul intrebarii din titlu. Tu ne intrebi pe noi sau te intrebi pe tine daca poti inghiti pastile?

Edited by SineNomine, 25 January 2020 - 13:30.


#24
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostSineNomine, on 25 ianuarie 2020 - 13:29, said:

Eu nu inteleg semnul intrebarii din titlu. Tu ne intrebi pe noi sau te intrebi pe tine daca poti inghiti pastile?

Importanta fiind care? Din moment ce este un topic deschis, poti sa-ti dai cu parerea. Uof...desteptii astia Posted Image

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
ia-le cu paine, sau cu lingurita, in iaurt...

#26
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

View Postmyshyk, on 25 ianuarie 2020 - 13:25, said:


Iti dai seama cate boli poate sa aibe daca se umfla cu suplimente alimentare, adica inghite piulite in loc sa manance spanac sau urzici.

Am ideile mele in legatura cu suplimentele alimentare. Cred ca putem deveni mai slabi, mai inteligenti, mai relaxati, mai inalti, mai increzatori, mai alerti, mai definiti, mai activi, mai atragatori, memorie mai buna, etc. (sigur ca conteaza si componenta psihologica dar aia e 5% [un nimic] vezi ce spune Cosmin Contra despre fotbalistii nostri in comparatie cu aia straini)

Acum iau eu aceste medicamente sa vad cum care functioneaza si dupa aceea pot ajuta oamenii cu asta. Citesc multa medicina.

#27
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Ce fel de pastile? multe pastile se gasesc si sub forma de supozitoare. Daca nu intra pe o gaura, incearca pe cealalta!

Edited by stlk, 25 January 2020 - 13:47.


#28
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019
V-as spune o povestioara ca sa va demonstrez cum corpul ne limiteaza.

View Postmorenno, on 25 ianuarie 2020 - 12:13, said:

nu exista hipnoza.
ia pastilele cu alcool, merge mai bine.

Hipnoza e reala si chiar tu ai experimentat-o intr-un fel, mai ales daca crezi intr-un lucru si nu ai argumente logice in favoarea acelui lucru, nu stii exact de ce crezi. Asta inseamna ca ai fost hipnotizat.

View Postcorina_geo, on 25 ianuarie 2020 - 12:15, said:

Si de mancat cum mancati daca nu puteti inghite o pastiluta Posted Image

E clar ceva reflex, pe fond psihologic, n-are cum sa fie o obstructie fizica.

Cred ca e pe fond psihologic pt ca atunci cand eram mica am inghitit un dop de sticla si probabil am ramas cu o trauma.

View Postandreic, on 25 ianuarie 2020 - 12:33, said:

De ce trebuie sa iei medicamente, suferi de ceva ?

Da... de cele de mai sus.

#29
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Mamaaa, cate mi-au trecut prin minte ! Ma rezum la un raspuns cu bun simt : Nu exista alternative lichide la pastilele solide ?
Eventual, nu pot fi faramitate si luate cu altceva ? Mancare, pahar apa, etc...

Edited by althea, 25 January 2020 - 16:09.


#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
E o problemă mai comună decât ți-ai putea imagina, OP, ca persoanele care iau pastile, să resimtă efecte adverse, chiar dacă ele, fizic, nu există.

Mai departe, doar un psiholog te poate ajuta, să descoperi de unde ți se trage acea frică și să o rezolvi. Poți încerca terapie cognitiv comportamentală destul de simplu, alegi un supliment care știi că n-are efecte adverse, îl iei, și treci de fiecare dată printr-un chestionar, prin care afli dacă temerile pe care le aveai înainte de a îl lua s-au și materializat, mai târziu urmând să îți antrenezi creierul să n-o mai ia razna de fiecare dată când iei pastile.

#31
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Majoritatea pastilelor se pot sfărâma și înghiți sfărâmate. Chiar e indicat. Sau le dizolvi într-o cantitate mică de apă. După ce o iei, completezi cu apă la discreție, ca să nu simți gustul neplăcut.

#32
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012

View Postvata_pa_batz, on 25 ianuarie 2020 - 13:34, said:


Importanta fiind care?
Trecand peste inversiunea fara temei a intrebarii tale, important este ca se schimba complet ce a scris inainte de a pune semnul intrebarii. Cum raspunzi tu la intrebarea din titlu?

View Postvata_pa_batz, on 25 ianuarie 2020 - 13:34, said:

Uof...desteptii astia

"Desteptii" astia tin cont de regulile de scriere si inteleg in functie de ele. Cand initiatoarea pune semnul intrebarii dupa "sunt majora si nu pot inghiti pastile" ma gandesc, normal, ca ne intreaba pe noi daca poate sa inghita pastile, desi este majora. Deci: cum raspunzi la intrebarea din titlu?

#33
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Încearcă cu apa . Dacă ai înghițit dopul de la sticla  ( performanta  încă neegalată ) merge și pastila de la apotecar .


#34
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostArlechinohh, on 25 ianuarie 2020 - 12:03, said:

Am o problema serioasa si anume ca nu pot sa inghit pastile deloc.
daca nu o inghiti, ce faci pana la urma? macar reusesti s-o scuipi?

#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
poate e doar o senzatie de inecare bazata pe sensibilitatea gatului. mai sunt unele persoane care au asa sensibilitate si mancarimi pe gat cand inghit ceva

asemanator cu alergiile la polen sau etc

#36
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View PostArlechinohh, on 25 ianuarie 2020 - 13:26, said:



Pai provoaca unele daune pe creier dar nu prea sunt observabile si oricum imi asum pt ca am facut hipnoza deja si functioneaza.
Da, pai se cam vede.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate