Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ro-BG-GR si retur cu Dacia papuc si remorca

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salutare !
Iau in calcul parcurgerea unei distante de 874 km pe sens ,din Romania in Grecia cu o dacie 1304 ,benzina si gpl si remorca de 750 kg.Amandoua autovehiculele sunt in regula,pe numele meu,papucul,remorca pe al sotiei(mergem impreuna).
Ce stiti,pot intampina probleme in Bulgaria sau Grecia ,avand in vedere masina...Dacie veche,dar care nu-si arata
varsta.
Ce taxe ar trebui avute in vedere?
Nu am mai fost cu masina  in BG si GR

#2
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Atata timp cat ai actele in regula si masina te tine nu o sa ai nici o problema. Ca taxe ai asa: taxa de pod Ruse, vigneta Bulgaria si taxa de autostrada in Grecia daca mergi la ei pe autostrada.

#3
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Stiam eu ca .......................Papucul ( Dacia papuc) nu are masa remorcabila.

#4
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Mai stiti cand nu te lasa sa parasesti tara cu masini care au rotile in 4 prezoane?

#5
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Mitul era cu 3.

#6
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Asa e, ai dreptate. Ca tocmai vazusem un focus 1 cu 4 prezoane.

#7
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Si patent, fără ăla ești mâncat. :)

Nici la bascheți nu l durea pe un ucrainean cu o lada 1200 prin România acu vreo săptămână, du te liniștit.
Ce drac vrei să cari din Grecia ?

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCosmo13, on 24 ianuarie 2020 - 21:56, said:

.... si taxa de autostrada in Grecia daca mergi la ei pe autostrada.

Asta cand a aparut,ca in 2018,respectiv 2017 n-a fost nevoie de asa ceva?

View PostDeenman, on 24 ianuarie 2020 - 22:12, said:

Mai stiti cand nu te lasa sa parasesti tara cu masini care au rotile in 4 prezoane?

Am iesit de vreo cateva ori si inca n-am vazut nici vames nici granicer care sa numere prezoanele.
Printre altele,Ford,Opel si Fiat au o gramada de modele cu patru prezoane.
A fost o vreme cand am trecut granita cu trei prezoane.Nici dracu nu s-a impacientat.

#9
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Postautom2, on 24 ianuarie 2020 - 22:08, said:

Stiam eu ca .......................Papucul ( Dacia papuc) nu are masa remorcabila.

Stii ceva... Daca are tractiune fata nu are trecut nimic la masa remorcabila. Daca are tractiune spate sau 4X4 atunci are 1100 kg.
Acum depinde ce model are si ce scrie in  talonul initiatorului....

#10
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View PostSeteh, on 24 ianuarie 2020 - 23:08, said:



Stii ceva... Daca are tractiune fata nu are trecut nimic la masa remorcabila. Daca are tractiune spate sau 4X4 atunci are 1100 kg.
Acum depinde ce model are si ce scrie in  talonul initiatorului....
Are tractiune spate,dar intradevar nu am trecuta nici o masa la remorcabila...
Am masa proprie 1130,si maxima autorizata 1980.
Daca iau remorca,poate fi asta un "calcai al lui Ahile " ?

#11
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
In Romania, da, desi nu scrie in talon , cei de la politie pot interoga baza de date de la RAR unde pot vedea ca nu ai dreptul la remorca.

In BG si Gr, sigur nu te va intreba nimeni. Deci, asta sa fie ultima ta grija desi e bine sa cunosti speta.

Bun..............

Ce varsta are masina, ce motor ( carburator/injectie) , ce tip de tractiune si ce regim de exploatare a avut? Cunosti cat de cat masina? Remorca de care este?

Ideea este simpla, sunt masini robuste dar piesele sunt sensibile, deobicei sunt masini sa mergi cu ele ,,in jurul casei,, adica prin zone cunoscute unde te pot ,,pescui,,usor prieteni si pot repara facil masina.

Tine cont ca piesele de acum, daca se gasesc, sunt extrem de chinetizate, ff proaste ca material si fara sa ai baza in ele.

In principiu trebuie sa pregatesti masina la

1. motor. Sa vezi presiune la ulei ( ultimele ceasuri de ird Tokosan nu au ceas de presiune ulei ci numai de presiune minima) , sa vezi presiune in camera de ardere (compresia), sa ai un carburator de schimb ( ideal modelul monocamera , cele bicamera sunt mult mai eficiente dar imposibil de reglat pe marginea drumului).
2. sistem aprindere , sa ai bobina de rezerva ( chiar doua), delcou, capac delcou si fise (sa aiba rezistenta mica), bujii ( binentels si cheie de bujii si cheie de delcou ( parca era piulita cu hexagon de 11 sau 12, ceva atipic.
3. Transmisia, sa ai ambreaj nou ( daca e de 200 e mai robust) sa fie cutia in mintile ei cu ulei de calitate si la nivel. Planetarele sa fie ok si , daca este cu cardan, sa fie crucea de calitatea si rulmentul intermediar ( vibreaza de itidistrugi masina).
4. Franele, nu le discut......ai grija si de ranele la remorca.  Idem anvelopele!
5. Instalatia electrica e simpla.....Totusi o baterie e ok sa ai de rezerva.
6. Sa ai un pic de dexteritate tehnica, nu sunt operatii pe creier reparatiile dar e bine sa ai habar.

Succes in marea aventuri si tine-ne la curent. Pune si oze cu ,,minunea,, aste de papauc.


Ps. In Grecia vei avea parte de surprize frumoase, inca mai sunt dacii ( prin zonele rurale) in functiune.

#12
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

View Postadisz, on 24 ianuarie 2020 - 22:54, said:

Asta cand a aparut,ca in 2018,respectiv 2017 n-a fost nevoie de asa ceva?
La toll-uri ce crezi ca platesti ?
Si e de ani de zile.

#13
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Multumesc pt sfaturile amanuntite @autom2 !
Am habar de reparatii auto,chiar ma gandeam ca daca fac cursa asta tte sa fiu pregatit cu diverse piese de schimb...Chestia cu remorca nu am stiut-o,ca daca nu-i in talon trecut nimic despre mada si tipul remorcii nu pot sa o trag cu papucul....
Remorca este cumparata de noua ,in aprilie 2018,fara sistem de franare propriu,masa maxima autorizata 750 kg,masa proprie 172 kg....

#14
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Pune poze cu ,,minunea,, de masina sa isi dea lumea cu parerea si sa le vina idei.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate