Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Top fiabilitate centrale termice in condensare

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

Poll: Top fiabilitate centrale termice in condensare (203 member(s) have cast votes)

Top fiabilitate Centrale

  1. Ariston (49 votes [23.22%])

    Percentage of vote: 23.22%

  2. Beretta (5 votes [2.37%])

    Percentage of vote: 2.37%

  3. Baxi (7 votes [3.32%])

    Percentage of vote: 3.32%

  4. Arca (4 votes [1.90%])

    Percentage of vote: 1.90%

  5. Motan (15 votes [7.11%])

    Percentage of vote: 7.11%

  6. Ferroli (6 votes [2.84%])

    Percentage of vote: 2.84%

  7. Termet (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Viesmann (30 votes [14.22%])

    Percentage of vote: 14.22%

  9. Vaillant (30 votes [14.22%])

    Percentage of vote: 14.22%

  10. Immergas (19 votes [9.00%])

    Percentage of vote: 9.00%

  11. Bosch (7 votes [3.32%])

    Percentage of vote: 3.32%

  12. Wolf (2 votes [0.95%])

    Percentage of vote: 0.95%

  13. Junkers (8 votes [3.79%])

    Percentage of vote: 3.79%

  14. Protherm (4 votes [1.90%])

    Percentage of vote: 1.90%

  15. Chaffoteaux (1 votes [0.47%])

    Percentage of vote: 0.47%

  16. Saunier Duval (5 votes [2.37%])

    Percentage of vote: 2.37%

  17. Daikin (3 votes [1.42%])

    Percentage of vote: 1.42%

  18. Caloma (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  19. Rinai ( japan ) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  20. Buderus (16 votes [7.58%])

    Percentage of vote: 7.58%

Ce piese au avut cele mai dese probleme ?

  1. Schimbator primar - incalzire (6 votes [2.88%])

    Percentage of vote: 2.88%

  2. schimbator in placi ACM (9 votes [4.33%])

    Percentage of vote: 4.33%

  3. fluxostat (8 votes [3.85%])

    Percentage of vote: 3.85%

  4. ventilator evacuare (9 votes [4.33%])

    Percentage of vote: 4.33%

  5. presostat (4 votes [1.92%])

    Percentage of vote: 1.92%

  6. senzor NTC (8 votes [3.85%])

    Percentage of vote: 3.85%

  7. vana cu 3 cai (19 votes [9.13%])

    Percentage of vote: 9.13%

  8. Pompa de recirculare (6 votes [2.88%])

    Percentage of vote: 2.88%

  9. Nicio defectiune (139 votes [66.83%])

    Percentage of vote: 66.83%

Ce putere instalata are centrala ta ?

  1. 24 KW (143 votes [69.76%])

    Percentage of vote: 69.76%

  2. 28 kw (17 votes [8.29%])

    Percentage of vote: 8.29%

  3. 30 kw (18 votes [8.78%])

    Percentage of vote: 8.78%

  4. 35 kw (17 votes [8.29%])

    Percentage of vote: 8.29%

  5. 45 kw (5 votes [2.44%])

    Percentage of vote: 2.44%

  6. 60 kw (4 votes [1.95%])

    Percentage of vote: 1.95%

  7. > 60 kw (1 votes [0.49%])

    Percentage of vote: 0.49%

Vote Guests cannot vote

#91
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 19.05.2006

 Fluk3, on 11 februarie 2021 - 00:27, said:

Bun, ati avut o centrala care v-a tinut 18-20 de ani fara probleme, foarte bine
e vorba de centrala clasica... mai simpla si mai fiabila. E un proiect de pe la 1970, imbunatatit in timp.
Pana si Motan face centrale clasice acceptabile (..doar cele cu piese chinezesti sunt mai slabe).
Dat toata discutia asta nu are nici-o legatura cu acel tip de centrala.

 Fluk3, on 11 februarie 2021 - 19:21, said:

afinitatea pentru "italience"
nu trebuie generalizat.
Fiabile sunt anumite modele, de la anumiti producatori.
Altfel.. orice generalizare legata de natia vreunui producator nu ajuta cu nimic.

Dealtfel proiectele astea pentru Est nici nu prea sunt cunoscute la Centru -sunt deobicei proiecte facute chiar in tarile pentru care sunt destinate.

Si.. un alt exemplu: Baxi, marca british. In realitate centralele Baxi sunt facute in Italia si Turcia (ca d-aia i-au cumparat pe Baymak, nu ?). Iar Baxi.. a fost cumparat de Remeha, Olanda.
Deci, ce natie are centrala Baxi ? Posted Image

Daikin.. destui fani, inclusiv pe aici.. probabil au vreun entry-level de Aer Conditionat pe acasa (ca putin au Ururu Sarara). Insa.. n-are absolut nicio legatura cu centrala termica Daikin.
Daikin a cumparat producatorul turc Airfel.. de la acestia vin si centralele.

Insa pe forumuri si pe FB rareori conteaza adevarul -mai importanta e Imaginea ! Posted Image
------------------------------------
Toti producatorii mari au fabrica si in Turcia. Numai cine nu-si permite nu are fabrica in Turcia...

Edited by doinastela, 11 February 2021 - 20:27.


#92
geosan11111

geosan11111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.05.2009

 Fluk3, on 11 februarie 2021 - 19:21, said:

Pai spune asa Posted Image In cazul asta afinitatea pentru "italience" e de inteles. Cu toate astea... daca vorbim de fiabilitate si femei pfff...
Cred ca si la centrale si la femei este la fel: daca a facut treaba buna prima data , te mai duci; daca nu o schimbi!
In cazul meu e Ariston. Daca nu-si mai face treaba trec la altceva fara cel mai mic regret.
Ce imi place la gama Genus/alteas e ca poti modifica o gramada de parametri(daca te pricepi) in functie de particularitatile constructiei si a nevoilor de incalzire. Cred ca in gama asta de pret e cam singura care face treaba asta, restul, astea nemtesti, cam sar de 10000 ron.

#93
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Hmm... adevarat doar ca nu poti "clasifica" toate femeile in functie de una la care te-ai dus :P desi tindem sa o facem pt ca de obicei suntem subiectivi.
Ultimele aristonuri sunt intradevar destepte si moduleaza si foarte jos... lucru bun.
Problema e cu fiabilitatea in timp.
Oricum mai nou si nemtii vad ca se dau pe plasticuri doar ca, totusi centralele lor "scumpe" sunt proiectate foarte bine.
Asta nu intelegi din reclame ci doar cand desfaci una si vezi ce si cum au facut, ce piese, materiale etc.

Parametri.... sa vezi Buderus ce stie sa faca... cu 3 nivele de parametrii, diagnoza la toti senzorii si echipamentele din ea in timp real etc.

#94
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 08.08.2005
Ferroli Domitop - 11 ani până la moartea schimbătorului (cupru). Buderus Logamax U042-24, după 5 ani și jumătate pa pa marele schimbător de inox mult lăudat. Concluzia mea? Niciodată nu mă voi mai apropia de neamul lui Bosch. La vară o schimb (până atunci mai funcționează cu niște manevre enervante). Stau în dubiu dacă să merg pe una cât mai simplă sau să mă uit la Ariston sau Viessmann. Pe țeavă pentru o casă cu încălzire prin pardoseală este un Ariston Genus (pentru modularea 1/10, autoreglarea arzătorului și posibilitatea de a o integra într-un sistem deștept cu predicție).

#95
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 19.05.2006

 Vanzatorul de Iluzii, on 11 februarie 2021 - 21:51, said:

Buderus Logamax U042-24, după 5 ani și jumătate pa pa marele schimbător de inox mult lăudat.
Buderus U042 avea schimbator bitermic din cupru.

[ https://www.centraletermicepro.ro/pics/large/1352_943_prd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Oricum.. cam repede ti-au cazut schimbatoarele.. probabil apa calcaroasa si/sau alte cauze.
Sa vezi cati anisori te tine un schimbator de Ariston -cu sau fara modulare a arzatorului !

#96
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003
In top lipsesc 26KW si 19KW.

#97
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 doinastela, on 11 februarie 2021 - 20:25, said:

Adevarat, nu trebuie generalizat si ai dreptate, toti producatori au si entry level si top level insa daca o luam per total exista producatori la care entry levelul lor rezista mai mult fara probleme majore decat a altor producatori.
Motan ? pfff... nici nu vreau sa ma apropii de subiectul asta decat daca vine vorba de pisici Posted Image

Apropo de deficiente de proiectare... cand vezi la o centrala in condensatie, nu dau nume (italy) pusa o piesa de alama in circuitul de scurgere condens (care are ph-ul 3 !! adica full acid), care se mananca in primul an de folosire si pe urma iti curge condensul ala acid in centrala si rugineste toata, te intrebi ce fel de macaroane mananca omuletii aia care proiecteaza asa ceva...

Edited by florin71_skoda, 12 February 2021 - 11:23.


#98
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Eu sunt în căutarea unei centrale termice in condensare pentru ipat și cu cât citesc mai mult forumurile cu atât sunt mai în ceață și mă iau nervii și mai mult. La urma urmei nu e rocket science și cu centralele astea și nici nu am de gând să o las moștenire la cineva. Dacă funcționează corect cât e perioada de garanție mă declar super mulțumit, peste 5 ani va fi altă tehnologie de care vreau să beneficiez. Dacă pentru o pocnitoare de telefon am 3-4000 Ron la 2-3 ani, sper să am și pentru o prăpădită de centrală.

Spor.

#99
geosan11111

geosan11111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.05.2009

 froome, on 12 februarie 2021 - 16:01, said:

Dacă pentru o pocnitoare de telefon am 3-4000 Ron la 2-3 ani, sper să am și pentru o prăpădită de centrală.

Ai mare dreptate! Posted Image

#100
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Diferenta e ca telefonu il schimbi usor, te duci la coltu blocului la easyboxu emagului si gata treaba, sau astepti curieru la usa.
Centrala inseamna iar hamalit cu ea, cautat dorei de instalatori, modificat instalatia, alte filtre etc etc.

#101
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 19.05.2006

 froome, on 12 februarie 2021 - 16:01, said:

Dacă pentru o pocnitoare de telefon am 3-4000 Ron la 2-3 ani, sper să am și pentru o prăpădită de centrală.
nu poti compara centrala termica cu un telefon sau cu un Frigider.

Frigiderul.. vazut / placut, il iei acasa si-l bagi in priza. Si gata.

Centrala termica nu functioneaza de sine statatoare.. trebuie integrata intr-o instalatie -de fapt in mai multe ! Avem Instalatia de Gaze, Instalatia de apa menajera si instalatia inchisa de incalzire. Plus racord Electric si evacuare condens (unde e cazul).
-ar mai fi si o gaura in perete, deci lucrari de Constructii.

Apoi, mai e si partea legala: centrala e supusa regimului ISCIR, iar pentru instalatia de Gaze trebuie sa respecti conditiile ANRE.

Dealtfel, toate cele de mai sus sunt tot atatea sanse ca ceva sa nu mearga cum trebuie la intregul ansamblu.. Cu toate acestea, lumea se concentreaza exclusiv pe Centrala ?!
(Am vazut fumatori inraiti, care tineau geamul la bucatarie deschis cvasi-permanent, dar se ambalau in discutii despre un plus de 0,5% la randamentul centralei ?! -in zilele noastre probabil intreaba "Cat moduleaza.." ??Posted Image ).
---------------------------------------------
Centrala.. depinde mult cine si cum o Instaleaza.. si depinde si mai mult cine o Service-eaza. Daca la aceste servicii ai noroc, atunci cu siguranta o sa ai mai multe probleme la incalzirea in pardoseala ca la Centrala. Dar.. rareori sunt indeplinite satisfacator aceste conditii.

Edited by doinastela, 12 February 2021 - 18:55.


#102
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
În principiu pe astea le faci o singură dată, și gaura pentru evacuare, și țeava pentru condens, la fel avizele de racordare la gaz, și instalațiile sanitare, și etc.! Un instalator ar trebui să monteze centrala într-o zi și să o pună și în funcțiune dacă e forță majoră (frig, nevoie de apă caldă, etc.) asta dacă service-ul doarme. :) După ce s-a trezit service-ul din somn poate veni să facă PIF-ul, și ISCIR dacă e cazul (sau ăsta îl face după 2 ani de la PIF, nu știu aici).




#103
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 froome, on 12 februarie 2021 - 16:01, said:

Dacă pentru o pocnitoare de telefon am 3-4000 Ron la 2-3 ani, sper să am și pentru o prăpădită de centrală.
Ca sa vezi ca si majoritatea producatorilor gandesc asa si din cauza asta fac lucruri tot mai de proasta calitate.
Poate unii dintre noi ne dorim sa rezolvam treaba cu centrala si sa uitam de ea...
Eu zic ca o renovare majora de mobila, centrala, etc s-ar face odata la 10 ani.

#104
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Ai dreptate și tu, nu contest, doar că tehnologia avansează foarte rapid, chiar mai rapid ca și acum 3-4 ani, vorbim deja despre contracte de taxiuri electrice zburătoare Archer;

https://www.google.c...siness-56020650

E drept că noi suntem cu sute de ani în urmă dar ceva poate se lipește și de noi. În acest caz, centrala mea cu modulare 1-10 va fi sigur depășită și probabil voi vrea una cu modulare 1-20 (parcă erau niște francezi ce produc una, nu mai rețin numele că citisem pe net) arzător mega șmecher cu nu știu ce automatizare, cu aport sporit de apă caldă, nu știu ce alte beneficii, etc., iar eu voi vrea să beneficiez de ele dacă vin cu un preț decent.

Ei, în acest caz ce fac, dau 4k E pe un Bosch 9000i sau 1k E pe un Ferroli, Baxi, Ariston, etc., și o schimb la 5 ani? Sunt foarte mari șansele ca centrala de 1k E să presteze decent în cei 5 ani, iar dacă nu ești mulțumit de ea, sau de service, o scoți pe ușă afară și cumperi alta tot în garanție, că nici la aia de 4k E nu îți garantează nimeni că nu poți avea probleme, deh, nici MB și Audi nu mai sunt ce au fost. :)



#105
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai daca e sa ne luam dupa tehnologie probabil ca o sa avem si asa ceva in casa.... in loc de centrala : )
https://www.world-nu...r-reactors.aspx
Cu toate astea problema intervine cand vorbim de implementarea eficienta si sigura a unui concept, omologare, scoatere pe piata...

Nu inteleg comparatia ... Un Buderus Logamax plus e 3400 (modulatie 1:8) lei iar un Ariston genus one 1:10 (fara kit) e tot 3400 lei  Posted Image

Stii cum e cu garantia... e fain sa o ai dar e foarte naspa sa ajungi sa ai nevoie de ea.

Edited by Fluk3, 12 February 2021 - 23:14.


#106
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 19.05.2006

 froome, on 12 februarie 2021 - 22:49, said:

nici MB și Audi nu mai sunt ce au fost.
Mercedes conduce de departe la Topul masinilor vechi de 10 ani. Si taxiurile din Germania sunt in continuare Mercedes (le regasesti cu aceeasi culoare galbuie prin Ro dupa 15-20 de ani).
Ideea e ca nu toti producatorii fac petarde. Deci liderii in domeniu nu numai ca sunt si lideri ai inovatiilor, dar si la fiaboilitate.

Acum.. una e o centrala ce se vinde cu 2000 de euro in Vest si alta e un model de 500 de euro.
Practic, se pleaca de la un proiect ideal. din care incepe sa se taie cat se poate de mult -ca sa se incadreze in pretul pe care poate sa-l plateasca populatia locala respectiva.
Si la aceste centrale de 5-600 euro producatorii nu castiga prea mult.. mai degraba nimic ! Insa iau in calcul sa castige ulterior din Piesele de schimb.

Acum.. noi romanii avem pretentii extrem de mari, dar putere financiara foarte redusa. E insa doar problema noastra... nu impresioneaza pe nimeni.

Cand a fost solicitat un producator sa mareasca cantitatea de centrale livrate Ro la un moment dat, nu i-a venit sa creada ! Trebuia sa ia din lotul destinat Frantei si sa livreze in Ro, ca pasamite e cerere mare.
-insa Ro presa sa obtina si o reducere suplimentara (..ca piata, concurenta..), adica 1100 euro in loc de 1200 euro. Iar producatorul nu intelegea de ce n-ar vinde cu 2000 euro centralele in Franta si le-ar da la jumatate de pret in Ro ?! Basca o reducere suplimentara.
(era vorba de o centrala cu Boiler)
----------------------------------------------------------------
La ora actuala e o criza de productie, o criza de fabrici in domeniu. In varf de sezon permanent se ramane fara stoc. Doar Bosch Buderus au fabrici suficiente.

 Fluk3, on 12 februarie 2021 - 23:09, said:

Pai daca e sa ne luam dupa tehnologie probabil ca o sa avem si asa ceva in casa.... in loc de centrala
pai in spre astea se indreapta atentia producatorior mari.

Viessmann cred ca a vandut in Germ. vreo 2000 de Vitovalor numai anul trecut !
https://www.viessman...-cell/vitovalor

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EIzSmYzWnG8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imbunatatirea centralelor model 1970, respectiv a celor model 1985 cade in sarcina producatorilor mici -macar dupa 30-40 de ani sa recupereze distanta in acel domeniu ! Posted Image

Edited by doinastela, 12 February 2021 - 23:16.


#107
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Păi fraților aici e baiul, că voi spuneți Bosch/Buderus, dacă citesc pe încă un forum de instalații zice să i se dea o șansă și la Ferroli Bluehelix Maxima că e top, mai mergi două pagini mai sus și Ariston sunt excelente dar dacă sun la distribuitor el îmi zice să iau Clas One că sunt mai bune, dacă îl sun pe instalator el zice Bosch/Buderus, și uite așa ajungi să nu mai știi ce să alegi!

Deci până la urma probabil e o loterie și cum ți-e norocul, o să dau și eu cu banul și aia e. :)

#108
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Degeaba intrebi un vanzator sau distribuitor pt ca ala o sa-ti spuna sa cumperi intotdeauna centrala pe care vrea sa o vanda si din care are stoc, in consecinta aia e si cea mai buna.

Mai stiam o treaba, ... pt vanzatorii astia (Dedeman, Leroy Brico) etc. se dau comisioane la vanzari. Ghici ce... celor carora dau comisioane mai "grase" li se vand centrale mai multe pt ca alea sunt mai recomandate...si in consecinta mai bune,  asta indiferent ca vorbim de bosch sau ariston sau motan...

Daca ar fi alea italienesti macar la juma de pret nici nu ar incapea discutie... clar.. o schimbi la 5 ani si cu asta basta doar ca alea premium italy sunt si alea acolo cu germanele la scor. In cazu asta mai bine schimbi motani :)

Eh bosch Buderus... nimeni nu vorbeste de Wolf..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate