Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

casa printre salcami

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
546 replies to this topic

#523
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
La ce te referi mai exact cand zici tigla ceramica?
Ai grija, studiaza un pic piata si pe parte de tabla si pe parte de ceramica, atat dpdv al manoperei, cat si al materialului. Vezi daca sunt intarzieri la livrare, mai ales acum cu situatia "pandemica", pentru ca e posibil sa doara si acolo..

#524
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,487
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdante01, on 10 noiembrie 2021 - 17:33, said:

mai e pana la momentul in care ajung la tigla, dar ce preturi se mai practica la montaj tigla ceramica?
Ma, @dante, ce faci ma. Arunci piatra si pleci, bagi batul prin gard?
Deci, m-am hotarat la Creaton, dar mi-a zis constructorul ca nu recomanda, se sparge foarte usor. Asa ca am luat Tondach, Creaton ieftin adica. Maaareee greseala. Nu recomand nimanui tandemul mansarda-tigla ceramica. Doar daca pui intai un osb de 8 in doua straturi, tesut.
Recomand Gerard.

#525
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
salutare, salutare!
intre timp, de anul trecut, mult timp a mai trecut, vb poetului...
dar si lucrarile au avansat si cu ceva noroc, pana in Anul nou, am pus si acoperisul...
acum sunt aproape gata peretii de la mansarda si am facut instalatia electrica la parter in pregatire pentru tencuiala.
o sa mai astept un pic sa se mai incalzeasca, pare ca asa ar fi prognoza.
azi am facut un plan si o discutie la casa cu o firma pt instalarea unei alarme si camere (acum doar sa traga cabluri, etc).
am luat rigipsul si profilele, etc pt mansarda si ma gandesc sa fac un necesar pt polistiren si ce adeziv trebuie pt termosistem.
am decis sa mai lungesc un pic terasa, cu un 1.3 m asa, dupa ce consturctorul mi-a dat ideea. in ultima poza asta se vede, probabil ca saptamana viitoare torn si acolo beton si am incheiat si cu terasa. trebuie sa mai rezolv cu wc din casa si din garaj, sa ma orientez de-o fosa si sa vad cum si cat dau panta.

poze, poze, poze...

pe partea de incalzire si sanitare am batut palma cu lascurt iar pt tamplarie cred ca voi face treaba cu conu71.

Attached Files



#526
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postdante01, on 01 februarie 2022 - 18:28, said:

salutare, salutare!
intre timp, de anul trecut, mult timp a mai trecut, vb poetului...
dar si lucrarile au avansat si cu ceva noroc, pana in Anul nou, am pus si acoperisul...
acum sunt aproape gata peretii de la mansarda si am facut instalatia electrica la parter in pregatire pentru tencuiala.
o sa mai astept un pic sa se mai incalzeasca, pare ca asa ar fi prognoza.
azi am facut un plan si o discutie la casa cu o firma pt instalarea unei alarme si camere (acum doar sa traga cabluri, etc).
am luat rigipsul si profilele, etc pt mansarda si ma gandesc sa fac un necesar pt polistiren si ce adeziv trebuie pt termosistem.
am decis sa mai lungesc un pic terasa, cu un 1.3 m asa, dupa ce consturctorul mi-a dat ideea. in ultima poza asta se vede, probabil ca saptamana viitoare torn si acolo beton si am incheiat si cu terasa. trebuie sa mai rezolv cu wc din casa si din garaj, sa ma orientez de-o fosa si sa vad cum si cat dau panta.

poze, poze, poze...

pe partea de incalzire si sanitare am batut palma cu lascurt iar pt tamplarie cred ca voi face treaba cu conu71.
Nu arata rau...pare micutza, dar indestulatoare. Apropos, ce suprafata Este construita/utila?

De ce ai optat pt mansarda din lemn, nu ieseai la fel cu 2-3-5 rinduri de caramida?

Ce rol are acea usa exterior de la mansarda?

Cat a iesit per mp, pina acum...?

#527
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
are undeva la 146 mp util, cu un beci de 8 mp si o magazie tot pe acolo.
despre mansarda versus etaj, asa mi s-a parut mai ok, nu-mi plac casele mai inalte decat late, par asa, tuguiate, cum sa zic...
usa aia e de design, balcon fals ii zice. sincer, nici eu nu prea ii vad rostul decat poate ca suprafata pt iluminare, etc...oare o pot transforma in ceva mai util? sau s-o fac un geam si basta?...
n-am finalizat calculele pana in acest moment, si oroicum n-ar fi relevante.
am avut o parte din materiale luate acum niste ani, altele luate anul trecut pe vremea asta, complicat de culculit, vb aia...

#528
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Eu ma refeream la faptul ca mansarda (peretii ei) puteau fi realizati din aceeasi caramida ca si parterul (2-3-5-7 randuri). Nu am luat in discutie etaj Vs mansarda .
Imi place cum a iesit, doar constatam aspectul lemn vs caramida.

Spor

#529
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
se pare ca o sa-mi ramana o cantitate importanta de vata minerala de 10 cm. https://www.isover.r...ucts/isover-plu
dede o ia inapoi fara probleme, doar ca la pretul de anul trecut, cand am luat-o eu: 105 lei fata de 148 cat e acum...
intrebarea e daca nu o pot folosi la termosistem...
clar imi va mai trebui macar inca un strat de 5 cm, adica sa fie 10+5, dar am deja un 180 mp...

#530
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
mda, se pare ca nu e ce trebuie...
cea pt fatade e mai densa...

#531
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
s-a inceput de saptamana asta la instalatia electrica si in cursul saptamanii viitoare cred ca vi fi gata.
apoi, daca vremea se mai incalzeste, ma apuc de tencuit.
am luat 97 de placi rigips de 12.5 pt mansarda si tavan parter si 13 buc din cele hidro. si montantii pt rigips, etc.

joi au venit baietii si au luat masuri pt tamplarie, blue evelution 92, cu stejar auriu pe afara si alb la interior, feronerie roto.

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   277K   91 downloads
  • Attached File  2.jpeg   275.12K   97 downloads
  • Attached File  3.jpeg   185.32K   96 downloads


#532
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Mine nu-mi place. Recomandari: nu se taie in stalpi, grinzi. nu se fac santuri orizontale.

#533
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Se puteau alege traseele mai cu grija,amplasarea unor doze centralizatoare pe holuri nu in camere,cel putin la protectii sa nu faca rabat.


Uite ce au facut astia de-a trebuit schimbata toata instalatia in vila.

Attached Files


Edited by anaki, 07 February 2022 - 13:38.


#534
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
mda, tocmai ieri au gatat, deci nu mai pot face nika...
anaki, zi-mi te rog ce sa le cer, la ce te referi la protectii?
la ce trebuie sa puna in tabloul general? ma poti ajuta, te rog cu un sumar, nu module in sine, ci sa zic asa, parti mari.
thx!

#535
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
RCBO pe fiecare circuit sau 1 RCCB la 4-5 MCB-uri pt protectie(si) impotriva curentilor de defect(alegerea corecta a lor),descarcator si releu de sub/supratensiuni,distribuitor/repartitor pt o organizare corecta a cablurilor din tablou,punti facute cu busbar,la incercari si verificari daca stiu si au cu ce, sa masoare priza de pamant ,sa verifice rezistenta de izolatie a cablurilor,bucla de scurtcircuit.
Iti recomand sa-ti iei un tablou incapator de 72 M sau 120 M pe viitor poate il upgradezi, pui panouri fotovoltaice si doresti sa alimentezi doar anumiti consumatori,poate te securizezi(din punct de vedere al alimentarii cu energie electrica) si cu ups generator,blackout-ul  ala nu o sa fie chiar o poveste,bine noi in Romania avem aproape lunar unele mai mici.Posted Image

Edited by anaki, 08 February 2022 - 11:37.


#536
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
anaki, merci mult pt sfatur!

azi am fost pe la santier, m-am mai uitat la felul cum au fost trase cablurile.
in grinzi, santul ala are max 2 cm, ma gandesc ca poate la cat de groasa e grinda nu e un capat de tara...
la tablou s-a pregatit un loc f mic, le-am zis deja sa faca loc pt unul de 72 module

ma tot uit dupa o fosa septica. ce tips and tricks sunt la capitoul asta?
zic sa profit de vremea asta uscata si parca m-as baga s-o si montez.
in fct de asta o sa ma pot orienta cu scurgerile ai sa fie panta cum trebuie.

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   191.28K   53 downloads
  • Attached File  2.jpeg   194.38K   56 downloads
  • Attached File  3.jpeg   199.61K   51 downloads
  • Attached File  4.jpeg   191.47K   48 downloads

Edited by dante01, 08 February 2022 - 20:35.


#537
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Nu e un capat de tara dar...de ce sa procedeze asa? E casa ta, ai acces la internet trebuia sa te informezi in prealabil .
Sa schimbe dozele alea de legatura nu vezi ce inghesuite sunt cablurile?Dar cand vor face legaturile,ca trebuie sa aiba si ele o lungime, ocupa un spatiu si clemele wago sau morsetele in care fac legaturile.
Foloseste asa ceva https://www.hornbach...K0aApODEALw_wcB
Verifica acum daca se pot inlocui cablurile,vezi daca se misca ,pt ca nu se stie,dupa ce fac legaturile verifica daca inst este legata cum trebuie ,daca functioneaza sa nu te pomenesti ca spargi peretii dupa ce ai tencuit/zugravit.

Edited by anaki, 08 February 2022 - 20:54.


#538
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
am apucat sa tencuiesc la interior pana sa vin din nou iarna.
acum astept sa se mai incalzeasca sa trec si la exterior si apoi la interior cu restul.
ce preturi mai sunt pe piata la parte de finisari?
am preturile astea de la o echipa
tavan gips carton 65 lei mp
perteti gips carton 50 lei mp
zugravit 55 lei mp
sapa autonivelanta 17 lei mp
fainta si gresie 65 lei mp
glafuri 45
parchet 25/30 lei mp
termositem 70lei mp
placat trepte 139
plinta mdf 20
plasa glet 10

#539
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
zilele astea as vrea sa iau si sa montez fosa, am luat din cea de fibra de sticla. instalarea va fi facuta de cei care imi aduc fosa.
am vb de pietris, nisip, buldo, etc...
la ce trebuie sa fiu atent cand se monteaza?

ma gandesc la o clapeta de sens, macar o gura de vizitare...
what else?

#540
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 20.09.2007
Eu mi-am montat singur fosa. Important e sa puna strat serios de nisip pe fundul gropii si sa il aseze la dreptar (fosa trebuie sa stea perfect orizontala). La dren sa puna geotextil, apoi nisip, apoi piatra, furtunul de dren, piatra peste el, apoi sa puna folie de pvc deasupra, sa nu ajunga apa de la ploaie in dren. Se pune gura de vizitare la intrare in fosa si la iesire si se face aerisire in capatul drenului. Mare atentie la piatra, sa fie curata, nu plina de argila, nisip si altele, ca se colmateaza drenul.

Edited by nightmare392, 16 March 2022 - 20:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate